Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 marca 2017 r.
8:27

1 procent podatku. Ktoś przekazał w ten sposób 186 tys. zł

69 15 A A
Urząd Skarbowy
Urząd Skarbowy

Mieszkańcy województwa lubelskiego coraz chętniej pomagają. Dzięki podatnikom z zeznań za 2015 roku organizacje pożytku publicznego otrzymały ponad 22,2 mln zł. O 2 mln zł więcej niż rok wcześniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ponad 450 tysięcy zeznań podatkowych za 2015 rok zawierało wskazanie organizacji pożytku publicznego, co oznacza że ponad 56 proc. naszych podatników wspiera takie organizacje.

– Biorąc pod uwagę, że w 2004 roku, gdy po raz pierwszy mieliśmy możliwość wesprzeć 1 proc. swojego podatku wybraną przez nas organizację, tylko niewiele ponad 24 tys. podatników przekazało około 1,7 mln złotych na rzecz OPP – mówi Marta Szpakowska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. – Zatem liczby mówią same za siebie: jesteśmy coraz bardziej hojni i świadomi swojego prawa o decydowaniu gdzie trafi nasz 1 proc. podatku.

Najwięcej w Lublinie

Średnia kwota przekazanego 1 proc. podatku w Lubelskiem to 49,5 zł. Najwyższy zadeklarowany odpis to ponad 186 tys. zł. – Najhojniejsi są podatnicy rozliczający swoje dochody roczne w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Lublinie: w ponad 79 tys. zeznaniach zadeklarowano kwotę ponad 5,2 mln złotych, to prawie 66,5 zł na jedno zeznanie – mówi Szpakowska.

W Trzecim Urzędzie Skarbowym w ponad 44,1 tys. zeznań wykazano odpis 1 proc. w kwocie ponad 2,1 mln zł. Najczęściej wybierane OPP w rozliczeniach za 2015 rok to: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” - ponad 5,2 mln złotych, Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia - ponad 1,9 mln zł, Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” - ponad 800 tys. zł, AVALON – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym - ponad 450 tys. zł, Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum Dobrego Samarytanina” - ponad 450 tys. zł i FUNDACJA „NASZA PRZYSZŁOŚĆ” - ponad 330 tys. zł.

Pomóż Amelii i Natanielowi

Podopiecznymi Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” są m.in. 8-letnia Amelia i 6-letni Nataniel Pastuszak. Rodzeństwo urodziło się z bardzo rzadkim zespołem genetycznym Joubert’a. Ich rozwój jest nieharmonijny i opóźniony. Dzieci mają obniżone napięcie mięśniowe, w małym stopniu odczuwają swoje ciało. Pojawi się również nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, niestabilność emocjonalna, rozdrażnienie, zaburzenia snu.

Jedyna szansą na prawidłowy rozwój jest intensywna, wielopoziomowa rehabilitacja i terapia wsparta odpowiednią dietą i suplementacją.

– Pieniądze z 1 proc. to dla nas duże wsparcie. Miesięcznie m.in. na rehabilitację, zajęcia logopedyczne i suplementy wydajemy ok. 5 tys. zł, a ja ze względu na konieczność stałej opieki nad dziećmi musiałam zrezygnować z pracy – mówi Aneta Pastuszak, mama Amelii i Nataniela. – Dzieci bardzo ciężko pracują, by dogonić rówieśników. Konsekwentnie robią postępy: intelektualne, społeczne, fizyczne. Pozwala nam to wierzyć, że może być tylko lepiej.

Żeby im pomóc należy wpisać nr KRS: 0000037904, a w rubryce informacje uzupełniające cel 1 proc. podać: 12023 Pastuszak Amelia i Nataniel.

Komórki macierzyste dla Julii

5-letnia Julia Mania z Lublina, która cierpi na dziecięce porażenie mózgowe i wodogłowie pokrwotoczne ma szansę na terapię z wykorzystaniem komórek macierzystych. Niestety, NFZ jej nie refunduje. Potrzeba na nią 35 tysięcy złotych. Rodzicom brakuje jeszcze 7 tys. zł.

Julia urodziła się jako skrajny wcześniak w 25 tygodniu ciąży. Ważyła zaledwie 600 gramów. – Pierwsze rozpoznania były dla nas straszne: niewydolność oddechowa, zakażenie wewnątrzmaciczne, wrodzone zapalenie płuc, martwicze zapalenie jelit, niedrożność przewodu pokarmowego – mówi Katarzyna Sawicka, mama dziewczynki.

Dziewczynka jest pod opieką dr n.med. Magdaleny Chruścińskiej-Krawczyk z Kliniki Neurologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. To ona zaproponowała terapię z wykorzystaniem komórek macierzystych. Są one podawane dożylnie, pochodzą z substancji znajdującej się w sznurze pępowinowym. Są sprawdzone i tak przygotowane, żeby nie wystąpiły negatywne działania na organizm.
Żeby pomóc Julce trzeba wpisać nr KRS Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”: 0000186434 z dopiskiem na rehabilitację Julia Mania 265/M.

Pamiętajmy o zwierzętach egzotycznych

Na środki z 1 proc. liczy też Fundacja Epicrates. – Działamy od 2011 roku nie tylko na terenie Lubelskiego ale też innych części Polski. Jesteśmy jedyną organizacją w kraju, która kompleksowo zajmuje się zwierzętami egzotycznymi. Promujemy odpowiedzialne traktowanie i kupowanie zwierząt egzotycznych. Zajmujemy się też odłowem takich zwierząt, bo coraz więcej osób po prostu się ich pozbywa. Dotyczy to m.in. żółwi z gatunków inwazyjnych, które są niebezpieczne m.in. dla ryb i ptaków, a niektóre także dla człowieka – mówi Bartłomiej Gorzkowski, prezes Fundacji Epicrates. – To dotyczy także innych egzotycznych gatunków. Trafiają do nas także jaszczurki, węże, pająki. To, że stały się bardzo popularne i łatwo dostępne sprawia, że trafiają w ręce nieodpowiedzialnych ludzi, którzy szybko się nimi nudzą i pozbywają się ich.

Fundacja potrzebuje też środków na badania i leczenie zwierząt. – Organizujemy też szkolenia, współpracujemy z uczelniami i służbami mundurowymi. Organizujemy też wolontariat w lubelskim Egzotarium, czyli pierwszym w Polsce schronisku dla zwierząt egzotycznych – mówi Gorzkowski. – Bardzo liczymy na środki z 1 proc. Ludzie najchętniej pomagają organizacjom, które zajmują się np. psami czy kotami, zwierzęta egzotyczne budzą nadal lęk. Nie wszystkie zwierzęta musimy kochać, ale wszystkie powinniśmy szanować.

Fundacja Epicrates: nr KRS 0000377475.

Wspieramy lokalnie

– Bardzo ważne jest również to, że wspieramy organizacje funkcjonujące obok nas. Przykładem są Puławy, podatnicy rozliczający dochody w tym urzędzie najczęściej wybierali organizacje funkcjonujące w Puławach i okolicach – mówi Szpakowska. – O ile we wszystkich urzędach w 10 najczęściej wybieranych organizacjach pożytku publicznego wskazywano fundację „Zdążyć z pomocą” to w Puławach postawiono na swoje organizacje. Taka tendencja utrzymuje się od kilku lat.

Podatnicy rozliczający się w puławskim urzędzie wybierali m.in.: Puławskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”, Stowarzyszenie „CORDA CORDI” na rzecz Dzieci i Młodzieży w Puławach, Stowarzyszenie GRZEŚ w Puławach, Nałęczowskie Stowarzyszenie Charytatywne, Puławskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Potrzebujących Pomocy i Ich Rodzin „Tęcza”.

Jak przekazać 1%

Uproszczona procedura, polegająca na tym, że w zeznaniu wpisujemy jedynie numer KRS wybranej organizacji i wyliczoną kwotę jednego procenta naszego należnego podatku oraz świadomość że nie ponosimy żadnych kosztów z tym związanych powoduje, że coraz częściej korzystamy z tego przywileju współdecydowaniu gdzie trafi część naszego podatku.

Jeśli rozliczamy swoje zeznanie elektronicznie, to w zeznaniu wpisujemy jedynie numer KRS wybranej organizacji, a program sam wyliczy kwotę do przekazania. Ważne jest również to, żeby wybrana przez nas organizacja znajdowała się na liście do uprawnionych do otrzymania jednego procenta podatku.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zgroza / 5 marca 2017 o 11:00
+1
Mirek napisał:
wet napisał:
chore rodzeństwo, czy to jest nieświadomoc rodziców, czy chęć posiadania nawet i chorych dzieci
No niestety, ludzka głupota nie zna granic. Dwoje rodziców z problemamimi z zdrowtymi decyduje się na posiadanie potomstwa które siłą rzeczy będzie od urodzenia chore i niespełnosprawne. I ta późniejsza postawa roszczeniowa, że im się należy. Niestety, do puki nie pracowałem z osobami niepełnosprawnymi miałem zupełnie inne zdanie na ten temat, ale po większości przypadków bardzo zmieniłem zdanie.
to te dzieci powinni znienawidzić swoich rodziców za to, że świadomie sprowadzili ich na ten świat już jako chore, takze gdybym ja miala tak pustych rodzicw, to na każdym kroku bym im wytykala, że to ich wina za to, że choruję. Przestacie pieprzyć, że chore dzieci sa szczęśliwe se swojimi chorobami, owszem, jeżeli coś się stanie w trakcie zycia to rozumiem, ale świadomie decydować sie na chore dzieci, zgroza, ludzie zacznijcie myśleć glową a nie tylko dolną częścią ciała. Jak mozecie jako rodzice patrzeć na swoje sprowadzoe na ten świat chore dzieci, i to ma  być miłośc, gówno prawda, to wasza głupota a nie miłość.
to te dzieci powinni znienawidzić swoich rodziców za to, że świadomie sprowadzili ich na ten świat już jako chore, takze gdybym ja miala tak pustych rodzicw, to na każdym kroku bym im wytykala, że to ich wina za to, że choruję. Przestacie pieprzyć, że chore dzieci sa szczęśliwe se swojimi chorobami, owszem, jeżeli coś się stanie w trakcie zycia to rozumiem, ale świadomie decydować sie na chore dzieci, zgroza, ludzie zacznijcie myśleć glową a nie tylko dolną częścią ciała. Jak mozecie jako rodzice patrzeć na swoje sprowadzoe na... rozwiń
Avatar
Mirek / 5 marca 2017 o 10:04
+1
wet napisał:
chore rodzeństwo, czy to jest nieświadomoc rodziców, czy chęć posiadania nawet i chorych dzieci
No niestety, ludzka głupota nie zna granic. Dwoje rodziców z problemamimi z zdrowtymi decyduje się na posiadanie potomstwa które siłą rzeczy będzie od urodzenia chore i niespełnosprawne. I ta późniejsza postawa roszczeniowa, że im się należy. Niestety, do puki nie pracowałem z osobami niepełnosprawnymi miałem zupełnie inne zdanie na ten temat, ale po większości przypadków bardzo zmieniłem zdanie.
No niestety, ludzka głupota nie zna granic. Dwoje rodziców z problemamimi z zdrowtymi decyduje się na posiadanie potomstwa które siłą rzeczy będzie od urodzenia chore i niespełnosprawne. I ta późniejsza postawa roszczeniowa, że im się należy. Niestety, do puki nie pracowałem z osobami niepełnosprawnymi miałem zupełnie inne zdanie na ten temat, ale po większości przypadków bardzo zmieniłem zdanie. rozwiń
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 09:39
+1
Kościół powinien być dotowany tylko z 1% podatku obywateli. Dość okradania Polski przez KK.
Avatar
vbv / 5 marca 2017 o 15:48
0
Bury napisał:
Widać jak bardzo nieszczęśliwą, narcyztyczną i egoistyczną jesteś osobą. Tak mało doświaczyczałaś MIŁOŚCI w swoim życiu. A może pomyliłaś epoki i miejsca  ? Starożytna SPARTA to coś dla Ciebie jeśli chodzi o niepełnosprawne niemowlęta !!! Każdy ma prawo do swoich poglądów ale ........ "Z głupcem dyskutuje tylko głupiec"
nbo własnie widać ile miłości maja ci co dorabiają sie kosztem innych placąc im jalmużnę, a tu udają jakcy to oni wielcy, bo przekazują 1 % podatku na chorych, bo gdyby ta osoba nieszczęślliwa dostawała godne wynagrodzenia to i ona by była szczęśliwa i podzieliła by sie z innymi. 
nbo własnie widać ile miłości maja ci co dorabiają sie kosztem innych placąc im jalmużnę, a tu udają jakcy to oni wielcy, bo przekazują 1 % podatku na chorych, bo gdyby ta osoba nieszczęślliwa dostawała godne wynagrodzenia to i ona by była szczęśliwa i podzieliła by sie z innymi.  rozwiń
Avatar
ew / 5 marca 2017 o 14:27
0
Nie poradziłby sobie Co roku Można było wspomóc KUL przekazujać 1 % na Fundację Rozwoju KUL W tym roku została wykreślona. Może kwotowo to nie dużo ale wizerunkowo to klapa. Ale co tam .Karawana jedzie dalej
Avatar
Bury / 5 marca 2017 o 14:19
0
Widać jak bardzo nieszczęśliwą, narcyztyczną i egoistyczną jesteś osobą. Tak mało doświaczyczałaś MIŁOŚCI w swoim życiu. A może pomyliłaś epoki i miejsca ? Starożytna SPARTA to coś dla Ciebie jeśli chodzi o niepełnosprawne niemowlęta !!! Każdy ma prawo do swoich poglądów ale ........ "Z głupcem dyskutuje tylko głupiec"
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 13:05
0
1% przeznaczę dla Julki. Choć będzie tego nie wiele ale zawsze coś.
Avatar
zmęczona praca i zyciem / 5 marca 2017 o 12:06
0
37 lat pracy, dochód za cały rok 34 tysięcy brutto i po co to zyć w tym cholernym kraju
Avatar
po / 5 marca 2017 o 11:54
0
no masz rację, bo teraz w tym cholernym kraju to nawet prawnicy różnie interpretują przepisy a co mówić o szaraku, on nie ma szans 
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 11:19
0
1% podatku przekażę na Lubelskie Stowarzyszenie Samopomocy Dlatego, że można uzyskać tam bezpłatne porady prawne bez obwarowań. gdyż w innych instytucjach udzielanych bezpłatnych porad musisz spełnić warunki ukończyły 26. roku życia, ukończyły 65 lat, posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny, w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o pomoc prawną na podstawie ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej uzyskały prawo do świadczenia z pomocy społecznej i wobec których w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia (osoba ubiegająca się o pomoc prawną będzie zobowiązana przed jej udzieleniem złożyć pisemne oświadczenie, że nie wydano wobec niej decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia), uzyskały zaświadczenie na podstawie ustawy z 24 kwietnia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, posiadają ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa, w wyniku wystąpienia katastrofy naturalnej, klęski żywiołowej lub awarii technicznej znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty (każdy zagrożony lub poszkodowany).
1% podatku przekażę na Lubelskie Stowarzyszenie Samopomocy Dlatego, że można uzyskać tam bezpłatne porady prawne bez obwarowań. gdyż w innych instytucjach udzielanych bezpłatnych porad musisz spełnić warunki ukończyły 26. roku życia, ukończyły 65 lat, posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny, w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o pomoc prawną na podstawie ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej uzyskały prawo do świadczenia z pomocy społecznej i wobec których w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie ... rozwiń
Avatar
vbv / 5 marca 2017 o 15:48
0
Bury napisał:
Widać jak bardzo nieszczęśliwą, narcyztyczną i egoistyczną jesteś osobą. Tak mało doświaczyczałaś MIŁOŚCI w swoim życiu. A może pomyliłaś epoki i miejsca  ? Starożytna SPARTA to coś dla Ciebie jeśli chodzi o niepełnosprawne niemowlęta !!! Każdy ma prawo do swoich poglądów ale ........ "Z głupcem dyskutuje tylko głupiec"
nbo własnie widać ile miłości maja ci co dorabiają sie kosztem innych placąc im jalmużnę, a tu udają jakcy to oni wielcy, bo przekazują 1 % podatku na chorych, bo gdyby ta osoba nieszczęślliwa dostawała godne wynagrodzenia to i ona by była szczęśliwa i podzieliła by sie z innymi. 
nbo własnie widać ile miłości maja ci co dorabiają sie kosztem innych placąc im jalmużnę, a tu udają jakcy to oni wielcy, bo przekazują 1 % podatku na chorych, bo gdyby ta osoba nieszczęślliwa dostawała godne wynagrodzenia to i ona by była szczęśliwa i podzieliła by sie z innymi.  rozwiń
Avatar
ew / 5 marca 2017 o 14:27
0
Nie poradziłby sobie Co roku Można było wspomóc KUL przekazujać 1 % na Fundację Rozwoju KUL W tym roku została wykreślona. Może kwotowo to nie dużo ale wizerunkowo to klapa. Ale co tam .Karawana jedzie dalej
Avatar
Bury / 5 marca 2017 o 14:19
0
Widać jak bardzo nieszczęśliwą, narcyztyczną i egoistyczną jesteś osobą. Tak mało doświaczyczałaś MIŁOŚCI w swoim życiu. A może pomyliłaś epoki i miejsca ? Starożytna SPARTA to coś dla Ciebie jeśli chodzi o niepełnosprawne niemowlęta !!! Każdy ma prawo do swoich poglądów ale ........ "Z głupcem dyskutuje tylko głupiec"
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 13:05
0
1% przeznaczę dla Julki. Choć będzie tego nie wiele ale zawsze coś.
Avatar
zmęczona praca i zyciem / 5 marca 2017 o 12:06
0
37 lat pracy, dochód za cały rok 34 tysięcy brutto i po co to zyć w tym cholernym kraju
Avatar
po / 5 marca 2017 o 11:54
0
no masz rację, bo teraz w tym cholernym kraju to nawet prawnicy różnie interpretują przepisy a co mówić o szaraku, on nie ma szans 
Avatar
Gość / 5 marca 2017 o 11:19
0
1% podatku przekażę na Lubelskie Stowarzyszenie Samopomocy Dlatego, że można uzyskać tam bezpłatne porady prawne bez obwarowań. gdyż w innych instytucjach udzielanych bezpłatnych porad musisz spełnić warunki ukończyły 26. roku życia, ukończyły 65 lat, posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny, w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o pomoc prawną na podstawie ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej uzyskały prawo do świadczenia z pomocy społecznej i wobec których w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia (osoba ubiegająca się o pomoc prawną będzie zobowiązana przed jej udzieleniem złożyć pisemne oświadczenie, że nie wydano wobec niej decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia), uzyskały zaświadczenie na podstawie ustawy z 24 kwietnia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, posiadają ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa, w wyniku wystąpienia katastrofy naturalnej, klęski żywiołowej lub awarii technicznej znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty (każdy zagrożony lub poszkodowany).
1% podatku przekażę na Lubelskie Stowarzyszenie Samopomocy Dlatego, że można uzyskać tam bezpłatne porady prawne bez obwarowań. gdyż w innych instytucjach udzielanych bezpłatnych porad musisz spełnić warunki ukończyły 26. roku życia, ukończyły 65 lat, posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny, w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o pomoc prawną na podstawie ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej uzyskały prawo do świadczenia z pomocy społecznej i wobec których w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie ... rozwiń
Avatar
zgroza / 5 marca 2017 o 11:00
+1
Mirek napisał:
wet napisał:
chore rodzeństwo, czy to jest nieświadomoc rodziców, czy chęć posiadania nawet i chorych dzieci
No niestety, ludzka głupota nie zna granic. Dwoje rodziców z problemamimi z zdrowtymi decyduje się na posiadanie potomstwa które siłą rzeczy będzie od urodzenia chore i niespełnosprawne. I ta późniejsza postawa roszczeniowa, że im się należy. Niestety, do puki nie pracowałem z osobami niepełnosprawnymi miałem zupełnie inne zdanie na ten temat, ale po większości przypadków bardzo zmieniłem zdanie.
to te dzieci powinni znienawidzić swoich rodziców za to, że świadomie sprowadzili ich na ten świat już jako chore, takze gdybym ja miala tak pustych rodzicw, to na każdym kroku bym im wytykala, że to ich wina za to, że choruję. Przestacie pieprzyć, że chore dzieci sa szczęśliwe se swojimi chorobami, owszem, jeżeli coś się stanie w trakcie zycia to rozumiem, ale świadomie decydować sie na chore dzieci, zgroza, ludzie zacznijcie myśleć glową a nie tylko dolną częścią ciała. Jak mozecie jako rodzice patrzeć na swoje sprowadzoe na ten świat chore dzieci, i to ma  być miłośc, gówno prawda, to wasza głupota a nie miłość.
to te dzieci powinni znienawidzić swoich rodziców za to, że świadomie sprowadzili ich na ten świat już jako chore, takze gdybym ja miala tak pustych rodzicw, to na każdym kroku bym im wytykala, że to ich wina za to, że choruję. Przestacie pieprzyć, że chore dzieci sa szczęśliwe se swojimi chorobami, owszem, jeżeli coś się stanie w trakcie zycia to rozumiem, ale świadomie decydować sie na chore dzieci, zgroza, ludzie zacznijcie myśleć glową a nie tylko dolną częścią ciała. Jak mozecie jako rodzice patrzeć na swoje sprowadzoe na... rozwiń
Avatar
Mirek / 5 marca 2017 o 10:04
+1
wet napisał:
chore rodzeństwo, czy to jest nieświadomoc rodziców, czy chęć posiadania nawet i chorych dzieci
No niestety, ludzka głupota nie zna granic. Dwoje rodziców z problemamimi z zdrowtymi decyduje się na posiadanie potomstwa które siłą rzeczy będzie od urodzenia chore i niespełnosprawne. I ta późniejsza postawa roszczeniowa, że im się należy. Niestety, do puki nie pracowałem z osobami niepełnosprawnymi miałem zupełnie inne zdanie na ten temat, ale po większości przypadków bardzo zmieniłem zdanie.
No niestety, ludzka głupota nie zna granic. Dwoje rodziców z problemamimi z zdrowtymi decyduje się na posiadanie potomstwa które siłą rzeczy będzie od urodzenia chore i niespełnosprawne. I ta późniejsza postawa roszczeniowa, że im się należy. Niestety, do puki nie pracowałem z osobami niepełnosprawnymi miałem zupełnie inne zdanie na ten temat, ale po większości przypadków bardzo zmieniłem zdanie. rozwiń
Avatar
wet / 5 marca 2017 o 09:49
0
chore rodzeństwo, czy to jest nieświadomoc rodziców, czy chęć posiadania nawet i chorych dzieci
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 0 0

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 0 0

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 6 4

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 14 2

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 1

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 3 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 4

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 0 16

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach
20 lipca 2018, 18:30

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach 2 1

W Puławach startuje cykl Smaki Muzyki organizowany przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny. W piątek, 20 lipca o godz. 18.30 w Zielonym Pomidorze (Mościckiego 1) odbędzie się koncert Artura Miedzińskiego.

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki 17 15

Siedem bloków mieszkalnych zamierza stawiać prywatna spółka na terenie wytwórni wind u zbiegu ul. Roztocze i Orkana. Ratusz uznał, że to dobre miejsce na mieszkania, a teraz będzie opracowywać nowy plan zagospodarowania terenu.

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial 0 0

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się bieg City trail onTour, czyli wakacyjna zapowiedź największego cyklu zawodów przełajowych w kraju. Najszybszym na 5-kilometrowej trasie był miejscowy dominator – Artur Kern. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła pochodząca z Wejherowa – Katarzyna Konkel

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci 0 2

Zamiast klocków i lalek – patyki i błoto. Zamiast łóżka i materaca – ciepły śpiwór i gołe niebo. Przedszkolaki brodzą w kałużach, przedzierają przez śnieżne zaspy, a ich plac zabaw to las, łąka lub ogród.

MKS Perła Lublin już trenuje
galeria

MKS Perła Lublin już trenuje 2 1

Superliga piłkarek ręcznych MKS Perła Lublin ma za sobą pierwszy trening. W poniedziałek w hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich ćwiczyło 14 zawodniczek. Walentyna Nieściaruk i Gabriela Besen na razie trenowały indywidualnie

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę 40 5

Recydywista z Łęcznej zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę. Wpadł w szał po tym, jak wymieszał alkohol z lekami – wynika z akt sprawy. Ofiara przeżyła tylko dzięki interwencji świadka i policjantów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.