Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

1 listopada 2015 r.
19:11

Województwo lubelskie będzie promować leczenie niepłodności metodą naprotechnologii

Autor: Zdjęcie autora toma kp
0 28 A A

Województwo lubelskie będzie promować leczenie niepłodności metodą naprotechnologii. W piątek radni sejmiku jednogłośnie przyjęli projekt uchwały zgłoszonej przez klub Prawa i Sprawiedliwości.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Naprotechnologia to ciesząca się poparciem Kościoła metoda polegająca na obserwowaniu cyklu kobiety. Większość lekarzy ją jednak krytykuje. Ich zdaniem pozwala jedynie rozpoznać przyczyny niepłodności, ale w żadnym stopniu nie pomaga zajść w ciążę. Ale są też ginekolodzy, którzy szczerze wierzą w jej działanie.

– Jest to najbardziej ekologiczna metoda, bo do zapłodnienia dochodzi w naturalnych warunkach. Jest też bardzo skuteczna. Od 2010 roku mamy 400 poczętych dzieci u małżeństw, które wcześniej próbowały m.in. metody in vitro – przekonuje dr Maciej Barczentewicz, ginekolog-położnik z Lublina. – Wiele małżeństw nie akceptuje metody in vitro. Czują się wykluczeni, bo nie mają żadnej alternatywy. Programy wsparcia tej metody funkcjonują z powodzeniem na Podkarpaciu i Mazowszu. Pary z Lubelskiego też powinny mieć wybór.

Programy dotyczące wspierania naprotechnologii do tej pory przyjęli radni z województw podkarpackiego i mazowieckiego. Podobny projekt został przedstawiony na piątkowej sesji sejmiku województwa lubelskiego. W ostatniej chwili Komisja Ochrony Zdrowia i Rodziny wprowadziła poprawkę, w której słowo „wsparcie” zmieniono na „promocję”.

– W ten sposób projekty przyjęte na Podkarpaciu i Mazowszu zostały ulepszone – twierdzi Marek Kos (PSL), przewodniczący komisji.

Promocja naprotechnologii ma być finansowana z budżetu województwa. O jaką sumę chodzi?
– Na razie nie wskazujemy żadnych konkretnych kwot. Zakładamy, że liczba par niepłodnych w naszym województwie jest na podobnym poziomie, co na Podkarpaciu. Liczę więc, że na ten cel zostanie przeznaczone ok. 200 tys. zł – mówi autorka projektu uchwały Agata Borowiec, która wkrótce obejmie mandat poselski.

Borowiec zapowiada, że w Sejmie zajmie się przygotowaniem projektu ustawy dotyczącej naprotechnologii. – Jako metoda leczenia niepłodności jest ona bardzo skuteczna, w przeciwieństwie do in vitro, które jako cel stawia sobie jedynie posiadanie dziecka.

W przypadku naprotechnologii jest to działanie długoterminowe i na całe życie – przeklonuje.

Za przyjęciem uchwały głosowało 26 radnych. Wszyscy byli „za”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 r. o 21:33
I bardzo dobrze. Nam pomogła :) Używam komputera cyklu - cyclotestu. Za mnie interpretował pomiary temperatury i dzięki temu wiedziałam ze się nie pomylę.
Avatar
Gość / 3 listopada 2015 r. o 22:38
In vitro stosuje się jak inne metody nie pomogą m.in. naprotechnologia. Czy in vitro leczy niepłodność? Czy wstawienie by passów leczy niedokrwistość serca? Efektem in vitro jest urodzenie dziecka, a efektem by passów uratowanie życia pacjenta, więc można powiedzieć, że obie metody leczą pacjenta.
Avatar
Ameti / 3 listopada 2015 r. o 14:58

Czy naprotechnologia jest panaceum na słabe nasienie mężczyzn orz na problemy z erekcją i ejakulacją? Czyli - czu uwzględnia tzw. czynnik męski w niepłodności pary?

tak, uwzględnia - ale trzeba bardzo dokładnie przeanalizować, dlaczego nasienie jest słabe - jak się mężczyzna odżywia, jaki tryb życia prowadzi, ile je warzyw i owoców a ile frytek i coli, o ciasnych ubraniach, komórkach w kieszeni i papierosach również wspominam, choć to właściwie truizm. Wszelkie choroby przewlekłe, od nieleczonych zębów i ropnych migdałków przez nadciśnienie, aż po hemoroidy-  wszystko trzeba leczyć.

