Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 października 2016 r.
12:41

9-latek z Lublina na studiach. Kamil Wroński odebrał dzisiaj indeks Politechniki Lubelskiej

7209 54 A A

W pierwszej ławce z długopisem w ręku i zeszytem na ławce. Przejęty i skupiony. Obok tata i dużo starsi koledzy i koleżanki – studenci mechatroniki Politechniki Lubelskiej. W poniedziałek 9-letni Kamil Wroński z Lublina, najmłodszy student w Polsce uczestniczył w zajęciach z fizyki. Wcześniej otrzymał indeks i legitymację studencką

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chciałbym stworzyć obudowę do teleportu. Tak, żeby teleportować się z mojego domu do dziadka a potem na Węgry na baseny – opowiada 9-letni Kamil Wroński z Lublina. Chłopiec jest wybitnie uzdolniony z matematyki i informatyki. To najmłodszy student w Polsce. Dzisiaj, po wakacyjnej przerwie Kamil rozpoczął nowy etap nauki na Politechnice Lubelskiej. Z rąk dra hab. inż. Pawła Droździela, prorektora Politechniki Lubelskiej ds. studenckich odebrał też „złoty” indeks i legitymację studencką. 

Zaraz po tym wysłuchał wykładu z fizyki, wspólnie z dorosłymi studentami. Nie były to jednak pierwsze zajęcia Kamila na tej uczelni. Przed wakacjami chłopiec miał już zajęcia indywidualne w laboratoriach.

– Kamil był bardzo zainteresowany modelowaniem 3D – opowiada dr inż. Przemysław Filipek z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn i Mechatroniki, który prowadził zajęcia z chłopcem. – Za pomocą wirtualnej rzeczywistości można wykonać model jakiegoś podzespołu lub części. Potem tę cześć można wydrukować na drukarce 3D i użyć jej już w rzeczywistym urządzeniu. Kamil taki cały proces przeszedł. Był bardzo zaciekawiony i z tego co wiem już używa tych narzędzi do swoich urządzeń.

W tym roku akademickim Kamil będzie uczęszczał na wybrane zajęcia razem ze studentami I i II roku mechatroniki. Będą to m.in. zajęcia z matematyki i fizyki. – Jest to fizyka, która wprowadza przyszłych inżynierów w zagadnienia tego działu nauki. Obejmie cały dział tego kształcenia czyli fizyka ćwiczenia i fizyka laboratoria – wyjaśnia prorektor Politechniki Lubelskiej ds. studenckich.

9-latek będzie chodzić też na wykłady i laboratoria z technik wytwarzania i montażu oraz zajęcia dotyczące napędów elektrycznych. – To będzie ok. 15 godzin tygodniowo zajęć z nauczycielami i studentami Politechniki Lubelskiej – wylicza prorektor ds. studenckich.

– Kamil bardzo się denerwuje – przyznaje Patryk Wroński, tata Kamila, który podkreśla, że jest bardzo dumny z syna, ale też i przerażony jak obowiązki szkolne uda się poskładać z tymi na uczelni.

– Chyba jakiś cud musi się zdarzyć. Nie wiem jak to wszystko pogodzimy – dodaje pan Patryk.

– Jest to dla nas nowe doświadczenie i spróbujemy to pogodzić – zaznacza Jerzy Piskor, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Lublinie, w której uczy się Kamil. Chłopiec jest uczniem IV klasy, ale ma też zajęcia z z matematyki i informatyki z V klasą. Dyrektor podkreśla też, że nad rozwojem poziomu dojrzałości chłopca trzeba nieustannie pracować. – Trzeba też rozwijać jego inne umiejętności – dodaje dyrektor Piskor.

A Kamila, co potwierdza jego mama, interesują nie tylko ścisłe przedmioty. – Kamil zadaje mnóstwo trudnych pytań. I nie wystarczy powiedzieć, że tak jest i tyle – mówi pani Joanna, mama 9-latka. – Kamil chce wiedzieć np. jak działa ustrój państwa, czego rośliny potrzebują aby tak a nie inaczej rosnąć.

Niewątpliwie jednak „mecha” czyli mechatronika to oczko w głowie Kamila. – Z mojej rodziny tylko mama nie lubi mechatroniki – uśmiecha się Kamil. – Nawet nasza kotka przegryzłaby kabelki.

