Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 grudnia 2018 r.
19:21

Ile każdy mieszkaniec Lublina wyda na lotnisko, Straż Miejską i diety radnych?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 21 A A

Ponad dwa miliardy złotych zamierza wydać w przyszłym roku samorząd Lublina. W przeliczeniu na jednego mieszkańca planowane wydatki mają wynosić 6 829 zł. Sprawdzamy, na co przeznaczone mają być te pieniądze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Samorząd Lublina od wielu lat wydaje więcej pieniędzy, niż wynoszą dochody miejskiej kasy. Brakującą kwotę pożycza, zaciągając kredyty lub emitując obligacje.

W taki sposób statystyczny mieszkaniec Lublina „zadłuży się” w przyszłym roku na 208 zł. Tyle uzyskamy, jeżeli podzielimy zaplanowaną przez prezydenta na przyszły rok pożyczkę przez liczbę mieszkańców. Na koniec przyszłego roku zadłużenie miejskiej kasy może sięgnąć 4 624 zł na mieszkańca. Prawie co piąta złotówka z miejskiej kasy wydawana ma być na inwestycje, daje to 1 213 zł na osobę.

Jak wyglądają zatwierdzone wczoraj wydatki w przeliczeniu na głowę mieszkańca? Oto niektóre pozycje z miejskiego budżetu.

1097,83
wynagrodzenia w placówkach oświatowych

552,60
kursowanie trolejbusów i autobusów komunikacji miejskiej

241,51
wynagrodzenia pracowników Urzędu Miasta Lublin

174,19
odbiór i zagospodarowanie śmieci od mieszkańców

108,87
rozpoczęcie przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego

104,75
obsługa zadłużenia miasta, czyli odsetki od kredytów, pożyczek i obligacji

88,29
wydatki na utrzymanie stołówek w szkołach i przedszkolach

52,96
na podniesienie kapitału lotniska w Świdniku

44,74
bieżące wydatki na oświetlenie ulic, placów i dróg

41,05
na Miejską Bibliotekę Publiczną oraz jej osiedlowe filie

29,28
na utrzymanie Straży Miejskiej

23,56
na rozbudowę Systemu Zarządzania Ruchem

22,95
dodatki mieszkaniowe dla osób niezamożnych

21,76
rozpoczęcie odnowy parku Ludowego

20,63
utrzymanie i remonty szkolnych basenów

17,27
przyszłoroczny etap przebudowy ul. Kalinowszczyzna

11,77
na wykup gruntów pod budowę nowych ulic

8,68
objęcie akcji SPR Sportowej Spółki Akcyjnej

6,80
na utrzymanie schroniska dla bezdomnych zwierząt

5,88
na dodatkowe akcje piłkarskiego Motoru Lublin

5,33
utrzymanie cmentarzy komunalnych

4,41
na rozbudowę parku Jana Pawła II w kierunku Kaczeńcowej

4,17
na rozpoczęcie prac przy przebudowie szkół im Vetrteów

4,06
to rezerwa na obchody 450-lecia Unii Lubelskiej

3,53
na urządzenie kolejnych części parku Jana Pawła II na Czubach

2,94
diety dla miejskich radnych

2,85
utrzymanie zespołu fontann na pl. Litewskim wraz ze stacją trafo

2,37
na szczepienia ochronne dla mieszkańców (przeciw HPV, pneumokokom i grypie)

2,27
miejskie stypendia dla studentów i doktorantów

2,06
miejski program zwalczania narkomanii

1,77
na koncepcję budowy nowego stadionu żużlowego

1,32
na dotacje do wymiany pieców węglowych na inne systemy ogrzewania

0,88
projekty kompleksu boisk na terenie klubu jeździeckiego

0,59
na naprawę alejek w Ogrodzie Saskim

0,59
na przebudowę odcinka ul. Spadochroniarzy

0,52
na urządzenie siłowni i placu zabaw przy Węglarza

0,47
na organizację wyborów do 27 rad dzielnic

0,44
zapłacimy za długi osób zmarłych, które dostało w spadku miasto

0,26
na dwa nowe meleksy dla cmentarza na Majdanku

0,24
na nową stację Lubelskiego Roweru Miejskiego przy ul. Willowej

0,21
na działanie ulicznego monitoringu

0,21
na zaprojektowanie nowego parku na Błoniach

0,15
podróże służbowe miejskich radnych

0,12
na przeprowadzenie oprysków przeciw komarom

0,12
na trzy rowery elektryczne (w tym dwa towarowe) do wypożyczalni przy bibliotece

