Poczuć się jak w prawdziwym obozie szlacheckim, uciąć sobie pogawędkę z rycerzem oraz zakosztować w dźwiękach z dawnej epoki – niespełna dwa tygodnie dzielą nas od oficjalnych, miejskich obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Świętowanie rozpocznie się jednak już kilka dni wcześniej.
Rok 2019 jest oficjalnie Rokiem Unii Lubelskiej, a hasło przewodnie uroczystości to: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Tegoroczne obchody mają być wyjątkowe ze względu na okrągłą rocznicę sformalizowania związku Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim. Dlatego w ich organizację zaangażowane jest, między innymi, Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej.
- Na główne obchody jubileuszu wybraliśmy daty nieprzypadkowe – 28 czerwca, dzień przyjęcia unii w 1569 roku i 4 lipca – datę ratyfikowania jej przez króla Zygmunta Augusta. Biorąc udział we wspólnym świętowaniu unii, wybierzemy się w prawdziwą podróż w czasie. Inscenizacje, pokazy i rekonstrukcje historyczne, spotkania z kulturą litewską, dawną i współczesną, to tylko nieliczne z atrakcji, jakie przygotowaliśmy w ciągu siedmiu dni świętowania – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Obchody 450. rocznicy zawarcia unii polsko-litewskiej rozpoczną się już 23 czerwca od wernisażu polsko-litewsko-ukraińskiej wystawy Peekaboo podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. W kolejnych dniach czekają nas także wydarzenia w ramach „Litewskiego Focusu”, między innymi, prezentacja kolekcjonerskiej monety Unii Lubelskiej (26 czerwca) i koncert pieśni renesansowych w Bazylice oo. Dominikanów (26 czerwca), cykliczne pokazy filmowe Move East Movie (27 czerwca) oraz koncert litewskiego kwartetu Solo Ansamblis (27 czerwca).
Główne obchody rozpoczną się 28 czerwca. Na placu Litewskim stanie wtedy obóz szlachty litewsko-polskiej. – Grupy rekonstrukcyjne rozbijają namioty i pokazują, jak wyglądało życie codzienne w takich obozowiskach: kuchnia, rzemiosło, musztra. Oprócz wojskowych rzeczy, znajdzie się tam również rękodzieło. Dzieci będą mogły nauczyć się kaligrafii, zobaczyć jak wykonywano dawniej świece, jak spędzano wolny czas – wylicza Małgorzata Wojcieszuk, prezes Fundacji Belriguardo – okno na historię i sztukę.
Kulminacyjnym punktem obchodów będzie przejście renesansowego korowodu z Zamku Lubelskiego na plac Litewski 1 lipca o godz. 14. Pół godziny później uczestnicy złożą kwiaty pod pomnikiem Unii Lubelskiej, a nad ich głowami przeleci zespół akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry. Tego samego dnia o godz. 12 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta na zamkowym dziedzińcu.
Chętni będą mogli wziąć również udział w spacerach z lubelskimi przewodnikami, posłuchać Dziecięcego Koncertu Polonijnego (3 lipca), czy zobaczyć pokaz tańca w wykonaniu zespołów z Polski oraz Litwy w ramach Festiwalu Dwojga Narodów (5-7 lipca). Zaplanowane są także dwie główne wystawy: prezentacja zdjęć „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” (24 czerwca – 21 lipca) na placu Litewskim oraz wystawa lalek artystycznych „Chodzi za mną Jan Matejko” w Muzeum Literackim im. Czechowicza w Lublinie (1 lipca – 30 września).
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Pełny program jubileuszu można znaleźć na stronie: unia.lublin.eu.