Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 listopada 2024 r.
15:35

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Uczą nas czytania świata, by lepiej, głębiej, pełniej rozumieć historię. Poznając kolejne powieści, filmy, czy książki historyczne dostrzegamy ten sam świat wartości. To właśnie w obronie tych wartości stają się sygnalistkami. Swą twórczością biją na alarm dostrzegając wyraźniej niż inni zagrożenia i wyzwania przed którymi ludzkość stanęła współcześnie – mówił prof. Pomorski.

Anne Applebaum, Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk otrzymały doktorat honoris causa jako 89, 90 i 91 osoba w historii uczelni.
Z jakim przesłaniem przyjechały do Lublina?

Prawda i wolność

Anne Applebaum jest pisarką, dziennikarką i publicystką. W 1988 roku rozpoczęła pracę jako korespondentka tygodnika „The Economics” w Warszawie.
Następnie pracowała w „Evening Standard”, „The Spectator”, „The Washington Post. Jest autorką, która staje w obronie demokracji przeciw ofensywom wszelkich sił autorytarnych. W 2004 r. otrzymała prestiżową Nagrodę Pulitzera za książkę „Gułag”, a w 2013: Nagrodę Cundill Prize za książkę „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956”. Jest ekspertką w zakresie przemian ustrojowych w Europie Wschodniej. Jej mężem jest Radosław Sikorski.

Jak przyznała podczas dzisiejszego spotkania, uniwersytet symbolizuje dla niej poszukiwanie prawdy, namysł nad przeszłością i projektowanie przyszłości.

– W świecie, gdzie dezinformacja szerzy się niczym pożar, a granica między prawdą a fikcją zostaje celowo zatarta, uniwersytety stają się oazami dla szacunku i rozumu. Są przystanią wolnych ludzi, którzy mierzą się z ideami. Polska jest głęboko spleciona z moim życiem prywatnym i zawodowym. Przez lata dokumentowałam i analizowałam jej burzliwą i bolesną przeszłość – mówiła podczas swojego wystąpienia. Pisarze i artyści doskonale rozumieją związek między prawdą a wolnością. Historia to nie jest zbiór opowieści ku pokrzepieniu serc, lecz poszukiwanie prawdy o tym, kim jesteśmy i kim możemy się stać.

Anne Applebaum honorowy doktorat otrzymała za „mistrzowską naukę rozumienia historii, szczególnie Europy Wschodniej i Polski, wrażliwość badawczą na problemy wartości demokracji i jakości mediów”.

Reakcja na ludzkie cierpienie

Agnieszka Holland to reżyserka i scenarzystka. Uznanie widzów i krytyków zdobyła filmem „Aktorzy prowincjonalni” (1978). Ugruntowaną pozycję w polskim kinie uzyskała za sprawą filmu historycznego „Gorączka”. Swoje filmy realizowała we Francji, w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W ostatnim czasie nakręciła „Zieloną granicę” – film zainspirowany kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej.

– Zajmowałam się tym tematem z kilku powodów. Pierwszym była zwykła ludzka reakcja na cierpienie i krzywdę ludzi szukających miejsca, gdzie mogą być bezpieczni. Bezwzględność i zinstytucjonalizowana przemoc pod ich adresem ze strony wówczas rządzących i fakt, że dzieje się to w moim domu, a więc ja jestem za to odpowiedzialna. Odpowiedzialna jako obywatelka, jako człowiek, ale również jako twórczyni. Niemal dekadę mojego życia poświęciłam bowiem pracy nad filmami, które dotyczyły najtrudniejszych zjawisk i zdarzeń, zbrodni przeciw ludzkości dokonywanych przez totalitarne reżimy ich przywódców, ale i posłusznych tym reżimom obywateli w pierwszej połowie XX wieku. Od dawna miałam wrażenie, że II wojna światowa nie skończyła się. Ona tylko przygasnęła i w każdej chwili może się obudzić – mówiła reżyserka, w swojej wypowiedzi zwracając również uwagę na problem z poszanowaniem podmiotowości w dzisiejszym świecie. – Zatroskani politycy słusznie podkreślają, że przecież nie możemy przyjmować wszystkich, a za morzem czeka rzekomo miliard chętnych, by nas najechać. Ale czym stanie się wtedy nasza Europa?

Agnieszka Holland wyróżnienie otrzymała za „za poszukiwanie prawdy i stawianie niewygodnych pytań, za pokazywanie w filmach wieloznaczności świata, odsłanianie skomplikowanych ludzkich relacji i emocji”.

Siła kobiet

Olga Tokarczuk przez krytyków i czytelników jest uznawana za jedną z najwybitniejszych współczesnych twórczyń literatury na świecie. Wyróżnia ją wyjątkowa wyobraźnia historyczna, niecodzienny talent pisarski i ogromna wrażliwość. To zdaniem recenzentów mistrzyni narracji i opowieści. W swoim mini-wykładzie na auli UMCS zwróciła uwagę m.in. na rolę kobiet we współ-czesnym świecie.

Moi rodzice nie żałowali, że urodziłam się dziewczynką, na pewno nie, ale byli świadomi różnych zagrożeń i przeszkód i wskazywali mi Marię Curie-Skłodowską jako drobną osobę, która może zmienić świat, która może dokonać wielkich rzeczy i która może być wierna sobie. Dlatego ten doktorat jest dla mnie szczególnie ważny i uważam, że powinno to zapoczątkować jakąś akcję powstawania uniwersytetów, które będą w końcu odnosiły się do kobiet naukowczyń, twórczych, tych zapomnianych i tych słabo pamiętanych – mówiła noblistka, zwracając uwagę na współczesne zagrożenia i wyzwania.

– Żyjemy w kryzysie, katastrofy pogodowe, odległe i bliskie wydarzenia polityczne mające wpływ na naszą przyszłość. Wszystko to rozgrywa się rzeczywiście wokół nas, a jednocześnie kolonizuje nasze umysły. Nikt już chyba nie może być wolny od lęku, niepokoju i poczucia chaosu. Wydaje się, że wszystko jest kwestionowane.

Olga Tokarczuk przyznała, że Lublin jest dla niej bliskim miejscem, Zadeklarowała również pomoc i zaangażowanie się w działania w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.

Olga Tokarczuk została wyróżniona "za moc kreowania słowem światów, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, by sprostać wyzwaniom przyszłości”.

– Jesteście lekiem na dwie z chorób współczesnego świata: deficyt prawdy i człowieczeństwa. Chciałbym, żeby Polska była otwarta, empatyczna, silna mądra i wrażliwa – taka jak wy – mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, gratulując nagrodzo-nym.
Uroczystość nadania tytułów doktora honoris causa odbyła się na wydziale Prawa i Administracji UMCS. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również lubelscy samorządowcy.

Przed dzisiejszymi uroczystościami odbyła się pikieta. Kilkanaście osób protestowało przed UMCS. W tym Piotr Gawryszczak, radny Lublina. Jego zdaniem Agnieszka Holland „opluła strażników granicznych i wojsko” w swoim filmie Granica.

– Pani Applebaum to z kolei już jest zupełne nieporozumienie – kobieta która o Polakach ma jak najgorsze zdanie. Jej pisarstwo i wypowiedzi spowodują, że za chwilę minister spraw zagranicznych Polski (jej osobisty małżonek) nie będzie mile widziany w Waszyngtonie przez prezydenta Trumpa. Próbowałem przeczytać też kilka książki noblistki no i nie dało się. Także wypowiada się bardzo krytycznie o Polsce i Polakach. Wstydzę się, że UMCS przyznaje honoris causa takim osobom – mówił Gawryszczak.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty