Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

9 czerwca 2019 r.
9:23

Obchody 450-lecia Unii Lubelskiej w Tetrze Osterwy w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
11 czerwca 2019 16:00
(fot. materiały promocyjne)

Teatr Osterwy w Lublinie zaprasza na wspólne świętowanie 450-lecia Unii Lubelskiej. Placówka specjalnie na tę okazję przygotowuje teatralne wydarzenia dedykowane zarówno dzieciom, jak i starszym odbiorcom. Obchody zorganizowane zostaną w dniach 11-16 czerwca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Harmonogram obchodów:

11 czerwca, godz. 16:00 - wieczorek poetycki dla seniorów inspirowany kulturą Rzeczpospolitej Obojga Narodów*
12-13 czerwca, godz. 10:00 - warsztaty plastyczne**
14 czerwca, godz. 15:00 - 17:00 - Otwarta Szafa - wydarzenie bez rezerwacji miejsc
15 czerwca, godz. 12:00 - Aktorzy odczytają postanowienia Unii przed Teatrem
15 czerwca, godz. 19:00 - Instalacja performatywna*
16 czerwca, godz. 17:00 - Instalacja, prowadzenie: Grażyna Lutosławska*
16 czerwca, godz. 19:00 - Spacer Szlakiem Unii Lubelskiej z przewodnikiem*

*Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie

**Obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc. Warsztat skierowany do zorganizowanych grup najmłodszych w wieku 7-12 lat.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Opisy wydarzeń:

Wieczorek poetycki dla seniorów

Dla upamiętnienia 450 rocznicy Unii Lubelskiej aktorzy Teatru im. J. Osterwy  w Lublinie: Grażyna Jakubecka, Jowita Stępniak i Witold Kopeć zaprezentują fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Warsztaty plastyczne

Poranne warsztaty dla grup zorganizowanych, dedykowane dzieciom w wieku 7 – 12 lat, w czasie których pod okiem teatralnych plastyków będą tworzyć pieczęci i mapy z epoki.

Otwarta szafa

To wyjątkowa okazja by przyjrzeć się z bliska i przymierzyć kostiumy charakterystyczne dla czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Teatralny fotograf zrobi uczestnikom pamiątkowe zdjęcie.

Postanowienia Unii Lubelskiej czytają aktorzy   

Zapisy historycznego porozumienia zawartego na sejmie walnym w Lublinie 1 lipca 1569 roku odczytają aktorzy przed gmachem Teatru.

Instalacja performatywna

Inspiracja - natchnienie, zapał twórczy, impuls, bodziec do działania. U  podstaw Unii legły ideały, które pozostają ważne i dziś. Współdziałanie narodów, otwartość, tolerancja, polityczny racjonalizm. O Rzeczpospolitej Obojga Narodów myślimy dzisiaj nie tylko w kontekście stworzenia państwa, ale jego późniejszej historii. O tym jak doszło do jego rozpadu. Czym była Unia dla ludzi, gdy została zawarta? Czym dzisiaj możemy się zainspirować? Odpowiedź to fantazja historyczna, którą na scenie będzie tworzyć polsko-litewski zespół. Aktorzy - Jan Dravnel, Daniel Dobosz, Justyna Janowska, Edyta Ostojak.

Fani muzyki eksperymentalnej będą mieli okazję posłuchać nowego utworu Bartosza Dziadosza Pleqa skomponowanego specjalnie na tę okoliczność. Będziemy mieli także okazję obejrzeć 50 metrów kwadratowych prac scenografa i malarza urodzonego w Mińsku Aleksandra Prowalińskiego, którego widzowie Teatru Osterwy poznali, jako autora scenografii do „Trzech sióstr” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego.

Instalacja, prowadzenie: Grażyna Lutosławska

Unia dwóch teatrów - Teatr znowu spotka się z radiem. Tym razem przywołamy Duszki Franciszki Arnsztajnowej, poetki, z którą Józef Czechowicz nie tylko zakładał w Lublinie Związek Literatów, ale także wydał wspólny tom wierszy zatytułowany Stare kamienie.

Przeniesiemy się też na chwilę z Teatru Osterwy na ulicę Złotą. Razem z Jarosławem Cymermanem wyjrzymy przez okno kamienicy Riabininów, w której mieści się kierowane przez niego Muzeum Czechowicza i spróbujemy zajrzeć przez okna domu naprzeciwko: poeta bywał często przy Złotej 2 i w salonie Franciszki Arnsztajnowej czytał swoje wiersze. Spotkaniem dwojga poetów i unią dwóch teatrów spróbujemy zbudować rzeczywistość „z pajęczyn i migotów”.

Spacer śladami Unii Lubelskiej z przewodnikiem

Do dziś Unię Lubelską uważa się za wzór rozwiązań polityczno-prawnych. Była pierwszą w Europie udaną próbą przymierza dwóch państw. Stała się znaczącą częścią obywatelsko-federalnej tradycji Europy i swoistym prekursorem Unii Europejskiej. Spacer z przewodnikiem turystycznym przybliża miejsca związane z tymi wydarzeniami oraz upamiętnia związki miasta z jedną z najświetniejszych dynastii ówczesnej Europy – Jagiellonami.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna