Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Lublin

11 kwietnia 2017 r.
16:31

Będzie referendum w sprawie reformy edukacji? Jest 600 tys. podpisów

Autor: Zdjęcie autora ask
0 39 A A
W Lublinie podpisy pod petycją o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy oświaty zbierała m.in. poseł Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej
W Lublinie podpisy pod petycją o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy oświaty zbierała m.in. poseł Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej

Ponad 600 tys. podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum szkolnego wpłynęło już do Związku Nauczycielstwa Polskiego. Nie jest to jednak liczba ostateczna, bo głosy poparcia za jego organizacją zbierane były do ostatniej chwili.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy jest Pani/Pan przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku? – tak ma brzmieć pytanie, które chce zadać wszystkim Polakom ZNP oraz partie, organizacje i stowarzyszenia przeciwne zmianom w oświacie.

Wczoraj ZNP poinformowało, że ma już ponad 600 tys. podpisów, ale będzie ich jeszcze więcej, bo zbiórka trwała do ostatniej chwili. Tak było m.in. w Puławach, gdzie głosy zbierano jeszcze w niedzielę.

– Do centrali z całej Lubelszczyzny przesłaliśmy blisko 13 tys. podpisów. Jesteśmy zadowoleni z tego wyniku – mówi Adam Sosnowski, szef wojewódzkiego oddziału ZNP. – Oprócz tego podpisy zbierali także emerytowani członkowie Związku. W tym przypadku nie wiem jednak, ile głosów znajduje się na ich listach, ponieważ zbiórka odbywała się poza naszymi strukturami.

Żeby referendum zostało zorganizowane, potrzeba co najmniej 500 tys. podpisów – to ustawowe minimum. Wiadomo już, że udało się je spełnić. Teraz głosy zostaną przekazane posłom, którzy podejmą decyzję, czy zorganizować glosowanie, czy nie. I choć w Sejmie PiS ma większość, związkowcy mają nadzieję, że do referendum dojdzie i odbędzie się ono przed 1 września 2017 r., kiedy reforma edukacji ma się stać faktem.

– To szkodliwa, chaotyczna i nieprzemyślana reforma – podkreśla szef ZNP, Sławomir Broniarz. – Celem zmian jest upolitycznienie szkoły, a nie dobro dzieci. Jesteśmy przekonani, że jest jeszcze czas, żeby to szaleństwo zatrzymać.

Jeśli inicjatywy ZNP nie przyniosą skutku, to już we wrześniu rozpocznie się likwidacja gimnazjów. Stopniowo zastępować będzie je 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum lub 5-letnie technikum. Z kolei szkoły zawodowe zostaną zastąpione szkołami branżowymi pierwszego i drugiego stopnia. Reforma wymusi też m.in. zmianę programów nauczania oraz okręgów szkół podstawowych.

– Głosy są zebrane, ale wydaje mi się, że posłowie PiS zagłosują przeciwko organizacji referendum. Są zdecydowani na wprowadzenie zmian i głos suwerena, na który się często powołują, tak naprawdę się nie liczy – uważa mama ucznia Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 16:29
0
broniarza trzeba wyrzucić na zbity pysk, trzepa zaprzestać płacić dzbókowi 15 tyś. zł miesięcznie z naszych podatków
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 11:20
0
14 lut 2012 - 100 tys. podpisów ws. referendum zmniejszenia wieku emerytalnego - PO-PSL wrzuciło temat do kosza
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 11:18
0
17 cze 2011 - Ponad 100 tys. podpisów przeciw szkole dla 6-latków - PO-PSL wrzuciło temat do kosza
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 11:16
0
Rezydent bul gafa vel stołek wyłożył juz raz 100 milionów naszej kasy na bezsensowne referendum.
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 09:28
0
A co stanie się z 6-klasistami. Nie przygotowują się do egzaminu, bo tegoż wg nowej reformy miało nie być. Nagle staną przed faktem dokonanym i bez przygotowania napiszą go w czerwcu, lipcu, sierpniu czy wrześniu? A kiedy wybiorą szkołę? W październiku? Kochani nauczyciele, pedagodzy itd. - może czas pomyśleć o dzieciach a nie o własnych tyłkach. Pracujecie 20 godzin tygodniowo i ciągle narzekacie. Z wykształcenia jestem pedagogiem a pracy w zawodzie bez znajomości znaleźć nie mogłam. Nie chce się wierzyć, że tam gdzie jest tak źle, tak źle płacą, wszystkie stanowiska są tak mocno obsadzone, że jeśli nie znasz dyrekcji to nie masz szansy na zatrudnienie. Pokrętna logika i niezrozumiała. Jeśli jest źle - zmieniam, jeśli dobrze - trzymam się mocno. Więc jak to jest u was naprawdę?
A co stanie się z 6-klasistami. Nie przygotowują się do egzaminu, bo tegoż wg nowej reformy miało nie być. Nagle staną przed faktem dokonanym i bez przygotowania napiszą go w czerwcu, lipcu, sierpniu czy wrześniu? A kiedy wybiorą szkołę? W październiku? Kochani nauczyciele, pedagodzy itd. - może czas pomyśleć o dzieciach a nie o własnych tyłkach. Pracujecie 20 godzin tygodniowo i ciągle narzekacie. Z wykształcenia jestem pedagogiem a pracy w zawodzie bez znajomości znaleźć nie mogłam. Nie chce się wierzyć, że tam gdzie jest tak źle, tak źle... rozwiń
Avatar
Romek / 12 kwietnia 2017 r. o 09:21
0
PO nie tyle podpisów o referenda mieliło i wyrzucało, więc ten pisk lewackiej klaki w ZNP na czele z panem Broniarzem jest bezprzedmiotowy. Następna korporacja która chciałaby sobie sama ustalać pensyjki i przywileje. Przypominam, że szkoły są dla uczniów a nie dla nauczycieli, którzy tam pracują na umowy o pracę. Jak się nie podobają warunki to można się zwolnić lub przenieść np. gdzieś na wieś. Broniarz wywodzący się z PRL-u nie umie przyjąć że PiS wygrało demokratycznie wybory, mając postulat reformy oświaty jako jeden z głównych, więc jakby nie było mają mandat do zmian.
PO nie tyle podpisów o referenda mieliło i wyrzucało, więc ten pisk lewackiej klaki w ZNP na czele z panem Broniarzem jest bezprzedmiotowy. Następna korporacja która chciałaby sobie sama ustalać pensyjki i przywileje. Przypominam, że szkoły są dla uczniów a nie dla nauczycieli, którzy tam pracują na umowy o pracę. Jak się nie podobają warunki to można się zwolnić lub przenieść np. gdzieś na wieś. Broniarz wywodzący się z PRL-u nie umie przyjąć że PiS wygrało demokratycznie wybory, mając postulat reformy oświaty jako jeden z głównych, więc ja... rozwiń
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 09:11
0
Podczas wyborów temat reformy edukacji był podnoszony. Ludzie głosując wiedzieli.Teraz to zwykła fikcja i wydawanie bez sensu kasy. A gdzie było ZNP jak chciało zorganizować referendum w sprawie 6 latków? Miało rodziców w przysłowiowej d...e. Ten relikt totalitaryzmu powinno się już dawno zlikwidować.
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 09:08
0
Teraz to można zebrać i 100 milionów podpisów i nic to nie da. Ustawa weszła, samorządy klepnęły, szkoły zmieniają organizację pracy, teraz to można się co najwyżej popukać w głowę. I zaraz będzie larum: Zebrano podpisy i macie w d.... obywateli. To tak jak pójść na obiad do restauracji zjeść zupę, zjeść "drugie" potem deser, a na koniec powiedzieć że już od zupy jedzenie było paskudne i w związku z tym nie zapłacę. Dajcie spokój, żenada.......
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 08:44
0
Bardzo dobrze! Mamy prawo, jako rodzice wypowiedzieć się na temat tej pisanej na kolanie pseudo reformie! STOP CHAOSOWI W SZKOLE!
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 08:37
0
Przepraszam, a to nie za późno? Wczoraj głosowaliśmy na radzie za nowym arkuszem organizacyjnym. Już zatrudniani są w szkołach nauczyciele gimnazjum. A ZNP dopiero teraz się obudził? Błagam!
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 16:29
0
broniarza trzeba wyrzucić na zbity pysk, trzepa zaprzestać płacić dzbókowi 15 tyś. zł miesięcznie z naszych podatków
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 11:20
0
14 lut 2012 - 100 tys. podpisów ws. referendum zmniejszenia wieku emerytalnego - PO-PSL wrzuciło temat do kosza
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 11:18
0
17 cze 2011 - Ponad 100 tys. podpisów przeciw szkole dla 6-latków - PO-PSL wrzuciło temat do kosza
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 11:16
0
Rezydent bul gafa vel stołek wyłożył juz raz 100 milionów naszej kasy na bezsensowne referendum.
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 09:28
0
A co stanie się z 6-klasistami. Nie przygotowują się do egzaminu, bo tegoż wg nowej reformy miało nie być. Nagle staną przed faktem dokonanym i bez przygotowania napiszą go w czerwcu, lipcu, sierpniu czy wrześniu? A kiedy wybiorą szkołę? W październiku? Kochani nauczyciele, pedagodzy itd. - może czas pomyśleć o dzieciach a nie o własnych tyłkach. Pracujecie 20 godzin tygodniowo i ciągle narzekacie. Z wykształcenia jestem pedagogiem a pracy w zawodzie bez znajomości znaleźć nie mogłam. Nie chce się wierzyć, że tam gdzie jest tak źle, tak źle płacą, wszystkie stanowiska są tak mocno obsadzone, że jeśli nie znasz dyrekcji to nie masz szansy na zatrudnienie. Pokrętna logika i niezrozumiała. Jeśli jest źle - zmieniam, jeśli dobrze - trzymam się mocno. Więc jak to jest u was naprawdę?
A co stanie się z 6-klasistami. Nie przygotowują się do egzaminu, bo tegoż wg nowej reformy miało nie być. Nagle staną przed faktem dokonanym i bez przygotowania napiszą go w czerwcu, lipcu, sierpniu czy wrześniu? A kiedy wybiorą szkołę? W październiku? Kochani nauczyciele, pedagodzy itd. - może czas pomyśleć o dzieciach a nie o własnych tyłkach. Pracujecie 20 godzin tygodniowo i ciągle narzekacie. Z wykształcenia jestem pedagogiem a pracy w zawodzie bez znajomości znaleźć nie mogłam. Nie chce się wierzyć, że tam gdzie jest tak źle, tak źle... rozwiń
Avatar
Romek / 12 kwietnia 2017 r. o 09:21
0
PO nie tyle podpisów o referenda mieliło i wyrzucało, więc ten pisk lewackiej klaki w ZNP na czele z panem Broniarzem jest bezprzedmiotowy. Następna korporacja która chciałaby sobie sama ustalać pensyjki i przywileje. Przypominam, że szkoły są dla uczniów a nie dla nauczycieli, którzy tam pracują na umowy o pracę. Jak się nie podobają warunki to można się zwolnić lub przenieść np. gdzieś na wieś. Broniarz wywodzący się z PRL-u nie umie przyjąć że PiS wygrało demokratycznie wybory, mając postulat reformy oświaty jako jeden z głównych, więc jakby nie było mają mandat do zmian.
PO nie tyle podpisów o referenda mieliło i wyrzucało, więc ten pisk lewackiej klaki w ZNP na czele z panem Broniarzem jest bezprzedmiotowy. Następna korporacja która chciałaby sobie sama ustalać pensyjki i przywileje. Przypominam, że szkoły są dla uczniów a nie dla nauczycieli, którzy tam pracują na umowy o pracę. Jak się nie podobają warunki to można się zwolnić lub przenieść np. gdzieś na wieś. Broniarz wywodzący się z PRL-u nie umie przyjąć że PiS wygrało demokratycznie wybory, mając postulat reformy oświaty jako jeden z głównych, więc ja... rozwiń
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 09:11
0
Podczas wyborów temat reformy edukacji był podnoszony. Ludzie głosując wiedzieli.Teraz to zwykła fikcja i wydawanie bez sensu kasy. A gdzie było ZNP jak chciało zorganizować referendum w sprawie 6 latków? Miało rodziców w przysłowiowej d...e. Ten relikt totalitaryzmu powinno się już dawno zlikwidować.
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 09:08
0
Teraz to można zebrać i 100 milionów podpisów i nic to nie da. Ustawa weszła, samorządy klepnęły, szkoły zmieniają organizację pracy, teraz to można się co najwyżej popukać w głowę. I zaraz będzie larum: Zebrano podpisy i macie w d.... obywateli. To tak jak pójść na obiad do restauracji zjeść zupę, zjeść "drugie" potem deser, a na koniec powiedzieć że już od zupy jedzenie było paskudne i w związku z tym nie zapłacę. Dajcie spokój, żenada.......
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 08:44
0
Bardzo dobrze! Mamy prawo, jako rodzice wypowiedzieć się na temat tej pisanej na kolanie pseudo reformie! STOP CHAOSOWI W SZKOLE!
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2017 r. o 08:37
0
Przepraszam, a to nie za późno? Wczoraj głosowaliśmy na radzie za nowym arkuszem organizacyjnym. Już zatrudniani są w szkołach nauczyciele gimnazjum. A ZNP dopiero teraz się obudził? Błagam!