Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2017 r.
10:40

Butla robi bąbelki, czyli co się piło w PRL-u?

0 32 A A

Najpopularniejszym napojem była przez lata woda z sokiem z saturatora. Niektórzy nazywali ją „gruźliczanką”. Swoją nazwę zawdzięczała temu, że sprzedawana była w szklanych „musztardówkach”, które sprzedawca jedynie opłukiwał po każdym kliencie. Epidemii jednak nie było, chociaż wiele osób z obrzydzeniem patrzyło na kolejki chętnych do saturatorów. Zwłaszcza w upalne dni.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 25,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 30 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
90 dni
koszt: 70,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 90 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
180 dni
koszt: 140,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 180 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
360 dni
koszt: 260,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 360 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
7 dni
koszt: 10,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 7 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
1 dzień
koszt: 2,50 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 1 dzień
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
* poza reklamami w treściach wideo z zewnętrznych serwisów

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 r. o 07:54
0
I za to każeta płacić, by czytać o wodzie sodowej? Woda sodowa to wam uderzyła do głowy chyba....
Avatar
pin / 18 grudnia 2017 r. o 08:58
0
Hłaskę w PRLu czytałes? No ciekawe...
Avatar
nmnmn / 17 grudnia 2017 r. o 23:15
0
undefined napisał:
Pisior pewnie grzebie teraz w internecie i sprawdza kim jest Nałkowska, Białoszewski albo Hłasko. I czy Rydzyk pozwala czytać ich książki.
 Sodówka z saturatora do główki uderzyła? 
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 r. o 22:24
0
Nie sprawdza. Wystarczy, że lemingi zszargali ich dobre imię. Cóż mamy demokrację. I zapamiętaj sobie wyborca PiSu to nie zwolennik Rydzyka. Dalej obrażaj ludzi, to od PON.PON.a kolejne 5% odplynie ;)
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 r. o 20:39
0
Pisior pewnie grzebie teraz w internecie i sprawdza kim jest Nałkowska, Białoszewski albo Hłasko. I czy Rydzyk pozwala czytać ich książki.
Avatar
Renek / 17 grudnia 2017 r. o 20:32
0
Ty synku zatrzymałeś się na poziomie 4 str. znanej ksiąźki Falskiego. I tak nie wiesz co to jest...
Avatar
min / 17 grudnia 2017 r. o 19:30
0
undefined napisał:
Chcesz wiedzieć, co się wtedy w szkole czytało? Proszę bardzo: Quo vadis, Krzyżacy, Potop, Medaliony, Siłaczka, Ludzie bezdomni, Popiół i diament, Pożegnanie z Marią, Lalka, Dymy nad Birkenau, do tego Bratny, Konwicki, Lem, Herbert, Hłasko, Białoszewski.
 W twoim przypadku Dzieła Lenina i inne komunistyczne ścierwo. Inaczej nie miałbyś tak lewackich poglądów.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 r. o 18:00
0
Normalnie jakbym słuchał TV Trwam...
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 r. o 17:37
0
Kiedyś dawano więcej na dzieci jak obecne 500+. Po pierwsze nie było podatku VAT, sięgający naeet 23% za artykuly dziecięce, obiady w szkołach były za darmo, darmowe kolonie pracownicze dla dzieci, paczki okazjonalne dla dzieci, zniżki na przejazd koleją, dodatkowe przydziały kartek...itd. A za wolnej ubeckiej Polski, to faktycznie karano pracujacych rodziców. Dlatego Polska wyludnila się, spadla dzietność i nastąpila aapaść demograficzna. Program 500+ to był strzał w dziesiątkę, dzieki któremu pracujacy rodzice odżyli, a PO z N ześwirowało. Co widać po tobie. Już tylko niedobitki chcą głosować na Płatnych Oszustów. No, ale to ty uważasz, że 500zł to zarobek. Dlatego ci podobni, czytaj Petru, mają długi do splacenia. Ciesz się, że rodzice dziecimsą zdrowi i mogą pracować, a nie jak ty wałkonić się. Gdybyś cieciu pracował, to byś zarabiał i 500 zł nie jawiłoby się dla ciebie niczym św. Gral. Skorzystaj lepiej z rady: "Weź kredyt i zmień pracę.". Ja go posłuchałem. I zagłosowałem prseciwko niemu z Niemiec :D Cieci trzeba usuwać z kraju, bo psują krew. Pakuj walizki i leć do Kanady, bo w Europie Zachodniej takich przygłupów nie tolerują. Pamiętasz jak Polakom pracujacym chciano odebrać brytyjski zasiłek na dzieci? No, to teraz wiesz jaką pogardę zyskujesz wśród młodej Polonii. Wałkoń pluje na polskie rodziny. Co ty, z rodziny Tuska, czy Neumanna?
