Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 marca 2016 r.
8:03

Ekspertyza ws. bike parku kosztowała 30 tys. zł. I nadal nie ma pewności kto zawinił

0 25 A A
Z ekspertyz wynika, że tor rowerowy został definitywnie zniszczony i nie nadaje się do naprawy. Najlepiej byłoby wybudować go raz jeszcze, od podstaw (fot. Maciej Kaczanowski)
Z ekspertyz wynika, że tor rowerowy został definitywnie zniszczony i nie nadaje się do naprawy. Najlepiej byłoby wybudować go raz jeszcze, od podstaw (fot. Maciej Kaczanowski)

Do końca czerwca mają rozstrzygnąć się losy śledztwa w sprawie Bike Parku w Lublinie. Mimo opinii biegłych, prokurator wciąż nie może ustalić, kto odpowiada za to, że wart kilka milionów złotych obiekt rozpłynął się po pierwszych deszczach.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ekspertyzę dotyczącą toru rowerowego przy ul. Janowskiej przygotowali specjaliści z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Ich praca kosztowała ponad 30 tys. zł. Dokument liczy ok. 150 stron.

– Nie daje on podstawy zarówno do umorzenia postępowania, jak i do postawienia komukolwiek zarzutów – wyjaśnia Maciej Maćkowski, szef Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ. – W tej sytuacji zachodzi konieczność uzupełnienia dowodów.

Śledczy chcą zgromadzić dodatkową dokumentację i przesłuchać kolejnych świadków. Ze względu na dobro postępowania nie zdradzają szczegółów opinii biegłych. Wiadomo tylko tyle, że „kilka zagadnień” omówionych w dokumencie budzi wątpliwości prokuratora. Pewne jest, że na dodatkowych przesłuchaniach się nie skończy.

– Po uzupełnieniu dowodów zwrócimy się do biegłego o opinię uzupełniającą – dodaje prokurator Maćkowski. – Będzie to opinia ustna, by nie przedłużać postępowania.

Kompletowanie dowodów powinno zająć około dwóch miesięcy. Śledczy zapowiadają, że najpóźniej do czerwca zakończą postępowanie decyzją o umorzeniu lub postawieniu zarzutów.
Bike Park przy ul. Janowskiej powstał w 2010 r. Inwestycja kosztowała blisko 3 mln zł. Tor szybko jednak został zamknięty. Deszcze sukcesywnie rozmywały jego poszczególne elementy. Powstały niebezpieczne dla rowerzystów zapadliska.

W lipcu 2014 roku po kontroli nadzoru budowlanego Bike Park został ostatecznie wyłączony z użytkowania. Fachowcy potwierdzili, że obiekt, który miał służyć amatorom ekstremalnej jazdy na rowerze jest w fatalnym stanie. Korzystanie z niego byłoby niebezpieczne dla cyklistów.

Gospodarz toru – lubelski MOSiR – zamówił dwie ekspertyzy dotyczące Bike Parku. Wynikało z nich, że obiekt został definitywnie zniszczony i nie nadaje się do naprawy. Najlepiej byłoby wybudować go raz jeszcze, od podstaw. Nie wiadomo dokładnie, co było przyczyną rozpadu toru. Mogły to być zarówno błędy w projektowaniu, jak i zaniedbania na etapie budowy.

Po zamknięciu obiektu sprawą zajęła się prokuratura. W lipcu ubiegłego roku śledczy byli jednak zmuszeni zawiesić postępowanie. Nie znaleźli biegłych, którzy mogliby przygotować ekspertyzę dotyczącą toru. Ostatecznie zdecydowano, że badaniem zajmie się lubelski oddział PZIiTB. Biegli pracowali nad opinią od października.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 19:26
0
A gdzie podziali się lobbyści budowy tego toru? Od początku tego pomysłu opinie mieszkańców Lublina były bardzo negatywne. W końcu i tak wydano grubą kasę na niepotrzebną inwestycję. A toru crossowego dalej nie ma w Lublinie i okolicy. Dajcie im ten teren, a sami go urządzą do swoich potrzeb.
Avatar
Gość / 28 marca 2016 o 22:35
0
to jest w dobrym stanie wystarczyłoby trzy dni na wyrównanie tego łopatami i jakis tydzien na jakies szersze poprawki!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 28 marca 2016 o 06:14
0
Juz po chrzescijan przyszli. Ile ludzi ukrzyżowano w ogóle do roku 337? Nie wiadomo. Istnieje tylko jeden dowód rzeczowy sprzed ponad 2000 lat w postaci stopy przebitej gwoździem, która jednak nie była przytwierdzona do krzyża, lecz do jednego z dwóch krawędziaków w kształcie litery X. Cztery mocowania w pozycji X gwarantowały wytrzymywanie bólu bez utraty przytomności. Dowiedziono, że przybijanie do krzyża nie dawałoby oczekiwanego rezultatu, ponieważ człowiek traciłby przytomność po koło 25 minutach, nie odzyskując jej, co wykluczałoby sens takiej kary śmierci. Wiara musi pozostać świętością dla pokoju.
Juz po chrzescijan przyszli. Ile ludzi ukrzyżowano w ogóle do roku 337? Nie wiadomo. Istnieje tylko jeden dowód rzeczowy sprzed ponad 2000 lat w postaci stopy przebitej gwoździem, która jednak nie była przytwierdzona do krzyża, lecz do jednego z dwóch krawędziaków w kształcie litery X. Cztery mocowania w pozycji X gwarantowały wytrzymywanie bólu bez utraty przytomności. Dowiedziono, że przybijanie do krzyża nie dawałoby oczekiwanego rezultatu, ponieważ człowiek traciłby przytomność po koło 25 minutach, nie odzyskując jej, co wykluczałoby sen... rozwiń
Avatar
nieryba / 25 marca 2016 o 07:55
0

Pisałem dawno(można sprawdzić),że Mosir jest liderem biznesu po lubelsku.Zapomnieliscie jak gościu z zielona konewką robił za rolbę na pl.Litewskim? A jak mało to zapraszam na Marinę-za Gierkakwitnącą.a dzisiaj wieje grozą.A co do Bike Parku to pisałem,że ziemię spod Plazy Komeko wywoziło bez opłat i żeby to przykryć na nieuleżanej ziemi wymyślono Bike Park.I tyle w temacie.Jakby co to piję Perłe.

Avatar
Gość / 24 marca 2016 o 20:25
0
Fachowcy potwierdzili, że obiekt, który miał służyć amatorom ekstremalnej jazdy na rowerze jest w fatalnym stanie. Korzystanie z niego byłoby niebezpieczne dla cyklistów. Jazda ekstremana chyba z zalozenia jest nibezpoeczna wiec tor sie nadaje do uzytku!
Avatar
Gość / 24 marca 2016 o 14:59
0

Wyjaśnię wam cioty od ekspertyzy. Woda spłukała ziemię na starboxie do racingu, bo mosir zgredził na koszeniu trawy przez co się nie umacniała. Nie wiem po co winnych szukac, wziac wywrotke ziemi i w 1 dzien mozna (bylo) temat ogarnac. Pytanie czy po 3 latach zlewania i opieradalania sie i defraudowania kasy publicznej na ekspertyzy jedynym wyjsciem nie jest danie w pysk paru idiotom i wziecie w reke lopat zeby naprawic w kilk aosob w dobe to co od 3 lat intytucje panstwowe uwazaja za niemozliwe?

Ty zrobiłeś darmową ekspertyzę w kilku słowach.

A co zawiera ta 150-stronicowa ekspertyza za 30 tys. PLN ?
  :D  Tego nie wie nikt.

Ty zrobiłeś darmową ekspertyzę w kilku słowach.

A co zawiera ta 150-stronicowa ekspertyza za 30 tys. PLN ?
  :D  Tego nie wie nikt.

rozwiń
Avatar
Gość / 24 marca 2016 o 13:52
0
Zycze urzedasom wszelkim by otworzyli swoje firmy i tak sie nimi opiekowali jak zajmuja sie panstwowym mieniem.
Avatar
Gość / 24 marca 2016 o 13:51
0
Wyjaśnię wam cioty od ekspertyzy. Woda spłukała ziemię na starboxie do racingu, bo mosir zgredził na koszeniu trawy przez co się nie umacniała. Nie wiem po co winnych szukac, wziac wywrotke ziemi i w 1 dzien mozna (bylo) temat ogarnac. Pytanie czy po 3 latach zlewania i opieradalania sie i defraudowania kasy publicznej na ekspertyzy jedynym wyjsciem nie jest danie w pysk paru idiotom i wziecie w reke lopat zeby naprawic w kilk aosob w dobe to co od 3 lat intytucje panstwowe uwazaja za niemozliwe?
Avatar
Gość / 24 marca 2016 o 12:13
0
skoro biegli wypowiedzieli się tak żeby nie było pożytku z ich ekspertyzy, to oddać im to "dzieło" do poprawy w ramach gwarancji. A do sprawy włączyć NIK i przynajmniej nie będzie ściemniania i szybko.
Avatar
jOOj / 24 marca 2016 o 12:07
0

Od tego jest kierownik na budowie, żeby wiedzieć, że są błędy w projekcie i żeby je skorygować.

Kierownik jest od realizacji projektu od A do Z jeśli kompetentny projektant z "polecenia" popełnił błąd to kierownik może to zgłosić ale nie musi.... A najważniejsze jest to żeby wszyscy byli dobrze opłaceni i zadowolenie poza zwykłym obywatelem podatnikiem!

Avatar
Gość / 5 lipca 2016 o 19:26
0
A gdzie podziali się lobbyści budowy tego toru? Od początku tego pomysłu opinie mieszkańców Lublina były bardzo negatywne. W końcu i tak wydano grubą kasę na niepotrzebną inwestycję. A toru crossowego dalej nie ma w Lublinie i okolicy. Dajcie im ten teren, a sami go urządzą do swoich potrzeb.
Avatar
Gość / 28 marca 2016 o 22:35
0
to jest w dobrym stanie wystarczyłoby trzy dni na wyrównanie tego łopatami i jakis tydzien na jakies szersze poprawki!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 28 marca 2016 o 06:14
0
Juz po chrzescijan przyszli. Ile ludzi ukrzyżowano w ogóle do roku 337? Nie wiadomo. Istnieje tylko jeden dowód rzeczowy sprzed ponad 2000 lat w postaci stopy przebitej gwoździem, która jednak nie była przytwierdzona do krzyża, lecz do jednego z dwóch krawędziaków w kształcie litery X. Cztery mocowania w pozycji X gwarantowały wytrzymywanie bólu bez utraty przytomności. Dowiedziono, że przybijanie do krzyża nie dawałoby oczekiwanego rezultatu, ponieważ człowiek traciłby przytomność po koło 25 minutach, nie odzyskując jej, co wykluczałoby sens takiej kary śmierci. Wiara musi pozostać świętością dla pokoju.
Juz po chrzescijan przyszli. Ile ludzi ukrzyżowano w ogóle do roku 337? Nie wiadomo. Istnieje tylko jeden dowód rzeczowy sprzed ponad 2000 lat w postaci stopy przebitej gwoździem, która jednak nie była przytwierdzona do krzyża, lecz do jednego z dwóch krawędziaków w kształcie litery X. Cztery mocowania w pozycji X gwarantowały wytrzymywanie bólu bez utraty przytomności. Dowiedziono, że przybijanie do krzyża nie dawałoby oczekiwanego rezultatu, ponieważ człowiek traciłby przytomność po koło 25 minutach, nie odzyskując jej, co wykluczałoby sen... rozwiń
Avatar
nieryba / 25 marca 2016 o 07:55
0

Pisałem dawno(można sprawdzić),że Mosir jest liderem biznesu po lubelsku.Zapomnieliscie jak gościu z zielona konewką robił za rolbę na pl.Litewskim? A jak mało to zapraszam na Marinę-za Gierkakwitnącą.a dzisiaj wieje grozą.A co do Bike Parku to pisałem,że ziemię spod Plazy Komeko wywoziło bez opłat i żeby to przykryć na nieuleżanej ziemi wymyślono Bike Park.I tyle w temacie.Jakby co to piję Perłe.

Avatar
Gość / 24 marca 2016 o 20:25
0
Fachowcy potwierdzili, że obiekt, który miał służyć amatorom ekstremalnej jazdy na rowerze jest w fatalnym stanie. Korzystanie z niego byłoby niebezpieczne dla cyklistów. Jazda ekstremana chyba z zalozenia jest nibezpoeczna wiec tor sie nadaje do uzytku!
Avatar
Gość / 24 marca 2016 o 14:59
0

Wyjaśnię wam cioty od ekspertyzy. Woda spłukała ziemię na starboxie do racingu, bo mosir zgredził na koszeniu trawy przez co się nie umacniała. Nie wiem po co winnych szukac, wziac wywrotke ziemi i w 1 dzien mozna (bylo) temat ogarnac. Pytanie czy po 3 latach zlewania i opieradalania sie i defraudowania kasy publicznej na ekspertyzy jedynym wyjsciem nie jest danie w pysk paru idiotom i wziecie w reke lopat zeby naprawic w kilk aosob w dobe to co od 3 lat intytucje panstwowe uwazaja za niemozliwe?

Ty zrobiłeś darmową ekspertyzę w kilku słowach.

A co zawiera ta 150-stronicowa ekspertyza za 30 tys. PLN ?
  :D  Tego nie wie nikt.

Ty zrobiłeś darmową ekspertyzę w kilku słowach.

A co zawiera ta 150-stronicowa ekspertyza za 30 tys. PLN ?
  :D  Tego nie wie nikt.

rozwiń
Avatar
Gość / 24 marca 2016 o 13:52
0
Zycze urzedasom wszelkim by otworzyli swoje firmy i tak sie nimi opiekowali jak zajmuja sie panstwowym mieniem.
Avatar
Gość / 24 marca 2016 o 13:51
0
Wyjaśnię wam cioty od ekspertyzy. Woda spłukała ziemię na starboxie do racingu, bo mosir zgredził na koszeniu trawy przez co się nie umacniała. Nie wiem po co winnych szukac, wziac wywrotke ziemi i w 1 dzien mozna (bylo) temat ogarnac. Pytanie czy po 3 latach zlewania i opieradalania sie i defraudowania kasy publicznej na ekspertyzy jedynym wyjsciem nie jest danie w pysk paru idiotom i wziecie w reke lopat zeby naprawic w kilk aosob w dobe to co od 3 lat intytucje panstwowe uwazaja za niemozliwe?
Avatar
Gość / 24 marca 2016 o 12:13
0
skoro biegli wypowiedzieli się tak żeby nie było pożytku z ich ekspertyzy, to oddać im to "dzieło" do poprawy w ramach gwarancji. A do sprawy włączyć NIK i przynajmniej nie będzie ściemniania i szybko.
Avatar
jOOj / 24 marca 2016 o 12:07
0

Od tego jest kierownik na budowie, żeby wiedzieć, że są błędy w projekcie i żeby je skorygować.

Kierownik jest od realizacji projektu od A do Z jeśli kompetentny projektant z "polecenia" popełnił błąd to kierownik może to zgłosić ale nie musi.... A najważniejsze jest to żeby wszyscy byli dobrze opłaceni i zadowolenie poza zwykłym obywatelem podatnikiem!

Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek busa na al. Witosa. Kilka osób rannych. Droga zablokowana

Wypadek busa na al. Witosa. Kilka osób rannych. Droga zablokowana 0 0

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Według informacji policjantów kilka osób jest rannych.

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 6 5

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 9 1

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 32 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 40 19

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce