Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 marca 2015 r.
16:43
Edytuj ten wpis

Archidiecezja nie chce odpowiadać za czyny księdza posądzanego o pedofilię

Autor: Zdjęcie autora aa
2 12 A A

Archidiecezja Lubelska nie może odpowiadać za czyny duchownego. To odpowiedź lubelskiej Kurii Metropolitalnej na sądowy wniosek mieszkańca Lublina. 34-latek domaga się finansowego zadośćuczynienia za czyny pedofilskie, których przed laty miał dopuścić się ksiądz, były profesor KUL.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- 20 lat to w sobie noszę. Czas mówić o tym głośno - stwierdził w czwartek drżącym głosem 34-letni mieszkaniec Lublina po zakończonym posiedzeniu sądu. - Moja postawa już spowodowała, że zgłaszają się ofiary księży.

Pan Piotr, o którym pisaliśmy wielokrotnie oskarża duchownego z Lublina, emerytowanego profesora KUL o czyny pedofilskie. Miało do nich dojść w latach 90-tych poprzedniego wieku, kiedy pan Piotr miał 12 - 14 lat.

W tym czasie miało dojść do dwóch gwałtów w domku letniskowym księdza na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, gdzie również rodzice 34-latka mieli nieruchomość. We wcześniejszych latach duchowny miał go całować w usta, głaskać i dotykać miejsc intymnych ciała. Rodzice 34-latka przez wiele lat przyjaźnili się z duchownym.

500 tys. zł

Pod koniec grudnia ub.r. 34-latek złożył w sądzie wniosek o zawezwanie do próby ugodowej w sprawie zapłaty 500 tysięcy złotych "tytułem zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych w postaci zwłaszcza godności, nietykalności cielesnej oraz integralności seksualnej”. Do zapłaty wezwany był nie tylko duchowny, ale też i Archidiecezja Lubelska.

Podczas czwartkowego posiedzenia nie było w sądzie ani księdza, który od początku wszystkiemu zaprzecza ani jego pełnomocnika. Sąd uznał, że jest to równoznaczne z brakiem zgody na ugodę. Na jej zawarcie nie zgodziła się też Archidiecezja Lubelska.

- Nie ma przesłanek, aby osoba prawna odpowiadała za czyny innej osoby - wyjaśniała dziennikarzom mecenas Ewa Stepowicz - Lizut. - Wniosek jest lakoniczny i trudno się do niego merytorycznie odnieść.

Będzie proces

- Będzie proces - zapowiedział mec. Jarosław Głuchowski, pełnomocnik pana Piotra. - Kiedy? Jeszcze nie wiadomo. Musimy skompletować dokumenty - dodaje.

Sprawą 34-latka zajmował się specjalny zespół w kurii. Zebrane podczas postępowanie dokumenty pod koniec lutego zostały przesłane do Watykanu.
Czytaj więcej o:

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kuria Jego Mać! / 13 marca 2015 o 14:42
0

Gdzie u mężczyzny znajdują się drogi rodne? Kto odpowie prawidłowo ma Nobla !

Była odpowiedź, którą USUNELI. oto ona;

"Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało..."

Takie Pierdoły wychodza z WATYKANU, powielane sa na gineKULogii Kościelnej patrzącej przez Różowe oKULary przepisane w oKUListyce Koscielnej, a tam oprócz "KTÓRY Z OJCA JEST ZRODZONY" króluje teoria JAK MAŃKA (g)RUCHAŁĄ Z GOŁĘBIEM I (z)BAWIŁA ŚWIAT! bo ino tyle Jej wyszło!

Z usuniecia wynika, ze Zrobili ZAMACH NA NOBLA!

Samego NOBLA nie wolno przekazać żadnemu Biskupowi ani Księżulkowi, Broń Boże Ojcu Świrnietemu lub Kosciołowi... Ha ha ha ha ha 

Była odpowiedź, którą USUNELI. oto ona;

"Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzonyrozwiń

Avatar
juy / 13 marca 2015 o 08:13
0

Każdy może powiedzieć, że ksiądz go molestował. Zaczekajmy na dowody i wyrok. swoja droga każdy myśli że kuria może zapłacić bo niby ma kasę. Łatwy szmal każdemu do głowy przychodzi. Zaczekamy, zobaczymy kto kogo i o co molestował/uje.

Avatar
SYLWESTER / 13 marca 2015 o 08:07
0

************************  BEZDYSKUSYJNE    PRAWO  ...  ******************************************  Jeźeli  Księdzu  udowodniono  pedofilie  to ...  automatycznie  Ksiądz  przestaje  być  Księdzem .  W  przytoczonym  wypadku  20  lat   to  wystarczająca  blokada  do  składania  pozwu .   Widać  chęć  wyciągnięcia  pieniędzy  ale  udałoby  się  wtedy  jeźeli  znalazłby  się   następny  poszkodowany . W obecnej  sytuacji  sąd  moźe  oddalić  pozew .
 

************************  BEZDYSKUSYJNE    PRAWO  ...  ******************************************  Jeźeli  Księdzu  udowodniono  pedofilie  to ...  automatycznie  Ksiądz  przestaje  być  Księdzem .  W  przytoczonym  wypadku  20  lat   to  wystarczająca  blokada  do  składania  pozwu .   Widać  chęć  wyciągnięcia  pieniędzy  ale  udałoby  się  wtedy  je... rozwiń

Avatar
tomasz / 13 marca 2015 o 07:38
0

I bardzo dobrze, że Archidiecezja nie chce płacić- nieźle sobie wykombinował ten cwaniaczek- oskarżę i zaproponuję "ugodę" za pół bańki- procesu dowodowego jeszcze nie ma a już z kaską chce się przywitać. Najpierw proces- potem kasa- takie moje zdanie, żeby nikt mnie nie posądzał, że stoję za księdzem

Avatar
PARAFJANKA / 12 marca 2015 o 23:54
0

PRZECA Z KSIUNDZEM TO NIE GRZECH !

Avatar
"dzwonnik" / 12 marca 2015 o 21:39
0

AUTYSTO(z)BAWIENIA....zaśmiecasz forum tymi swoimi przydługimi wklejkami. każdy z nas czytał to wielokrotnie, chociaż wybiorczo! A teraz tylko z irytacją pomija się cale posty ...

Potrafię zrozumieć Twoją frustrację, bo podejrzewam, iż jakiś "wielebny" nadział Ciebie od tylu. To jest wpisane w ich obowiązki służbowe. Każda wiejska Kaśka o tym wie i nie protestuje tak, jak Ty, tylko zgrabnie pochyla się do przodu, aby Proboszcz miał ułatwiony dostęp... Nie musisz jednak nas karać ... 

Avatar
Gość / 12 marca 2015 o 19:09
0

podajcie dane tego łotra, a za karę winien mieć obcięte jaja, co prawda to teraz pewnie ma tylko wydmuszki i uschnięte opakowania  tych wydmuszek

Avatar
Elżbieta R / 12 marca 2015 o 19:06
0

Księży obowiązuje Prawo Boskie a nie ludzkie. W Pismie Świętym nie ma nic o tym, ze nie można wspólzyć z nieletnimi, a Mataka Boska urodziła Pana Jezusa jak miała 14 lat. Przestańcie szczuć na Kościół i zajmijcie się swoimi grzechami!

Avatar
Zbig / 12 marca 2015 o 18:51
0
Święcenie kapłańskie powinno byś powiązane z uroczystym i nabożnym kastrowaniem i nie byłoby takich problemów ! Abelard powiedział, że w więzieniu pedofil czasem jednej doby nie przeżyje a w kościele to nawet i 50 lat ! I jak tu się z tym nie zgodzić ?
Avatar
Dżender / 12 marca 2015 o 18:50
0

Ja myślę, że wyjaśnieniem tej zagadki powinien się zająć sąd poprzez okazanie tego co Pan Piotr ma w majtkach ;)

Może okaże się, że Pan Piotr to tak poszukiwany przez duchownych DŻENDER? :D

Avatar
Kuria Jego Mać! / 13 marca 2015 o 14:42
0

Gdzie u mężczyzny znajdują się drogi rodne? Kto odpowie prawidłowo ma Nobla !