Kiedyś dawano więcej na dzieci jak obecne 500+. Po pierwsze nie było podatku VAT, sięgający naeet 23% za artykuly dziecięce, obiady w szkołach były za darmo, darmowe kolonie pracownicze dla dzieci, paczki okazjonalne dla dzieci, zniżki na przejazd koleją, dodatkowe przydziały kartek...itd. A za wolnej ubeckiej Polski, to faktycznie karano pracujacych rodziców. Dlatego Polska wyludnila się, spadla dzietność i nastąpila aapaść demograficzna. Program 500+ to był strzał w dziesiątkę, dzieki któremu pracujacy rodzice odżyli, a PO z N ześwirowało.... rozwiń
Avatar
edi / 17 grudnia 2017 r. o 17:24
0
undefined napisał:
@tomek... nie gadaj. jarek przejął tvsk.n i polsat? nie!? to zejdź na ziemię. zawsze tvp była telewizją rządową i jakoś nikt o prl dawniej nie opowiadał. sekta sędziowska, tak samo jak lekarska powinna czuć wolę suwerena. a oni go jedynie ładnie od gory do dołu olewają. na całe szczęście konstytucja jest nadrzędna niż samowolka sędziów. i cóż znaczy jeden nawrócony piotrowicz wśród setek tysięcy towarzyszy po&n tęskniących za dalszym gnębieniem narodu polskiego. biedacy dla szukania sojuszników wyrzekli się swej ojczyzny zwąc się zdradziecko europejczykami. i dziwią się, że folksdojczów nikt w kraju nie toleruje? już mieliśmy rządy, ktore słuchały moskwy. to teraz nam nie potrzeba kacyków partyjnych posłusznie wykonujących polecenia z berlina. torunia jeszcse nikt nie udowodnił, ale berlin aż bije pomoczach. co widać w zdradzieckich i kłamliwych wypowiedziach na antenie niemieckich mediow zdf oraz arte. zdrajca nazywający mnie postkomuną? nawet naziści tego lepiej nie wymyślili? bo ich głupota ośmieszalaby ich samych.
 to jest typowo pisowska interpretacja, tak jakbym paski tvp info czytał.... sekta, suweren, folksdojcz, kłamstwo, zdrada, postkomuna... tak wam pisory już w tych zakutych łbach poprzewracali, że juz sami się w tym wszystkim gubicie.  karmią was tą propagandą rydzykowo-kurską a wy łykacie jak bocian żabę. zero własnego zdania tylko powtarzacie slogany o zdradzie i spiskach. tak jak tez wasz kur***l ruja piłował: "sfałszowaliście wybory! - darł ryja. i co? jakoś nie słychać o wyrokach... durny macierewicz kłapał, że trezy oisoby przeżyły katastrofę smoleńsku i co? cisza... macie pisiory zryte mózg co do tekstu - pamiętam doskonale smak servovitu. miał kolor końskiego moczu i tak samo pachniał. pamietam też, że po wuefie ustawialiśmy się wszyscy do kranu i jeden po drugim pił zimną wodę. nikt nie miał oprysczzki ani nie chorował. yak samo jak na wsi piło się wodę prosto ze studni. jak zmakowała..
 to jest typowo pisowska interpretacja, tak jakbym paski tvp info czytał.... sekta, suweren, folksdojcz, kłamstwo, zdrada, postkomuna... tak wam pisory już w tych zakutych łbach poprzewracali, że juz sami się w tym wszystkim gubicie.  karmią was tą propagandą rydzykowo-kurską a wy łykacie jak bocian żabę. zero własnego zdania tylko powtarzacie slogany o zdradzie i spiskach. tak jak tez wasz kur***l ruja piłował: "sfałszowaliście wybory! - darł ryja. i co? jakoś nie słychać o wyrokach... durny macierewicz kłapał, że tr... rozwiń
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 r. o 07:54
0
I za to każeta płacić, by czytać o wodzie sodowej? Woda sodowa to wam uderzyła do głowy chyba....
Avatar
pin / 18 grudnia 2017 r. o 08:58
0
Hłaskę w PRLu czytałes? No ciekawe...
Avatar
nmnmn / 17 grudnia 2017 r. o 23:15
0
undefined napisał:
Pisior pewnie grzebie teraz w internecie i sprawdza kim jest Nałkowska, Białoszewski albo Hłasko. I czy Rydzyk pozwala czytać ich książki.
 Sodówka z saturatora do główki uderzyła? 
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 r. o 22:24
0
Nie sprawdza. Wystarczy, że lemingi zszargali ich dobre imię. Cóż mamy demokrację. I zapamiętaj sobie wyborca PiSu to nie zwolennik Rydzyka. Dalej obrażaj ludzi, to od PON.PON.a kolejne 5% odplynie ;)
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 r. o 20:39
0
Pisior pewnie grzebie teraz w internecie i sprawdza kim jest Nałkowska, Białoszewski albo Hłasko. I czy Rydzyk pozwala czytać ich książki.
Avatar
Renek / 17 grudnia 2017 r. o 20:32
0
Ty synku zatrzymałeś się na poziomie 4 str. znanej ksiąźki Falskiego. I tak nie wiesz co to jest...
Avatar
min / 17 grudnia 2017 r. o 19:30
0
undefined napisał:
Chcesz wiedzieć, co się wtedy w szkole czytało? Proszę bardzo: Quo vadis, Krzyżacy, Potop, Medaliony, Siłaczka, Ludzie bezdomni, Popiół i diament, Pożegnanie z Marią, Lalka, Dymy nad Birkenau, do tego Bratny, Konwicki, Lem, Herbert, Hłasko, Białoszewski.
 W twoim przypadku Dzieła Lenina i inne komunistyczne ścierwo. Inaczej nie miałbyś tak lewackich poglądów.
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 r. o 18:00
0
Normalnie jakbym słuchał TV Trwam...
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 r. o 17:37
0
Kiedyś dawano więcej na dzieci jak obecne 500+. Po pierwsze nie było podatku VAT, sięgający naeet 23% za artykuly dziecięce, obiady w szkołach były za darmo, darmowe kolonie pracownicze dla dzieci, paczki okazjonalne dla dzieci, zniżki na przejazd koleją, dodatkowe przydziały kartek...itd. A za wolnej ubeckiej Polski, to faktycznie karano pracujacych rodziców. Dlatego Polska wyludnila się, spadla dzietność i nastąpila aapaść demograficzna. Program 500+ to był strzał w dziesiątkę, dzieki któremu pracujacy rodzice odżyli, a PO z N ześwirowało. Co widać po tobie. Już tylko niedobitki chcą głosować na Płatnych Oszustów. No, ale to ty uważasz, że 500zł to zarobek. Dlatego ci podobni, czytaj Petru, mają długi do splacenia. Ciesz się, że rodzice dziecimsą zdrowi i mogą pracować, a nie jak ty wałkonić się. Gdybyś cieciu pracował, to byś zarabiał i 500 zł nie jawiłoby się dla ciebie niczym św. Gral. Skorzystaj lepiej z rady: "Weź kredyt i zmień pracę.". Ja go posłuchałem. I zagłosowałem prseciwko niemu z Niemiec :D Cieci trzeba usuwać z kraju, bo psują krew. Pakuj walizki i leć do Kanady, bo w Europie Zachodniej takich przygłupów nie tolerują. Pamiętasz jak Polakom pracujacym chciano odebrać brytyjski zasiłek na dzieci? No, to teraz wiesz jaką pogardę zyskujesz wśród młodej Polonii. Wałkoń pluje na polskie rodziny. Co ty, z rodziny Tuska, czy Neumanna?
