Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lutego 2016 r.
14:17

500 plus: Urodzi się więcej dzieci, ale mama nie pójdzie do pracy

Autor: Zdjęcie autora toma
0 51 A A

Dzięki programowi 500 plus w ciągu 10 lat urodzi się o 278 tys. więcej dzieci. Ale może tez skłaniać kobiety do rezygnacji z pracy – przewiduje ustawodawca. A opozycja ostrzega: – To nie inwestycja, tylko kredyt, który trzeba będzie spłacać.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dołączona do projektu ustawy Ocena Skutków Regulacji zakłada, że świadczenie będzie otrzymywać 2,7 mln polskich rodzin. Program zakłada wypłatę 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w uboższych rodzinach także na pierwsze. Założono, że na pierwsze dziecko pieniądze dostanie nawet 30 proc. wszystkich rodzin z dziećmi do 18. roku życia (poniżej progu dochodowego 800 zł i 1200 zł gdy dziecko jest niepełnosprawne).

Ściągnij wniosek programu rodzina 500+ 

Według zapowiedzi rządu, wnioski o wypłatę świadczenia będzie można składać już od 1 kwietnia. Ci, którzy zrobią to w ciągu pierwszych trzech miesięcy, dostaną pieniądze z wyrównaniem od kwietnia.

Dzięki programowi w ciągu 10 lat w Polsce ma urodzić się o 278 tys. dzieci więcej. Ale wprowadzenie ustawy może mieć też negatywne skutki.

– Może to ewentualnie powodować, że ludzie będą rezygnować z pracy albo że nie będą szukać pracy. Tego teraz nie wiemy – przyznaje Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. – W ciągu 12 miesięcy dokonamy przeglądu tego, jak ta ustawa wpływa na rynek pracy

– Wydatków na ten program nie można traktować jako inwestycji, tylko jako kredyt, który będzie spłacać pokolenie, które te pieniądze otrzyma – ostrzega tymczasem lubelska posłanka PO Joanna Mucha. – Jestem za polityką prorodzinną, ale w ramach tego, na co nas stać.

Jej zdaniem program jest niesprawiedliwy, bo choć pomaga rodzinom wielodzietnym, to pomija liczną grupę rodziców samotnie wychowujących dzieci. W ostatnich dniach jej partia zapowiedziała złożenie projektu ustawy, która przewiduje wypłatę od 1 lipca 500 zł na każde dziecko. – Nie poprę go z tego samego powodu, dla którego nie poprę projektu PiS, czyli braku środków na jego realizację – zapowiada Mucha.

Mimo sprzeciwu opozycji, prace przebiegną szybko. Pierwsze czytanie projektu ustawy w Sejmie zaplanowane jest na dzisiaj, ale już w piątek ma się nim zająć Senat. (Kurier PAP)

Sonda: Co sądzisz o programie 500 plus?

Liczba głosów: 520
44.62%
Rodziny potrzebują wsparcia, ale nie w taki sposób
36.15%
Świetny pomysł
19.23%
Zły pomysł

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 o 17:35
0
 
http://www.fakt.pl/politycy/glodowa-waloryzac ja-emerytur- ,artykuly,609880.html
Głodowa waloryzacja emerytur! Tabela
za pracę po 30-45 latach pracy jałmużna, emerytury głodowe, a za prace 1300 zł bo tyle wynosi najniższa krajowa gdzie grą większości pracodawcy tak płacą, a za leżenie i pieprzenie się rozdają za darmo po 500 zł od zrobionej szt. dziecka, paranoja, NIE DAJCIE SIĘ, nawet papież powiedział abyśmy nie rozmnażali się beznadziejne jak króliki a pieprzony pis zachęca do kopulacji, do myślenia jajami i cipą a nie głową.
 
http://www.fakt.pl/politycy/glodowa-waloryzac ja-emerytur- ,artykuly,609880.html
Głodowa waloryzacja emerytur! Tabela
za pracę po 30-45 latach pracy jałmużna, emerytury głodowe, a za prace 1300 zł bo tyle wynosi najniższa krajowa gdzie grą większości pracodawcy tak płacą,... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 o 15:20
0

Posiadanie dzieci - matka pasaży ?!   Ustawodawca daje to biorę. 

Wy polscy to się sami wykończycie.

Posiadanie dzieci dla kasy to jest pasożytnictwo i wygodnictwo.

Avatar
samotna / 10 lutego 2016 o 13:11
0

te pieniądze, które dostanie rodzina na dziecko i tak wróci do Państwa Polskiego, to jaki problem żeby wesprzeć rodzinę i dać możliwości rozwoju dziecku? Polacy to taki Naród zawistny, który tylko do siebie "ciągnie" ale żeby dać, wesprzeć innych to już nie jest dobre. W UE na dziecko dostaje sie około 100 euro i nikt nie widzi w tym problemu, mają bilety miejskie w wysokości 30 euro na cały rok, nikt nie robi z tego problemu, te dzieci napędzają całą gospodarkę. Dziecku trzeba wszystko kupić, każdego miesiąca potrzebuje, nie jak osoba starsza,, która poza kupieniem leków i opłatami stopa im nie rośnie i z ubrań też nie wyrasdtają. Pozdrawiam egoistów


te pieniądze, które dostanie rodzina na dziecko i tak wróci do Państwa Polskiego, to jaki problem żeby wesprzeć rodzinę i dać możliwości rozwoju dziecku? Polacy to taki Naród zawistny, który tylko do siebie "ciągnie" ale żeby dać, wesprzeć innych to już nie jest dobre. W UE na dziecko dostaje sie około 100 euro i nikt nie widzi w tym problemu, mają bilety miejskie w wysokości 30 euro na cały rok, nikt nie robi z tego problemu, te dzieci napędzają całą gospodarkę. Dziecku trzeba wszystko kupić, każdego miesiąca potrzebuje, nie jak osoba starsza,, która poza kupieniem leków i opłatami stopa im nie rośnie i z ubrań też nie wyrasdtają. Pozdrawiam egoistów

Masz racje tylko ta ustawa odmawia równego traktowania wszystkich dzieci bo czy to pierwsze czy drugie i kolejne ma takie same potrzeby o czym wiedzą za granicą a u nas nie i tu nikt nie mówi o zawiści tylko o uczciwości jak dać to wszystkim po równo a nie tylko wybranym bo co tu ukrywać tak na prawdę skorzysta patologia

Masz racje tylko ta ustawa odmawia równego traktowania wszystkich dzieci bo czy to pierwsze czy drugie i kolejne ma takie same potrzeby o czym wiedzą za granicą a u nas nie i tu nikt nie mówi o zawiści tylko o uczciwości jak dać to wszystkim po równo a nie tylko wybranym bo co tu ukrywać tak na prawdę skorzysta patologia

rozwiń
Avatar
samotna / 10 lutego 2016 o 12:59
0

platforma dała wam więcej?

Tak bo bogaci nie mieli tak jak ja i moje dzieci ( próg dochodowy 560 zł było czy około 650zł obecnie) dziś bogaci dostaną a ja nie mimo że nie mam z dzieckiem często  na chleb bo na nas dwoje z moją wypłatą mamy 1750 zł  starsze ma 18 lat więc się nie wlicza.

Avatar
Lipszyc / 10 lutego 2016 o 12:53
0

Spoko Mamuśka, tyle, że nie każda kobieta chce być pasożytem bez ambicji i emerytury.

Posiadanie dzieci - matka pasaży ?!   Ustawodawca daje to biorę. 

Wy polscy to się sami wykończycie.

Avatar
Gość / 10 lutego 2016 o 12:42
0
platforma dała wam więcej?
Avatar
crx / 10 lutego 2016 o 12:35
0

To co PIS proponuje w 500+ to istne oszustwo. Ja mam 2 dzieci w tym 1 pełnoletnie i nie dostanę nic, bo moje dochody są na tzw. granicy, za to będę dotować dzieci bogatych ludzi. PIS mnie oszukał i zamiast dać mojemu dziecku to je okradł. Niech wprowadzą próg dochodowy, to wtedy ten program nabierze sensu.

ZAWSZE W HISTORII TAK BYŁO ,ŻE GDY bolszewicy DOCHODZILI DO WŁADZY , TO ZABIERALI TYM CO MAJĄ I DAWALI TYM DRUGIM .Po jakimś czasie historia brutalnie to weryfikowała i teraz też tak będzie ,bo nie przeskoczy się praw natury !!! SZKODA TYLKO ,ŻE ZA KAŻDYM RAZEM GAWIEDŹ NIE WYCIĄGA WNIOSKÓW Z HISTORII ...;-(((

ZAWSZE W HISTORII TAK BYŁO ,ŻE GDY bolszewicy DOCHODZILI DO WŁADZY , TO ZABIERALI TYM CO MAJĄ I DAWALI TYM DRUGIM .Po jakimś czasie historia brutalnie to weryfikowała i teraz też tak będzie ,bo nie przeskoczy się praw natury !!! SZKODA TYLKO ,ŻE ZA KAŻDYM RAZEM GAWIEDŹ NIE WYCIĄGA WNIOSKÓW Z HISTORII ...;-(((

rozwiń
Avatar
ada / 10 lutego 2016 o 12:16
0

musiała być od razu dwójkę urodzić, na pierwsze nie dają!

jeśli dochód nie przekracza 800 na osobę to daja i na pierwsze . słuchajcie dokładnie , a potem się wypowiadajcie

Avatar
Anna / 10 lutego 2016 o 11:52
0
To co PIS proponuje w 500+ to istne oszustwo. Ja mam 2 dzieci w tym 1 pełnoletnie i nie dostanę nic, bo moje dochody są na tzw. granicy, za to będę dotować dzieci bogatych ludzi. PIS mnie oszukał i zamiast dać mojemu dziecku to je okradł. Niech wprowadzą próg dochodowy, to wtedy ten program nabierze sensu.
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 o 11:48
0
To co PIS proponuje w 500+ to istne oszustwo. Ja mam 2 dzieci w tym 1 pełnoletnie i nie dostanę nic, bo moje dochody są na tzw. granicy, za to będę dotować dzieci bogatych ludzi. PIS mnie oszukał i zamiast dać mojemu dziecku to je okradł. Niech wprowadzą próg dochodowy, to wtedy ten program nabierze sensu.
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 o 17:35
0
 
http://www.fakt.pl/politycy/glodowa-waloryzac ja-emerytur- ,artykuly,609880.html
Głodowa waloryzacja emerytur! Tabela
za pracę po 30-45 latach pracy jałmużna, emerytury głodowe, a za prace 1300 zł bo tyle wynosi najniższa krajowa gdzie grą większości pracodawcy tak płacą, a za leżenie i pieprzenie się rozdają za darmo po 500 zł od zrobionej szt. dziecka, paranoja, NIE DAJCIE SIĘ, nawet papież powiedział abyśmy nie rozmnażali się beznadziejne jak króliki a pieprzony pis zachęca do kopulacji, do myślenia jajami i cipą a nie głową.
 
http://www.fakt.pl/politycy/glodowa-waloryzac ja-emerytur- ,artykuly,609880.html
Głodowa waloryzacja emerytur! Tabela
za pracę po 30-45 latach pracy jałmużna, emerytury głodowe, a za prace 1300 zł bo tyle wynosi najniższa krajowa gdzie grą większości pracodawcy tak płacą,... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 o 15:20
0

Posiadanie dzieci - matka pasaży ?!   Ustawodawca daje to biorę. 

Wy polscy to się sami wykończycie.

Posiadanie dzieci dla kasy to jest pasożytnictwo i wygodnictwo.

Avatar
samotna / 10 lutego 2016 o 13:11
0

te pieniądze, które dostanie rodzina na dziecko i tak wróci do Państwa Polskiego, to jaki problem żeby wesprzeć rodzinę i dać możliwości rozwoju dziecku? Polacy to taki Naród zawistny, który tylko do siebie "ciągnie" ale żeby dać, wesprzeć innych to już nie jest dobre. W UE na dziecko dostaje sie około 100 euro i nikt nie widzi w tym problemu, mają bilety miejskie w wysokości 30 euro na cały rok, nikt nie robi z tego problemu, te dzieci napędzają całą gospodarkę. Dziecku trzeba wszystko kupić, każdego miesiąca potrzebuje, nie jak osoba starsza,, która poza kupieniem leków i opłatami stopa im nie rośnie i z ubrań też nie wyrasdtają. Pozdrawiam egoistów


te pieniądze, które dostanie rodzina na dziecko i tak wróci do Państwa Polskiego, to jaki problem żeby wesprzeć rodzinę i dać możliwości rozwoju dziecku? Polacy to taki Naród zawistny, który tylko do siebie "ciągnie" ale żeby dać, wesprzeć innych to już nie jest dobre. W UE na dziecko dostaje sie około 100 euro i nikt nie widzi w tym problemu, mają bilety miejskie w wysokości 30 euro na cały rok, nikt nie robi z tego problemu, te dzieci napędzają całą gospodarkę. Dziecku trzeba wszystko kupić, każdego miesiąca potrzebuje, nie jak osoba starsza,, która poza kupieniem leków i opłatami stopa im nie rośnie i z ubrań też nie wyrasdtają. Pozdrawiam egoistów

Masz racje tylko ta ustawa odmawia równego traktowania wszystkich dzieci bo czy to pierwsze czy drugie i kolejne ma takie same potrzeby o czym wiedzą za granicą a u nas nie i tu nikt nie mówi o zawiści tylko o uczciwości jak dać to wszystkim po równo a nie tylko wybranym bo co tu ukrywać tak na prawdę skorzysta patologia

Masz racje tylko ta ustawa odmawia równego traktowania wszystkich dzieci bo czy to pierwsze czy drugie i kolejne ma takie same potrzeby o czym wiedzą za granicą a u nas nie i tu nikt nie mówi o zawiści tylko o uczciwości jak dać to wszystkim po równo a nie tylko wybranym bo co tu ukrywać tak na prawdę skorzysta patologia

rozwiń
Avatar
samotna / 10 lutego 2016 o 12:59
0

platforma dała wam więcej?

Tak bo bogaci nie mieli tak jak ja i moje dzieci ( próg dochodowy 560 zł było czy około 650zł obecnie) dziś bogaci dostaną a ja nie mimo że nie mam z dzieckiem często  na chleb bo na nas dwoje z moją wypłatą mamy 1750 zł  starsze ma 18 lat więc się nie wlicza.

Avatar
Lipszyc / 10 lutego 2016 o 12:53
0

Spoko Mamuśka, tyle, że nie każda kobieta chce być pasożytem bez ambicji i emerytury.

Posiadanie dzieci - matka pasaży ?!   Ustawodawca daje to biorę. 

Wy polscy to się sami wykończycie.

Avatar
Gość / 10 lutego 2016 o 12:42
0
platforma dała wam więcej?
Avatar
crx / 10 lutego 2016 o 12:35
0

To co PIS proponuje w 500+ to istne oszustwo. Ja mam 2 dzieci w tym 1 pełnoletnie i nie dostanę nic, bo moje dochody są na tzw. granicy, za to będę dotować dzieci bogatych ludzi. PIS mnie oszukał i zamiast dać mojemu dziecku to je okradł. Niech wprowadzą próg dochodowy, to wtedy ten program nabierze sensu.

ZAWSZE W HISTORII TAK BYŁO ,ŻE GDY bolszewicy DOCHODZILI DO WŁADZY , TO ZABIERALI TYM CO MAJĄ I DAWALI TYM DRUGIM .Po jakimś czasie historia brutalnie to weryfikowała i teraz też tak będzie ,bo nie przeskoczy się praw natury !!! SZKODA TYLKO ,ŻE ZA KAŻDYM RAZEM GAWIEDŹ NIE WYCIĄGA WNIOSKÓW Z HISTORII ...;-(((

ZAWSZE W HISTORII TAK BYŁO ,ŻE GDY bolszewicy DOCHODZILI DO WŁADZY , TO ZABIERALI TYM CO MAJĄ I DAWALI TYM DRUGIM .Po jakimś czasie historia brutalnie to weryfikowała i teraz też tak będzie ,bo nie przeskoczy się praw natury !!! SZKODA TYLKO ,ŻE ZA KAŻDYM RAZEM GAWIEDŹ NIE WYCIĄGA WNIOSKÓW Z HISTORII ...;-(((

rozwiń
Avatar
ada / 10 lutego 2016 o 12:16
0

musiała być od razu dwójkę urodzić, na pierwsze nie dają!

jeśli dochód nie przekracza 800 na osobę to daja i na pierwsze . słuchajcie dokładnie , a potem się wypowiadajcie

Avatar
Anna / 10 lutego 2016 o 11:52
0
To co PIS proponuje w 500+ to istne oszustwo. Ja mam 2 dzieci w tym 1 pełnoletnie i nie dostanę nic, bo moje dochody są na tzw. granicy, za to będę dotować dzieci bogatych ludzi. PIS mnie oszukał i zamiast dać mojemu dziecku to je okradł. Niech wprowadzą próg dochodowy, to wtedy ten program nabierze sensu.
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 o 11:48
0
To co PIS proponuje w 500+ to istne oszustwo. Ja mam 2 dzieci w tym 1 pełnoletnie i nie dostanę nic, bo moje dochody są na tzw. granicy, za to będę dotować dzieci bogatych ludzi. PIS mnie oszukał i zamiast dać mojemu dziecku to je okradł. Niech wprowadzą próg dochodowy, to wtedy ten program nabierze sensu.
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kolejna grupa zawodowa ze szpitala przy Jaczewskiego w Lublinie chce podwyżek płac

Kolejna grupa zawodowa ze szpitala przy Jaczewskiego w Lublinie chce podwyżek płac 1 0

1400 zł brutto podwyżki chcą technicy elektroradiologii ze szpitala przy Jaczewskiego. – Szpital najwięcej zarabia na badaniach, które wykonujemy. A paradoksalnie zyski, które my wypracowaliśmy, pójdą na realizację porozumienia z pielęgniarkami – denerwują się technicy elektroradiologii.

Alarm 24: Ktoś zrobił sobie dzikie śmietnisko na Felinie
galeria

Alarm 24: Ktoś zrobił sobie dzikie śmietnisko na Felinie 0 0

Zdjęcia śmieci wyrzuconych na drodze w lasku między akademikami a Felinem przysłała do nas Czytelniczka.

Lublin: Masa Krytyczna Śladami Józefa Czechowicza
27 lipca 2018, 18:00
galeria

Lublin: Masa Krytyczna Śladami Józefa Czechowicza 1 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejna odsłona przejażdżek po Lublinie w ramach Masy Krytycznej. 27 lipca o godz. 18 z Placu Litewskiego wyruszy rajd śladami Józefa Czechowicza.

Paweł Fajdek (Agros Zamość): Chcę wracać do Lublina

Paweł Fajdek (Agros Zamość): Chcę wracać do Lublina 2 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość, srebrnym medalistą mistrzostw Polski

Sukces Katarzyny Krawczyk na zawodach w Hiszpanii

Sukces Katarzyny Krawczyk na zawodach w Hiszpanii 2 0

Katarzyna Krawczyk z Cementu-Gryfa Chełm zdobyła brązowy medal podczas Międzynarodowego Turnieju o Grand Prix Hiszpanii. Srebro wywalczyła inna z Polek Agnieszka Wieszczek-Kordus w kategorii 72 kg

Powiat lubartowski: Potrąciła pieszego, dlaczego odjechała z miejsca wypadku?

Powiat lubartowski: Potrąciła pieszego, dlaczego odjechała z miejsca wypadku? 2 1

Do zdarzenia doszło w niedzielę po godz. 21 na drodze krajowej nr 48 w miejscowości Wola Blizocka (pow. lubartowski).

18-latek wpadł podczas kontroli na ul. Turystycznej w Lublinie. Trzy miesiące aresztu

18-latek wpadł podczas kontroli na ul. Turystycznej w Lublinie. Trzy miesiące aresztu 0 2

W nocy z piątku na sobotę na ulicy Turystycznej policyjni wywiadowcy zatrzymali do kontroli drogowej samochód audi.

Lubelskie: Nieszczęśliwy skok ze spadochronem

Lubelskie: Nieszczęśliwy skok ze spadochronem 17 0

Do zdarzenia doszło w niedzielę na lotnisku w miejscowości Mokre koło Zamościa.

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią
galeria

Znika popularna w Lublinie marka supermarketów. Połączenie z dużą siecią 0 3

Jesienią z Lublina znikną sklepy Aldik. Zastąpią je Stokrotki. Pracownicy sieci czekają na zmiany z niepokojem.

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie
film

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie 1 1

Kazimierz Michał Ujazdowski nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia – ogłosił przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna. Nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej wskaże Nowoczesna. 

Musical "Metro" w Lublinie
14 października 2018, 18:00

Musical "Metro" w Lublinie 5 0

Co Gdzie Kiedy. Legendarny polski musical Metro zawita do Lublina. Znakomite przedstawienie w gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy 14 października o godz. 18 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS