Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 grudnia 2018 r.
10:20

Ekolodzy w obronie chomików żyjących na górkach czechowskich w Lublinie. Co na to właściciel terenu?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
201 67 A A

Specjalnej pomocy dla chomików żyjących na górkach czechowskich domagają się przeciwnicy zabudowy dawnego poligonu. Proponują m.in. wprowadzenie zakazu spuszczania psów ze smyczy i oczekują, że w pobliżu osiedla Prestige wznowiona będzie gospodarka rolna, przede wszystkim uprawa zbóż.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Aktywiści postanowili na własną rękę policzyć żyjące na górkach czechowskich chronione chomiki europejskie. Oszacowali, że na dawnym poligonie znajduje się około 75 nor.

– Część zajęta jest przez pojedyncze osobniki, część przez całe rodziny – wyjaśnia przyrodnik Tomasz Buczek, który prowadził inwentaryzację. – Efektem badań jest to, że mamy dość dobrą wiedzę na temat występowania gatunku – podkreśla Krzysztof Gorczyca, szef lubelskiej organizacji ekologów Towarzystwo dla Natury i Człowieka. – Ignorować tych faktów się nie da.

Na wczorajszej konferencji prasowej ekolodzy upomnieli się o czynną ochronę chomików na górkach. Pisma w tej sprawie wraz z wynikami badań rozesłali do władz miasta i służb ochrony środowiska.

– To jedyne, co w tej chwili możemy zrobić – stwierdza Buczek. Podkreśla, że chomiki żyją w różnych europejskich miastach, w tym Pradze i Wiedniu, gdzie są dodatkową atrakcją. – Organizuje się tam wycieczki i ścieżki przyrodnicze.

Ekolodzy zwracają szczególną uwagę na teren za osiedlem Prestige w rejonie ul. Koncertowej, Operowej i Melomanów. Chcą założenia tutaj uprawy zbóż i wieloletnich roślin pastewnych, w tym koniczyny i lucerny. Oczekują też zakazu spuszczania psów ze smyczy, koszenia nawłoci dwa razy w roku, a także wskazania konkretnych obszarów na sport i rekreację.

Ratusz nie czuje się odpowiednim adresatem tych próśb. – Ochroną zagrożonych gatunków nie zajmuje się Urząd Miasta, tylko Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Wywołana przez nią instytucja nie składa konkretnych deklaracji. – Musimy się najpierw przyjrzeć dokumentom, które otrzymaliśmy i przeanalizować nasze możliwości merytoryczne i prawne – odpowiada Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ.

O swojej trosce o chomiki zapewniał wczoraj oficjalnie właściciel górek, spółka TBV. – Jesteśmy zgodni z postulatami mieszkańców i ekologów, aby na terenach zielonych po byłym poligonie i torze motocrossowym, zachować pozostałe tam jeszcze gatunki flory i fauny, w tym chomika europejskiego – zapewnia tymczasem Marta Hordyj z TBV. – Jeżeli zależy nam wszystkim na ochronie tego gatunku, to nie możemy zostawić tego terenu bezczynnie.

Spółka zapewnia, że gotowa jest oddać miastu za złotówkę 70 ha ziemi pod urządzenie parku na górkach. – Budując na tych terenach park naturalistyczny, którego część będzie przeznaczona na uprawę zbóż, możemy razem zachować chomika – podkreśla Hordyj w oświadczeniu, w którym TBV deklaruje chęć przekazania 10 mln zł na urządzenie terenu. W zamian oczekuje od władz miasta, że umożliwią budowę osiedli mieszkaniowych na 30 ha górek.

O budowie bloków nie chcą słyszeć ekolodzy, którzy starają się przekonać Ratusz, by nie pozwalał na osiedla. – Jeśli zabudujemy ten teren, to chomik stąd zniknie – twierdzi Buczek. Z kolei właściciel ziemi odpowiada, że już teraz może zabudować część górek. – TBV może zgodnie z prawem prowadzić na 30 ha budowę obiektów głównie o charakterze usługowym, biurowym, sportowym i handlowym – podkreśla Hordyj. – Obecne dążenia mają na celu zamianę przeznaczenia na mniej uciążliwe funkcje mieszkaniowe.

W sprawie przyszłości górek czechowskich Urząd Miasta zamierza zorganizować referendum lokalne. Ekolodzy krytycznie odnieśli się wczoraj do tego pomysłu. – To tak, jakby mieszkańców Lublina zapytać, czy wolą ruch prawostronny od lewostronnego – mówi Tomasz Buczek i podkreśla, że chomik europejski podlega prawnej ochronie. – Nie możemy o to pytać, bo to jest prawo nadrzędne.

Chomik europejski

Jest gatunkiem gryzonia z rodziny chomikowatych. Po raz pierwszy został opisany przez Karola Linneusza w 1758 roku. Późniejsze wzmianki na temat lokalizacji chomika europejskiego można znaleźć w pracy polskiego przyrodnika Aleksandra Zawadzkiego w 1840 roku. Zakres ochrony w Europie jest bardzo zróżnicowany. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) w wydanej w 2002 roku edycji „Czerwonej księgi gatunków zagrożonych” zaliczała go do kategorii gatunków najmniejszej troski.

Chomik europejski nagrany w Dysie pod Lublinem

Wideo: Archiwum

Komentarze 67

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
. / 6 grudnia 2018 o 10:57
+122
Czy dobrze rozumiem? Jak Dzioba postawi na Górkach blok to chomiki zdechną, ale jeśli postawi market albo galerię to będą miały się super? Bardzo pokrętny tok myślenia mają co poniektórzy. Nie ma w tym za grosz logiki. Widocznie nie chodzi o żadną dyskusję nad przyszłością górek, a jedynie o wyszukiwanie kolejnych pretekstów do sprzeciwienia się pomysłowi dewelopera.
Avatar
Iwan / 6 grudnia 2018 o 10:58
+117
No trzeba przyznać, że mają gest ci obrońcy górek. Sto hektarów na wyłączność dla chomika. Szkoda tylko, że nie oddają swojej działki, tylko cudzą. Gdyby oddawali swoją, to rozumiem. Wtedy nawet niech i basen oraz tor wyścigowy tym chomikom fundują. A tak to mimo wszystko trochę słabo to wygląda, że rozporządzają prywatnym terenem.
Avatar
cwaniaczki i pseudo ekolodzy / 6 grudnia 2018 o 10:59
+113
'Obrońcy Górek' - pięknie brzmi i jakże szlachetnie, trzeba przyznać. Tylko nikt nie pisze o tym, że ci zakichani ekolodzy/obrońcy zdążyli się już pobudować na Górkach. Tak, pobudowali domy i pokupowali mieszkanka na jamach chomiczków a teraz krzyczą "chrońmy chomiki!". Czujecie to ludziska? Hipokryzja? Mało powiedziane. To jest jakiś obłęd, absolutny szczyt zakłamania i obłudy.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 11:02
+108
Eko czubki chcą oddać 100 hektarów chomikom. A ludzie z Czechowa niech czekają kolejne kilkanaście lat na park i skrawek zieleni z którego wreszcie mogliby skorzystać.
Avatar
??? / 6 grudnia 2018 o 11:04
+101
jakim trzeba być debilem żeby nie chcieć parku stworzonego na prywatnym gruncie za pieniądze dewelopera, który zaraz po utworzeniu stanie się własnością miasta??? tym bardziej gdy mowa o terenie który leży odłogiem, ulega ciągłej degradacji, jest co roku zaśmiecany i podpalany
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 11:07
+96
No i co tego że developer zarobi? on zarobi a mieszkańcy zyskają 70-ha park, ogólnodostępny który stanie się własnością miasta czyli tak de facto mieszkańców. Obupólna korzyść.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 11:09
+92
ZAGOSPODAROWAĆ W KOŃCU TEN SYF NA CZECHOWIE BO ŻAL PATRZEĆ JAK LATA LECĄ A NIC SIĘ TAM NIE ZMIENIA, JEDYNA FUNKCJA GÓREK W CHWILI OBECNEJ TO WYSYPISKO ŚMIECI ORAZ KIBEL DLA PIESKÓW
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 11:17
+88
zwykły szczur i do tego przenosi choroby groźne dla ludzi
Avatar
rodowity / 6 grudnia 2018 o 11:18
+86
przecież to jakiś żart, kilku mieszkańców wyrzuciło chomiki bo im się znudziły, te się rozmnożyły na wolności, a teraz wielkie halo, poszukajcie jeszcze papug, na pewno jest też kilka kotów
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 11:31
+81
ekolodzy? grupka krzykaczy próbująca za wszelką cenę uwalić jakiekolwiek porozumienie władz miasta z deweloperem, chodzi o to, żeby było tak jak jest i nieważne, że mało kto korzysta w chwili obecnej z poligonu
Avatar
Xyz / 5 dni temu o 10:44
+3
Oj, błyskawicznie jak widać zadziałała wynajęta przez dewelopera agencja PR - ta sama agencja, która zasłynęła słynną manipulacyjną ankietą, z której wynikało że niby 120% (ha, ha) Czechowian popiera beton kosztem zieleni - a której podstawowym zadaniem jest: 1) podszywając się pod "szarych" mieszkańców Lublina trollowanie na wszelkich forach (np. Dziennika Wschodniego): spamowanie - podpinanie "łapek w gorę" za pomysłami TBV, zamieszczanie tekstów typu "jestem za blokami i parkiem", itp. 2) dezawuowanie walorów przyrodniczych Górek i ich znaczenia w napowietrzaniu miasta: np. pisanie o Górkach jako "sralni dla psów", "chaszczach" itd. Nader aktywna działalność tej agencji - vide opanowanie forów prasowych, kłamliwe bilboardy o pseudoparku, na których dziwnym trafem nie widać tych 200 bloków, jakie zamierza postawić na Górkach TBV - służy "zmiękczeniu mózgów" Lublinian i przygotowaniu gruntu pod korzystne dla dewelopera wyniki tego niby "wolnego i demokratycznego" referendum, a mającego tak naprawdę stanowić jedynie wygodny parawan dla decyzji, które już dawno zapadły w zaciszu gabinetów... Niestety, wydaje się że sprawa już została "przyklepana" - o prawdziwych intencjach Ratusza świadczy rozpoczęcie (następnego dnia po wyborach samorządowych!) przekopywania w poprzek Górek pod pretekstem kładzenia magistrali ciepłowniczej. PS. Czyżby magistrala to kolejny - po wybudowaniu za NASZE pieniądze wjazdu na Górki przy ul. Ducha (ze światłami!) - prezencik dla p. Dziuby ze strony Miasta?
Oj, błyskawicznie jak widać zadziałała wynajęta przez dewelopera agencja PR - ta sama agencja, która zasłynęła słynną manipulacyjną ankietą, z której wynikało że niby 120% (ha, ha) Czechowian popiera beton kosztem zieleni - a której podstawowym zadaniem jest: 1) podszywając się pod "szarych" mieszkańców Lublina trollowanie na wszelkich forach (np. Dziennika Wschodniego): spamowanie - podpinanie "łapek w gorę" za pomysłami TBV, zamieszczanie tekstów typu "jestem za blokami i parkiem", itp. 2) dezawuowanie walo... rozwiń
Avatar
Antoni / 5 dni temu o 10:43
+1
LUDZIE - Panie Prezydencie, Radni, PRZESTAŃCIE myśleć interesami deweloperów, a pomyślcie o przyszłości Miasta i jego Mieszkańców !!!! Pewn e zmiany, jak zabudowanie korytarzy antysmogowych sa NIEODRWACALNE!! ! Jestem przeciwny referendum w sprawie Górek, bo deweloper przeprowadzi kampanie za ogromne miliony, a pytanie pewnie będzie, jak wvczesniej, "Czy jesteś za zagospodarowaniem Górek czy za pozostawieniem na nich syfu i sralni dla piesków (takie argumenty podnoszą pewnie trolle wynajęci na forach) Jakis czas temu byłem w Krakowie. Powietrze tragiczne, nie da się oddychać, wiec zamiast tradycyjnej wędrówki po Rynku, czym prędzej wróciliśmy do Lublina. W drodze, gdy staliśmy w korku, w taksówce, zapytałem taksówkarza skąd takie gigantyczne korki i takie kiepskie powietrze. Odpowiedział mi że to wina Prezydenta, który zabudowuje nie tylko korytarze antysmogowe, ale każda wolną przestrzeń w Krakowie, gdzie buduje sie na potęgę -( pokazał mi blokowisko na Prądniku Czerwonym,. Wielkie Wieżowce klocki, jeden obok drugiego gdzieś n12-15 pięter jeden obok drugiego bez parkingów , zieleni, płacy zabaw KOSZMAR). Chciałem kiedyś aby moje dzieci studiowały kiedyś w Krakowie, teraz ani ja ani one nie chcą. To miasto nie jest miastem do życia!!!! OBy tak nie było w Lublinie. Chomiki owszem ważne, ale Ludzie i ich zdrowie ważniejsze!!!
LUDZIE - Panie Prezydencie, Radni, PRZESTAŃCIE myśleć interesami deweloperów, a pomyślcie o przyszłości Miasta i jego Mieszkańców !!!! Pewn e zmiany, jak zabudowanie korytarzy antysmogowych sa NIEODRWACALNE!! ! Jestem przeciwny referendum w sprawie Górek, bo deweloper przeprowadzi kampanie za ogromne miliony, a pytanie pewnie będzie, jak wvczesniej, "Czy jesteś za zagospodarowaniem Górek czy za pozostawieniem na nich syfu i sralni dla piesków (takie argumenty podnoszą pewnie troll... rozwiń
Avatar
Ag / 5 dni temu o 10:42
-1
TBV "zależy poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne Himalaje hipokryzji! Przez ostatnie lata wił się jak piskorz, jawnie popierając interes dewelopera, aby podczas kampanii wyborczej - w obliczu perspektywy utraty dużej części głosów - wpaść nagle na pomysł w stylu Piłata: "obiecuję wam referendum"! Oj, nieładnie, panie Prezydencie Żuk, nieładnie - swego czasu obłudnie obiecywał Pan, że wdroży rekomendacje Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, gdzie m.in sporo było o potrzebie ochrony Górek Czechowskich. I co? Rekomendacje dot. Górek wrzuciłeś Pan do kosza! Tak samo zresztą jak ponad 6,5 tys. uwag do 2 wyłożenia projektu SUiKZP złożonych przez mieszkańców, ponieważ gros z nich postulowała niezabudowywanie Górek! Świadomi Lublinianie w taki sposób wypowiedzieli się wówczas - wysilili się, poczytali kilkaset stron tekstu, zastanowili i podpisali imiennie, pomimo RODO. Ich zdanie nie liczyło się, tak jak 4 tys. uwag po pierwszym wyłożeniu! Uczciwie postawione pytanie w tym planowanym referendum powinno brzmieć: "Czy zgadzasz się, aby Miasto umożliwiło warszawskiemu deweloperowi zarobić grubo ponad 400 mln bez wbicia łopaty i kosztem degradacji ostatniego dużego obszaru naturalnej przyrody i terenu napowietrzającego cały Lublin, a w zamian za to Miasto (z Twoich podatków) zagospodaruje resztki - albo i nie?"
TBV "zależy poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne Hima... rozwiń
Avatar
Helena / 6 dni temu o 16:33
-6
W całym województwie jest pełno tych chomików, a nie tylko na Czechowie. Dlatego ekolodzy powinni zakazać wszelkiej działalności w całym województwie a nie tylko na górkach i pagórkach w Lublinie.
Avatar
Admin / 6 dni temu o 00:41
-12
Przecież kasę wzięli będą bloki na 100
Avatar
Myślenie nie boli / 6 grudnia 2018 o 23:30
+10
'Obrońcy Górek' - pięknie brzmi i jakże szlachetnie, trzeba przyznać. Tylko nikt nie pisze o tym, że ci zakichani ekolodzy/obrońcy zdążyli się już pobudować na Górkach. Tak, pobudowali domy i pokupowali mieszkanka na jamach chomiczków a teraz krzyczą "chrońmy chomiki!". Czujecie to ludziska? Hipokryzja? Mało powiedziane. To jest jakiś obłęd, absolutny szczyt zakłamania i obłudy.
Przypominam, że największą zabudowę na Górkach zrobiło jak do tej pory TBV w postaci osiedla Prestige przy Krańcowej. I kto tu jest zakłamany i obłudny?
Przypominam, że największą zabudowę na Górkach zrobiło jak do tej pory TBV w postaci osiedla Prestige przy Krańcowej. I kto tu jest zakłamany i obłudny? rozwiń
Avatar
Ja / 6 grudnia 2018 o 23:14
+1
Czy dobrze rozumiem? Jak Dzioba postawi na Górkach blok to chomiki zdechną, ale jeśli postawi market albo galerię to będą miały się super? Bardzo pokrętny tok myślenia mają co poniektórzy. Nie ma w tym za grosz logiki. Widocznie nie chodzi o żadną dyskusję nad przyszłością górek, a jedynie o wyszukiwanie kolejnych pretekstów do sprzeciwienia się pomysłowi dewelopera.
 Nie. Jak Dzioba postawi na Górkach bloki to w Lublinie będzie o 30 hektarów zieleni mniej.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2018 o 21:50
-2
W tej części brakuje kortów i basenów niech zostanie tak jest w oknie usługi i rekreacja może boiska może basen
Avatar
Anka / 6 grudnia 2018 o 21:42
-11
Ja czegoś tu nie rozumiem. Czy wam ludzie nie zależy na rozwoju Lublina? Z tego co mi wiadomo właścicielem całych 100 hektarów jest TBV. Goście chcą oddać 70h. za darmo i jeszcze dać kasę od siebie, a na reszcie zbudować nowoczesne budynki mieszkalne, aby Lublin nie ulegał stagnacji i był atrakcyjny dla ludzi spoza miasta. Uwierzcie mi, że nie każdego satysfakcjonują tanie chałtury, które się rozpadają, w zawyżonych cenach... Jak miasto ma się rozwijać, jak dla kilku krzykaczy ważniejsze są "zaniedbane tereny" (delikatnie mówiąc) od parku, który może tylko podnieść atrakcyjność Lublina i mieszkań dla nowych osób.
Ja czegoś tu nie rozumiem. Czy wam ludzie nie zależy na rozwoju Lublina? Z tego co mi wiadomo właścicielem całych 100 hektarów jest TBV. Goście chcą oddać 70h. za darmo i jeszcze dać kasę od siebie, a na reszcie zbudować nowoczesne budynki mieszkalne, aby Lublin nie ulegał stagnacji i był atrakcyjny dla ludzi spoza miasta. Uwierzcie mi, że nie każdego satysfakcjonują tanie chałtury, które się rozpadają, w zawyżonych cenach... Jak miasto ma się rozwijać, jak dla kilku krzykaczy ważniejsze są "zaniedbane tereny" (delikatnie mówiąc) o... rozwiń
Avatar
kik / 6 grudnia 2018 o 21:19
-1
ten chomik z Dysa to jakiś karateka, strach na pole z bronami wyjechać