Egzamin gimnazjalny z polskiego, historii i wos za nami. Zobacz arkusze i odpowiedzi
Charakterystyka bohatera literackiego, który wolność uznał za największą wartość i napisanie, dlaczego uczeń zgadza się lub nie z opinią, że rozmowa jest najważniejszym i może jedynym środkiem względnie łatwego zdobywania ludzkiej sympatii - to zadania, które znalazły się na egzaminie gimnazjalnym z języka polskiego.
W poniedziałek punktualnie o godz. 9 w całym kraju do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło ponad 360 tys. uczniów III klas gimnazjów. Na samej Lubelszczyźnie było to około 20 tysięcy nastolatków.
- Poszło dobrze. Nie było zaskakujących pytań. Cieszę się, że tylko jedno pytanie z historii dotyczyło I wojny światowej, a reszta wcześniejszych wydarzeń. Dla mnie to najlepszy układ z możliwych - podkreślał po egzaminie z historii i wos Krzysiek, uczeń lubelskiego Gimnazjum nr 9.
Dwugodzinny pisemny egzamin z historii i wos chwalił także Mateusz. - To był jeden z najłatwiejszych testów gimnazjalnych w historii tego egzaminu. Będzie piąteczka – chwalił się nastolatek.
Uczniom, z którymi rozmawialiśmy największe problemy sprawiło pytanie o to, kiedy zgodnie z konwencją genewską, istnieją przesłanki do nadania statusu cudzoziemca oraz o członkostwo w Unii Europejskiej. - Najgorsze mam już za sobą. Teraz będzie tylko łatwiej. Wolę języki oraz matematykę niż historię i wos. Dlatego cieszę się, że mamy taką właśnie kolejność egzaminów - mówi Damian. - Najtrudniejsze poszło na pierwszy ogień i teraz już się nie muszę stresować.
Większość uczniów dobrze ocenia także swój egzamin z języka polskiego. Na jego napisanie uczniowie mieli półtorej godziny. - Było dobrze - skwitowała Basia.
Egzamin z matematyki i przyrody
We wtorek uczniów czekają zmagania matematyczno-przyrodnicze. Padną na nim pytania z biologii, chemii, fizyki i geografii oraz matematyki. W ostatnim dniu egzaminu nauczyciele sprawdzą znajomość języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
W ubiegłym roku 86 proc. uczniów wybrało test z języka angielskiego, 11 proc. postawiło na język niemiecki, a 2,4 procenta - rosyjski. Uczniowie mogli też wybrać francuski, hiszpański i włoski.
Uczniowie, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu np. z powodu choroby zdawać będą w dniach 1-3 czerwca. Wyniki wszystkich zmagań zostaną podane 17 czerwca. W ubiegłym roku egzamin z języka polskiego, przyrody, wiedzy o społeczeństwie i historii gimnazjaliści z województwa lubelskiego zdali na poziomie średniej krajowej. Nieco powyżej średniej wypadli zaś z matematyki.
Gimnazjalistom w Lubelskiem poszło trochę gorzej na egzaminie z języka angielskiego na poziomie podstawowym w porównaniu ze średnią krajową.
Z kolei języki niemiecki i rosyjski nasi uczniowie napisali lepiej niż wynosi średnia w Polsce.
Arkusze, sugerowane odpowiedzi, test
-= POBIERZ TEST CKE Z J. POLSKIEGO (KLIKNIJ) =-
Język polski - sugerowane odpowiedzi (odśwież)
Zadanie 1: D, Zadanie 2: A, Zadanie 3: P ,F, Zadanie 4: B, Zadanie 5: D, Zadanie 6: D Kruszyć kopię (o coś, o kogoś), Zadanie 7: P P, Zadanie 8: C, Zadanie 9: B, Zadanie 10: B, Zadanie 11: P P P, Zadanie 12: B D, Zadanie 13: F P, Zadanie 14: D, Zadanie 15: C, Zadanie 16: F P, Zadanie 17: B3, Zadanie 18: C, Zadanie 19: P, P, Zadanie 20: D.
-= POBIERZ TEST CKE Z HISTORII I WOS (KLIKNIJ) =-
Historia i WOS - sugerowane odpowiedzi (odśwież)
Zadanie 1: 1.1 A, 1.2 B. Zadanie 2: C. Zadanie 3: P, P. Zadanie 4: F, F. Zadanie 5: 5.1 C, 5.2 C, 5.3 A. Zadanie 6: C. Zadanie 7: C. Zadanie 8: F, F. Zadanie 9: D. Zadanie 10: A. Zadanie 11: P, P. Zadanie 12: A. Zadanie 13: F, P. Zadanie 14: B., Zadanie 15: D, Zadanie 16: F, P. Zadanie 17: 17.1 D, 17.2 A. Zadanie 18: 18.1 C 18.2 B 18.3 C. Zadanie 19: B. Zadanie 20: D. Zadanie 21: 21.1 B 21.2 D. Zadanie 22: D. Zadanie 23: B. Zadanie 24: P, F. Zadanie 25: P, P.