Egzamin Gimnazjalny 2018 startuje we wtorek. U nas znajdziesz odpowiedzi i arkusze CKE. Blisko 19,5 tys. uczniów rozpoczyna trzydniowe zmagania. W środę polski, historia i WOS.
Na początek liczby. W całym województwie do egzaminu gimnazjalnego 2018 przystępują 19483 osoby. Z samego rana do ich szkół dojadą arkusze pytań. Zostaną zamknięte w szkolnych sejfach lub kasach pancernych. Przed godz. 9 nikt ich nie będzie mógł otworzyć.
Gimnazjaliści żeby wejść na salę muszą się wylegitymować. Ze sobą mogą mieć tylko długopis lub pióro w kolorze czarnym (na egzamin z matematyki dodatkowo będzie można wnieść linijkę).
Egzamin rozpocznie się punktualnie o godz. 9. Na początek historia i WOS. Potem krótka przerwa i egzamin z języka polskiego.
Egzamin Gimnazjalny 2018: przecieki, jakie będą pytania?
– Uczniowie chcieliby żeby dłuższą formą wypowiedzi była rozprawka, której pisanie skrupulatnie ćwiczyli. Statystyki pokazują też, że jest to najczęstsza forma wypowiedzi na egzaminie – mówi Aneta Wawryszczuk, polonistka z SP nr 16 w Lublinie. – Ważna będzie także umiejętność czytania ze zrozumieniem. W przypadku lektur pewników nie ma i ostatnie lata pokazują, że bywamy zaskakiwani na egzaminie, ale najczęściej pojawiała się „Zemsta”, II część „Dziadów” oraz fraszki i bajki Krasińskiego.
W czwartek przedmioty przyrodnicze i matematyka. W piątek – języki obce.
– W skali województwa największym zainteresowaniem cieszy się język angielski, który zdawać będzie 86, 2 proc. gimnazjalistów. Na drugim miejscu znajduje się język rosyjski, który będzie zdawać 6,8 proc., a na trzecim niemiecki. Będzie go pisało 1195 osób, w tym zaledwie 112 w trybie rozszerzonym – wylicza Renata Janicka z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w województwie lubelskim.
Inaczej ta statystyka wyglądać będzie w samym Lublinie. Z 2944 osób podchodzących do egzaminu ponad 90 proc. zmierzy się z angielskim. 167 osób zdawać będzie egzamin z niemiecki, a tylko 14 rosyjski. Chętnych na hiszpański, francuski i włoski było jeszcze mniej.
Egzamin Gimnazjalny 2018: polski, historia, WOS - ODPOWIEDZI, ARKUSZE
UWAGA! Po zakończeniu egzaminu na naszej stronie pojawią się arkusze CKE, a potem sugerowane odpowiedzi do egzaminu gimnazjalnego 2018. Czekamy również na Wasze komentarze. Dajcie znać jak Wam poszło: co sprawiło największą trudność, a co było łatwe.
[W tym miejscu znajdziesz Odpowiedzi z Egzaminu Gimnazjalnego 2018]
Zadań uczniów nie będą sprawdzali ich nauczyciele. – Od lat obowiązuje zasada, że prace są sprawdzane w innym miejscu kraju – opowiada Janicka. – Bez względu na to, czy egzaminatorzy będą sprawdzali prace pisemnie, a tak dzieje się np. z językiem polskim, czy przy pomocy programów komputerowych, tak jak w przypadku matematyki, na kartach nie zobaczą nazwisk uczniów. Znajduje się tam tylko numer PESEL oraz kod ucznia zaczerpnięty z jego numeru w dzienniku i numer szkoły.
Wyniki zostaną ogłoszone 15 czerwca. Ci, którzy będą mieli wątpliwości co do wysokości oceny, będą mogły mieć do wgląd do swoich arkuszy z egzaminu. W tym celu mieszkańcy Lubelszczyzny będą musieli pojechać do Krakowa. Będą mieli na to pół roku. Po tym czasie prace zostaną zniszczone.
– Coraz częściej zdarza się, że o wgląd do pracy wnoszą maturzyści – przyznaje Renata Janicka. – W przypadku gimnazjalistów są to sporadyczne przypadki.
Egzamin gimnazjalny 2018 jest obowiązkowy - to warunek ukończenia szkoły. Wyniki (otrzymane w procentach) nie mają wpływu na promocję, ale mają ogromne znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
– Mamy ambitnych uczniów, którym zależy na przyszłości, a zatem i dostaniu się do wymarzonej szkoły. Drogą do tego jest dobry wynik egzaminacyjny. Dlatego bardzo się stresują. Minimalizujemy te nerwy, jak tylko możemy m.in. mówiąc, że egzamin gimnazjalny to nie koniec świata – mówi Ewa Barszcz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie.