Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 czerwca 2015 r.
21:21

Co robić gdy kierownik się znęca? Dyżur eksperta w redakcji

Autor: Zdjęcie autora KP
Katarzyna Fałek-Kurzyna z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie.
Katarzyna Fałek-Kurzyna z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie.

Prawa pracowników w przypadkach mobbingu oraz obowiązki pracodawcy przy pracy w wysokich temperaturach. O to pytali Czytelnicy podczas wtorkowego dyżuru w naszej redakcji Katarzyny Fałek-Kurzyny z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– O problemie mobbingu opowiadał pracownik sieciowej hurtowni w Lublinie. Chodzi o pełniącego obowiązki kierownika. Z jego relacji wynika, że pracownicy wysyłali już oficjalne pismo do dyrekcji, ale nie doczekali się żadnej reakcji – mówi Katarzyna Fałek-Kurzyna, rzeczniczka OIP w Lublinie. – W tej sytuacji mogą skierować do nas pismo w tej sprawie. Mamy możliwość przeprowadzenia kontroli, w tym anonimowej ankiety wśród pracowników. Jednak musi się na to zgodzić pracodawca.

Pracownicy mogą też skierować sprawę do sądu pracy. – W tym jednak przypadku zachowania o charakterze mobbingu musiałyby trwać minimum pół roku. W opisywanym przypadku przez czytelnika chodzi o około dwa miesiące. Może to być dla sądu terminem zbyt krótkim.

Podczas dyżuru pojawiły się też pytania o zasady organizacji pracy przy wysokich temperaturach.

– Przede wszystkim pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wodę do picia. Przepisy nie określają jednoznacznie jakie to mają być ilości. Mają one jednak zaspokajać potrzeby pracowników, a to kwestia indywidualna – tłumaczy Fałek-Kurzyna. – Przy wysokich temperaturach pracodawca powinien także zorganizować przerwy w pracy lub skrócić jej czas.

Czytelnicy pytali także o zapewnie odzieży ochronnej przez pracodawcę.

– Pracodawca ma obowiązek ją udostępnić jeśli wykonywana praca spowodowałaby zabrudzenie odzieży pracownika – mówi Fałek-Kurzyna.

Z FORUM pod artykułami

Pracownik Reala w Lublinie: „To nie zakład, to obóz pracy” – 160 komentarzy

• Zgoda w 100 proc. Auchan wprowadził do Reala ilość obowiązków taką samą jak w całej swojej sieci, tyle że zapomniał o tym, że to musi wykonać brygada złożona z kilkakrotnie mniejszej ilości pracowników. Podobnie z kierownikami w Realu to samo co 5-ciu w Auchan robi jeden. Oczywiście pensje bez zmian - niżej się nie da. Masakra jakaś.

• Pracowałam kiedyś w firmie Real, zwolnili mnie właśnie ze względu na to, że Auchan nas „kupił”. Cieszyłam się, że mnie zwolnili, bo myślałam, że się wykończę. Poszłam do mniejszego marketu. – Cud miód malina – mówili. Kłamali. Jest ciężko, na pewno ciężej niż w Real, więc jak czytam że komuś ciężko w tak dużych hipermarketach to trochę śmiać się chce. Wybaczcie...

• Proponuję szeroko zakrojoną akcję w internecie, której skutkiem byłoby zmniejszenie liczby klientów tej sieci. To działa. Jedynie taka forma przemawia do właścicieli tych „przybytków doczesności”. Każde kilkadziesiąt lub kilkaset osób mniej to dla nich trzęsienie ziemi.

„To już nie jest obóz pracy, lecz obóz zagłady”. List od pracownika Auchan Lublin – 463 komentarze

• Jak mnie złoszczą opinie, że nikt nikogo tam nie trzyma na siłę. Ci, co nie pracują w sieciówkach, to nie mają zielonego pojęcia jak traktowani są ludzie w supermarketach. To najgorsza robota jaka może być. Pracownik nie ma najpotrzebniejszych rzeczy do pracy (choćby głupich rękawic, które trzeba sobie kupić samemu). Harujemy jak dzikie woły za najniższą pensję. Mają nas za uniwersalnych robotów. Często siedzi się w pracy głodnym, bo nie ma kiedy wyjść na przerwę, a te ich kontrole audyty to... brak słów. We wszystkich marketach powinny być kontrole, bo to co się dzieje to jest horror.

• Namiastka prawdy jest w artykule. Pracowałem tam to wiem. Sklep istnieje nieco ponad rok. Ze starej ekipy pracowników hali została garstka. Żarty trzymają ich przy życiu i dają siłę żeby to wszystko wytrzymać. Jedyne co było dobre w tej pracy to zgrana ekipa na dole. Zawsze można było liczyć na wsparcie i pomoc kolegów.

• Jestem byłym pracownikiem Auchan. Tak naprawdę od samego początku nie było łatwo. Rodzinna atmosfera? Owszem była na szkoleniu w Krakowie na Bronowicach. Było miło sympatycznie, zawsze pomogli. A w Lublinie masakra. Nawet przed otwarciem nie można było nic powiedzieć, bo wywalali na zbity pysk bez powodu. Jestem z wami serduchem i wierzę, że to się zmieni.

• Ja jako (teraz już były) pracownik Auchan, gdy wzięłam zwolnienie lekarskie (groził mi zabieg zatok) uznano, że moje zwolnienie jest LEWE i pod koniec umowy próbnej (4 dni przed jej końcem) okazało się, że mi jej nie przedłużą. Mimo że wykonywałam swoją prace sumiennie - zostawałam na nadgodzinach, co nie zostało nawet uznane (ale to już nieważne). Po prostu mnie wyśmiano.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty