Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 grudnia 2018 r.
10:20

Ekolodzy w obronie chomików żyjących na górkach czechowskich w Lublinie. Co na to właściciel terenu?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 67 A A

Specjalnej pomocy dla chomików żyjących na górkach czechowskich domagają się przeciwnicy zabudowy dawnego poligonu. Proponują m.in. wprowadzenie zakazu spuszczania psów ze smyczy i oczekują, że w pobliżu osiedla Prestige wznowiona będzie gospodarka rolna, przede wszystkim uprawa zbóż.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Aktywiści postanowili na własną rękę policzyć żyjące na górkach czechowskich chronione chomiki europejskie. Oszacowali, że na dawnym poligonie znajduje się około 75 nor.

– Część zajęta jest przez pojedyncze osobniki, część przez całe rodziny – wyjaśnia przyrodnik Tomasz Buczek, który prowadził inwentaryzację. – Efektem badań jest to, że mamy dość dobrą wiedzę na temat występowania gatunku – podkreśla Krzysztof Gorczyca, szef lubelskiej organizacji ekologów Towarzystwo dla Natury i Człowieka. – Ignorować tych faktów się nie da.

Na wczorajszej konferencji prasowej ekolodzy upomnieli się o czynną ochronę chomików na górkach. Pisma w tej sprawie wraz z wynikami badań rozesłali do władz miasta i służb ochrony środowiska.

– To jedyne, co w tej chwili możemy zrobić – stwierdza Buczek. Podkreśla, że chomiki żyją w różnych europejskich miastach, w tym Pradze i Wiedniu, gdzie są dodatkową atrakcją. – Organizuje się tam wycieczki i ścieżki przyrodnicze.

Ekolodzy zwracają szczególną uwagę na teren za osiedlem Prestige w rejonie ul. Koncertowej, Operowej i Melomanów. Chcą założenia tutaj uprawy zbóż i wieloletnich roślin pastewnych, w tym koniczyny i lucerny. Oczekują też zakazu spuszczania psów ze smyczy, koszenia nawłoci dwa razy w roku, a także wskazania konkretnych obszarów na sport i rekreację.

Ratusz nie czuje się odpowiednim adresatem tych próśb. – Ochroną zagrożonych gatunków nie zajmuje się Urząd Miasta, tylko Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Wywołana przez nią instytucja nie składa konkretnych deklaracji. – Musimy się najpierw przyjrzeć dokumentom, które otrzymaliśmy i przeanalizować nasze możliwości merytoryczne i prawne – odpowiada Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ.

O swojej trosce o chomiki zapewniał wczoraj oficjalnie właściciel górek, spółka TBV. – Jesteśmy zgodni z postulatami mieszkańców i ekologów, aby na terenach zielonych po byłym poligonie i torze motocrossowym, zachować pozostałe tam jeszcze gatunki flory i fauny, w tym chomika europejskiego – zapewnia tymczasem Marta Hordyj z TBV. – Jeżeli zależy nam wszystkim na ochronie tego gatunku, to nie możemy zostawić tego terenu bezczynnie.

Spółka zapewnia, że gotowa jest oddać miastu za złotówkę 70 ha ziemi pod urządzenie parku na górkach. – Budując na tych terenach park naturalistyczny, którego część będzie przeznaczona na uprawę zbóż, możemy razem zachować chomika – podkreśla Hordyj w oświadczeniu, w którym TBV deklaruje chęć przekazania 10 mln zł na urządzenie terenu. W zamian oczekuje od władz miasta, że umożliwią budowę osiedli mieszkaniowych na 30 ha górek.

O budowie bloków nie chcą słyszeć ekolodzy, którzy starają się przekonać Ratusz, by nie pozwalał na osiedla. – Jeśli zabudujemy ten teren, to chomik stąd zniknie – twierdzi Buczek. Z kolei właściciel ziemi odpowiada, że już teraz może zabudować część górek. – TBV może zgodnie z prawem prowadzić na 30 ha budowę obiektów głównie o charakterze usługowym, biurowym, sportowym i handlowym – podkreśla Hordyj. – Obecne dążenia mają na celu zamianę przeznaczenia na mniej uciążliwe funkcje mieszkaniowe.

W sprawie przyszłości górek czechowskich Urząd Miasta zamierza zorganizować referendum lokalne. Ekolodzy krytycznie odnieśli się wczoraj do tego pomysłu. – To tak, jakby mieszkańców Lublina zapytać, czy wolą ruch prawostronny od lewostronnego – mówi Tomasz Buczek i podkreśla, że chomik europejski podlega prawnej ochronie. – Nie możemy o to pytać, bo to jest prawo nadrzędne.

Chomik europejski

Jest gatunkiem gryzonia z rodziny chomikowatych. Po raz pierwszy został opisany przez Karola Linneusza w 1758 roku. Późniejsze wzmianki na temat lokalizacji chomika europejskiego można znaleźć w pracy polskiego przyrodnika Aleksandra Zawadzkiego w 1840 roku. Zakres ochrony w Europie jest bardzo zróżnicowany. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) w wydanej w 2002 roku edycji „Czerwonej księgi gatunków zagrożonych” zaliczała go do kategorii gatunków najmniejszej troski.

Chomik europejski nagrany w Dysie pod Lublinem

Wideo: Archiwum

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 67

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 15:17
+286
Tak, zabudujcie górki żebyśmy się wszyscy podusili. Niech w Lublinie w ogóle przestanie wiać, zamieńmy się w kolejny Kraków którzy rządzą deweloperzy. TBV kupiło teren. Jest ich. Jednak kupił to wiedząc, że to nie jest teren pod bloki tylko ma pozostać zielony. To jest jeden wielki wał i to co oni chcą odstawić powinno się skończyć więzieniem dla nich wszystkich. Szkodzą całemu miastu, a UM nic z tym nie robi.
Avatar
mieszkanka / 6 grudnia 2018 r. o 15:52
+285
Już się niedobrze robi czytając te komentarze przeciwników budowy i zrobienia porządku na tym terenie. Teraz chomik jutro CO ?? Święta jabłoń???? Matko co się dzieje z naszym miastem. Zamiast dbać o jego wygląd, nowe inwestycje (oczywiście te rozsądne) to blokować wszystko blokować. DROGI - zle, bloki - złe, park - zły. Ludzie jak komuś nie pasuje mieszkać w mieście - wyje∂zice do lasu!
 Nikt nie twierdzi, ze park jest zły. Właśnie o park i nie pogorszenie stanu powietrza w mieście walczą obrońcy. O zadbany park naturalistyczny na 105 ha. Bloki ma 30(!) hektarach to nie żaden park tylko ochłap. Byłby wąwóz jakich w Lublinie dużo. Lublin zasługuje na 700 lecie na zachowanie wąwozów na poligonie w formie naturalnej!!
 Nikt nie twierdzi, ze park jest zły. Właśnie o park i nie pogorszenie stanu powietrza w mieście walczą obrońcy. O zadbany park naturalistyczny na 105 ha. Bloki ma 30(!) hektarach to nie żaden park tylko ochłap. Byłby wąwóz jakich w Lublinie dużo. Lublin zasługuje na 700 lecie na zachowanie wąwozów na poligonie w formie naturalnej!! rozwiń
Avatar
Krysta / 6 grudnia 2018 r. o 19:29
+284
Takie porównania referendum jest nie na miejscu... Developer chce przeznaczyć ziemię i pieniądze na budowę parku, gdzie mogłyby trafić chomiki, zapewniając im lepsze warunki. Chcą współpracować z ekologami, ale ekolodzy nie chcą kompromisów, jak również podjąć współpracy. Nie godzą się na referendum, chcąc zagłuszyć głos ludu, który chce pięknego, czystego parku dla rodzin, zamiast zaniedbanych terenów. Dajcie spokój mieszkańcom, którzy chcą rozwoju!
 Ależ Oni to co chcą przeznaczyć na piękny nagle park na 70ha bo wg planu MPZP na tych 70 ha można zrobić tylko i wyłącznie park. Chodzi o to, ze na kolejnych 30 mogą „zbudować” rekreację i sport bez kubatur (boiska ziemne, korty) na 16ha, na 4 Ha z kubaturą. Na 9 usługi od Poligonowej i 1 ha mieszkaniówkę. Jeśli referendum miałoby tylko sprawić, ze wbrew zapisom dokumentów, mieszkańcy zagłosują wbrew logice, na podstawie migawki parku z wielkiego plakatu.. Na ekologicznej mapie Lublina Górki to wciąż bardzo ważny punkt. (Mam pełną świadomość istnienia także Doliny Bystrzycy i kilku innych dolin, ale to temat o górkach ;))  Niech mieszkańcy podejmą decyzje. Ale niech zbierze się znów panel obywatelski, który otrzyma pełen zestaw informacji, ma możliwość wysłuchania ekspertów i zadawania pytań. W końcu głosują nad konkretnymi rekomendacjami.  No tak, tylko, ze panel i rekomendacje związane z niezabudowywaniem górek zostały już przegłosowane przez panel antysmogowy.. czy ratusz - reprezentant mieszkańców będzie szukał metody potwierdzenia dewelotezy wśród mieszkańców kosztownym przecież referendum a być może i dalej??..  Ludzie! Tu chodzi o środowisko naszego życia. Dopóki są wyznaczone przestrzenie, gdzie budownictwo może się rozwijać, nie ma przecież uzasadnionego powodu na zabudowę a)klina napowietrzającego b)filtra pyłów i zanieczyszczeń c)dotleniacza i aromatyzatora, d)gąbki e)nawilżacza..itd przy okazji pięknego pół naturalnego krajobrazu wyżyny lessowej. Z bardzo ciekawą lecz zaniedbaną od 18 lat roślinnością.   Nowe Studium uwolni 1000kolejnych hektarów pod zabudowę. Drugich górek sobie nie jesteśmy w stanie „wybudować”.. kolejne osiedla już tak. 
 Ależ Oni to co chcą przeznaczyć na piękny nagle park na 70ha bo wg planu MPZP na tych 70 ha można zrobić tylko i wyłącznie park. Chodzi o to, ze na kolejnych 30 mogą „zbudować” rekreację i sport bez kubatur (boiska ziemne, korty) na 16ha, na 4 Ha z kubaturą. Na 9 usługi od Poligonowej i 1 ha mieszkaniówkę. Jeśli referendum miałoby tylko sprawić, ze wbrew zapisom dokumentów, mieszkańcy zagłosują wbrew logice, na podstawie migawki parku z wielkiego plakatu.. Na ekologicznej mapie Lublina Górki to wciąż bardzo ważny punkt. (Mam ... rozwiń
Avatar
Myślenie nie boli / 6 grudnia 2018 r. o 23:30
+276
'Obrońcy Górek' - pięknie brzmi i jakże szlachetnie, trzeba przyznać. Tylko nikt nie pisze o tym, że ci zakichani ekolodzy/obrońcy zdążyli się już pobudować na Górkach. Tak, pobudowali domy i pokupowali mieszkanka na jamach chomiczków a teraz krzyczą "chrońmy chomiki!". Czujecie to ludziska? Hipokryzja? Mało powiedziane. To jest jakiś obłęd, absolutny szczyt zakłamania i obłudy.
