Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 października 2010 r.
13:50
Edytuj ten wpis

Dzień Wszystkich Świętych: Odeszli, ale nie z naszej pamięci

0 9 A A

Dzień Wszystkich Świętych to dobra okazja, by wspomnieć bliskich, którzy odeszli. W trakcie 2010 roku zmarło wiele osób związanych z Lubelszczyzną. Jacy byli, co ich śmieszyło, za co ich kochaliśmy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Listopad 2009

Tadeusz Michalski, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie.
Urodzony 14 kwietnia 1924 w Stanisławówce, zmarł 13 listopada 2009. Oddany, serdeczny, otwarty i wyjątkowy. W czasie wojny był oficerem krajowym Armii Krajowej o pseudonimie "Pionek”. W 1952 roku skończył studia na Wydziale Chemii UMCS, został nauczycielem chemii i kierownikiem internatu w szkole im. J. Zamoyskiego w Lublinie, a następnie w 1968 roku jej dyrektorem.

W 1982 roku Tadeusz Michalski został bezprawnie odwołany z funkcji dyrektora szkoły. Stało się to na kilka dni przed osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego. To był odwet za postawę nauczycieli i uczniów szkoły po wprowadzeniu stanu wojennego.

Styczeń 2010

Tadeusz Góra, generał brygady Wojska Polskiego, światowej sławy pilot.
Urodzony 19 stycznia 1918 w Krakowie, zmarł 4 stycznia 2010 w Świdniku. Jako pierwszy pilot na świecie został nagrodzony przez Międzynarodową Federację Lotniczą medalem Lilienthala za rekord lotów szybowcowych ustanowiony 18 maja 1938 roku. Lot odbył się na szybowcu PWS-101, pilot przeleciał dystans 577,8 km z Bezmiechowej (Bieszczady) do Małych Solecznik pod Wilnem.

Był pilotem polskiego dywizjonu 316, 14 października 1941 r. wykonał pierwszy lot na samolocie Hurricane, latał w dywizjonach 306 i 315. Na koncie miał 883 loty bojowe, eskortował amerykańskie latające fortece B-17, zestrzelił 4 samoloty niemieckie, jedną latającą bombę V1. Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Do Polski wrócił w 1948 roku, żeby szkolić polskich pilotów. W 1977 roku przyjechał do Świdnika, gdzie pracował jako instruktor i kierownik lotów. Tu mieszkał z żoną Laurą. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu komunalnym w Świdniku.

Luty 2010

Leszek Wdowiak, dyrektor Instytutu Medycyny Wsi
Urodzony 30 września 1948, zmarł 17 lutego 2010. Absolwent LO im. J. Zamoyskiego (1966) i Akademii Medycznej w Lublinie (1972). Był dyrektorem Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, przewodniczącym Rady Lubelskiej Regionalnej Kasy Chorych, od 2007 roku był dyrektorem Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, uznawanego za jedną z najlepszych jednostek badawczych w zakresie ochrony zdrowia w Polsce. Był także krajowym konsultantem ds. zdrowia publicznego.
Miał dar współpracy z ludźmi, mógł jeszcze wiele zrobić.
Marzec 2010

Ks. Ryszard Tujak, duszpasterz osób niesłyszących.
Urodzony 22 stycznia 1939 r. w Tomaszowie Lubelskim, zmarł 7 marca 2010. Święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 1962 r. w Lublinie z rąk JE ks. bpa Piotra Kałwy. Msze w języku migowym odprawiał jeszcze w latach 60. XX wieku, jako pierwszy w Polsce organizował rekolekcje i pielgrzymki dla niesłyszących .

Był wikariuszem w Lublinie (św. Michała), Puławach (św. Józefa), Krzczonowie i Zamościu (św. Michała). W latach 1988–2004 był prefektem Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Głuchoniemych i Niedosłyszących. I pracownikiem naukowym KUL w latach 1996–2000. Od 2004 roku na emeryturze całkowicie poświecił się osobom niesłyszącym. W 2007 roku dostał nagrodę "Angelusa” w kategorii "wyobraźnia miłosierdzia”. Skromny, żył ubogo jak św. Franciszek. Do końca pomagał potrzebującym.

Kwiecień 2010

Marcin Pietraszuk, najstarszy podlaski ułan.
Urodzony w Samowiczach w 1902 roku, zmarł 6 kwietnia 2010. Był najstarszym żyjącym dotąd podlaskim ułanem, który walczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Przeżył wiek, miał dwie żony, "dorobił się” 6 dzieci, 13 wnuków i 11 prawnuków. Do samego końca pogodny i uczynny, na stulecie urodzin zatańczył z młodzieńczą werwą. Ręczny zegarek ułana zatrzymał się w chwili śmierci jego właściciela, o godz. 1.20.

Edward Wojtas, polityk, były marszałek województwa lubelskiego, zginął w katastrofie w Smoleńsku.

Urodzony 1 marca 1955 w Wólce Modrzejowej, zmarł 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku. Z wykształcenia ekonomista (UMCS) był z-cą dyrektora Wydziału Zdrowia w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, dyrektorem generalnym urzędu, radnym sejmiku i marszałkiem województwa. Od 2005 roku stał na czele zarządu wojewódzkiego PSL, był posłem z listy PSL.

Wojciech Siemion, jeden z najlepszych polskich aktorów teatralnych i filmowych.
Urodzony 30 lipca 1928 w Krzczonowie, zmarł 24 kwietnia 2010 w Warszawie na skutek ciężkiego wypadku samochodowego. Jego ojciec był kierownikiem szkoły w Krzczonowie. Wojciech Siemion skończył studia prawnicze na UMCS, następnie PWST. Wystąpił w tak znanych filmach jak: "Zezowate szczęście”, "Ziemia obiecana”, "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” czy "Przedwiośnie”.

Pracował w wielu teatrach: Polskim w Szczecinie, Ateneum, Komedii, Narodowym, Powszechnym i Ludowym w Warszawie oraz Polskim we Wrocławiu. Był założycielem i dyrektorem teatru Stara Prochownia i aktorem Studenckiego Teatru Satyryków. Zawsze podkreślał, że pochodzi z Krzczonowa. Miał wielki sentyment do Lubelszczyzny.
Maj 2010

Ks. arcybiskup senior Zygmunt Kamiński, metropolita szczecińsko-kamieński.

Urodzony 20 lutego 1933 r. we Wzgórzu-Bełżycach na Lubelszczyźnie, zmarł 1 maja 2010 w Szczecinie. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie w 1956 r. został wyświęcony na kapłana przez bp. Piotra Kałwę. Był wikariuszem: w Piaskach (1957–1959), w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie (1961–1963) i parafii św. Teresy w Lublinie (1963–1966). W latach 1976–1984 był także proboszczem parafii katedralnej.

Pracował jako notariusz w kurii lubelskiej, 30 listopada 1975 roku otrzymał sakrę biskupią z rąk bp. Bolesława Pylaka. 1 maja 1999 r. został przez Jana Pawła II przeniesiony z diecezji płockiej na stolicę metropolitalną archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Skupiony i pogodny. Umiał słuchać ludzi.

Jadwiga Jarmuł
jedna z najlepszych aktorek teatru Osterwy w Lublinie.
Urodzona w 1940 roku, zmarła 5 maja 2010 r. Jeszcze miała jechać na terapię do Warszawy, jeszcze snuła plany... Przegrała długą walkę z chorobą. W czerwcu 2009 roku zmarł jej mąż Andrzej Mroczek, wieloletni dyrektor lubelskiego Biura Wystaw Artystycznych.

To była aktorka wielkiego formatu. Po skończeniu PWST w Warszawie związała się z lubelskim teatrem. W Osterwie występowała od 1972 roku. Jej role były prawdziwymi perłami scenicznego kunsztu. Będziemy pamiętać ją jako Nastkę w "Mandacie” Erdmana, Dulską w "Moralności pani Dulskiej” Zapolskiej, Babę w "Pieszo” Mrożka czy Matkę z "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Zelenki. W tej roli rozśmieszała widzów do łez.

Czerwiec 2010

Andrzej Bronisz, realizator dźwięku na koncertach Budki Suflera.
Zmarł 9 czerwca 2010 r. w Lublinie, Miał 57 lat. Przez 36 lat był związany zawodowo z Budką Suflera. "Andrzej był jednym z ostatnich kreatorów dźwięku na żywych koncertach i bez niego brzmienie naszej muzyki nigdy już nie będzie takie samo. Żegnamy Cię Andrzeju” – napisali w słowie pożegnalnym członkowie Budki Suflera.

2 maja poprowadził ostatni koncert Budki na placu Zamkowym w Lublinie.

Wrzesień 2010

Romuald Czystaw, wokalista Budki Suflera.
Urodzony 15 marca 1950 r, zmarł 30 września 2010 r. w Warszawie. Obdarzony charyzmatycznym głosem najpierw występował w warszawskich zespołach Kwiaty Warszawy i Dzikie Dziecko razem ze Zbigniewem Hołdysem.

Do Budki Suflera trafił w 1978 roku. Z lubelskim zespołem nagrał trzy płyty: "Na brzegu światła” (1978), "Ona przyszła prosto z chmur” (1980) oraz "Za ostatni grosz” (1982). W 1999 roku wziął udział w jubileuszowej trasie koncertowej Budki Suflera.
Razem z Budką Suflera wystąpił w nowojorskiej sali Carnegie Hall.
Październik 2010

Ks. prof. Tadeusz Styczeń, etyk, prof. KUL, przyjaciel papieża Jana Pawła II.

Urodzony 21 grudnia 1931 w Wołowicach koło Krakowa, zmarł 14 października 2010 r. w Trzebnicy. W 1944 r. uczył się w tajnym gimnazjum zakonu salwatorianów w Krakowie, w 1947 r. wstąpił do tego zakonu. W 1955 otrzymał święcenia kapłańskie, studiował teologię na UJ i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Pod kierunkiem Karola Wojtyły obronił magisterium, doktorat i pracę habilitacyjną z etyki. Był asystentem i adiunktem w Katedrze Etyki KUL, ściśle współpracując z Karolem Wojtyłą. Po wyborze Wojtyły na papieża w 1978 roku objął katedrę. Był dyrektorem Instytutu Jana Pawła II.

Pozostałe informacje

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

rozrzutnik

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

przyczepa 10 ton

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

ciągnik Zetor 5011

lublin

0,00 zł

Komunikaty