Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 czerwca 2013 r.
16:42
Edytuj ten wpis

Afera podręcznikowa: Szkoły po kontroli kuratorium

Autor: Zdjęcie autora (aa)
0 13 A A

Ponad 100 szkół skontrolowało lubelskie Kuratorium Oświaty w związku z tzw. aferą podręcznikową. Wyniki poznamy pod koniec czerwca. Już wiadomo, że kuratorium powiadomiło prokuraturę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sprawa, o której pisaliśmy już wielokrotnie dotyczy szkół, które dostają od wydawnictw prezenty: laptopy, projektory czy netbooki. W zamian zobowiązują się, że skorzystają z ich podręczników. Z dokumentów, do których dotarliśmy kilka miesięcy temu wynika, że niektóre szkoły w Lubelskim dostały drogi sprzęt nawet z ponad 99-proc. rabatem.

Inspekcja w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach właśnie się zakończyła. – Przeprowadziliśmy w sumie 109 kontroli w szkołach, które podpisały umowy z wydawnictwami – precyzuje Jolanta Kasprzak, dyrektor Wydziału Edukacji Przedszkolnej, Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego KO w Lublinie.

– Ale wizytatorzy nie kontrolowali umów, bo to leży w gestii prokuratora. W związku z tym skierowaliśmy zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Teraz przygotowujemy sprawozdanie z naszych kontroli w szkołach dla ministerstwa.

Co w takim razie kontrolowało kuratorium? – My sprawdzaliśmy wybór podręczników przez nauczycieli, którzy mają obowiązek przekazać te informacje dyrektorom szkół – mówi Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty. – Oczywiście pytaliśmy też, czy były zawierane jakieś umowy z wydawnictwami przed wyborem podręczników.

– Wyniki naszej kontroli będą znane do końca czerwca – zapowiada Jolanta Misiak, dyrektor Wydział Strategii, Analiz i Wspomagania Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Wcześniej o możliwych nadużyciach informowała prokuratury Fundacja Europejska Inicjatywa Obywatelska "Polska bez korupcji”. – W trzech przypadkach otrzymaliśmy odmowę wszczęcia śledztwa, w przypadku prokuratury w Łukowie sprawa jest w toku – mówi Mateusz Górowski, prezes fundacji.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Rodzic / 29 czerwca 2013 o 07:49
0

A ja pozdrawiam bardzo mądrego Rodzica życząc miłego dnia. ;) Podzielam opinię w 100%.

Super trafna opinia. Pozdrawiam ciągłych narzekaczy

Avatar
zatroskany rodzic / 16 czerwca 2013 o 11:12
0

Przecież sprzęt od wydawnictwa słuzy szkole. Nie widzę nic złego w dorzuceniu do podręczników np. tablicy interaktywnej czy laptopa dla szkoły. Gdyby szkoły były wyposazone w nowoczesne pomoce przez samorządy to nie byloby problemu.a tak- bez pomocy z zewnątrz to tylko kreda i tablica- nawet nie mazak.

Podpisanie umów z wydawnictwem na 3 lata jest nie fair?Nie do końca ? Przeciez jesli uczeń korzysta z podręcznika w klasie I to nikt  nie zmieni wydawnictwa w cyklu nauczania czyli  do III klasy.

Nie zawsze prezent od wydawnictwa służy szkole. Jeżeli jest to wycieczka zagraniczna dla 4 osób, to ciekawe kto skorzysta. A czy może mi ktoś powiedzieć jak kuratorium sprawdza kompetencje nauczycieli, bo u nas na wsi (nie takiej małej zresztą) dzieci śmieją się z nauczycieli (od informatyki), że nie potrafią obsłużyć najprostszych programów, a najlepsze oceny dostają dzieci sąsiadów i przyjaciół nauczycielki. Chciałbym to w końcu jakoś ukrócić.

Nie zawsze prezent od wydawnictwa służy szkole. Jeżeli jest to wycieczka zagraniczna dla 4 osób, to ciekawe kto skorzysta. A czy może mi ktoś powiedzieć jak kuratorium sprawdza kompetencje nauczycieli, bo u nas na wsi (nie takiej małej zresztą) dzieci śmieją się z nauczycieli (od informatyki), że nie potrafią obsłużyć najprostszych programów, a najlepsze oceny dostają dzieci sąsiadów i przyjaciół nauczycielki. Chciałbym to w końcu jakoś ukrócić.

rozwiń
Avatar
dobry n-el;) / 16 czerwca 2013 o 09:40
0

przecież te laptopy są dla szkół, a co za tym idzie dla uczniów. przecież nikt z nauczycieli nie zabiera ich do domu Są do użytku ogólnoszkolnego, więc chyba nie ma sprawy Skoro samorządy nie dają kasy na doposażanie szkół to chwała przynajmniej wydawnictwom

Aferę rozkeciły chyba jakieś dziadowskie wydawnictwa, których podręczników nikt nie kupuje bo są po prostu słabe takich nie stać na wydanie solidnego podręcznika a co dopiero dać szkole sprzęt

Myślę, że jest na każdym kroku więcej poważniejszych spraw i przekrętów No cóż ale ktoś musiał zabłysnąć i wymyślił aferę z niczego...

Pozdrawiam wszystkich dobrych nauczycieli :) Rodzic

A ja pozdrawiam bardzo mądrego Rodzica życząc miłego dnia. ;) Podzielam opinię w 100%.

A ja pozdrawiam bardzo mądrego Rodzica życząc miłego dnia. ;) Podzielam opinię w 100%.

rozwiń
Avatar
rodzic / 16 czerwca 2013 o 09:21
0

przecież te laptopy są dla szkół, a co za tym idzie dla uczniów. przecież nikt z nauczycieli nie zabiera ich do domu Są do użytku ogólnoszkolnego, więc chyba nie ma sprawy Skoro samorządy nie dają kasy na doposażanie szkół to chwała przynajmniej wydawnictwom

Aferę rozkeciły chyba jakieś dziadowskie wydawnictwa, których podręczników nikt nie kupuje bo są po prostu słabe takich nie stać na wydanie solidnego podręcznika a co dopiero dać szkole sprzęt

Myślę, że jest na każdym kroku więcej poważniejszych spraw i przekrętów No cóż ale ktoś musiał zabłysnąć i wymyślił aferę z niczego...

Pozdrawiam wszystkich dobrych nauczycieli :) Rodzic

przecież te laptopy są dla szkół, a co za tym idzie dla uczniów. przecież nikt z nauczycieli nie zabiera ich do domu Są do użytku ogólnoszkolnego, więc chyba nie ma sprawy Skoro samorządy nie dają kasy na doposażanie szkół to chwała przynajmniej wydawnictwom

Aferę rozkeciły chyba jakieś dziadowskie wydawnictwa, których podręczników nikt nie kupuje bo są po prostu słabe takich nie stać na wydanie solidnego podręcznika a co dopiero dać szkole sprzęt

Myślę, że jest na każdym kroku więcej poważniejszych spraw i przekrętów No cóż... rozwiń

Avatar
uczeń / 16 czerwca 2013 o 06:31
0

Gimnazjum nr 9 lipowa na książki językowe nauczyciele dają kupony do konkretnego sklepu  i chyba jedynego posiadające takie podręczniki

Avatar
rodzic zbulwersowany / 15 czerwca 2013 o 22:40
0

A czy kuratorium zechciałoby się przyjrzeć łaskawie udostępnianiu rodzicom ocen ich dzieci w tzw. "elektronicznych dziennikach" za pieniądze? Czy może nie widzi problemu? To kolejna granda. Nie dość, że się płaci ogromne pieniądze za podręczniki (w takiej Anglii są za darmo), to jeszcze żąda się pieniędzy za wgląd do wyników nauczania.

Jeszcze doi się rodziców przeprowadzając płatne tzw. sprawdziany diagnozujące na początku roku szkolnego. Szkoła nie potrafi tego sama przeprowadzić, tylko powierza opracowanie jego wyników firmie (instytucji) zewnętrznej, której płacą oczywiście rodzice.

Jak ten kapitalizm we łbach poprzewracał!

Najzabawniejsze jest to, że takie kuratorium, to nie ma żadnej władzy na dyrektorami placówek oświatowych.

A czy kuratorium zechciałoby się przyjrzeć łaskawie udostępnianiu rodzicom ocen ich dzieci w tzw. "elektronicznych dziennikach" za pieniądze? Czy może nie widzi problemu? To kolejna granda. Nie dość, że się płaci ogromne pieniądze za podręczniki (w takiej Anglii są za darmo), to jeszcze żąda się pieniędzy za wgląd do wyników nauczania.