>>>

Zobacz także: Kamil Wroński mały geniusz

Wideo: Archiwum DW

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2018 r. o 17:36
0
Jest ciekawy jak każde dziecko. Jestem ciekaw kiedy skończył wszystkie szkoły, zdał maturę i ile się nastał w kolejkach do dziekanatu i profesotów aby załatwić byle pierdołęęę. Dobrze, że ma rodziców, którzy potrafili zapewnić mu takie możliwości. Trzeba tylko pamiętać że to dziecko, niech biega za piłką, lata za wiewiórkami po lesie...
Avatar
Gość / 6 marca 2017 r. o 14:54
0
Kamilowi i rodzicom gratuluję,nie słuchajcie zawistnych komentarzy, jak to mówią "róbcie swoje".Faktem jest, że naprawdę, trzeba uważać, ale nie na Kamila, ale na zawistne otoczenie, tu trzeba mieć oczy szeroko otwarte.Ja Wam z całego serca gratuluję, bo mam też zdolnego syna,który zdobył doktorat z budowy maszyn, ale nie tak utalentowanego w tym wieku i wiem coś na ten temat.Odnośnie projektu na samochód elektryczny, proszę podać w internecie numer konta,choć nie jestem zamożny, ale dołożę cegiełkę na ten projekt, myślę,że inni też to uczynią.Wiadomo,że nasze państwo nie zainwestuje w taki "skarb", ale społeczeństwo może pospieszy z pomocą.Tu prośba do rodziców, skoro tak dobrze kierujecie jego karierą naukową, to dołóżcie wszelkich starań, aby w przyszłości nie wyjechał z Polski i pracował dla obcych koncernów tylko dla kraju.Wiem, że to czasem trudne, ale może kiedyś nasi rządzący pójdą po rozum do głowy, aby dla takich geniuszy zapewnić godne warunki rozwoju i pracy we własnym kraju.Pozdrawiam! i jeszcze raz gratuluję. Gość
Kamilowi i rodzicom gratuluję,nie słuchajcie zawistnych komentarzy, jak to mówią "róbcie swoje".Faktem jest, że naprawdę, trzeba uważać, ale nie na Kamila, ale na zawistne otoczenie, tu trzeba mieć oczy szeroko otwarte.Ja Wam z całego serca gratuluję, bo mam też zdolnego syna,który zdobył doktorat z budowy maszyn, ale nie tak utalentowanego w tym wieku i wiem coś na ten temat.Odnośnie projektu na samochód elektryczny, proszę podać w internecie numer konta,choć nie jestem zamożny, ale dołożę cegiełkę na ten projekt, myślę,że inni te... rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2017 r. o 08:31
0
Należy zadać Pytanie jak Kamil został poczęty ? Czy matka czasami nie została poddana jakimś testom podczas ciąży ? Jak przebiegał proces samej ciąży ? Być może Kamil jest OBCYM ? Ludzie to jest po prostu zdolny dzieciak, który fascynuje się nauką bo ona naprawdę jest interesująca. Cieszę się że mamy takiego Kamila bo być może rozwiąże kilka problemów fizyczno-matematycznych, może nowa teoria względności ? Kto wie :) Dajmy mu czas żeby się rozwinął swoim tempem. Mózg w jego wieku jest najbardziej chłonny i ma znacznie większe możłiwości niż mózg 20 latka a co dopiero 30 i 40 latka.
Należy zadać Pytanie jak Kamil został poczęty ? Czy matka czasami nie została poddana jakimś testom podczas ciąży ? Jak przebiegał proces samej ciąży ? Być może Kamil jest OBCYM ? Ludzie to jest po prostu zdolny dzieciak, który fascynuje się nauką bo ona naprawdę jest interesująca. Cieszę się że mamy takiego Kamila bo być może rozwiąże kilka problemów fizyczno-matematycznych, może nowa teoria względności ? Kto wie :) Dajmy mu czas żeby się rozwinął swoim tempem. Mózg w jego wieku jest najbardziej chłonny i ma znacznie większe możłiwości niż ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2017 r. o 08:26
0
Czy Kamil był szczepiony? Jeśli tak to na co?
Avatar
Gość / 5 marca 2017 r. o 19:43
0
ludzie wy zawistne *** nawet biednego dziecka sie czepiacie, jest zdolny, jest geniuszem a wy jesteście zazdrośni a najbardziej wam szkoda ze wasze 9 letnie dziecko nawet nie umie buta zawiązać a kamil juz sam projektuje i buduje roboty
Avatar
Gość / 5 marca 2017 r. o 19:26
0
Dziecko lobby finansowe i koncerny nie pozwolą ci na zniszczył byś je
Avatar
gość / 13 lutego 2017 r. o 21:16
0
według mnie to jeden wielki fake a rodzice są bogaci i chcą się czymś popisać. Żal mi troche tego chłopca to on wcale nie ma dzieciństwa, a to może się źle skończyć jak wejdzie w dorosłe życie.
Avatar
ALA / 4 lutego 2017 r. o 22:41
0
JESTEM BARDZO CIEKAWA CZY KAMIL JEST DZIECKIEM BEZ SZCZEPIONEK  CZY BYŁ ZASZCZEPIONY SZCZEPIONKAMI JAK INNE DZIECI??????
Avatar
Gość / 17 października 2016 r. o 09:26
0
Dzieciak jak dzieciak, ale pani na pierwszym planie fajna.
Avatar
Gość / 13 października 2016 r. o 16:20
0
dobry milf
Avatar
Gość / 5 kwietnia 2018 r. o 17:36
0
Jest ciekawy jak każde dziecko. Jestem ciekaw kiedy skończył wszystkie szkoły, zdał maturę i ile się nastał w kolejkach do dziekanatu i profesotów aby załatwić byle pierdołęęę. Dobrze, że ma rodziców, którzy potrafili zapewnić mu takie możliwości. Trzeba tylko pamiętać że to dziecko, niech biega za piłką, lata za wiewiórkami po lesie...
Avatar
Gość / 6 marca 2017 r. o 14:54
0
Kamilowi i rodzicom gratuluję,nie słuchajcie zawistnych komentarzy, jak to mówią "róbcie swoje".Faktem jest, że naprawdę, trzeba uważać, ale nie na Kamila, ale na zawistne otoczenie, tu trzeba mieć oczy szeroko otwarte.Ja Wam z całego serca gratuluję, bo mam też zdolnego syna,który zdobył doktorat z budowy maszyn, ale nie tak utalentowanego w tym wieku i wiem coś na ten temat.Odnośnie projektu na samochód elektryczny, proszę podać w internecie numer konta,choć nie jestem zamożny, ale dołożę cegiełkę na ten projekt, myślę,że inni też to uczynią.Wiadomo,że nasze państwo nie zainwestuje w taki "skarb", ale społeczeństwo może pospieszy z pomocą.Tu prośba do rodziców, skoro tak dobrze kierujecie jego karierą naukową, to dołóżcie wszelkich starań, aby w przyszłości nie wyjechał z Polski i pracował dla obcych koncernów tylko dla kraju.Wiem, że to czasem trudne, ale może kiedyś nasi rządzący pójdą po rozum do głowy, aby dla takich geniuszy zapewnić godne warunki rozwoju i pracy we własnym kraju.Pozdrawiam! i jeszcze raz gratuluję. Gość
Kamilowi i rodzicom gratuluję,nie słuchajcie zawistnych komentarzy, jak to mówią "róbcie swoje".Faktem jest, że naprawdę, trzeba uważać, ale nie na Kamila, ale na zawistne otoczenie, tu trzeba mieć oczy szeroko otwarte.Ja Wam z całego serca gratuluję, bo mam też zdolnego syna,który zdobył doktorat z budowy maszyn, ale nie tak utalentowanego w tym wieku i wiem coś na ten temat.Odnośnie projektu na samochód elektryczny, proszę podać w internecie numer konta,choć nie jestem zamożny, ale dołożę cegiełkę na ten projekt, myślę,że inni te... rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2017 r. o 08:31
0
Należy zadać Pytanie jak Kamil został poczęty ? Czy matka czasami nie została poddana jakimś testom podczas ciąży ? Jak przebiegał proces samej ciąży ? Być może Kamil jest OBCYM ? Ludzie to jest po prostu zdolny dzieciak, który fascynuje się nauką bo ona naprawdę jest interesująca. Cieszę się że mamy takiego Kamila bo być może rozwiąże kilka problemów fizyczno-matematycznych, może nowa teoria względności ? Kto wie :) Dajmy mu czas żeby się rozwinął swoim tempem. Mózg w jego wieku jest najbardziej chłonny i ma znacznie większe możłiwości niż mózg 20 latka a co dopiero 30 i 40 latka.
Należy zadać Pytanie jak Kamil został poczęty ? Czy matka czasami nie została poddana jakimś testom podczas ciąży ? Jak przebiegał proces samej ciąży ? Być może Kamil jest OBCYM ? Ludzie to jest po prostu zdolny dzieciak, który fascynuje się nauką bo ona naprawdę jest interesująca. Cieszę się że mamy takiego Kamila bo być może rozwiąże kilka problemów fizyczno-matematycznych, może nowa teoria względności ? Kto wie :) Dajmy mu czas żeby się rozwinął swoim tempem. Mózg w jego wieku jest najbardziej chłonny i ma znacznie większe możłiwości niż ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2017 r. o 08:26
0
Czy Kamil był szczepiony? Jeśli tak to na co?
Avatar
Gość / 5 marca 2017 r. o 19:43
0
ludzie wy zawistne *** nawet biednego dziecka sie czepiacie, jest zdolny, jest geniuszem a wy jesteście zazdrośni a najbardziej wam szkoda ze wasze 9 letnie dziecko nawet nie umie buta zawiązać a kamil juz sam projektuje i buduje roboty
Avatar
Gość / 5 marca 2017 r. o 19:26
0
Dziecko lobby finansowe i koncerny nie pozwolą ci na zniszczył byś je
Avatar
gość / 13 lutego 2017 r. o 21:16
0
według mnie to jeden wielki fake a rodzice są bogaci i chcą się czymś popisać. Żal mi troche tego chłopca to on wcale nie ma dzieciństwa, a to może się źle skończyć jak wejdzie w dorosłe życie.
Avatar
ALA / 4 lutego 2017 r. o 22:41
0
JESTEM BARDZO CIEKAWA CZY KAMIL JEST DZIECKIEM BEZ SZCZEPIONEK  CZY BYŁ ZASZCZEPIONY SZCZEPIONKAMI JAK INNE DZIECI??????
Avatar
Gość / 17 października 2016 r. o 09:26
0
Dzieciak jak dzieciak, ale pani na pierwszym planie fajna.
Avatar
Gość / 13 października 2016 r. o 16:20
0
dobry milf
Zobacz wszystkie komentarze 54

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Oto 293 przyszłych lekarzy
Zdjęcia
galeria

Lublin. Oto 293 przyszłych lekarzy

293 absolwentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odebrało dzisiaj dyplomy. To pierwsza impreza w nowej hali widowiskowo-sportowej uczelni przy ul. Chodźki 15. Jej oficjalne otwarcie zaplanowano na 1 października, podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego.

Pojechały, zagrały i wygrały. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin z dwoma wygranymi w Toruniu

Pojechały, zagrały i wygrały. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin z dwoma wygranymi w Toruniu

Dwa zwycięstwa odniosły koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin w ostatnim turnieju sparingowym w Toruniu w tym okresie przygotowawczym. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka czekają teraz na czwartkowe spotkanie w EuroCup

Bogdanka podsumowuje pierwsze półrocze. Szukają nowych miejsc zbytu

Bogdanka podsumowuje pierwsze półrocze. Szukają nowych miejsc zbytu

Kopalnia Lubelski Węgiel „Bogdanka” opublikowała wyniki finansowe za pierwsze półrocze tego roku. Przychody firmy wyniosły w tym okresie 1 046,6 mln zł. Zanotowano również wzrost produkcji i sprzedaży.

Ruszył Lubelski Festiwal Nauki. Piknik naukowy na pl. Teatralnym
Zdjęcia
galeria

Ruszył Lubelski Festiwal Nauki. Piknik naukowy na pl. Teatralnym

W sobotę wystartował 17. Lubelski Festiwal Nauki. Tradycyjnie jednym z pierwszych wydarzeń w ramach imprezy był niedzielny Piknik Naukowy, który mimo opadów deszczu przyciągnął na plac Teatralny sporo mieszkańców Lublina.

Ważył ponad 200 kg, schudł i teraz pomaga innym walczącym z otyłością
film

Ważył ponad 200 kg, schudł i teraz pomaga innym walczącym z otyłością

Ważył ponad 200 kilogramów, aż w końcu schudł i zmienił całe swoje życie. Teraz, pan Tomasz, czyli Fit Dzik pomaga innym, którzy walczą z otyłością.

Lubelskie. Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19
galeria

Lubelskie. Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19

Do tragicznego wypadku doszło około godziny 15.30 na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Łukowisko (gmina Międzyrzec Podlaski).

W piątek rano poszła na grzyby do lasu, ale do domu nie wróciła

W piątek rano poszła na grzyby do lasu, ale do domu nie wróciła

W piątek rano poszła na grzyby do lasu, ale do domu nie wróciła. Nie skontaktowała się też ze swoją rodziną. Policjanci poszukują 58-letniej mieszkanki Wólki Łózeckiej (powiat bialski) Agnieszki Sobieszuk. Przyznają, że zdrowie i życie kobiety może być zagrożone.

Zdobywca tytułu Good Chef 2021 opowiada o kuchni i pracy z Jeanem Bosem
Magazyn

Zdobywca tytułu Good Chef 2021 opowiada o kuchni i pracy z Jeanem Bosem

Życie uczy uważności. Uważność to pracowitość, to kompetencja, to pokora wobec pracy – Rozmowa z Łukaszem Łobejko, szefem kuchni restauracji „Kuźnia” w Lublinie, zdobywcą tytułu Good Chef 2021 na Europejskim Festiwalu Smaku.

Marek Saganowski (Motor Lublin): Wszyscy, którzy wchodzą z ławki dają nam jakość

Marek Saganowski (Motor Lublin): Wszyscy, którzy wchodzą z ławki dają nam jakość

Trzecie zwycięstwo z rzędu Motoru, a do tego czwarty kolejny mecz z czystym kontem. Żółto-biało-niebiescy pokonali w sobotę Garbarnię Kraków 3:0 i przedłużyli dobrą passę. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Mieszkaniec Zamościa ofiarą oszusta. Mężczyzna stracił kilka tysięcy złotych

Mieszkaniec Zamościa ofiarą oszusta. Mężczyzna stracił kilka tysięcy złotych

36-latek z Zamościa stracił ponad 4,5 tysiąca złotych. Mężczyzna nieświadomy zagrożenia kliknął w przesłany link, wpisał swoje dane przez co umożliwił przestępcy dostęp do swojego rachunku bankowego.

Lubelskie. Trafił złodziej na złodzieja. Wyjątkowy pech amatorów szyn kolejowych

Lubelskie. Trafił złodziej na złodzieja. Wyjątkowy pech amatorów szyn kolejowych

Trzech mieszkańców Podkarpacia odpowie przed sądem za kradzież metalowych szyn kolejowych. Zatrzymani przez policjantów mężczyźni przyznali się do winy. Podczas wyjaśniania okoliczności kradzieży okazało się, że złodzieje stracili swój łup.

Raport zakażeń koronawirusem. Lubelskie znowu na pierwszym miejscu w kraju

Raport zakażeń koronawirusem. Lubelskie znowu na pierwszym miejscu w kraju

540 nowych osób zakażonych koronawirusem i 532 osoby, które wyzdrowiały. Ministerstwo Zdrowia opublikowało w niedzielę rano najnowszy raport dotyczący sytuacji epidemicznej w kraju. Resort przekazał też informację o śmierci jednej osoby z infekcją COVID-19. Pochodziła z województwa podlaskiego.

Ostrzeżenie hydrologiczne. Prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego na Wiśle

Ostrzeżenie hydrologiczne. Prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego na Wiśle

Przybywa wody w rzekach. Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie w związku "z przemieszczaniem się kulminacji fali wezbraniowej, na Wiśle od ujęcia Sanu do ujęcia Kamiennej".

Lublin. Problem z wybiegiem dla psów w Parku Ludowym. Jest zamknięty od lipca
alarm24

Lublin. Problem z wybiegiem dla psów w Parku Ludowym. Jest zamknięty od lipca

Na utrudnienia w korzystaniu z wybiegów dla psów w parku Ludowym skarży się jedna z naszych Czytelniczek. – Nie wiem, dlaczego, ale tam co trochę zamykane są wybiegi – pisze niezadowolona spacerowiczka. – Ten od strony al. Piłsudskiego jest zamknięty od połowy lipca, a przynajmniej ja się nie spotkałam z tym, aby był od tego czasu otwarty.

Pochmurno i zimno. Pogoda na najbliższe dni
film

Pochmurno i zimno. Pogoda na najbliższe dni

Polska. Pogoda przyniesie nam dużo chmur i chłodu. Miejscami na termometrach zobaczymy tylko osiem stopni. Pierwsze dni nowego tygodnia zapowiadają jednak poprawę, pojawią się rozpogodzenia, a będzie też szansa na słońce. W drugiej połowie tygodnia możemy liczyć na niewielkie ocieplenie, chociaż synoptycy zapowiadają, że okaże się chwilowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.