Przypominam, że największą zabudowę na Górkach zrobiło jak do tej pory TBV w postaci osiedla Prestige przy Krańcowej. I kto tu jest zakłamany i obłudny?
Przypominam, że największą zabudowę na Górkach zrobiło jak do tej pory TBV w postaci osiedla Prestige przy Krańcowej. I kto tu jest zakłamany i obłudny? rozwiń
Avatar
Antoni / 8 grudnia 2018 r. o 10:43
+265
LUDZIE - Panie Prezydencie, Radni, PRZESTAŃCIE myśleć interesami deweloperów, a pomyślcie o przyszłości Miasta i jego Mieszkańców !!!! Pewn e zmiany, jak zabudowanie korytarzy antysmogowych sa NIEODRWACALNE!! ! Jestem przeciwny referendum w sprawie Górek, bo deweloper przeprowadzi kampanie za ogromne miliony, a pytanie pewnie będzie, jak wvczesniej, "Czy jesteś za zagospodarowaniem Górek czy za pozostawieniem na nich syfu i sralni dla piesków (takie argumenty podnoszą pewnie trolle wynajęci na forach) Jakis czas temu byłem w Krakowie. Powietrze tragiczne, nie da się oddychać, wiec zamiast tradycyjnej wędrówki po Rynku, czym prędzej wróciliśmy do Lublina. W drodze, gdy staliśmy w korku, w taksówce, zapytałem taksówkarza skąd takie gigantyczne korki i takie kiepskie powietrze. Odpowiedział mi że to wina Prezydenta, który zabudowuje nie tylko korytarze antysmogowe, ale każda wolną przestrzeń w Krakowie, gdzie buduje sie na potęgę -( pokazał mi blokowisko na Prądniku Czerwonym,. Wielkie Wieżowce klocki, jeden obok drugiego gdzieś n12-15 pięter jeden obok drugiego bez parkingów , zieleni, płacy zabaw KOSZMAR). Chciałem kiedyś aby moje dzieci studiowały kiedyś w Krakowie, teraz ani ja ani one nie chcą. To miasto nie jest miastem do życia!!!! OBy tak nie było w Lublinie. Chomiki owszem ważne, ale Ludzie i ich zdrowie ważniejsze!!!
LUDZIE - Panie Prezydencie, Radni, PRZESTAŃCIE myśleć interesami deweloperów, a pomyślcie o przyszłości Miasta i jego Mieszkańców !!!! Pewn e zmiany, jak zabudowanie korytarzy antysmogowych sa NIEODRWACALNE!! ! Jestem przeciwny referendum w sprawie Górek, bo deweloper przeprowadzi kampanie za ogromne miliony, a pytanie pewnie będzie, jak wvczesniej, "Czy jesteś za zagospodarowaniem Górek czy za pozostawieniem na nich syfu i sralni dla piesków (takie argumenty podnoszą pewnie troll... rozwiń
Avatar
Ag / 8 grudnia 2018 r. o 10:42
+262
TBV "zależy poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne Himalaje hipokryzji! Przez ostatnie lata wił się jak piskorz, jawnie popierając interes dewelopera, aby podczas kampanii wyborczej - w obliczu perspektywy utraty dużej części głosów - wpaść nagle na pomysł w stylu Piłata: "obiecuję wam referendum"! Oj, nieładnie, panie Prezydencie Żuk, nieładnie - swego czasu obłudnie obiecywał Pan, że wdroży rekomendacje Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, gdzie m.in sporo było o potrzebie ochrony Górek Czechowskich. I co? Rekomendacje dot. Górek wrzuciłeś Pan do kosza! Tak samo zresztą jak ponad 6,5 tys. uwag do 2 wyłożenia projektu SUiKZP złożonych przez mieszkańców, ponieważ gros z nich postulowała niezabudowywanie Górek! Świadomi Lublinianie w taki sposób wypowiedzieli się wówczas - wysilili się, poczytali kilkaset stron tekstu, zastanowili i podpisali imiennie, pomimo RODO. Ich zdanie nie liczyło się, tak jak 4 tys. uwag po pierwszym wyłożeniu! Uczciwie postawione pytanie w tym planowanym referendum powinno brzmieć: "Czy zgadzasz się, aby Miasto umożliwiło warszawskiemu deweloperowi zarobić grubo ponad 400 mln bez wbicia łopaty i kosztem degradacji ostatniego dużego obszaru naturalnej przyrody i terenu napowietrzającego cały Lublin, a w zamian za to Miasto (z Twoich podatków) zagospodaruje resztki - albo i nie?"
TBV "zależy poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne Hima... rozwiń
Avatar
biolog / 6 grudnia 2018 r. o 14:44
+257
Od lat to dla Lublina prawda oczywista, ze są tereny pod zabudowę a są tereny przeznaczone na zieleń, kanał nawietrzajacy i rekreację dla mieszkańców północnej części miasta.  Zmienił się właściciel ale potrzeby starych mieszkańców się nie zmieniają. Zdrowie nie ma ceny!!  Chomik, motyle, ptaki.. to wyznaczniki stanu ekosystemu. Mamy na górkach  taki, ze inne miasta mogą nam pozazdrościć. Panie Prezydencie- odwagi! Nie należy zmieniać zapisów Studium!! Deweloper to przedsiębiorca. Poradzi sobie. Sam podjął świadome ryzyko przekształcania wartościowej miejskiej zieleni pod możliwość zabudowy wielorodzinnej. Wszędzie zakrzykuje, ze już może budować na 30ha, co jest jawną manipulacją. Może zabudować usługami 9ha, 1 ha mieszkaniówką i 20 ha ma przeznaczone pod rekreację, bez zabudowy kubaturowej. Kłamie jednak jak najęty, żeby Lublinianie naiwnie to łyknęli. Już samo podciągnięcie zapisów studium do obowiazujacego mpzp byłoby olbrzymim podarunkiem od miasta.. oni jednak zamiast boisk i kortów chcą „tylko” bloki, na terenie klina i „chronionej” strefy esoch.. Obrzydlistwo! Co za chciwość!  
Od lat to dla Lublina prawda oczywista, ze są tereny pod zabudowę a są tereny przeznaczone na zieleń, kanał nawietrzajacy i rekreację dla mieszkańców północnej części miasta.  Zmienił się właściciel ale potrzeby starych mieszkańców się nie zmieniają. Zdrowie nie ma ceny!!  Chomik, motyle, ptaki.. to wyznaczniki stanu ekosystemu. Mamy na górkach  taki, ze inne miasta mogą nam pozazdrościć. Panie Prezydencie- odwagi! Nie należy zmieniać zapisów Studium!! Deweloper to przedsiębiorca. Poradzi sobie. Sam podjął świadome ryzyko przekształcan... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 10:22
+256
TBV "zależy poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne Himalaje hipokryzji! Przez ostatnie lata wił się jak piskorz, jawnie popierając interes dewelopera, aby podczas kampanii wyborczej - w obliczu perspektywy utraty dużej części głosów - wpaść nagle na pomysł w stylu Piłata: "obiecuję wam referendum"! Oj, nieładnie, panie Prezydencie Żuk, nieładnie - swego czasu obłudnie obiecywał Pan, że wdroży rekomendacje Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, gdzie m.in sporo było o potrzebie ochrony Górek Czechowskich. I co? Rekomendacje dot. Górek wrzuciłeś Pan do kosza! Tak samo zresztą jak ponad 6,5 tys. uwag do 2 wyłożenia projektu SUiKZP złożonych przez mieszkańców, ponieważ gros z nich postulowała niezabudowywanie Górek! Świadomi Lublinianie w taki sposób wypowiedzieli się wówczas - wysilili się, poczytali kilkaset stron tekstu, zastanowili i podpisali imiennie, pomimo RODO. Ich zdanie nie liczyło się, tak jak 4 tys. uwag po pierwszym wyłożeniu! Uczciwie postawione pytanie w tym planowanym referendum powinno brzmieć: "Czy zgadzasz się, aby Miasto umożliwiło warszawskiemu deweloperowi zarobić grubo ponad 400 mln bez wbicia łopaty i kosztem degradacji ostatniego dużego obszaru naturalnej przyrody i terenu napowietrzającego cały Lublin, a w zamian za to Miasto (z Twoich podatków) zagospodaruje resztki - albo i nie?"
TBV "zależy poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne Himala... rozwiń
Avatar
xyz / 6 grudnia 2018 r. o 12:09
+253
Patrzcie, jak błyskawicznie zadziałała wynajęta przez TBV agencja PR - ta sama agencja, która zasłynęła słynną manipulacyjną ankietą, z której wynikało że niby 120% (ha, ha) Czechowian popiera beton kosztem zieleni - a której podstawowym zadaniem jest: 1) podszywając się pod "szarych" mieszkańców Lublina trollowanie na wszelkich forach (np. Dziennika Wschodniego): spamowanie - podpinanie "łapek w gorę" za pomysłami TBV, zamieszczanie tekstów typu "jestem za blokami i parkiem", itp. 2) dezawuowanie walorów przyrodniczych Górek i ich znaczenia w napowietrzaniu miasta: np. pisanie o Górkach jako "sralni dla psów", "chaszczach" itd. 3) dezawuowanie społecznych obrońców Górek i przeciwników ich zabudowy -  przypisywanie im interesowności (co jest szczytem cynizmu ze strony trolli TBV!), epitety: „grupa krzykaczy”, „ekooszołomy”, „walczący o syf” Nader aktywna działalność tej agencji - vide opanowanie forów prasowych, kłamliwe bilboardy o pseudoparku, na których dziwnym trafem nie widać tych 200 bloków, jakie zamierza postawić na Górkach TBV - służy "zmiękczeniu mózgów" Lublinian i przygotowaniu gruntu pod korzystne dla dewelopera wyniki tego niby "wolnego i demokratycznego" referendum, a mającego tak naprawdę stanowić jedynie wygodny parawan dla decyzji, które już dawno zapadły w zaciszu gabinetów... Niestety, wydaje się że sprawa już została "przyklepana" - o prawdziwych intencjach Ratusza świadczy rozpoczęcie (następnego dnia po wyborach samorządowych!) przekopywania w poprzek Górek pod pretekstem kładzenia magistrali ciepłowniczej. PS. Czyżby magistrala to kolejny - po wybudowaniu za NASZE pieniądze wjazdu na Górki przy ul. Ducha (ze światłami!) - prezencik dla p. Dziuby ze strony Miasta?
Patrzcie, jak błyskawicznie zadziałała wynajęta przez TBV agencja PR - ta sama agencja, która zasłynęła słynną manipulacyjną ankietą, z której wynikało że niby 120% (ha, ha) Czechowian popiera beton kosztem zieleni - a której podstawowym zadaniem jest: 1) podszywając się pod "szarych" mieszkańców Lublina trollowanie na wszelkich forach (np. Dziennika Wschodniego): spamowanie - podpinanie "łapek w gorę" za pomysłami TBV, zamieszczanie tekstów typu "jestem za blokami i parkiem", itp. 2) dezawuowanie walorów p... rozwiń
Avatar
Antoni / 6 grudnia 2018 r. o 11:04
+252
LUDZIE - Panie Prezydencie, Radni, PRZESTAŃCIE myśleć interesami deweloperów, a pomyślcie o przyszłości Miasta i jego Mieszkańców!!!! Pewne zmiany, jak zabudowanie korytarzy antysmogowych sa NIEODRWACALNE!!! Jestem przeciwny referendum w sprawie Górek, bo deweloper przeprowadzi kampanie za ogromne miliony, a pytanie pewnie będzie, jak wvczesniej, "Czy jesteś za zagospodarowaniem Górek czy za pozostawieniem na nich syfu i sralni dla piesków (takie argumenty podnoszą pewnie trolle wynajęci na forach) Jakis czas temu byłem w Krakowie. Powietrze tragiczne, nie da się oddychać, wiec zamiast tradycyjnej wędrówki po Rynku, czym prędzej wróciliśmy do Lublina. W drodze, gdy staliśmy w korku, w taksówce, zapytałem taksówkarza skąd takie gigantyczne korki i takie kiepskie powietrze. Odpowiedział mi że to wina Prezydenta, który zabudowuje nie tylko korytarze antysmogowe, ale każda wolną przestrzeń w Krakowie, gdzie buduje sie na potęgę -( pokazał mi blokowisko na Prądniku Czerwonym,. Wielkie Wieżowce klocki, jeden obok drugiego gdzieś n12-15 pięter jeden obok drugiego bez parkingów , zieleni, płacy zabaw KOSZMAR). Chciałem kiedyś aby moje dzieci studiowały kiedyś w Krakowie, teraz ani ja ani one nie chcą. To miasto nie jest miastem do życia!!!! OBy tak nie było w Lublinie. Chomiki owszem ważne, ale Ludzie i ich zdrowie ważniejsze!!!
LUDZIE - Panie Prezydencie, Radni, PRZESTAŃCIE myśleć interesami deweloperów, a pomyślcie o przyszłości Miasta i jego Mieszkańców!!!! Pewne zmiany, jak zabudowanie korytarzy antysmogowych sa NIEODRWACALNE!!! Jestem przeciwny referendum w sprawie Górek, bo deweloper przeprowadzi kampanie za ogromne miliony, a pytanie pewnie będzie, jak wvczesniej, "Czy jesteś za zagospodarowaniem Górek czy za pozostawieniem na nich syfu i sralni dla piesków (takie argumenty podnoszą pewnie trolle wynajęci na forach) Ja... rozwiń
Avatar
Xyz / 8 grudnia 2018 r. o 10:44
+226
Oj, błyskawicznie jak widać zadziałała wynajęta przez dewelopera agencja PR - ta sama agencja, która zasłynęła słynną manipulacyjną ankietą, z której wynikało że niby 120% (ha, ha) Czechowian popiera beton kosztem zieleni - a której podstawowym zadaniem jest: 1) podszywając się pod "szarych" mieszkańców Lublina trollowanie na wszelkich forach (np. Dziennika Wschodniego): spamowanie - podpinanie "łapek w gorę" za pomysłami TBV, zamieszczanie tekstów typu "jestem za blokami i parkiem", itp. 2) dezawuowanie walorów przyrodniczych Górek i ich znaczenia w napowietrzaniu miasta: np. pisanie o Górkach jako "sralni dla psów", "chaszczach" itd. Nader aktywna działalność tej agencji - vide opanowanie forów prasowych, kłamliwe bilboardy o pseudoparku, na których dziwnym trafem nie widać tych 200 bloków, jakie zamierza postawić na Górkach TBV - służy "zmiękczeniu mózgów" Lublinian i przygotowaniu gruntu pod korzystne dla dewelopera wyniki tego niby "wolnego i demokratycznego" referendum, a mającego tak naprawdę stanowić jedynie wygodny parawan dla decyzji, które już dawno zapadły w zaciszu gabinetów... Niestety, wydaje się że sprawa już została "przyklepana" - o prawdziwych intencjach Ratusza świadczy rozpoczęcie (następnego dnia po wyborach samorządowych!) przekopywania w poprzek Górek pod pretekstem kładzenia magistrali ciepłowniczej. PS. Czyżby magistrala to kolejny - po wybudowaniu za NASZE pieniądze wjazdu na Górki przy ul. Ducha (ze światłami!) - prezencik dla p. Dziuby ze strony Miasta?
Oj, błyskawicznie jak widać zadziałała wynajęta przez dewelopera agencja PR - ta sama agencja, która zasłynęła słynną manipulacyjną ankietą, z której wynikało że niby 120% (ha, ha) Czechowian popiera beton kosztem zieleni - a której podstawowym zadaniem jest: 1) podszywając się pod "szarych" mieszkańców Lublina trollowanie na wszelkich forach (np. Dziennika Wschodniego): spamowanie - podpinanie "łapek w gorę" za pomysłami TBV, zamieszczanie tekstów typu "jestem za blokami i parkiem", itp. 2) dezawuowanie walo... rozwiń
Avatar
Antoni / 8 grudnia 2018 r. o 10:43
+265
LUDZIE - Panie Prezydencie, Radni, PRZESTAŃCIE myśleć interesami deweloperów, a pomyślcie o przyszłości Miasta i jego Mieszkańców !!!! Pewn e zmiany, jak zabudowanie korytarzy antysmogowych sa NIEODRWACALNE!! ! Jestem przeciwny referendum w sprawie Górek, bo deweloper przeprowadzi kampanie za ogromne miliony, a pytanie pewnie będzie, jak wvczesniej, "Czy jesteś za zagospodarowaniem Górek czy za pozostawieniem na nich syfu i sralni dla piesków (takie argumenty podnoszą pewnie trolle wynajęci na forach) Jakis czas temu byłem w Krakowie. Powietrze tragiczne, nie da się oddychać, wiec zamiast tradycyjnej wędrówki po Rynku, czym prędzej wróciliśmy do Lublina. W drodze, gdy staliśmy w korku, w taksówce, zapytałem taksówkarza skąd takie gigantyczne korki i takie kiepskie powietrze. Odpowiedział mi że to wina Prezydenta, który zabudowuje nie tylko korytarze antysmogowe, ale każda wolną przestrzeń w Krakowie, gdzie buduje sie na potęgę -( pokazał mi blokowisko na Prądniku Czerwonym,. Wielkie Wieżowce klocki, jeden obok drugiego gdzieś n12-15 pięter jeden obok drugiego bez parkingów , zieleni, płacy zabaw KOSZMAR). Chciałem kiedyś aby moje dzieci studiowały kiedyś w Krakowie, teraz ani ja ani one nie chcą. To miasto nie jest miastem do życia!!!! OBy tak nie było w Lublinie. Chomiki owszem ważne, ale Ludzie i ich zdrowie ważniejsze!!!
LUDZIE - Panie Prezydencie, Radni, PRZESTAŃCIE myśleć interesami deweloperów, a pomyślcie o przyszłości Miasta i jego Mieszkańców !!!! Pewn e zmiany, jak zabudowanie korytarzy antysmogowych sa NIEODRWACALNE!! ! Jestem przeciwny referendum w sprawie Górek, bo deweloper przeprowadzi kampanie za ogromne miliony, a pytanie pewnie będzie, jak wvczesniej, "Czy jesteś za zagospodarowaniem Górek czy za pozostawieniem na nich syfu i sralni dla piesków (takie argumenty podnoszą pewnie troll... rozwiń
Avatar
Ag / 8 grudnia 2018 r. o 10:42
+262
TBV "zależy poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne Himalaje hipokryzji! Przez ostatnie lata wił się jak piskorz, jawnie popierając interes dewelopera, aby podczas kampanii wyborczej - w obliczu perspektywy utraty dużej części głosów - wpaść nagle na pomysł w stylu Piłata: "obiecuję wam referendum"! Oj, nieładnie, panie Prezydencie Żuk, nieładnie - swego czasu obłudnie obiecywał Pan, że wdroży rekomendacje Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, gdzie m.in sporo było o potrzebie ochrony Górek Czechowskich. I co? Rekomendacje dot. Górek wrzuciłeś Pan do kosza! Tak samo zresztą jak ponad 6,5 tys. uwag do 2 wyłożenia projektu SUiKZP złożonych przez mieszkańców, ponieważ gros z nich postulowała niezabudowywanie Górek! Świadomi Lublinianie w taki sposób wypowiedzieli się wówczas - wysilili się, poczytali kilkaset stron tekstu, zastanowili i podpisali imiennie, pomimo RODO. Ich zdanie nie liczyło się, tak jak 4 tys. uwag po pierwszym wyłożeniu! Uczciwie postawione pytanie w tym planowanym referendum powinno brzmieć: "Czy zgadzasz się, aby Miasto umożliwiło warszawskiemu deweloperowi zarobić grubo ponad 400 mln bez wbicia łopaty i kosztem degradacji ostatniego dużego obszaru naturalnej przyrody i terenu napowietrzającego cały Lublin, a w zamian za to Miasto (z Twoich podatków) zagospodaruje resztki - albo i nie?"
TBV "zależy poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne Hima... rozwiń
Avatar
Helena / 7 grudnia 2018 r. o 16:33
-241
W całym województwie jest pełno tych chomików, a nie tylko na Czechowie. Dlatego ekolodzy powinni zakazać wszelkiej działalności w całym województwie a nie tylko na górkach i pagórkach w Lublinie.
Avatar
Admin / 7 grudnia 2018 r. o 00:41
-11
Przecież kasę wzięli będą bloki na 100
Avatar
Myślenie nie boli / 6 grudnia 2018 r. o 23:30
+276
'Obrońcy Górek' - pięknie brzmi i jakże szlachetnie, trzeba przyznać. Tylko nikt nie pisze o tym, że ci zakichani ekolodzy/obrońcy zdążyli się już pobudować na Górkach. Tak, pobudowali domy i pokupowali mieszkanka na jamach chomiczków a teraz krzyczą "chrońmy chomiki!". Czujecie to ludziska? Hipokryzja? Mało powiedziane. To jest jakiś obłęd, absolutny szczyt zakłamania i obłudy.
Przypominam, że największą zabudowę na Górkach zrobiło jak do tej pory TBV w postaci osiedla Prestige przy Krańcowej. I kto tu jest zakłamany i obłudny?
Przypominam, że największą zabudowę na Górkach zrobiło jak do tej pory TBV w postaci osiedla Prestige przy Krańcowej. I kto tu jest zakłamany i obłudny? rozwiń
Avatar
Ja / 6 grudnia 2018 r. o 23:14
+237
Czy dobrze rozumiem? Jak Dzioba postawi na Górkach blok to chomiki zdechną, ale jeśli postawi market albo galerię to będą miały się super? Bardzo pokrętny tok myślenia mają co poniektórzy. Nie ma w tym za grosz logiki. Widocznie nie chodzi o żadną dyskusję nad przyszłością górek, a jedynie o wyszukiwanie kolejnych pretekstów do sprzeciwienia się pomysłowi dewelopera.
 Nie. Jak Dzioba postawi na Górkach bloki to w Lublinie będzie o 30 hektarów zieleni mniej.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 r. o 21:50
0
W tej części brakuje kortów i basenów niech zostanie tak jest w oknie usługi i rekreacja może boiska może basen
Avatar
Anka / 6 grudnia 2018 r. o 21:42
-250
Ja czegoś tu nie rozumiem. Czy wam ludzie nie zależy na rozwoju Lublina? Z tego co mi wiadomo właścicielem całych 100 hektarów jest TBV. Goście chcą oddać 70h. za darmo i jeszcze dać kasę od siebie, a na reszcie zbudować nowoczesne budynki mieszkalne, aby Lublin nie ulegał stagnacji i był atrakcyjny dla ludzi spoza miasta. Uwierzcie mi, że nie każdego satysfakcjonują tanie chałtury, które się rozpadają, w zawyżonych cenach... Jak miasto ma się rozwijać, jak dla kilku krzykaczy ważniejsze są "zaniedbane tereny" (delikatnie mówiąc) od parku, który może tylko podnieść atrakcyjność Lublina i mieszkań dla nowych osób.
Ja czegoś tu nie rozumiem. Czy wam ludzie nie zależy na rozwoju Lublina? Z tego co mi wiadomo właścicielem całych 100 hektarów jest TBV. Goście chcą oddać 70h. za darmo i jeszcze dać kasę od siebie, a na reszcie zbudować nowoczesne budynki mieszkalne, aby Lublin nie ulegał stagnacji i był atrakcyjny dla ludzi spoza miasta. Uwierzcie mi, że nie każdego satysfakcjonują tanie chałtury, które się rozpadają, w zawyżonych cenach... Jak miasto ma się rozwijać, jak dla kilku krzykaczy ważniejsze są "zaniedbane tereny" (delikatnie mówiąc) o... rozwiń
Avatar
kik / 6 grudnia 2018 r. o 21:19
+2
ten chomik z Dysa to jakiś karateka, strach na pole z bronami wyjechać
Zobacz wszystkie komentarze 67

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tokio 2020. Cel osiągnięty. Lublinianka Aleksandra Mirosław w finale wspinaczki sportowej

Tokio 2020. Cel osiągnięty. Lublinianka Aleksandra Mirosław w finale wspinaczki sportowej

Aleksandra Mirosław z KW Kotłownia Lublin zaliczyła udany debiut we wspinaczce sportowej na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Zawodniczka do końca nie była pewna awansu, ale ostatecznie wykonała założony cel – triumfowała w swojej koronnej konkurencji i weszła do finału

Zabił byłą żonę na środku ulicy. Nożownik z Lubartowa zostaje za kratami

Zabił byłą żonę na środku ulicy. Nożownik z Lubartowa zostaje za kratami

Sprawca brutalnej zbrodni w Lubartowie pozostanie w areszcie. Lubelski sąd nie zgodził się na zwolnienie nożownika. Mężczyzna na ulicy w centrum miasta zaatakował i zabił byłą żonę.

Lubelskie. Dwie osoby nie żyją, dziewięć zostało rannych. Zarzuty za “katastrofę w ruchu lądowym”
galeria

Lubelskie. Dwie osoby nie żyją, dziewięć zostało rannych. Zarzuty za “katastrofę w ruchu lądowym”

Nawet 12 lat więzienia grozi kierowcy ciężarówki, który wyprzedzając „na trzeciego” doprowadził do śmiertelnego wypadku. Zginęły w nim dwie osoby, a dziewięć zostało rannych.

Tokio 2020: Patryk Dobek z brązowym medalem w biegu na 800 m!

Tokio 2020: Patryk Dobek z brązowym medalem w biegu na 800 m!

Medalowa środa naszych zawodników w Tokio. Kolejny krążek wywalczył Patryk Dobek, który był trzeci w finale biegu na 800 metrów.

Tokio 2020: Znowu dwa medale w rzucie młotem. Wojciech Nowicki ze złotem, brąz Pawła Fajdka

Tokio 2020: Znowu dwa medale w rzucie młotem. Wojciech Nowicki ze złotem, brąz Pawła Fajdka

Polski młot znowu latał na igrzyskach w Tokio daleko. W środę Wojciech Nowicki od pierwszej kolejki prowadził i w wielkim stylu okazał się najlepszy. Paweł Fajdek długo próbował dostać się na podium i wreszcie się udało. Ostatecznie były zawodnik Agrosu Zamość wywalczył brązowy krążek.

Konkurs Street Dance w Ogrodzie Saskim
14 sierpnia 2021, 11:00

Konkurs Street Dance w Ogrodzie Saskim

Centrum Kultury w Lublinie i Lubelski Teatr Tańca zapraszają na zawody taneczne w Street Dance, które rozpoczną się 14 sierpnia o godz. 11.

Minister zdrowia zapowiada, kiedy w Polsce będą wprowadzone obostrzenia. Stawia warunek

Minister zdrowia zapowiada, kiedy w Polsce będą wprowadzone obostrzenia. Stawia warunek

Przy powyżej 1000 przypadków zakażeń COVID-19 dziennie w skali kraju zaczniemy wprowadzać obostrzenia. Na początek w regionach z najniższą liczbą szczepień – zapowiedział w środę szef MZ Adam Niedzielski. Przypomniał, że wśród takich regionów są obecnie m.in. Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna.

Miliony na kapitał obrotowy i OZE dla lubelskiego
galeria

Miliony na kapitał obrotowy i OZE dla lubelskiego

Dodatkowe 3 mln zł na kapitał obrotowy oraz ponad 2,8 mln zł na kolejne inwestycje w OZE otrzymają lubelscy przedsiębiorcy. Będzie to możliwe dzięki decyzjom Zarządu Województwa Lubelskiego o przeznaczeniu dodatkowych środków na dofinansowanie kolejnych projektów. Środki otrzymają projekty z list rezerwowych konkursów organizowanych przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie

Lublin: Kilkanaście budynków przy ul. Turystycznej ma pójść do rozbiórki

Lublin: Kilkanaście budynków przy ul. Turystycznej ma pójść do rozbiórki

Przy ul. Turystycznej zanosi się na wielką rozbiórkę. Jedna z firm budowlanych zamierza zburzyć stare zabudowania niedaleko centrum handlowego.

Tragiczny wypadek w gospodarstwie. Mężczyzna cofał i najechał ciągnikiem na swoją żonę

Tragiczny wypadek w gospodarstwie. Mężczyzna cofał i najechał ciągnikiem na swoją żonę

82-letni mieszkaniec gm. Tyszowiec (pow. tomaszowski) cofał ciągnikiem rolniczym i nie zauważył swojej o 10 lat młodszej żony, która była za pojazdem. Niestety, kobieta zginęła.

Największe dmuchane tory przeszkód znów w Puławach
7 sierpnia 2021, 14:00

Największe dmuchane tory przeszkód znów w Puławach

W najbliższą sobotę o godz. 14 w Marinie Puławy już po raz drugi pojawią się największe dmuchane tory przeszkód w Europie. To gratka dla całych rodzin.

Łęczna nie otrzyma rządowego wsparcia. Ale i tak zbuduje nową drogę i rondo

Łęczna nie otrzyma rządowego wsparcia. Ale i tak zbuduje nową drogę i rondo

Mimo braku pomocy rządowej, w Łęcznej powstaje nowa droga i rondo. Samorządowcy zaparli się i na budowę wyłożą pieniądze z miejskiej kasy. Inwestycja już ruszyła

Balony wracają do Nałęczowa. Dzisiaj rozpoczną się międzynarodowe zawody

Balony wracają do Nałęczowa. Dzisiaj rozpoczną się międzynarodowe zawody

Dziś rozpoczynają się 16. Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie. Prezentacja załóg o godzinie 21 przed sanatorium „Książę Józef”. Loty zawodnicze potrwają do soboty. Tego samego dnia zaplanowano pokaz zespołu akrobacyjnego „Orlik”

Lublin: Miejski rower traci rozpęd. Liczba wypożyczeń spadła nawet o połowę

Lublin: Miejski rower traci rozpęd. Liczba wypożyczeń spadła nawet o połowę

Po wprowadzeniu opłaty za każdy przejazd, nawet najkrótszy, o połowę spadła liczba wypożyczeń w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego. Oficjalne dane Urzędu Miasta potwierdzają rowerowi aktywiści

Tokio 2020. Świetny debiut lublinianki Aleksandry Mirosław na igrzyskach. Jest wygrana, blisko rekordu świata

Tokio 2020. Świetny debiut lublinianki Aleksandry Mirosław na igrzyskach. Jest wygrana, blisko rekordu świata

Znakomity debiut na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zaliczyła lublinianka Aleksandra Mirosław. W eliminacjach konkurencji na czas zawodniczka klubu KW Kotłownia Lublin była najlepsza i otarła się nawet o rekord świata

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!