Erekcją i ejakulakcją z powodzeniem zajmują się wspaniali polscy urolodzy

tak, uwzględnia - ale trzeba bardzo dokładnie przeanalizować, dlaczego nasienie jest słabe - jak się mężczyzna odżywia, jaki tryb życia prowadzi, ile je warzyw i owoców a ile frytek i coli, o ciasnych ubraniach, komórkach w kieszeni i papierosach również wspominam, choć to właściwie truizm. Wszelkie choroby przewlekłe, od nieleczonych zębów i ropnych migdałków przez nadciśnienie, aż po hemoroidy-  wszystko trzeba leczyć.

Erekcją i ejakulakcją z powodzeniem zajmują się wspaniali polscy urolodzy

rozwiń
Avatar
Aliria / 3 listopada 2015 r. o 13:42
Ten sam dr Maciej Barczentewicz, który teraz zbija biznes na naprotechnologi, nie był w stanie za 3 lata nawet nas zdiagnozować. Kiedy okazywało się, że to i owo o wsxystko, co mogli zbadać było ok a ciąży ciągle brak - pan doktor rozłożył ręce i powiedział nam, że w końcu nie wszystkim jest dane mieć dzieci.
Super diagnoza dla najnowocześniejszej diagnozy.
Powiedziano nam, że naprotechnologia przynajmniej nas zdiagnozuje...
Pytanie nr 2 - o jakiej pomocy chirurgicznej naprotechnologia w Polsce mówi? Gdzie, kto? Nie ma żadnych klinik. Czy tą pomocą jest zbadanie droznosci jajowodow? Nic więcej nam nie zaoferowano?
Pytanie nr 3 czy to jest najtańsza metoda? Ludzie, co wy chrzanicie? Instruktor, drogie wizyty, badania, wszystko prywatnie... Piszę o tym jako osoba, która 3 lata się w tą cudowną metodę bawiła, najadła się hormonów i... stała w tym samym punkcie wyjścia, co przyszła. Jeśli ktoś ma naprawdę problem z płodnością, naprotechnologia nie ma nic szczególnie cudownego do zaoferowania. I bynajmniej nie jest finansową alternatywą dla in vitro... Mówię z autopsji... Bardzo w nią wierzyłam i bardzo mnie rozczarowała. Ot... Co.
Ten sam dr Maciej Barczentewicz, który teraz zbija biznes na naprotechnologi, nie był w stanie za 3 lata nawet nas zdiagnozować. Kiedy okazywało się, że to i owo o wsxystko, co mogli zbadać było ok a ciąży ciągle brak - pan doktor rozłożył ręce i powiedział nam, że w końcu nie wszystkim jest dane mieć dzieci.
Super diagnoza dla najnowocześniejszej diagnozy.
Powiedziano nam, że naprotechnologia przynajmniej nas zdiagnozuje...
Pytanie nr 2 - o jakiej pomocy chirurgicznej naprotechnologia w Polsce mówi? Gdzie, kto? Nie ma żadnych... rozwiń
Avatar
Aliria / 3 listopada 2015 r. o 13:40
Ten sam dr Maciej Barczentewicz, który teraz zbija biznes na naprotechnologi, nie był w stanie za 3 lata nawet nas zdiagnozować. Kiedy okazywało się, że to i owo o wsxystko, co mogli zbadać było ok a ciąży ciągle brak - pan doktor rozłożył ręce i powiedział nam, że w końcu nie wszystkim jest dane mieć dzieci.
Super diagnoza dla najnowocześniejszej diagnozy.
Powiedziano nam, że naprotechnologia przynajmniej nas zdiagnozuje...
Pytanie nr 2 - o jakiej pomocy chirurgicznej naprotechnologia w Polsce mówi? Gdzie, kto? Nie ma żadnych klinik. Czy tą pomocą jest zbadanie droznosci jajowodow? Nic więcej nam nie zaoferowano?
Pytanie nr 3 czy to jest najtańsza metoda? Ludzie, co wy chrzanicie? Instruktor, drogie wizyty, badania, wszystko prywatnie... Piszę o tym jako osoba, która 3 lata się w tą cudowną metodę bawiła, najadła się hormonów i... stała w tym samym punkcie wyjścia, co przyszła. Jeśli ktoś ma naprawdę problem z płodnością, naprotechnologia nie ma nic szczególnie cudownego do zaoferowania. I bynajmniej nie jest finansową alternatywą dla in vitro... Mówię z autopsji... Bardzo w nią wierzyłam i bardzo mnie rozczarowała. Ot... Co.
Ten sam dr Maciej Barczentewicz, który teraz zbija biznes na naprotechnologi, nie był w stanie za 3 lata nawet nas zdiagnozować. Kiedy okazywało się, że to i owo o wsxystko, co mogli zbadać było ok a ciąży ciągle brak - pan doktor rozłożył ręce i powiedział nam, że w końcu nie wszystkim jest dane mieć dzieci.
Super diagnoza dla najnowocześniejszej diagnozy.
Powiedziano nam, że naprotechnologia przynajmniej nas zdiagnozuje...
Pytanie nr 2 - o jakiej pomocy chirurgicznej naprotechnologia w Polsce mówi? Gdzie, kto? Nie ma żadnych... rozwiń
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 r. o 18:10

