Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 czerwca 2016 r.
19:05

34-latek z Lublina pozwał księdza. Chce przeprosin za gwałt

0 18 A A

Sprawa Waleriana S. – księdza pozwanego za molestowanie seksualne wróciła na wokandę. Domniemana ofiara duchownego, 34-latek z Lublina, domaga się pisemnych przeprosin. Mężczyzna walczy również o finansowe zadośćuczynienie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chcę, by ksiądz przeprosił mnie na piśmie. Wysyłając list polecony – oświadczył w czwartek pan Piotr przed wejściem na salę rozpraw Sądu Okręgowego w Lublinie. Podobnych przeprosin domaga się od Archidiecezji Lubelskiej.

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w grudniu ubiegłego roku, zaledwie po jednej rozprawie. Sędzia Mariusz Tchórzewski wyłączył wówczas jawność postępowania. Pan Piotr domagał się od ks. Waleriana S. oraz Archidiecezji Lubelskiej pół miliona złotych zadośćuczynienia oraz przeprosin. Zarzucał duchownemu molestowanie seksualne. Miał do tego dochodzić w latach 1986–1994.

Duchowny zaprzeczał wszelkim zarzutom. Również kuria uznała pozew za bezzasadny. Mediacje nie przyniosły kompromisu. Pełnomocnik archidiecezji uzasadniał w sądzie, że roszczenie dotyczące zadośćuczynienia jest przedawnione. Miałoby to nastąpić w 2005r., po 10 latach od ostatniego z czynów zarzucanych księdzu.

Sędzia Tchórzewski przychylił się do tych argumentów i oddalił powództwo w sprawie zadośćuczynienia. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Pan Piotr czeka na pierwszą rozprawę.

Sprawa przeprosin jest rozpatrywana w ramach odrębnego postępowania. Wcześniej jednak poszkodowany wystąpił o zmianę sędziego. Postępowanie w tej sprawie trwa. Czwartkowa rozprawa odbyła się pod przewodnictwem sędzi Zofii Homy, która natychmiast wyłączyła jawność postępowania z uwagi na charakter sprawy. Po przesłuchaniu dwóch świadków, sprawa została odroczona. Chodzi o akta, które mają tymczasowo trafić do Sądu Apelacyjnego.

Pozwany, ksiądz Walerian S,. to emerytowany wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przyjaźnił się z rodziną 34-latka. Duchowny zapraszał rodzinę pana Piotra na swoje wykłady, dedykował im swoje publikacje, często odwiedzał. Z relacji pana Piotra wynika, że ksiądz zachowywał się jak pedofil. Z wizyty na wizytę posuwał się coraz dalej. Początkowo przytulał, głaskał chłopca, brał go na kolana. Później łapał go za krocze i całował w usta. Kiedy chłopiec skończył 12 lat, miało dojść do dwóch gwałtów.

Duchownym nie zajęła się prokuratura, bo zarzucane mu czyny uznała za przedawnione.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 13:27
0
powinien się zgłosić do odpowiedniej kancelarii prawnej: ***aeger.pl/
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. i ASC / 24 czerwca 2016 o 12:19
0
szukaj na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow (z do-PiS-kiem: 2; 3 i 4). Resztę obejmuje PiS – lamowska CENZURA.
Avatar
Gość / 24 czerwca 2016 o 12:10
0
A PO co Ci 1 mln PLN nie lepiej 10 mln. Za rzundów POkrak napleniło się zgwałconych i sundy sądzą. Gorzej z POszkodowanymi przez Amber Gold. Mija już 6 roczek i ani widu i ani słychu o rozprawie. Wg woli sędziego rozprawę utajniono. Nie ma to jak ta nasi POkraczna sprawiedliwość. Odda józio Bąk sarmagę co mu dała Amerka na mieszkanko. Zabuli tata co k... łata.
Avatar
Gość / 24 czerwca 2016 o 10:46
0
koleś urodził się w 1982 roku, 12 lat i został zgwałcony a od 4-tego roku do właśnie tych 12-stu był molestowany i nic nikomu nie powiedział - nawet rodzicom? teraz po latach mu się przypomniało, że niby mu ksiądz wsadził i żąda od kurii pół miliona za ten seks? no to w porę mu się przypomniało... trzeba było skarżyć księdza już w latach 90-tych i może nawet by dostał jakąś kasę, a teraz gdy i tak już wszyscy wiedzą o zboczeniach niektórych księży to nawet żal mi się robi wyłącznie tego księdza a nie gościa, który rzekomo był gwałcony. jak ci koleś to taką traumę pozostawiło w mózgu to trzeba było się wcześniej ogarnąć a nie po 22 latach. mnie jak kumpel matki sobie dotykał tu i ówdzie gdy miałem 9 lat to od razu mamie mówiłem, że takie coś ma miejsce. nie było żadnej sprawy sądowej i szybko mama zakończyła z nim znajomość. parę lat później ktoś zabił tego człowieka za podobny czyn w stosunku do jego syna - gościu wtedy mieszkał w bloku na przeciwko obecnego lidla przy ulicy dziewanny. jak widać nawet dziewięciolatek może myśleć więc nie kupuję historyjki że zgwałcił chłopaka ksiądz a ten ani mamie nic nie powiedział ani rodzice nawet nie próbowali coś z tym zrobić. 22 lata później w wyniku braku pracy nagle mu się przypomniało że został zgwałcony i że to jest dobry sposób na szybki zarobek... ktoś faktycznie powinien ciebie zgwałcić - jak byś nie siadł na *** z bólu to od razu byś poleciał do szkolnej higienistki albo do lekarza sam lub z matką!
koleś urodził się w 1982 roku, 12 lat i został zgwałcony a od 4-tego roku do właśnie tych 12-stu był molestowany i nic nikomu nie powiedział - nawet rodzicom? teraz po latach mu się przypomniało, że niby mu ksiądz wsadził i żąda od kurii pół miliona za ten seks? no to w porę mu się przypomniało... trzeba było skarżyć księdza już w latach 90-tych i może nawet by dostał jakąś kasę, a teraz gdy i tak już wszyscy wiedzą o zboczeniach niektórych księży to nawet żal mi się robi wyłącznie tego księdza a nie gościa, który rzekomo był gwałcony. jak c... rozwiń
Avatar
Gość / 24 czerwca 2016 o 08:54
0
jak dotyczy klechów to przedawnienie, jak kogo innego,to gnębić można przez całe życie
Avatar
gość / 24 czerwca 2016 o 07:22
0
użytkownik niezarejestrowany napisał:
domniemana? ja gosciowi wierze w ciemno, bo kler gwalci od lat.
******se.pl/wiadomosci/polska/zboczencu-zrobies-dziecko-wasnej-corce_855392.html to też ksiądz? takich przypadków w tzw. porządnych domach jest b.dużo. znikoma ich ilość ogląda światło dzienne.
Avatar
bbb / 24 czerwca 2016 o 05:21
0
pani od chemii... napisał:
....można domniemywać, że co najmniej 90% "zatrudnionych" w sutannach jest zwykłymi zboczeńcami! Nad reprezentatywność osób o skłonnościach pedofilskich w tej grupie zawodowej nie tylko przeraza, ale powinna być powodem do rewizji umów zawartych z Watykanem (Konkordat). Na pewno należałoby zacząć pociągać do odpowiedzialności rodziców dobrowolnie oddających własne potomstwo pod kuratelę tych "dobroczyńców!
Najwięcej o pedofilii wsród księzy mają do powiedzenia Ci co sami mają sporo za uszami. Ci porządni ojcowie, sunowie kochanych mamuś, wzorowi tatusiowie. Prawdziwi obrońcy moralności.
Najwięcej o pedofilii wsród księzy mają do powiedzenia Ci co sami mają sporo za uszami. Ci porządni ojcowie, sunowie kochanych mamuś, wzorowi tatusiowie. Prawdziwi obrońcy moralności. rozwiń
Avatar
pani od chemii... / 24 czerwca 2016 o 00:35
0
....można domniemywać, że co najmniej 90% "zatrudnionych" w sutannach jest zwykłymi zboczeńcami! Nad reprezentatywność osób o skłonnościach pedofilskich w tej grupie zawodowej nie tylko przeraza, ale powinna być powodem do rewizji umów zawartych z Watykanem (Konkordat). Na pewno należałoby zacząć pociągać do odpowiedzialności rodziców dobrowolnie oddających własne potomstwo pod kuratelę tych "dobroczyńców!
Avatar
?! / 23 czerwca 2016 o 23:32
0
Oj już w głowach Wam się miesza.
Avatar
Gość / 23 czerwca 2016 o 23:18
0
domniemana? ja gosciowi wierze w ciemno, bo kler gwalci od lat.
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 13:27
0
powinien się zgłosić do odpowiedniej kancelarii prawnej: ***aeger.pl/
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. i ASC / 24 czerwca 2016 o 12:19
0
szukaj na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow (z do-PiS-kiem: 2; 3 i 4). Resztę obejmuje PiS – lamowska CENZURA.
Avatar
Gość / 24 czerwca 2016 o 12:10
0
A PO co Ci 1 mln PLN nie lepiej 10 mln. Za rzundów POkrak napleniło się zgwałconych i sundy sądzą. Gorzej z POszkodowanymi przez Amber Gold. Mija już 6 roczek i ani widu i ani słychu o rozprawie. Wg woli sędziego rozprawę utajniono. Nie ma to jak ta nasi POkraczna sprawiedliwość. Odda józio Bąk sarmagę co mu dała Amerka na mieszkanko. Zabuli tata co k... łata.
Avatar
Gość / 24 czerwca 2016 o 10:46
0
koleś urodził się w 1982 roku, 12 lat i został zgwałcony a od 4-tego roku do właśnie tych 12-stu był molestowany i nic nikomu nie powiedział - nawet rodzicom? teraz po latach mu się przypomniało, że niby mu ksiądz wsadził i żąda od kurii pół miliona za ten seks? no to w porę mu się przypomniało... trzeba było skarżyć księdza już w latach 90-tych i może nawet by dostał jakąś kasę, a teraz gdy i tak już wszyscy wiedzą o zboczeniach niektórych księży to nawet żal mi się robi wyłącznie tego księdza a nie gościa, który rzekomo był gwałcony. jak ci koleś to taką traumę pozostawiło w mózgu to trzeba było się wcześniej ogarnąć a nie po 22 latach. mnie jak kumpel matki sobie dotykał tu i ówdzie gdy miałem 9 lat to od razu mamie mówiłem, że takie coś ma miejsce. nie było żadnej sprawy sądowej i szybko mama zakończyła z nim znajomość. parę lat później ktoś zabił tego człowieka za podobny czyn w stosunku do jego syna - gościu wtedy mieszkał w bloku na przeciwko obecnego lidla przy ulicy dziewanny. jak widać nawet dziewięciolatek może myśleć więc nie kupuję historyjki że zgwałcił chłopaka ksiądz a ten ani mamie nic nie powiedział ani rodzice nawet nie próbowali coś z tym zrobić. 22 lata później w wyniku braku pracy nagle mu się przypomniało że został zgwałcony i że to jest dobry sposób na szybki zarobek... ktoś faktycznie powinien ciebie zgwałcić - jak byś nie siadł na *** z bólu to od razu byś poleciał do szkolnej higienistki albo do lekarza sam lub z matką!
koleś urodził się w 1982 roku, 12 lat i został zgwałcony a od 4-tego roku do właśnie tych 12-stu był molestowany i nic nikomu nie powiedział - nawet rodzicom? teraz po latach mu się przypomniało, że niby mu ksiądz wsadził i żąda od kurii pół miliona za ten seks? no to w porę mu się przypomniało... trzeba było skarżyć księdza już w latach 90-tych i może nawet by dostał jakąś kasę, a teraz gdy i tak już wszyscy wiedzą o zboczeniach niektórych księży to nawet żal mi się robi wyłącznie tego księdza a nie gościa, który rzekomo był gwałcony. jak c... rozwiń
Avatar
Gość / 24 czerwca 2016 o 08:54
0
jak dotyczy klechów to przedawnienie, jak kogo innego,to gnębić można przez całe życie
Avatar
gość / 24 czerwca 2016 o 07:22
0
użytkownik niezarejestrowany napisał:
domniemana? ja gosciowi wierze w ciemno, bo kler gwalci od lat.
******se.pl/wiadomosci/polska/zboczencu-zrobies-dziecko-wasnej-corce_855392.html to też ksiądz? takich przypadków w tzw. porządnych domach jest b.dużo. znikoma ich ilość ogląda światło dzienne.
Avatar
bbb / 24 czerwca 2016 o 05:21
0
pani od chemii... napisał:
....można domniemywać, że co najmniej 90% "zatrudnionych" w sutannach jest zwykłymi zboczeńcami! Nad reprezentatywność osób o skłonnościach pedofilskich w tej grupie zawodowej nie tylko przeraza, ale powinna być powodem do rewizji umów zawartych z Watykanem (Konkordat). Na pewno należałoby zacząć pociągać do odpowiedzialności rodziców dobrowolnie oddających własne potomstwo pod kuratelę tych "dobroczyńców!
Najwięcej o pedofilii wsród księzy mają do powiedzenia Ci co sami mają sporo za uszami. Ci porządni ojcowie, sunowie kochanych mamuś, wzorowi tatusiowie. Prawdziwi obrońcy moralności.
Najwięcej o pedofilii wsród księzy mają do powiedzenia Ci co sami mają sporo za uszami. Ci porządni ojcowie, sunowie kochanych mamuś, wzorowi tatusiowie. Prawdziwi obrońcy moralności. rozwiń
Avatar
pani od chemii... / 24 czerwca 2016 o 00:35
0
....można domniemywać, że co najmniej 90% "zatrudnionych" w sutannach jest zwykłymi zboczeńcami! Nad reprezentatywność osób o skłonnościach pedofilskich w tej grupie zawodowej nie tylko przeraza, ale powinna być powodem do rewizji umów zawartych z Watykanem (Konkordat). Na pewno należałoby zacząć pociągać do odpowiedzialności rodziców dobrowolnie oddających własne potomstwo pod kuratelę tych "dobroczyńców!
Avatar
?! / 23 czerwca 2016 o 23:32
0
Oj już w głowach Wam się miesza.
Avatar
Gość / 23 czerwca 2016 o 23:18
0
domniemana? ja gosciowi wierze w ciemno, bo kler gwalci od lat.
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 1 0

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 6 7

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 8 10

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz 38 35

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 7

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 10 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 131 16

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 4 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!