Jeszcze doi się rodziców przeprowadzając płatne tzw. sprawdziany diagnozujące na początku roku szkolnego. Szkoła nie potrafi tego sama przeprowadzić, tylko powierza opracowanie jego wyników firmie (... rozwiń

Avatar
Edward / 15 czerwca 2013 o 22:09
0

Ciekawe czy "przyglądali" się podręcznikom do religii?????????????

Avatar
zenek / 15 czerwca 2013 o 21:30
0

marcia ale nie docelów prywatnych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
wrrrrrrrr / 15 czerwca 2013 o 21:26
0

skandalem to jest to że co roku zmieniane są podręczniki i jeśli MEN może opracowywać egzaminy po podstawówce gimnazjum oraz egzamin maturalny to może zagwarantować również to że podręczniki nie będą zmieniały się co roku......

Avatar
bober / 15 czerwca 2013 o 21:22
0

W karczmiskach w podstawówce to norma.

Avatar
Rodzic / 29 czerwca 2013 o 07:49
0

A ja pozdrawiam bardzo mądrego Rodzica życząc miłego dnia. ;) Podzielam opinię w 100%.

Super trafna opinia. Pozdrawiam ciągłych narzekaczy

Avatar
zatroskany rodzic / 16 czerwca 2013 o 11:12
0

Przecież sprzęt od wydawnictwa słuzy szkole. Nie widzę nic złego w dorzuceniu do podręczników np. tablicy interaktywnej czy laptopa dla szkoły. Gdyby szkoły były wyposazone w nowoczesne pomoce przez samorządy to nie byloby problemu.a tak- bez pomocy z zewnątrz to tylko kreda i tablica- nawet nie mazak.

Podpisanie umów z wydawnictwem na 3 lata jest nie fair?Nie do końca ? Przeciez jesli uczeń korzysta z podręcznika w klasie I to nikt  nie zmieni wydawnictwa w cyklu nauczania czyli  do III klasy.

Nie zawsze prezent od wydawnictwa służy szkole. Jeżeli jest to wycieczka zagraniczna dla 4 osób, to ciekawe kto skorzysta. A czy może mi ktoś powiedzieć jak kuratorium sprawdza kompetencje nauczycieli, bo u nas na wsi (nie takiej małej zresztą) dzieci śmieją się z nauczycieli (od informatyki), że nie potrafią obsłużyć najprostszych programów, a najlepsze oceny dostają dzieci sąsiadów i przyjaciół nauczycielki. Chciałbym to w końcu jakoś ukrócić.

Nie zawsze prezent od wydawnictwa służy szkole. Jeżeli jest to wycieczka zagraniczna dla 4 osób, to ciekawe kto skorzysta. A czy może mi ktoś powiedzieć jak kuratorium sprawdza kompetencje nauczycieli, bo u nas na wsi (nie takiej małej zresztą) dzieci śmieją się z nauczycieli (od informatyki), że nie potrafią obsłużyć najprostszych programów, a najlepsze oceny dostają dzieci sąsiadów i przyjaciół nauczycielki. Chciałbym to w końcu jakoś ukrócić.

rozwiń
Avatar
dobry n-el;) / 16 czerwca 2013 o 09:40
0

przecież te laptopy są dla szkół, a co za tym idzie dla uczniów. przecież nikt z nauczycieli nie zabiera ich do domu Są do użytku ogólnoszkolnego, więc chyba nie ma sprawy Skoro samorządy nie dają kasy na doposażanie szkół to chwała przynajmniej wydawnictwom

Aferę rozkeciły chyba jakieś dziadowskie wydawnictwa, których podręczników nikt nie kupuje bo są po prostu słabe takich nie stać na wydanie solidnego podręcznika a co dopiero dać szkole sprzęt

Myślę, że jest na każdym kroku więcej poważniejszych spraw i przekrętów No cóż ale ktoś musiał zabłysnąć i wymyślił aferę z niczego...

Pozdrawiam wszystkich dobrych nauczycieli :) Rodzic

A ja pozdrawiam bardzo mądrego Rodzica życząc miłego dnia. ;) Podzielam opinię w 100%.

A ja pozdrawiam bardzo mądrego Rodzica życząc miłego dnia. ;) Podzielam opinię w 100%.

rozwiń
Avatar
rodzic / 16 czerwca 2013 o 09:21
0

przecież te laptopy są dla szkół, a co za tym idzie dla uczniów. przecież nikt z nauczycieli nie zabiera ich do domu Są do użytku ogólnoszkolnego, więc chyba nie ma sprawy Skoro samorządy nie dają kasy na doposażanie szkół to chwała przynajmniej wydawnictwom

Aferę rozkeciły chyba jakieś dziadowskie wydawnictwa, których podręczników nikt nie kupuje bo są po prostu słabe takich nie stać na wydanie solidnego podręcznika a co dopiero dać szkole sprzęt

Myślę, że jest na każdym kroku więcej poważniejszych spraw i przekrętów No cóż ale ktoś musiał zabłysnąć i wymyślił aferę z niczego...

Pozdrawiam wszystkich dobrych nauczycieli :) Rodzic

przecież te laptopy są dla szkół, a co za tym idzie dla uczniów. przecież nikt z nauczycieli nie zabiera ich do domu Są do użytku ogólnoszkolnego, więc chyba nie ma sprawy Skoro samorządy nie dają kasy na doposażanie szkół to chwała przynajmniej wydawnictwom

Aferę rozkeciły chyba jakieś dziadowskie wydawnictwa, których podręczników nikt nie kupuje bo są po prostu słabe takich nie stać na wydanie solidnego podręcznika a co dopiero dać szkole sprzęt

Myślę, że jest na każdym kroku więcej poważniejszych spraw i przekrętów No cóż... rozwiń

Avatar
uczeń / 16 czerwca 2013 o 06:31
0

Gimnazjum nr 9 lipowa na książki językowe nauczyciele dają kupony do konkretnego sklepu  i chyba jedynego posiadające takie podręczniki

Avatar
rodzic zbulwersowany / 15 czerwca 2013 o 22:40
0

A czy kuratorium zechciałoby się przyjrzeć łaskawie udostępnianiu rodzicom ocen ich dzieci w tzw. "elektronicznych dziennikach" za pieniądze? Czy może nie widzi problemu? To kolejna granda. Nie dość, że się płaci ogromne pieniądze za podręczniki (w takiej Anglii są za darmo), to jeszcze żąda się pieniędzy za wgląd do wyników nauczania.

Jeszcze doi się rodziców przeprowadzając płatne tzw. sprawdziany diagnozujące na początku roku szkolnego. Szkoła nie potrafi tego sama przeprowadzić, tylko powierza opracowanie jego wyników firmie (instytucji) zewnętrznej, której płacą oczywiście rodzice.

Jak ten kapitalizm we łbach poprzewracał!

Najzabawniejsze jest to, że takie kuratorium, to nie ma żadnej władzy na dyrektorami placówek oświatowych.

A czy kuratorium zechciałoby się przyjrzeć łaskawie udostępnianiu rodzicom ocen ich dzieci w tzw. "elektronicznych dziennikach" za pieniądze? Czy może nie widzi problemu? To kolejna granda. Nie dość, że się płaci ogromne pieniądze za podręczniki (w takiej Anglii są za darmo), to jeszcze żąda się pieniędzy za wgląd do wyników nauczania.

Jeszcze doi się rodziców przeprowadzając płatne tzw. sprawdziany diagnozujące na początku roku szkolnego. Szkoła nie potrafi tego sama przeprowadzić, tylko powierza opracowanie jego wyników firmie (... rozwiń

Avatar
Edward / 15 czerwca 2013 o 22:09
0

Ciekawe czy "przyglądali" się podręcznikom do religii?????????????

Avatar
zenek / 15 czerwca 2013 o 21:30
0

marcia ale nie docelów prywatnych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
wrrrrrrrr / 15 czerwca 2013 o 21:26
0

skandalem to jest to że co roku zmieniane są podręczniki i jeśli MEN może opracowywać egzaminy po podstawówce gimnazjum oraz egzamin maturalny to może zagwarantować również to że podręczniki nie będą zmieniały się co roku......

Avatar
bober / 15 czerwca 2013 o 21:22
0

W karczmiskach w podstawówce to norma.

Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 27 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 133 53

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 1

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 11

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!