Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2020 r.
19:35

Idzie nowe w kulturze w Lublinie. Przestrzenie Sztuki dla każdego

15 2 A A
Rafał Koziński
Rafał Koziński (fot. Archiwum CK)

- Będziemy tworzyć program laboratorium teatralnego dla młodych aktorów, ale też dla amatorów. Po drugie będziemy pielgrzymować z teatrem w region – mówi o projekcie Przestrzenie Sztuki Rafał Koziński, Dyrektor Programowy i Artystyczny Centrum Kultury w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dla kogo jest nowy ministerialny program, z którego do Centrum Kultury trafi 400 tys. zł?

Przestrzenie Sztuki to nowatorski program skierowany do miłośników i twórców teatralnych zainicjowany i koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Idea projektu opiera się na wsparciu już istniejących ośrodków kultury. Przestrzenie Sztuki (cztery dla teatru i cztery dla tańca) powstaną w siedmiu polskich miastach: Lublinie, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze.

W Lublinie takim miejscem do tworzenia sztuki teatralnej przez twórców niezależnych, nieformalnych grup teatralnych czy NGO będzie Centrum Kultury. W obu dziedzinach – teatrze i tańcu.

Jak się udało przekonać ministerstwo, by fundusze (po 200 tys. zł na taniec i teatr) trafiły właśnie do Centrum Kultury?

Obecnie w CK działa kilka zespołów teatralnych pracujących w różnych kontekstach. Jest teatr współczesny, eksperymentalny, teatry dla młodzieży, seniorów i dzieci. Każdy z nich z wieloma nagrodami na koncie.

Co ważne i wyjątkowe, na stałe w CK tworzy dwóch reżyserów laureatów prestiżowej nagrody reżyserskiej im. Konrada Swinarskiego. To Paweł Passini i Janusz Opryński.

Siłę naszego teatru pokazał też tegoroczny projekt Karnawał Teatralny. W ciągu 100 dni, od stycznia do kwietnia, odbyło się blisko 100 wydarzeń teatralnych, na których frekwencja publiczności wynosiła ponad 110 proc.

Jak w praktyce będą wyglądać Przestrzenie Sztuki -Teatr w Lublinie?

Program opiera się na kilku filarach. Po pierwsze będziemy tworzyć program laboratorium teatralnego dla młodych aktorów, ale też dla amatorów np. licealistów. Po drugie będziemy pielgrzymować z teatrem w region, a widzów z regionu zapraszać do teatru do Lublina. I tak, jeszcze w tym roku pojedziemy ze „Złym” Łukasza Witt-Michałowskiego do kilku miast i miasteczek województwa.

Kolejna rzecz to pokazywanie wysokiej jakościowo sztuki w przestrzeniach publicznych. My tu w Lublinie naprawdę potrafimy to robić. Takie teatralne prezentacje chcemy na stałe wpisać do kalendarza wydarzeń plenerowych.

Program Przestrzeni Sztuki zakłada też jedną premierę teatralną rocznie.

Zapraszacie też niezależnych artystów do korzystania z przestrzeni CK. Na jakich zasadach?

Teatrom i artystom niezwiązanym z żadną instytucją dajemy jedną salę prób, w pełni wyposażoną. Całkowicie bezpłatnie, trzeba się tylko wcześniej do nas zgłosić (przestrzeniesztuki@ck.lublin.pl), wypełnić formularze i zarezerwować przestrzeń.

W najbliższy weekend na placu Litewskim pokazujecie kilkanaście spektakli teatralnych. Zupełnie za darmo. W tym samym czasie dzieje się przeniesiony z sierpnia Carnaval Sztukmistrzów. Dlaczego?

Wiosną Centrum Kultury przeprowadziło badania. Na pytanie z jakiej kulturalniej oferty skorzystaliby widzowie po pandemii w pierwszej kolejności, teatr znalazł się tuż po koncertach i kinie. To pokazuje ogromną potrzebę intensywnej działalności teatralnej w naszym mieście.

Obecnie poprzez Covid mamy na jesieni ogromną ilość wydarzeń przeniesionych z letnich miesięcy i musimy w dialogu pomiędzy organizatorami znajdować najlepsze dla mieszkańców rozwiązania. Mam nadzieję, że lubelska publiczność przyjmie te dwa wydarzenia jak najlepiej i będą one wspólną niezwykłą ofertą kulturalną. Jestem w bieżącym kontakcie z szefem Carnavalu Rafałem Sadownikiem i co ważne zapraszając przedstawiciele MKiDN zapraszaliśmy ich również na Caranaval.

Dlaczego Przestrzenie Sztuki to program „nowatorski”?

Instytut Teatralny bardzo trafnie zdefiniował problemy środowiska, które tworzy poza głównym nurtem teatrów instytucjonalnych. To, to że nie mają gdzie próbować, nie mają gdzie występować i praktycznie nie mają żadnego wsparcia finansowego. Stąd w tym programie oparcie o instytucje, które mają do tego kompetencje i doświadczenie. Bo przecież można by było powołać nowe instytucje, budować sale teatralne, ale to trwałoby lata i raczej by się nie powiodło, bo np. kto by to potem utrzymywał?

Ja czuję misję aby programem wsparcia na każdym poziomie objąć jak największą rzeszę młodych twórców. Sam pamiętam swoje teatralne początki dwie dekady temu. Nie można było znaleźć sali do prób, świateł do stworzenia magii na scenie, ani żadnych finansów na stroje czy scenografie. A jak już powstał spektakl to nie było gdzie go wystawić, a marzenia i wizje teatralne mieliśmy wielkie. Aby móc się pokazywać światu naszą młodą nieopierzoną twórczość w czasach studenckich w Chatce Żaka stworzyliśmy festiwale Theatorgraf i ZdaErzenia. Dlatego dla mnie osobiście pomysł Instytutu Teatralnego jest osobistym wyzwaniem. Aby jako instytucja móc służyć i wspierać rozwój młodej twórczości.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Grał, grał i wygrał. Szóstka trafiona w Lubelskiem

Grał, grał i wygrał. Szóstka trafiona w Lubelskiem

Sobotnie losowanie lotto przyniosło szczęście mieszkańcowi Puław. Na jego konto wpłynie milion złotych.

Śleboda: Nic się tu lepiej nie oglądało
SERIALE
film

Śleboda: Nic się tu lepiej nie oglądało

Serial Śleboda przyciągnął przed ekrany niemal połowę subskrybentów serwisu SkyShowtime w Polsce.

Doradzą jak zdrowo żyć. Bezpłatne porady dietetyczne

Doradzą jak zdrowo żyć. Bezpłatne porady dietetyczne

Jak wytrwać w najpopularniejszym postanowieniu noworocznym? Lubelski NFZ zaprasza na bezpłatną konsultację z dietetykiem.

Dobre zabawki dla dzieci jako alternatywa dla ekranu

Dobre zabawki dla dzieci jako alternatywa dla ekranu

Dzisiejsze dzieci dorastają otoczone ekranami, co często bywa traktowane jako główne źródło rozrywki – ale czy to jedyny sposób? W długich podróżach czy wyjątkowych sytuacjach korzystanie z tabletów czy telefonów wydaje się wygodne, jednak nie zawsze sprawdza się u każdego dziecka. Niektóre maluchy są zbyt małe, inne szybko się nudzą, a jeszcze inne potrzebują aktywności, które zaangażują je w bardziej kreatywny sposób. Na szczęście istnieje wiele świetnych pomysłów na zabawki i zajęcia, które nie wymagają ekranów i potrafią skutecznie zaangażować maluchy, wpływając na ich prawidłowy rozwój. Jakie zabawki mogą zastąpić ekran i zapewnić dzieciom ciekawą rozrywkę? Poznaj nasze propozycje!

Marta Wcisło oburzona wypowiedzią ministra
PIERWSZA STRONA

Marta Wcisło oburzona wypowiedzią ministra

Europosłankę z Lublina zdenerwowały słowa Ireneusz Rasia, wiceministra sportu i turystyki. Poszło o stwierdzenie dotyczące ewentualnego dofinansowania budowy stadionu żużlowego. Ministrowi „trudno by było wyobrazić sobie”, aby budżet państwa dołożył do inwestycji, wartej 250-300 mln zł.

Piłkarze Górnika zaczęli kolejny mikrocykl treningowy. "Nie ma mowy o żadnym strajku"

Piłkarze Górnika zaczęli kolejny mikrocykl treningowy. "Nie ma mowy o żadnym strajku"

Górnik Łęczna w poniedziałek rozpoczął kolejny mikrocykl treningowy. Jego zwieńczeniem będzie pierwszy w tym roku mecz kontrolny z trzecioligową Avią Świdnik. Zanim jednak piłkarze wrócili do zajęć zabrali głos w kwestii zaległości finansowych, o których niedawno informowały media

Zwłoki mężczyzny w jednym z mieszkań na terenie Łukowa

Zwłoki mężczyzny w jednym z mieszkań na terenie Łukowa

Ciało starszego mężczyzny znaleziono w domu jednorodzinnym w Łukowie.

Zabytkowy budynek w centrum miasta sprzedany
AKTUALIZACJA

Zabytkowy budynek w centrum miasta sprzedany

Wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku i od blisko dwóch lat pusty charakterystyczny budynek w centrum Lublina znalazł nowego właściciela.

Australian Open. Iga Świątek i Magdalena Fręch awansowały do drugiej rundy

Australian Open. Iga Świątek i Magdalena Fręch awansowały do drugiej rundy

Rozpoczął się Australian Open 2025. W pierwszej rundzie awans wywalczyła Iga Świątek i Magdalena Fręch. Z kolei z turniejem bardzo szybko pożegnała się Magda Linette i Maja Chwalińska

Kobieta wypadła z 10 piętra budynku. W sprawie zatrzymano 5 osób

Kobieta wypadła z 10 piętra budynku. W sprawie zatrzymano 5 osób

Policja wyjaśnia okoliczności tragicznego wypadku do jakiego doszło w weekend w jednym z bloków w Lublinie.

Społeczna odpowiedzialność biznesu. Dlaczego działania CSR są ważne

Społeczna odpowiedzialność biznesu. Dlaczego działania CSR są ważne

Społeczna odpowiedzialność biznesu - co to jest i dlaczego ma tak duży wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw? Bycie właścicielem dobrze prosperującej firmy to nie tylko praca i zarobek, ale również duża odpowiedzialność na wielu płaszczyznach. Niezależnie od tego, czy firmę prowadzimy na Lubelszczyźnie, czy też innych regionach kraju. Dlaczego działania csr są tak ważne?

Sofa do salonu — TOP 3 praktyczne aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze

Sofa do salonu — TOP 3 praktyczne aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze

Wybór odpowiedniej sofy do salonu to decyzja, która może znacząco wpłynąć na komfort i funkcjonalność przestrzeni dziennej. Sofa stanowi nie tylko miejsce relaksu, ale często jest też centralnym punktem aranżacyjnym salonu. To na niej spędzamy czas z rodziną, przyjmujemy gości czy po prostu odpoczywamy po długim dniu. Warto więc zadbać o to, by zakup ten był przemyślany i dostosowany do naszych potrzeb. Jak podkreślają eksperci, niezależnie od stylu, jaki preferujemy, odpowiedni mebel powinien łączyć w sobie estetykę, wygodę oraz funkcjonalność. Przy wyborze sofy warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów, które pomogą nam cieszyć się meblem przez wiele lat.

Te szkoły podstawowe są najlepsze. Znamy wyniki plebiscytu Wasza Edukacja

Te szkoły podstawowe są najlepsze. Znamy wyniki plebiscytu Wasza Edukacja

Internetowy portal waszaedukacja.pl opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. W pierwszej setce znalazły się także placówki z województwa lubelskiego.

Jeszcze chyba powalczę

Jeszcze chyba powalczę

Czy sztuczna inteligencja zastąpi pisarzy i wyprze inne zawody kreatywne? Czy w ogóle będą jeszcze książki? O tym, oraz o najnowszym kryminale – Zaprzaniec – rozmawiamy z Andrzejem Mathiaszem, lubelskim autorem kryminalnej serii o prokuratorze Adamie Szmycie

Słownik synonimów – klucz do językowej różnorodności

Słownik synonimów – klucz do językowej różnorodności

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ubogim byłby nasz język bez różnorodności wyrażeń? Słownik synonimów to narzędzie, które otwiera przed nami nieograniczone możliwości w wyrażaniu myśli, emocji i idei. Dzięki niemu możemy przekraczać granice prostoty języka i wprowadzać do niego głębię oraz barwność, które nie tylko przyciągają uwagę, ale także pozwalają na bardziej precyzyjne przekazanie treści.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty