Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lutego 2017 r.
12:06

Arena Lublin: Murawa niszczeje, a Euro za pasem

18 24 A A
Murawa na Arenie Lublin
Murawa na Arenie Lublin

Nawet 800 tys. zł może kosztować wymiana murawy na stadionie miejskim. Miasto tego nie planowało, ale niewykluczone, że będzie trzeba to zrobić przed mistrzostwami Europy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czerwcu Lublin stanie się jedną z piłkarskich aren mistrzostw Europy do lat 21. Przed rozpoczęciem imprezy miasto musi spełnić szereg warunków, postawionych przez UEFA i Polski Związek Piłki Nożnej. Jednym z nich jest perfekcyjne przygotowanie murawy na czas turnieju. Realizacja tego zadania może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

– Jest ryzyko, że będziemy musieli wymienić boisko – przyznaje Sebastian Sadź, greenkeeper Areny Lublin (greenkeeper to zawód osoby dbającej o jakość silnie eksploatowanych trawników na obiektach sportowych – red.) Koszt takiej operacji szacuję na 600–800 tys. zł. – Ale zrobimy oczywiście wszystko, żeby tego uniknąć – zapewnia.

Greenkeeper

Mający 20-letnie doświadczenie specjalista dba o główną płytę stadionu od chwili oddania obiektu do użytku. To w dużej mierze dzięki jego pracy Arena Lublin mogła dotychczas poszczycić się jedną z najlepszych muraw w kraju. Nawierzchnia nie była dotąd wymieniana. Nie było takiej konieczności.

– W ubiegłym roku miałem 60 imprez piłkarskich, cztery duże koncerty i dwa mniejsze. Do tego dwa mecze rugby i mecz futbolu amerykańskiego. I mimo to udawało się utrzymać doskonałą kulturę i formę trawy – mówi Sadź.

Problemy

Na początku roku pojawiły się jednak problemy. Po meczu towarzyskim Górnika Łęczna z Radomiakiem Radom spadła temperatura. Uniemożliwiło to obsłudze wykonanie zaplanowanych prac pielęgnacyjnych.

– Po ostatnim meczu Górnika z Termaliką, 12 grudnia, w sezon zimowy weszliśmy z bardzo dobrą jakością trawy. Ale towarzyski mecz drużyny z Łęcznej z Radomiakiem odbył się przy temperaturze -3,5 stopnia, murawa uległa częściowej degradacji. Kolejne spotkanie przy tak niskich temperaturach może jeszcze bardziej pogorszyć jej stan –obawia się greenkeeper.

Zobacz także: trening Motoru Lublin na Arenie Lublin

Tymczasem zgodnie z terminarzem Lotto Ekstraklasy już jutro o godz. 15.30, w pierwszej wiosennej kolejce, Górnik miał podjąć na Arenie Lublin Zagłębie Lubin.

Włóknina na murawie

– Robimy wszystko, żeby doprowadzić boisko do używalności. Odmrażamy murawę za pomocą specjalnej agrowłókniny. Ale jeżeli w dniu meczu temperatura będzie poniżej zera, a my zdejmiemy agrowłókninę, to wilgoć zetnie mróz. Jak na to wbiegną gracze, to destrukcja murawy będzie praktycznie 90-procentowa. To się może skończyć wymianą boiska bądź jakimiś kosztownymi zabiegami dodatkowymi – ostrzegał Sadź.

Spotkanie przełożone

Dlatego MOSiR zwrócił się z prośbą do zarządzającej rozgrywkami spółki Ekstraklasa o przełożenie sobotniego meczu na inny termin. – Czekamy na decyzję – powiedział nam przed zamknięciem piątkowego wydania gazety Miłosz Bednarczyk rzecznik prasowy MOSiR.

Pytany o ewentualną konieczność wymiany murawy i koszty z tym związane, dodał:
– W pełni ufamy naszemu greenkeeperowi. Nie chciałbym jednak uprzedzać faktów. Trudno oceniać konsekwencje przed rozegraniem meczu. Wiadomo jednak, że nic dobrego z tego nie wyniknie.

Przełożenia spotkania chciał także Górnik. – Ja osobiście wolałbym, żeby tego spotkania nie było w sobotę – mówił Franciszek Smuda, szkoleniowiec klubu z Łęcznej. – Warunki są katastrofalne, piłkarze się ślizgają, jest niebezpiecznie. Dlatego trenujemy w hali. Jeśli ten mecz się odbędzie, to będzie dla nas trudny, a przy takim mrozie kibice nie przyjdą. Nie mamy jednak wyboru.  na tyle, na ile to możliwe, przygotowujemy się do meczu – dodał były selekcjoner reprezentacji Polski.

Ostatecznie, dzięki współpracy obu stron - MOSiR i Górnika Łęczna - , dobrej woli Zagłębia Lubin i zaangażowaniu Sadzia, spotkanie udało się przełożyć. Ekstraklasa SA podjęła decyzję w tej sprawie w czwartek, po godz. 22. 

- Decyzję skonsultowaliśmy z obydwoma klubami i przede wszystkim z greenkeeperem Areny Lublin, panem Sebastianem Sadziem. Ponieważ mamy sporo terminów rezerwowych na pojedyncze mecze, wybraliśmy optymalne rozwiązanie dla jakości meczu i murawy, mając także z tyłu głowy fakt, iż w czerwcu stadion w Lublinie będzie gościł reprezentację Polski na meczach UEFA Euro U-21 - powiedział Marcin Stefański, Dyrektor Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A., cytowany przez portal ekstraklasa.org

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 lutego 2017 o 08:10
0
Niech Żuk sponsoruje wymiane. Tylko qurwa nie piszcie ze stadion przynosi zyski!!!
Avatar
Grin / 11 lutego 2017 o 00:26
0
Ludziki mam tylko jedno pytanie dla myślących (tych trolii z pod gwiazdy betlejemskiej PiS snie pytam) :Skoro na Arenie Lublin murawa była zmrozona przy włączonym podgrzewaniu to jak ona musiała przy zbliżonych warunkach wyglągać na stadionie w Łęcznej bo nikt o to nie zapytał ???
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 21:15
0
Lepszego "Miś-a" S. Bareia, by nie wymyślił.
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 21:08
0
Wielka rzecz. Sezon ogórkowy czy co??? Jak nie jutro to kiedy indziej mecz bedzie. Idźcie sie Perełki napić.
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 18:03
0
Po co puszczacie Motor ta liga może grać na balladyny
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 17:36
0
Kupić krowę niech się pasie na tej trawie to i mleko będzie i trawa dopilnowana też :)
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 17:11
0
A może za nową murawę zapłacił z własnej kieszeni Zuk? Wszak to jego super "inwestycja", niech ponosi odpowiedzalność za fanaberie! Postulat?!
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 16:52
0
A czym się zajmuje Pan Czarnecki ze nie dopilnował zieleni????
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 16:07
0
Ale wielka Arena i nie ma grania i gdzie jest wieś w Łęcznej przez dwa sezony chłopaki dawali radę boisk zawsze było do gry, I wstyd na całą Polske bo ktoś nie wie ze boisko powinno być grzane przez cały sezon a nie od stycznia oszczędność to teraz bedzie jak w Kielcach płyta do wymiany barany
Avatar
ja / 10 lutego 2017 o 15:04
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
tak głąby tylko 3 ligowy Motor na Arenie za tyle pieniędzy!!!! w głowach we łbach wam się poprzewracało. nic by nie było jakby nie Górnik. bo Motor to porażka  póki co a awansu jak nie było tak nie będzie.
Niech fieje z Łęcznej płacą za grę na Arenie to nie będzie nikt miał pretensji, a tak dostali obiekt za darmo i jeszcze go niszczą i narażają mieszkańców na finansowanie nowej murawy bo pajace zniszczą.
Avatar
Gość / 11 lutego 2017 o 08:10
0
Niech Żuk sponsoruje wymiane. Tylko qurwa nie piszcie ze stadion przynosi zyski!!!
Avatar
Grin / 11 lutego 2017 o 00:26
0
Ludziki mam tylko jedno pytanie dla myślących (tych trolii z pod gwiazdy betlejemskiej PiS snie pytam) :Skoro na Arenie Lublin murawa była zmrozona przy włączonym podgrzewaniu to jak ona musiała przy zbliżonych warunkach wyglągać na stadionie w Łęcznej bo nikt o to nie zapytał ???
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 21:15
0
Lepszego "Miś-a" S. Bareia, by nie wymyślił.
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 21:08
0
Wielka rzecz. Sezon ogórkowy czy co??? Jak nie jutro to kiedy indziej mecz bedzie. Idźcie sie Perełki napić.
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 18:03
0
Po co puszczacie Motor ta liga może grać na balladyny
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 17:36
0
Kupić krowę niech się pasie na tej trawie to i mleko będzie i trawa dopilnowana też :)
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 17:11
0
A może za nową murawę zapłacił z własnej kieszeni Zuk? Wszak to jego super "inwestycja", niech ponosi odpowiedzalność za fanaberie! Postulat?!
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 16:52
0
A czym się zajmuje Pan Czarnecki ze nie dopilnował zieleni????
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 16:07
0
Ale wielka Arena i nie ma grania i gdzie jest wieś w Łęcznej przez dwa sezony chłopaki dawali radę boisk zawsze było do gry, I wstyd na całą Polske bo ktoś nie wie ze boisko powinno być grzane przez cały sezon a nie od stycznia oszczędność to teraz bedzie jak w Kielcach płyta do wymiany barany
Avatar
ja / 10 lutego 2017 o 15:04
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
tak głąby tylko 3 ligowy Motor na Arenie za tyle pieniędzy!!!! w głowach we łbach wam się poprzewracało. nic by nie było jakby nie Górnik. bo Motor to porażka  póki co a awansu jak nie było tak nie będzie.
Niech fieje z Łęcznej płacą za grę na Arenie to nie będzie nikt miał pretensji, a tak dostali obiekt za darmo i jeszcze go niszczą i narażają mieszkańców na finansowanie nowej murawy bo pajace zniszczą.
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 1 0

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 0

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 8 6

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 4 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 26 10

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 7

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!