Kiedyś dawano więcej na dzieci jak obecne 500+. Po pierwsze nie było podatku VAT, sięgający naeet 23% za artykuly dziecięce, obiady w szkołach były za darmo, darmowe kolonie pracownicze dla dzieci, paczki okazjonalne dla dzieci, zniżki na przejazd koleją, dodatkowe przydziały kartek...itd. A za wolnej ubeckiej Polski, to faktycznie karano pracujacych rodziców. Dlatego Polska wyludnila się, spadla dzietność i nastąpila aapaść demograficzna. Program 500+ to był strzał w dziesiątkę, dzieki któremu pracujacy rodzice odżyli, a PO z N ześwirowało.... rozwiń
Avatar
edi / 17 grudnia 2017 r. o 17:24
0
undefined napisał:
@tomek... nie gadaj. jarek przejął tvsk.n i polsat? nie!? to zejdź na ziemię. zawsze tvp była telewizją rządową i jakoś nikt o prl dawniej nie opowiadał. sekta sędziowska, tak samo jak lekarska powinna czuć wolę suwerena. a oni go jedynie ładnie od gory do dołu olewają. na całe szczęście konstytucja jest nadrzędna niż samowolka sędziów. i cóż znaczy jeden nawrócony piotrowicz wśród setek tysięcy towarzyszy po&n tęskniących za dalszym gnębieniem narodu polskiego. biedacy dla szukania sojuszników wyrzekli się swej ojczyzny zwąc się zdradziecko europejczykami. i dziwią się, że folksdojczów nikt w kraju nie toleruje? już mieliśmy rządy, ktore słuchały moskwy. to teraz nam nie potrzeba kacyków partyjnych posłusznie wykonujących polecenia z berlina. torunia jeszcse nikt nie udowodnił, ale berlin aż bije pomoczach. co widać w zdradzieckich i kłamliwych wypowiedziach na antenie niemieckich mediow zdf oraz arte. zdrajca nazywający mnie postkomuną? nawet naziści tego lepiej nie wymyślili? bo ich głupota ośmieszalaby ich samych.
 to jest typowo pisowska interpretacja, tak jakbym paski tvp info czytał.... sekta, suweren, folksdojcz, kłamstwo, zdrada, postkomuna... tak wam pisory już w tych zakutych łbach poprzewracali, że juz sami się w tym wszystkim gubicie.  karmią was tą propagandą rydzykowo-kurską a wy łykacie jak bocian żabę. zero własnego zdania tylko powtarzacie slogany o zdradzie i spiskach. tak jak tez wasz kur***l ruja piłował: "sfałszowaliście wybory! - darł ryja. i co? jakoś nie słychać o wyrokach... durny macierewicz kłapał, że trezy oisoby przeżyły katastrofę smoleńsku i co? cisza... macie pisiory zryte mózg co do tekstu - pamiętam doskonale smak servovitu. miał kolor końskiego moczu i tak samo pachniał. pamietam też, że po wuefie ustawialiśmy się wszyscy do kranu i jeden po drugim pił zimną wodę. nikt nie miał oprysczzki ani nie chorował. yak samo jak na wsi piło się wodę prosto ze studni. jak zmakowała..
 to jest typowo pisowska interpretacja, tak jakbym paski tvp info czytał.... sekta, suweren, folksdojcz, kłamstwo, zdrada, postkomuna... tak wam pisory już w tych zakutych łbach poprzewracali, że juz sami się w tym wszystkim gubicie.  karmią was tą propagandą rydzykowo-kurską a wy łykacie jak bocian żabę. zero własnego zdania tylko powtarzacie slogany o zdradzie i spiskach. tak jak tez wasz kur***l ruja piłował: "sfałszowaliście wybory! - darł ryja. i co? jakoś nie słychać o wyrokach... durny macierewicz kłapał, że tr... rozwiń