Była odpowiedź, którą USUNELI. oto ona;

"Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, Światłość ze Światłości, Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Zrodzony a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało..."

Takie Pierdoły wychodza z WATYKANU, powielane sa na gineKULogii Kościelnej patrzącej przez Różowe oKULary przepisane w oKUListyce Koscielnej, a tam oprócz "KTÓRY Z OJCA JEST ZRODZONY" króluje teoria JAK MAŃKA (g)RUCHAŁĄ Z GOŁĘBIEM I (z)BAWIŁA ŚWIAT! bo ino tyle Jej wyszło!

Z usuniecia wynika, ze Zrobili ZAMACH NA NOBLA!

Samego NOBLA nie wolno przekazać żadnemu Biskupowi ani Księżulkowi, Broń Boże Ojcu Świrnietemu lub Kosciołowi... Ha ha ha ha ha 

Była odpowiedź, którą USUNELI. oto ona;

"Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzonyrozwiń

Avatar
juy / 13 marca 2015 o 08:13
0

Każdy może powiedzieć, że ksiądz go molestował. Zaczekajmy na dowody i wyrok. swoja droga każdy myśli że kuria może zapłacić bo niby ma kasę. Łatwy szmal każdemu do głowy przychodzi. Zaczekamy, zobaczymy kto kogo i o co molestował/uje.

Avatar
SYLWESTER / 13 marca 2015 o 08:07
0

************************  BEZDYSKUSYJNE    PRAWO  ...  ******************************************  Jeźeli  Księdzu  udowodniono  pedofilie  to ...  automatycznie  Ksiądz  przestaje  być  Księdzem .  W  przytoczonym  wypadku  20  lat   to  wystarczająca  blokada  do  składania  pozwu .   Widać  chęć  wyciągnięcia  pieniędzy  ale  udałoby  się  wtedy  jeźeli  znalazłby  się   następny  poszkodowany . W obecnej  sytuacji  sąd  moźe  oddalić  pozew .
 

************************  BEZDYSKUSYJNE    PRAWO  ...  ******************************************  Jeźeli  Księdzu  udowodniono  pedofilie  to ...  automatycznie  Ksiądz  przestaje  być  Księdzem .  W  przytoczonym  wypadku  20  lat   to  wystarczająca  blokada  do  składania  pozwu .   Widać  chęć  wyciągnięcia  pieniędzy  ale  udałoby  się  wtedy  je... rozwiń

Avatar
tomasz / 13 marca 2015 o 07:38
0

I bardzo dobrze, że Archidiecezja nie chce płacić- nieźle sobie wykombinował ten cwaniaczek- oskarżę i zaproponuję "ugodę" za pół bańki- procesu dowodowego jeszcze nie ma a już z kaską chce się przywitać. Najpierw proces- potem kasa- takie moje zdanie, żeby nikt mnie nie posądzał, że stoję za księdzem

Avatar
PARAFJANKA / 12 marca 2015 o 23:54
0

PRZECA Z KSIUNDZEM TO NIE GRZECH !

Avatar
"dzwonnik" / 12 marca 2015 o 21:39
0

AUTYSTO(z)BAWIENIA....zaśmiecasz forum tymi swoimi przydługimi wklejkami. każdy z nas czytał to wielokrotnie, chociaż wybiorczo! A teraz tylko z irytacją pomija się cale posty ...

Potrafię zrozumieć Twoją frustrację, bo podejrzewam, iż jakiś "wielebny" nadział Ciebie od tylu. To jest wpisane w ich obowiązki służbowe. Każda wiejska Kaśka o tym wie i nie protestuje tak, jak Ty, tylko zgrabnie pochyla się do przodu, aby Proboszcz miał ułatwiony dostęp... Nie musisz jednak nas karać ... 

Avatar
Gość / 12 marca 2015 o 19:09
0

podajcie dane tego łotra, a za karę winien mieć obcięte jaja, co prawda to teraz pewnie ma tylko wydmuszki i uschnięte opakowania  tych wydmuszek

Avatar
Elżbieta R / 12 marca 2015 o 19:06
0

Księży obowiązuje Prawo Boskie a nie ludzkie. W Pismie Świętym nie ma nic o tym, ze nie można wspólzyć z nieletnimi, a Mataka Boska urodziła Pana Jezusa jak miała 14 lat. Przestańcie szczuć na Kościół i zajmijcie się swoimi grzechami!

Avatar
Zbig / 12 marca 2015 o 18:51
0
Święcenie kapłańskie powinno byś powiązane z uroczystym i nabożnym kastrowaniem i nie byłoby takich problemów ! Abelard powiedział, że w więzieniu pedofil czasem jednej doby nie przeżyje a w kościele to nawet i 50 lat ! I jak tu się z tym nie zgodzić ?
Avatar
Dżender / 12 marca 2015 o 18:50
0

Ja myślę, że wyjaśnieniem tej zagadki powinien się zająć sąd poprzez okazanie tego co Pan Piotr ma w majtkach ;)

Może okaże się, że Pan Piotr to tak poszukiwany przez duchownych DŻENDER? :D

Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert Fonie Lublina w Trybunale Koronnym
21 lipca 2018, 18:00

Koncert Fonie Lublina w Trybunale Koronnym 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 18 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbędzie się koncert z cyklu Fonie Lublina pt. Kamienica Rynek 17 - Bracia Wieniawscy.

Pieszym na miasteczku akademickim w Lublinie będzie wygodniej. Plany remontowe UMCS

Pieszym na miasteczku akademickim w Lublinie będzie wygodniej. Plany remontowe UMCS 0 0

Wakacyjne remonty planuje UMCS na terenie miasteczka akademickiego. Uczelnia szuka wykonawcy, który wyremontuje zniszczone chodniki i schody w okolicach akademików.

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia
galeria

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia 17 5

Zdjęcia samolotu przysłał do nas Czytelnik.

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend
20 lipca 2018, 21:00

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kanadyjski thriller Głusza, kultowe Zaklęte rewiry Majewskiego i komedia Za jakie grzechy, dobry Boże? to propozycje Kina Perła na najbliższy weekend. Projekcje o godz. 21 przy ul. Bernardyńskiej 15.

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy
galeria

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy 10 8

Rozpoczął się proces pięciu Romów, oskarżonych o pobicie kucharzy z puławskiej pizzerii „Desperado”. Wszyscy odpowiadają za napaść z powodu przynależności narodowej. Mieli również grozić swoim ofiarom i ich rodzinom.

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika 1 12

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy, który miał być zaporą przed dzikami roznoszącymi ASF. Z pomysłu swojego poprzednika ostatecznie zrezygnował czwartek obecny minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski.

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie 0 1

Blisko 150 harcerzy pochodzących z Lubelskiego zostało w środę ewakuowanych z dwóch obozów w lesie w pobliżu miejscowości Wiosna (województwo świętokrzyskie). Harcerze zostali przetransportowani m.in. do szkoły w Dziebałtowie.

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie 3 1

Do 16 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić datę jesiennych wyborów samorządowych. Wtedy formalnie ruszy kampania wyborcza. Kandydaci już się do niej szykują – wolnych billboardów już praktycznie nie ma.

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież 1 0

Z zespołem rozstał się Łukasz Kandora, najbardziej doświadczony zawodnik

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 13 1

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 8

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.