Naprotechnologia genialny przykład manipulacji. Mądrze brzmiące słowo i wszyscy się zachwycają. A o co chodzi w rzeczywistości. Metoda polega na obserwacji sluzu kobiety, który zmienia się w czasie cyklu miesiączkowego oraz na mierzeniu temperatury, która również zmienia się w czasie cyklu. Kiedyś na tej podstawie funkcjonowała metoda tzw antykoncepcji czyli kalendarzyk, który określał dni płodne i niepłodne. Jako, że okreslenie tych dni było nieprecyzyjne to i sama metoda była mało skuteczna jako antykoncepcja. Określanie dni płodnych miało natomiast znaczenie przy chęci posiadania dziecka bo w jakiś przybliżony sposób pokazywało kiedy są najbardziej płodne dni i na tym polega cała filozofia naprotechnologii. Metoda ta oczywiście nie leczy żadnej niepłodności, gdy facet ma mało plemników, ani nie leczy niepłodności kobiecej spowodowanej np. niedrożnością jajowodów

inaczej to test arboryzacji ,jeszcze mądrzejsze słowo ,zaraz te sukienkowe durnie to zastosują,a xonc łoko wsadzi w rure wydechowom

inaczej to test arboryzacji ,jeszcze mądrzejsze słowo ,zaraz te sukienkowe durnie to zastosują,a xonc łoko wsadzi w rure wydechowom

