Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 stycznia 2016 r.
20:55

39 proc. Polaków chodzi do kościoła. Lubelskie wśród najbardziej religijnych

Autor: Zdjęcie autora Kurier PAP
0 60 A A

W 2014 roku odsetek wiernych uczestniczących w mszach św. wyniósł 39,1 proc. , a tych, którzy przystępowali do komunii - 16,3 proc. - wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Instytut od ponad 40 lat prowadzi badania statystyczne i społeczne dotyczące Kościoła oraz religijności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek przedstawiono wyniki badań obejmujących 2014 rok, dotyczących niedzielnych praktyk religijnych Polaków, parafii, aktywności świeckich, wolności religijnej, sił apostolskich, udzielanych sakramentów.

Jak podał dyrektor ISKK ks. Wojciech Sadłoń, w 2014 roku w Polsce funkcjonowało ponad 10 tys. parafii katolickich, w tym ponad 100 parafii obrządków wschodnich. Z 35,8 miliona osób mieszkających na terenie parafii 32,9 miliona to katolicy. Liczba osób, które są zameldowane na terenie parafii, lecz faktycznie wyjechały za granicę, wynosi 2,7 miliona.

W polskich diecezjach posługuje 25 tys. księży diecezjalnych, prawie 6 tys. księży zakonnych, ponad 20 tys. sióstr zakonnych i około 1 tys. braci zakonnych.

W 2014 r. udzielono ok. 370 tys. sakramentów chrztu, ponad 310 tys. sakramentów bierzmowania, ponad 210 tys. dzieci przystąpiło do pierwszej komunii, udzielono 132 tys. sakramentów małżeństwa - podał ISKK.

Z badań Instytutu wynika, że w latach 2012-2014 wobec księży z 12 proc. parafii stosowane były akty dyskryminacji; były to głównie obraźliwe komentarze. W 4 proc. parafii do duszpasterzy zgłaszały się osoby, które twierdziły, że były nierówno traktowane jako katolicy. W prawie 9 proc. parafii odnotowano akty profanacji miejsc świętych.

42,7 proc. Polaków deklarowało w 2015 r. systematyczny udział w nabożeństwach religijnych; to o 1,3 pkt proc. więcej niż w 2013 r. - wynika z Diagnozy Społecznej 2015. Jednocześnie spada liczba osób, które regularnie się modlą - zadeklarowało to 23,6 proc. badanych.

Z "Diagnozy społecznej 2015" wynika, że od początku lat 90. XX wieku liczba osób uczestniczących przynajmniej 4 razy w tygodniu w mszach św. czy nabożeństwach w Kościele systematycznie spadała. W 2015 roku nastąpił pierwszy wzrost. Jednak - jak wskazali autorzy Diagnozy - średnia częstość udziału w nabożeństwach w całej próbie (osoby od 16 roku życia) nie wzrosła w ostatnich dwóch latach, bo towarzyszył temu spadek odsetka osób chodzących do kościoła nieregularnie.

Według "Diagnozy społecznej 2015" najbardziej "religijnymi" województwami są: podkarpackie, małopolskie, opolskie i lubelskie. Wśród miast na pierwszeństwo wybija się Rzeszów. Najmniej pobożni są natomiast mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego, a wśród miast - mieszkańcy Warszawy, Opola, Sosnowca i Bydgoszczy.

Sonda: Czy chodzisz do kościoła?

Liczba głosów: 1203
56.44%
Tak
43.56%
Nie
Czytaj więcej o:

Komentarze 60

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 stycznia 2016 o 23:14
0
a kogo to interesuje? Pomyliłem gazety? Może to gość niedzielny?
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 09:52
0

A słyszałeś o ewangelii Judasza? A słyszałeś o zapisach w starych pismach, gdzie wspomina się o innym życiu Jezusa? Na Discovery Historia o tym niedawni było. Jakoś dziwnie kościół nie mówi o takich faktach, bo mu nie pasuje... Moim zdaniem oni robią wszystko aby wykreować historię według nich najprawdziwszą.

Ty chyba nawet nie przeczytałeś tego wersetu i nie wierz o co mi chodzi :D Przeczytaj go.

zeczytałeś tego wersetu i nie wierz o co mi chodzi :D Przeczytaj go.

rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 07:31
0

W rozdziele 6 wersecie 6 Ewangelii Mateusza macie o tym, czy się powinno do kościoła chodzić...


A słyszałeś o ewangelii Judasza? A słyszałeś o zapisach w starych pismach, gdzie wspomina się o innym życiu Jezusa? Na Discovery Historia o tym niedawni było. Jakoś dziwnie kościół nie mówi o takich faktach, bo mu nie pasuje... Moim zdaniem oni robią wszystko aby wykreować historię według nich najprawdziwszą.


A słyszałeś o ewangelii Judasza? A słyszałeś o zapisach w starych pismach, gdzie wspomina się o innym życiu Jezusa? Na Discovery Historia o tym niedawni było. Jakoś dziwnie kościół nie mówi o takich faktach, bo mu nie pasuje... Moim zdaniem oni robią wszystko aby wykreować historię według nich najprawdziwszą.

rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 07:27
0

A czym jest kościół i ten cały kler? Moim zdaniem to zwykły pośrednik jak opec czy wodociągi który dobrze się ceni


Co do cen.... wystarczy, że zbliża się Ślub, albo komunia. Wtedy widać jakie są ceny.

Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 07:26
0

eee tam. Ja tam nie wierzę w księży. W ludzi wierzę. Tylko człowiek jest w stanie pomóc drugiemu i siła wynikająca z wiary, że się uda. Ale to wszystko - w tym ta wiara we własne siły - jest w waszych głowach a nie w niebie... Mózg.... tam wszystko jest.

Avatar
obserwator / 11 stycznia 2016 o 20:18
0

Jedni chodzą, drudzy nie, ale zawsze najwięcej do powiedzenia na temat Kościoła i tego jak powinni żyć katolicy mają Ci co do niego nie chodzą i ponoć w nic nie wierzą, albo wierzą tylko nie uznają Kościoła.

A czym jest kościół i ten cały kler? Moim zdaniem to zwykły pośrednik jak opec czy wodociągi który dobrze się ceni :)

Avatar
Gość / 11 stycznia 2016 o 20:15
0
Może i chodzą ale w jakim celu? Skoro znaczna część z nich zachowuje się gorzej od tych co nie chodzą :)
Avatar
Gość / 11 stycznia 2016 o 14:41
0
39 proc. Polaków chodzi do kościoła...... Te dane są bardzo zawyżone!!!!A w następnych punktach sprawozdań kościół nie podaje wszystkiego.Otóż nie podaje ile w tej całej stajni nierobów jest pederastów,obrzydliwych pedofilów,alkoholików,oszustów,dzieciorobów..... Dobrze by było gdyby o takie informacje poszerzono dane o polskim kościele kat.
Avatar
myślenie boli / 9 stycznia 2016 o 20:50
0

2,7 mln Polaków oficjalnie poza granicami kraju. Boże widzisz i nie grzmisz!!! Do czego doprowadzili Peowcy i poprzednia ekipa!

2 mln wyjechało po 2005 za rządów PiSu.

Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 14:29
0

Ja NIE WIERZĘ,

że Oni wierzą!

Avatar
Gość / 14 stycznia 2016 o 23:14
0
a kogo to interesuje? Pomyliłem gazety? Może to gość niedzielny?
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 09:52
0

A słyszałeś o ewangelii Judasza? A słyszałeś o zapisach w starych pismach, gdzie wspomina się o innym życiu Jezusa? Na Discovery Historia o tym niedawni było. Jakoś dziwnie kościół nie mówi o takich faktach, bo mu nie pasuje... Moim zdaniem oni robią wszystko aby wykreować historię według nich najprawdziwszą.

Ty chyba nawet nie przeczytałeś tego wersetu i nie wierz o co mi chodzi :D Przeczytaj go.

zeczytałeś tego wersetu i nie wierz o co mi chodzi :D Przeczytaj go.

rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 07:31
0

W rozdziele 6 wersecie 6 Ewangelii Mateusza macie o tym, czy się powinno do kościoła chodzić...


A słyszałeś o ewangelii Judasza? A słyszałeś o zapisach w starych pismach, gdzie wspomina się o innym życiu Jezusa? Na Discovery Historia o tym niedawni było. Jakoś dziwnie kościół nie mówi o takich faktach, bo mu nie pasuje... Moim zdaniem oni robią wszystko aby wykreować historię według nich najprawdziwszą.


A słyszałeś o ewangelii Judasza? A słyszałeś o zapisach w starych pismach, gdzie wspomina się o innym życiu Jezusa? Na Discovery Historia o tym niedawni było. Jakoś dziwnie kościół nie mówi o takich faktach, bo mu nie pasuje... Moim zdaniem oni robią wszystko aby wykreować historię według nich najprawdziwszą.

rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 07:27
0

A czym jest kościół i ten cały kler? Moim zdaniem to zwykły pośrednik jak opec czy wodociągi który dobrze się ceni


Co do cen.... wystarczy, że zbliża się Ślub, albo komunia. Wtedy widać jakie są ceny.

Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 07:26
0

eee tam. Ja tam nie wierzę w księży. W ludzi wierzę. Tylko człowiek jest w stanie pomóc drugiemu i siła wynikająca z wiary, że się uda. Ale to wszystko - w tym ta wiara we własne siły - jest w waszych głowach a nie w niebie... Mózg.... tam wszystko jest.

Avatar
obserwator / 11 stycznia 2016 o 20:18
0

Jedni chodzą, drudzy nie, ale zawsze najwięcej do powiedzenia na temat Kościoła i tego jak powinni żyć katolicy mają Ci co do niego nie chodzą i ponoć w nic nie wierzą, albo wierzą tylko nie uznają Kościoła.

A czym jest kościół i ten cały kler? Moim zdaniem to zwykły pośrednik jak opec czy wodociągi który dobrze się ceni :)

Avatar
Gość / 11 stycznia 2016 o 20:15
0
Może i chodzą ale w jakim celu? Skoro znaczna część z nich zachowuje się gorzej od tych co nie chodzą :)
Avatar
Gość / 11 stycznia 2016 o 14:41
0
39 proc. Polaków chodzi do kościoła...... Te dane są bardzo zawyżone!!!!A w następnych punktach sprawozdań kościół nie podaje wszystkiego.Otóż nie podaje ile w tej całej stajni nierobów jest pederastów,obrzydliwych pedofilów,alkoholików,oszustów,dzieciorobów..... Dobrze by było gdyby o takie informacje poszerzono dane o polskim kościele kat.
Avatar
myślenie boli / 9 stycznia 2016 o 20:50
0

2,7 mln Polaków oficjalnie poza granicami kraju. Boże widzisz i nie grzmisz!!! Do czego doprowadzili Peowcy i poprzednia ekipa!

2 mln wyjechało po 2005 za rządów PiSu.

Avatar
Gość / 9 stycznia 2016 o 14:29
0

Ja NIE WIERZĘ,

że Oni wierzą!

Zobacz wszystkie komentarze 60

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 25 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 8

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 36 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 11 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 15 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 27 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!