Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

25 września 2013 r.
20:42
Edytuj ten wpis

Zapora w sprawie "Zapory”. Pomnik w bełżyckim parku może zostać... obsikany?

0 29 A A
Pomnik Zapory ma stanąć w miejskim parku, w miejscu gdzie kiedyś był monument przedstawiający żołnie
Pomnik Zapory ma stanąć w miejskim parku, w miejscu gdzie kiedyś był monument przedstawiający żołnie

Lokalizacja pomnika mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory” w Bełżycach wciąż budzi emocje. Niektórzy radni boją się, że jeśli pomnik stanie w parku, to może zostać ...obsikany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sprawą postawienia naturalnej wielkości brązowego odlewu postaci mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory” Rada Miejska w Bełżycach miała się zając wczoraj. Ale projektu uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na budowę pomnika w porządku obrad wczorajszej sesji nie było.

– Radni na komisji (Zagospodarowania Przestrzennego Mienia Komunalnego i Porządku Publicznego-red.) nie wypracowali żadnego stanowiska w tej sprawie – tłumaczy Ryszard Góra, burmistrz Bełżyc.

Radni mieli wątpliwości m.in. co do lokalizacji monumentu w parku miejskim. I to nie wcale nie dlatego, że w proponowanym miejscu przed laty stał pomnik komunistyczny (przedstawiał żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego).

– Niektórzy radni obawiają się, że to miejsce nie jest do końca godne – mówi Rafał Dobrowolski, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory” przy Stowarzyszeniu Żołnierzy AK-WiN w Bełżycach. – Wskazują, że w parku przebywają osoby podpite i ktoś może nasikać na pomnik.

– W parkach różnie to bywa – dodaje Marek Jan Łuczkowski, przewodniczący tej komisji. – Jeśli już mamy uhonorować takiego człowieka to trzeba zrobić to tak, żeby nie dopuścić do profanacji. A takie obawy są.

– Rzeczywiście taki argument był podnoszony – przyznaje Andrzej Chemperek, przewodniczący Rady Miejskiej w Bełżycach. – Jednak głównie nasze obawy są takie, że teren jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Wcześniej chcemy poznać opinię tego urzędu.

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 października 2013 o 12:46
0

To nie pomnik poroznil, po prostu okazalo sie ze mimo 24 lat wolnej Polski pewne sprawy (może celowo a moze przez niedopatrzenie) nie zostały wyjasnione i naprostowane. Najwyzsza pora zeby to zrobic

czyli że co

Avatar
Gość / 4 października 2013 o 09:04
0

budowa tego pomnika już poróżniła ludzi w Bełżycach

To nie pomnik poroznil, po prostu okazalo sie ze mimo 24 lat wolnej Polski pewne sprawy (może celowo a moze przez niedopatrzenie) nie zostały wyjasnione i naprostowane. Najwyzsza pora zeby to zrobic

Avatar
Gość / 4 października 2013 o 09:01
0

może pomysłodawcy pomnika niech staną

a tak poza tym to co to za mania z tymi pomnikami, w Polsce jest tyle problemów a tu pomniki najważniejsze, w Bełżycach jest ich już chyba z 5

Prosze sie tak nie martwić o pomnik, wszystko po nim spłynie...Komunisci robili gorsze rzeczy z Majorem, próbując go znieważyć i pohańbić, a nie udało się. Wiec i teraz się nie uda. I co to w ogóle za filozofia - nie stawiajmy w ogóle pomnika, bo jak postawimy to ktoś go zbeszcześci. Brzmi to tylko jak wymówka, pretekst

Prosze sie tak nie martwić o pomnik, wszystko po nim spłynie...Komunisci robili gorsze rzeczy z Majorem, próbując go znieważyć i pohańbić, a nie udało się. Wiec i teraz się nie uda. I co to w ogóle za filozofia - nie stawiajmy w ogóle pomnika, bo jak postawimy to ktoś go zbeszcześci. Brzmi to tylko jak wymówka, pretekst

rozwiń
Avatar
Gość / 4 października 2013 o 08:58
0

niech się zajmą chodnikami i ulicami, to wstyd żeby ulica, którą chodzą pogrzeby tak wyglądała, rozpadający się chodnik i dziury w drodze...pełno jest takich ulic w Bełżycach. Są ważniejsze potrzeby mieszkańców niż budowanie zbędnych pomników

Pomnik nie bedzie finansowany z budzetu miasta i gminy, ale ze składem dobrowolnych zebranych od ludzi z całej Polski i z zagranicy. A o chodniki itp inwestycje finansowane ze środków samorządowych po prostu trzeba zabiegac - posiedzenia komisji rady miasta sa otwarte dla publiczności. Można tez ostatecznie zawiązac "Społeczny Komitet Budowy Chodnika" - i to nie żart, myślę że wiele rzeczy można zrealizować, ale nie wystarczy tylko pisać i narzekać, trzeba aktywnie coś robić. Powodzenia!

Pomnik nie bedzie finansowany z budzetu miasta i gminy, ale ze składem dobrowolnych zebranych od ludzi z całej Polski i z zagranicy. A o chodniki itp inwestycje finansowane ze środków samorządowych po prostu trzeba zabiegac - posiedzenia komisji rady miasta sa otwarte dla publiczności. Można tez ostatecznie zawiązac "Społeczny Komitet Budowy Chodnika" - i to nie żart, myślę że wiele rzeczy można zrealizować, ale nie wystarczy tylko pisać i narzekać, trzeba aktywnie coś robić. Powodzenia!

rozwiń
Avatar
Gość / 2 października 2013 o 13:46
0

Dlaczego w serialu "Czas Honoru" nie pokazują takich akcji odwetowych "na ślepo" bez dokładnego rozpoznania "zasług" poszczególnych milicjantów ?
 

Bo to jest jedyna " słuszna " telewizja !!!

Avatar
Gość / 2 października 2013 o 00:46
0

Życie krótkie, niewiele ponad 20 lat. Miał do wyboru; błyskawiczne szkolenie i wyjazd na front albo zasili szeregi milicji. Ojciec maleńkiego dziecka wybrał to drugie rozwiązanie, wydawało się wtedy lepsze dla rodziny. Czy młody chłopak w tamtych czasach mógł przewidzieć co go czeka w tej milicji? Został zamordowany, bo zastosowano odpowiedzialność zbiorową, nikt nie wnikał, kto bił na posterunku, kto strzelił w plecy i kto planował prowokacje - byłeś zatrudniony na tej placówce - giniesz w akcie odwetu i zemsty.
 

Dlaczego w serialu "Czas Honoru" nie pokazują takich akcji odwetowych "na ślepo" bez dokładnego rozpoznania "zasług" poszczególnych milicjantów ?
 

Dlaczego w serialu "Czas Honoru" nie pokazują takich akcji odwetowych "na ślepo" bez dokładnego rozpoznania "zasług" poszczególnych milicjantów ?
 

rozwiń
Avatar
Gość / 30 września 2013 o 14:08
0

Ot, i masz odpowiedż !!!

nie miałem dziadka komunisty ani nikogo takiego w rodzinie (czyli bez takich genów), piszę poprawnie "zasłużył" i nie popieram stawiania pomników osobom kontrowersyjnym

ot i moja odpowiedź

Avatar
Gość / 30 września 2013 o 12:59
0

jak był sługusem komunistów to na to zasłurzył a wypowiedzi to po lini w większości zostało w genach po dziadkach komunistach

Ot, i masz odpowiedż !!!

Avatar
Gość / 30 września 2013 o 12:30
0

 

Musial byc konfidentem albo zdrajca.Nie przyznaj sie tylko bo ci znajde i bedz iesz sie wstydzil.

A kim ty jesteś Krysiu że chcesz kary wymierzać, co takiego "bohaterskiego" w swoim życiu zrobiłaś. Chyba że jesteś taka "święta" to i pomnik będzie ci się należał

Avatar
krystyna / 29 września 2013 o 14:39
0

gdziekolwiek by nie stanął to i tak obsikam tego bandytę z brązu bo zamordował mi dziadka

 

Musial byc konfidentem albo zdrajca.Nie przyznaj sie tylko bo ci znajde i bedz iesz sie wstydzil.
Avatar
Gość / 4 października 2013 o 12:46
0

To nie pomnik poroznil, po prostu okazalo sie ze mimo 24 lat wolnej Polski pewne sprawy (może celowo a moze przez niedopatrzenie) nie zostały wyjasnione i naprostowane. Najwyzsza pora zeby to zrobic

czyli że co

Avatar
Gość / 4 października 2013 o 09:04
0

budowa tego pomnika już poróżniła ludzi w Bełżycach

To nie pomnik poroznil, po prostu okazalo sie ze mimo 24 lat wolnej Polski pewne sprawy (może celowo a moze przez niedopatrzenie) nie zostały wyjasnione i naprostowane. Najwyzsza pora zeby to zrobic

Avatar
Gość / 4 października 2013 o 09:01
0

może pomysłodawcy pomnika niech staną

a tak poza tym to co to za mania z tymi pomnikami, w Polsce jest tyle problemów a tu pomniki najważniejsze, w Bełżycach jest ich już chyba z 5

Prosze sie tak nie martwić o pomnik, wszystko po nim spłynie...Komunisci robili gorsze rzeczy z Majorem, próbując go znieważyć i pohańbić, a nie udało się. Wiec i teraz się nie uda. I co to w ogóle za filozofia - nie stawiajmy w ogóle pomnika, bo jak postawimy to ktoś go zbeszcześci. Brzmi to tylko jak wymówka, pretekst

Prosze sie tak nie martwić o pomnik, wszystko po nim spłynie...Komunisci robili gorsze rzeczy z Majorem, próbując go znieważyć i pohańbić, a nie udało się. Wiec i teraz się nie uda. I co to w ogóle za filozofia - nie stawiajmy w ogóle pomnika, bo jak postawimy to ktoś go zbeszcześci. Brzmi to tylko jak wymówka, pretekst

rozwiń
Avatar
Gość / 4 października 2013 o 08:58
0

niech się zajmą chodnikami i ulicami, to wstyd żeby ulica, którą chodzą pogrzeby tak wyglądała, rozpadający się chodnik i dziury w drodze...pełno jest takich ulic w Bełżycach. Są ważniejsze potrzeby mieszkańców niż budowanie zbędnych pomników

Pomnik nie bedzie finansowany z budzetu miasta i gminy, ale ze składem dobrowolnych zebranych od ludzi z całej Polski i z zagranicy. A o chodniki itp inwestycje finansowane ze środków samorządowych po prostu trzeba zabiegac - posiedzenia komisji rady miasta sa otwarte dla publiczności. Można tez ostatecznie zawiązac "Społeczny Komitet Budowy Chodnika" - i to nie żart, myślę że wiele rzeczy można zrealizować, ale nie wystarczy tylko pisać i narzekać, trzeba aktywnie coś robić. Powodzenia!

Pomnik nie bedzie finansowany z budzetu miasta i gminy, ale ze składem dobrowolnych zebranych od ludzi z całej Polski i z zagranicy. A o chodniki itp inwestycje finansowane ze środków samorządowych po prostu trzeba zabiegac - posiedzenia komisji rady miasta sa otwarte dla publiczności. Można tez ostatecznie zawiązac "Społeczny Komitet Budowy Chodnika" - i to nie żart, myślę że wiele rzeczy można zrealizować, ale nie wystarczy tylko pisać i narzekać, trzeba aktywnie coś robić. Powodzenia!

rozwiń
Avatar
Gość / 2 października 2013 o 13:46
0

Dlaczego w serialu "Czas Honoru" nie pokazują takich akcji odwetowych "na ślepo" bez dokładnego rozpoznania "zasług" poszczególnych milicjantów ?
 

Bo to jest jedyna " słuszna " telewizja !!!

Avatar
Gość / 2 października 2013 o 00:46
0

Życie krótkie, niewiele ponad 20 lat. Miał do wyboru; błyskawiczne szkolenie i wyjazd na front albo zasili szeregi milicji. Ojciec maleńkiego dziecka wybrał to drugie rozwiązanie, wydawało się wtedy lepsze dla rodziny. Czy młody chłopak w tamtych czasach mógł przewidzieć co go czeka w tej milicji? Został zamordowany, bo zastosowano odpowiedzialność zbiorową, nikt nie wnikał, kto bił na posterunku, kto strzelił w plecy i kto planował prowokacje - byłeś zatrudniony na tej placówce - giniesz w akcie odwetu i zemsty.
 

Dlaczego w serialu "Czas Honoru" nie pokazują takich akcji odwetowych "na ślepo" bez dokładnego rozpoznania "zasług" poszczególnych milicjantów ?
 

Dlaczego w serialu "Czas Honoru" nie pokazują takich akcji odwetowych "na ślepo" bez dokładnego rozpoznania "zasług" poszczególnych milicjantów ?
 

rozwiń
Avatar
Gość / 30 września 2013 o 14:08
0

Ot, i masz odpowiedż !!!

nie miałem dziadka komunisty ani nikogo takiego w rodzinie (czyli bez takich genów), piszę poprawnie "zasłużył" i nie popieram stawiania pomników osobom kontrowersyjnym

ot i moja odpowiedź

Avatar
Gość / 30 września 2013 o 12:59
0

jak był sługusem komunistów to na to zasłurzył a wypowiedzi to po lini w większości zostało w genach po dziadkach komunistach

Ot, i masz odpowiedż !!!

Avatar
Gość / 30 września 2013 o 12:30
0

 

Musial byc konfidentem albo zdrajca.Nie przyznaj sie tylko bo ci znajde i bedz iesz sie wstydzil.

A kim ty jesteś Krysiu że chcesz kary wymierzać, co takiego "bohaterskiego" w swoim życiu zrobiłaś. Chyba że jesteś taka "święta" to i pomnik będzie ci się należał

Avatar
krystyna / 29 września 2013 o 14:39
0

gdziekolwiek by nie stanął to i tak obsikam tego bandytę z brązu bo zamordował mi dziadka

 

Musial byc konfidentem albo zdrajca.Nie przyznaj sie tylko bo ci znajde i bedz iesz sie wstydzil.
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 79 13

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 24 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 3

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!