rozwiń
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 r. o 14:26
Podczas nauk przed małżeńskich kobieta która je prowadziła mówiła że powinniśmy korzystać z tej metody i mieć dzięki temu wiele dzieci a sama miała tylko jedno, nie dla tego że nie mogła ale dla tego że nie chciała. Wiele par niema takiego szczęścia, ja bym nie skorzystała z inwitro ale jestem za pozostawieniem wyboru metody zapładniania.
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 r. o 14:13
Panie anatlityk? Odkąd w naprotechnologii mierzy się temperaturę? Jest pan niedoinformowany na wielu płaszczyznach i bzdury pan wypisuje. Trzeba mieć jakąś wiedzę, aby się wypowiadać w danym temacie.
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 r. o 08:47
jeśli kościół chce walczyć z niepłodnością to niech wyśle swoich sukienkowych do gabinetów ginekologicznych bo ponoć połowa chorych to mężczyźnie, więc sukienkowi zastąpią mężów wcielając się w rolę rozpłodnika.
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 r. o 08:05
Narzędzia prokreacyjne trzeba poświęcić, a w razie czego to ksiądz pomoże.
Avatar
Gość / 30 listopada 2015 r. o 21:33
I bardzo dobrze. Nam pomogła :) Używam komputera cyklu - cyclotestu. Za mnie interpretował pomiary temperatury i dzięki temu wiedziałam ze się nie pomylę.
Avatar
Gość / 3 listopada 2015 r. o 22:38
In vitro stosuje się jak inne metody nie pomogą m.in. naprotechnologia. Czy in vitro leczy niepłodność? Czy wstawienie by passów leczy niedokrwistość serca? Efektem in vitro jest urodzenie dziecka, a efektem by passów uratowanie życia pacjenta, więc można powiedzieć, że obie metody leczą pacjenta.
Avatar
Ameti / 3 listopada 2015 r. o 14:58

Czy naprotechnologia jest panaceum na słabe nasienie mężczyzn orz na problemy z erekcją i ejakulacją? Czyli - czu uwzględnia tzw. czynnik męski w niepłodności pary?

tak, uwzględnia - ale trzeba bardzo dokładnie przeanalizować, dlaczego nasienie jest słabe - jak się mężczyzna odżywia, jaki tryb życia prowadzi, ile je warzyw i owoców a ile frytek i coli, o ciasnych ubraniach, komórkach w kieszeni i papierosach również wspominam, choć to właściwie truizm. Wszelkie choroby przewlekłe, od nieleczonych zębów i ropnych migdałków przez nadciśnienie, aż po hemoroidy-  wszystko trzeba leczyć.

Erekcją i ejakulakcją z powodzeniem zajmują się wspaniali polscy urolodzy

tak, uwzględnia - ale trzeba bardzo dokładnie przeanalizować, dlaczego nasienie jest słabe - jak się mężczyzna odżywia, jaki tryb życia prowadzi, ile je warzyw i owoców a ile frytek i coli, o ciasnych ubraniach, komórkach w kieszeni i papierosach również wspominam, choć to właściwie truizm. Wszelkie choroby przewlekłe, od nieleczonych zębów i ropnych migdałków przez nadciśnienie, aż po hemoroidy-  wszystko trzeba leczyć.

Erekcją i ejakulakcją z powodzeniem zajmują się wspaniali polscy urolodzy

rozwiń
Avatar
Aliria / 3 listopada 2015 r. o 13:42
Ten sam dr Maciej Barczentewicz, który teraz zbija biznes na naprotechnologi, nie był w stanie za 3 lata nawet nas zdiagnozować. Kiedy okazywało się, że to i owo o wsxystko, co mogli zbadać było ok a ciąży ciągle brak - pan doktor rozłożył ręce i powiedział nam, że w końcu nie wszystkim jest dane mieć dzieci.
Super diagnoza dla najnowocześniejszej diagnozy.
Powiedziano nam, że naprotechnologia przynajmniej nas zdiagnozuje...
Pytanie nr 2 - o jakiej pomocy chirurgicznej naprotechnologia w Polsce mówi? Gdzie, kto? Nie ma żadnych klinik. Czy tą pomocą jest zbadanie droznosci jajowodow? Nic więcej nam nie zaoferowano?
Pytanie nr 3 czy to jest najtańsza metoda? Ludzie, co wy chrzanicie? Instruktor, drogie wizyty, badania, wszystko prywatnie... Piszę o tym jako osoba, która 3 lata się w tą cudowną metodę bawiła, najadła się hormonów i... stała w tym samym punkcie wyjścia, co przyszła. Jeśli ktoś ma naprawdę problem z płodnością, naprotechnologia nie ma nic szczególnie cudownego do zaoferowania. I bynajmniej nie jest finansową alternatywą dla in vitro... Mówię z autopsji... Bardzo w nią wierzyłam i bardzo mnie rozczarowała. Ot... Co.
Ten sam dr Maciej Barczentewicz, który teraz zbija biznes na naprotechnologi, nie był w stanie za 3 lata nawet nas zdiagnozować. Kiedy okazywało się, że to i owo o wsxystko, co mogli zbadać było ok a ciąży ciągle brak - pan doktor rozłożył ręce i powiedział nam, że w końcu nie wszystkim jest dane mieć dzieci.
Super diagnoza dla najnowocześniejszej diagnozy.
Powiedziano nam, że naprotechnologia przynajmniej nas zdiagnozuje...
Pytanie nr 2 - o jakiej pomocy chirurgicznej naprotechnologia w Polsce mówi? Gdzie, kto? Nie ma żadnych... rozwiń
Avatar
Aliria / 3 listopada 2015 r. o 13:40
Ten sam dr Maciej Barczentewicz, który teraz zbija biznes na naprotechnologi, nie był w stanie za 3 lata nawet nas zdiagnozować. Kiedy okazywało się, że to i owo o wsxystko, co mogli zbadać było ok a ciąży ciągle brak - pan doktor rozłożył ręce i powiedział nam, że w końcu nie wszystkim jest dane mieć dzieci.
Super diagnoza dla najnowocześniejszej diagnozy.
Powiedziano nam, że naprotechnologia przynajmniej nas zdiagnozuje...
Pytanie nr 2 - o jakiej pomocy chirurgicznej naprotechnologia w Polsce mówi? Gdzie, kto? Nie ma żadnych klinik. Czy tą pomocą jest zbadanie droznosci jajowodow? Nic więcej nam nie zaoferowano?
Pytanie nr 3 czy to jest najtańsza metoda? Ludzie, co wy chrzanicie? Instruktor, drogie wizyty, badania, wszystko prywatnie... Piszę o tym jako osoba, która 3 lata się w tą cudowną metodę bawiła, najadła się hormonów i... stała w tym samym punkcie wyjścia, co przyszła. Jeśli ktoś ma naprawdę problem z płodnością, naprotechnologia nie ma nic szczególnie cudownego do zaoferowania. I bynajmniej nie jest finansową alternatywą dla in vitro... Mówię z autopsji... Bardzo w nią wierzyłam i bardzo mnie rozczarowała. Ot... Co.
Ten sam dr Maciej Barczentewicz, który teraz zbija biznes na naprotechnologi, nie był w stanie za 3 lata nawet nas zdiagnozować. Kiedy okazywało się, że to i owo o wsxystko, co mogli zbadać było ok a ciąży ciągle brak - pan doktor rozłożył ręce i powiedział nam, że w końcu nie wszystkim jest dane mieć dzieci.
Super diagnoza dla najnowocześniejszej diagnozy.
Powiedziano nam, że naprotechnologia przynajmniej nas zdiagnozuje...
Pytanie nr 2 - o jakiej pomocy chirurgicznej naprotechnologia w Polsce mówi? Gdzie, kto? Nie ma żadnych... rozwiń
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 r. o 18:10

Naprotechnologia genialny przykład manipulacji. Mądrze brzmiące słowo i wszyscy się zachwycają. A o co chodzi w rzeczywistości. Metoda polega na obserwacji sluzu kobiety, który zmienia się w czasie cyklu miesiączkowego oraz na mierzeniu temperatury, która również zmienia się w czasie cyklu. Kiedyś na tej podstawie funkcjonowała metoda tzw antykoncepcji czyli kalendarzyk, który określał dni płodne i niepłodne. Jako, że okreslenie tych dni było nieprecyzyjne to i sama metoda była mało skuteczna jako antykoncepcja. Określanie dni płodnych miało natomiast znaczenie przy chęci posiadania dziecka bo w jakiś przybliżony sposób pokazywało kiedy są najbardziej płodne dni i na tym polega cała filozofia naprotechnologii. Metoda ta oczywiście nie leczy żadnej niepłodności, gdy facet ma mało plemników, ani nie leczy niepłodności kobiecej spowodowanej np. niedrożnością jajowodów

inaczej to test arboryzacji ,jeszcze mądrzejsze słowo ,zaraz te sukienkowe durnie to zastosują,a xonc łoko wsadzi w rure wydechowom

inaczej to test arboryzacji ,jeszcze mądrzejsze słowo ,zaraz te sukienkowe durnie to zastosują,a xonc łoko wsadzi w rure wydechowom

rozwiń
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 r. o 14:26
Podczas nauk przed małżeńskich kobieta która je prowadziła mówiła że powinniśmy korzystać z tej metody i mieć dzięki temu wiele dzieci a sama miała tylko jedno, nie dla tego że nie mogła ale dla tego że nie chciała. Wiele par niema takiego szczęścia, ja bym nie skorzystała z inwitro ale jestem za pozostawieniem wyboru metody zapładniania.
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 r. o 14:13
Panie anatlityk? Odkąd w naprotechnologii mierzy się temperaturę? Jest pan niedoinformowany na wielu płaszczyznach i bzdury pan wypisuje. Trzeba mieć jakąś wiedzę, aby się wypowiadać w danym temacie.
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 r. o 08:47
jeśli kościół chce walczyć z niepłodnością to niech wyśle swoich sukienkowych do gabinetów ginekologicznych bo ponoć połowa chorych to mężczyźnie, więc sukienkowi zastąpią mężów wcielając się w rolę rozpłodnika.
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 r. o 08:05
Narzędzia prokreacyjne trzeba poświęcić, a w razie czego to ksiądz pomoże.
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie żyje Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ

Nie żyje Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ

Zmarła Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – poinformował NFZ.

Mundial 2022: Holandia i Senegal grają dalej

Mundial 2022: Holandia i Senegal grają dalej

W każdym meczu fazy grupowej Holandia nie zachwyciła. Tak samo było we wtorek przy okazji starcia z Katarem. „Pomarańczowi” wygrali 2:0, ale nie ma chyba w tym momencie kibica, który wierzy, że drużyna Louisa van Gaala nadal jest w gronie faworytów mundialu.

Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury. Tym razem „Blisko”

Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury. Tym razem „Blisko”

Różne rodzaje bliskości — to temat przewodni spektaklu w choreografii Tomka Ciesielskiego. „Blisko”. Opowiada o tym, jak obecność drugiego człowieka wpływa na życie każdego z nas i jak ważną rolę w bliskości odgrywa czas.

Prezydent Maj chciał podwyżki, ale radni nie chcą droższych śmieci w Puławach. Jest decyzja

Prezydent Maj chciał podwyżki, ale radni nie chcą droższych śmieci w Puławach. Jest decyzja

Nadal nie wiemy, ile będzie wynosić nowa opłata za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Podczas ostatniej sesji radni odrzucili dwa projekty uchwał przygotowane przez prezydenta, krytykując brak przedstawienia im wyliczeń tłumaczących skalę podwyżki.

Zamość. Bajkowe mikołajki w CKF Stylowy
6 grudnia 2022, 15:00

Zamość. Bajkowe mikołajki w CKF Stylowy

Kino w Zamościu szykuje specjalny mikołajkowy repertuar. 6 grudnia na ekranie Centrum Kultury Filmowej w Zamościu do obejrzenia będą aż cztery filmy adresowane do najmłodszych.

Trzy damy polskiego malarstwa już na Zamku. Te obrazy kosztowały ponad 1 mln zł. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Trzy damy polskiego malarstwa już na Zamku. Te obrazy kosztowały ponad 1 mln zł. Zdjęcia

Cztery obrazy trzech polskich artystek z przełomu XIX i XX wieku nabyło Muzeum Narodowe w Lublinie. Najnowsze zakupy, warte ponad milion złotych, można już oglądać w muzealnej ekspozycji.

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Zaczęło się w Skierbieszowie, skończyło w Zamościu
zdjęcia
galeria

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Zaczęło się w Skierbieszowie, skończyło w Zamościu

Uroczystościami zorganizowanymi w poniedziałek w Zamościu zakończyły się tegoroczne, trzydniowe obchody 80. rocznicy wysiedleń Zamojszczyzny.

Prosta sprawa. Dzieci zatroszczyły się o jeże i zrobiły im domki na zimę

Prosta sprawa. Dzieci zatroszczyły się o jeże i zrobiły im domki na zimę

Specjalne kopce dla śpiących jeży powstały przy niemal 30 miejskich przedszkolach na terenie Lublina. Za usypywanie kopców zabrały się same dzieci.

Portal with RTX: Kiedy premiera i jakie są wymagania sprzętowe? (wideo)
film

Portal with RTX: Kiedy premiera i jakie są wymagania sprzętowe? (wideo)

Dobre wiadomości: Portal with RTX będzie darmowy dla sporej liczby graczy, a premiera już lada tydzień. Zła wiadomość: żeby w ogóle zagrać będziemy potrzebowali karty graficznej RTX 3060.

Świąteczne targi w Centrum Kultury
4 grudnia 2022, 10:00

Świąteczne targi w Centrum Kultury

Pracownia "Takie Rzeczy" zaprasza w niedzielę do Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) na świąteczne targi. Start o godz. 10.

Matematyka nie kłamie, czyli zamojska klasa okręgowa w liczbach

Matematyka nie kłamie, czyli zamojska klasa okręgowa w liczbach

Przerwa w rozgrywkach to doskonały moment na ich podsumowanie. Oto jak w naszej subiektywnej opinii przedstawiają się liczby zamojskiej „okręgówki”

W czwartek spotkanie z architektami nowego stadionu w Lublinie
galeria

W czwartek spotkanie z architektami nowego stadionu w Lublinie

Od czwartku można będzie zgłaszać uwagi do planów budowy stadionu żużlowego na części terenów po klubie jeździeckim. Na ten sam dzień zaplanowano otwarte spotkanie z architektami, którzy przygotowali wstępną koncepcję obiektu sportowego.

"Inny wymiar" w Chatce Żaka. Weekend gier i fantastyki. Program
2 grudnia 2022, 9:00

"Inny wymiar" w Chatce Żaka. Weekend gier i fantastyki. Program

Przed nami kolejna edycja projektu "Inny Wymiar" w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16). W sobotę i niedzielę wielbiciele gier będą mogli przetestować popularne tytuły, wziąć udział w turniejach, prelekcjach czy warsztatach.

Nagły telefon na 112 i krótka wiadomość: Bomba na lotnisku

Nagły telefon na 112 i krótka wiadomość: Bomba na lotnisku

Ładunek miał się znajdować na lotnisku w Warszawie. Kiedy sprawą zajęła się policja, trop doprowadził ich do Lublina.

Niespodziewana zmiana na ławce trenerskiej MKS FunFloor Lublin

Niespodziewana zmiana na ławce trenerskiej MKS FunFloor Lublin

Monika Marzec przestała pełnić funkcję trenerki MKS FunFloor. W nadchodzących spotkaniach zespół poprowadzi Piotr Dropek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!