0,06
nagrody dla uczniów-laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych

0,04
na budowę boiska do siatkówki plażowej przy Medalionów

0,01
na zwalczanie barszczu Sosnowskiego

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
plebs lubelski / 21 grudnia 2018 r. o 20:37
+26
W tyłek se wsadzcie te wyliczenia. Niezle nas Żuniu ze smieciami załatwiłes w innych miastach tak drogo nie bedzie!
 Te podwyzki przede wszystkim zawdzięczamy ministrowi środowiska. Podniósł opłaty śmieciowe o, uwaga uwaga, 600% !!!
Avatar
abc / 21 grudnia 2018 r. o 20:33
+22
W tyłek se wsadzcie te wyliczenia. Niezle nas Żuniu ze smieciami załatwiłes w innych miastach tak drogo nie bedzie!
 Zgadza się. Będzie jeszcze drożej. Kraków - 26 zł, Lublin 21 zł
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 r. o 19:35
+17
Wow, Pulitzer dla Smagi za kolejny arcyciekawy artykuł!
Avatar
Ania / 21 grudnia 2018 r. o 23:36
+11
Wyższe opłaty za śmieci wynikają z chorych pomysłów pisowskiego ministra od wycinki puszczy - Szyszki.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 r. o 19:32
+10
Pięknie na trzecim miejscu wydatki na utrzymanie nikomu nie potrzebnych urzędników - będzie jeszcze drożej bo trzeba "przytulić" kolesi z urzędu marszałkowskiego :)
Avatar
monika / 21 grudnia 2018 r. o 22:38
+8
Zadziwiające jest, że mieszkańcy tak spokojnie przyjęli tę złodziejską podwyżkę opłat za śmieci.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 r. o 11:33
+6
Ładnie nas kosztują zadłużenie i urzędasy towarzysza
Avatar
J / 21 grudnia 2018 r. o 20:49
+6
ODDAJCIE DONCASTER TO NA MNIE ZAROBICIE. JAK NA RAZIE NA MNIE ZARABIA RZESZÓW I WARSZAWA.
Avatar
Luka / 22 grudnia 2018 r. o 08:41
+5
Ja od lutego śmieci będę składal pod ratuszem
Avatar
Rak T IV stopnia / 21 grudnia 2018 r. o 22:10
+5
Poz. 3. 241,51 = wynagrodzenia pracowników Urzędu Miasta Lublin.... Tu zatrudnionych jest więcej użydników niż cały stan Nowy Jork. I ten rak dalej rośnie...
Avatar
analityk / 23 grudnia 2018 r. o 15:26
+2
Na wysoki dług Lublina mało kto zwraca uwagę. A to poważna sprawa. Żuk kompletnie ten problem lekceważy. Rozbuchał administrację do granic zdrowego rozsądku. Powołał następnego wiceprezydenta, wcześniej takiego do spraw oświaty, a tam cały wielki urząd od początku pracuje i sobie radzi. Ciekawi mnie, czy dalej są dwa wydziały geodezji. Dla mnie to kuriozum. Teraz wielkie larum z powodu śmieci. Wiceprezydent w swoim wywiadzie dla ludu z Czechowa o tym pisze jak o armagedonie. Worki mają być zielone, niebieskie i żółte. Pusty śmiech mnie ogarnął. Toż na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim od lat tak się segreguje śmieci i nikt z tego powodu nie popada w depresję i nie piszczy, że całe pojezierze zbankrutuje. Moim zdaniem należy zacząć oszczędzać na wszystkim, co nie znaczy, żeby ograniczyć inwestycje itp. Dobry gospodarz najpierw przygląda się kadrom. a tam przerost widać gołym okiem. Fajne synekury za nasze pieniądze. Trzeba także zastanowić się, czy wykonawcy usług zasługują na nasze zaufanie. Mam wątpliwości. A poza tym, czy jest kontrola społeczna monitorująca działanie tej machiny. Mam duże wątpliwości. O radnych mi nie mówcie, bo większość wszystko przegłosuje, zaprzyjaźnione media napiszą, że byczo jest.
Na wysoki dług Lublina mało kto zwraca uwagę. A to poważna sprawa. Żuk kompletnie ten problem lekceważy. Rozbuchał administrację do granic zdrowego rozsądku. Powołał następnego wiceprezydenta, wcześniej takiego do spraw oświaty, a tam cały wielki urząd od początku pracuje i sobie radzi. Ciekawi mnie, czy dalej są dwa wydziały geodezji. Dla mnie to kuriozum. Teraz wielkie larum z powodu śmieci. Wiceprezydent w swoim wywiadzie dla ludu z Czechowa o tym pisze jak o armagedonie. Worki mają być zielone, niebieskie i żółte. Pusty śmiech mnie ogarn... rozwiń
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 r. o 11:33
+6
Ładnie nas kosztują zadłużenie i urzędasy towarzysza
Avatar
Karol / 22 grudnia 2018 r. o 13:49
+2
Wow, Pulitzer dla Smagi za kolejny arcyciekawy artykuł!
komentarz moim zdaniem głupi , a debile plusują jeszcze
Avatar
bełkot o deweloperach / 22 grudnia 2018 r. o 13:44
-4
Każdy zrzucić się PO 108 złotych, żeby zunio mógł przebudować racławickie POd POtrzeby deweloperów i przy okazji POzbawić tą onegdaj reprezentacyjną ulicę POnad POłowy drzew? Brzmi jak świetny interes!
 ten sam komiczny troll nadaje pod każdym artykułem - pewnie ma płacone od wpisu
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 12:55
+1
Ktos musi finansowac 500+
Avatar
Tyle w temacie / 22 grudnia 2018 r. o 09:27
+3
8,6 bańki na SPR , prawie 6 na Motor ? Jeszcze im mało kasy ? To są studnie bez dna . Efektów zero panienki mają problemy w lidze , w Europie nie istnieją a kopacze czwarty raz czy piąty robią podejście pod awans .
Avatar
Luka / 22 grudnia 2018 r. o 08:41
+5
Ja od lutego śmieci będę składal pod ratuszem
Avatar
on to potrafi! / 22 grudnia 2018 r. o 06:39
+1
Zadziwiające jest, że mieszkańcy tak spokojnie przyjęli tę złodziejską podwyżkę opłat za śmieci.
 Zuczkowi z łatwością udało się to, na czym potknął się nawet taki szczwany lis jak Macron, czyli złupić plebs do gołej skóry pod pretekstem ekologii.
Avatar
priorytety / 22 grudnia 2018 r. o 06:31
-1
A ile na zwalczanie smogu? Poniżej 1 gr? Chyba tak, przecież są ważniejsze sprawy, jak np. wykup gruntów od developerów po to, żeby można wybudować im na koszt miasta drogi dojazdowe do banków ziemi.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 06:25
0
Zaraz, zaraz ... a gdzie jest zrzutka na najem biurowców od Ludzi z Wypchanymi Portfelami? Założę się, że wychodzi więcej niż na utrzymanie stołówek.
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Protest antyłowiecki w Lublinie. Niemal równo rok temu myśliwy zastrzelił 16-latka
zdjęcia
galeria

Protest antyłowiecki w Lublinie. Niemal równo rok temu myśliwy zastrzelił 16-latka

„Wariaci z gnatami biegają lasami” albo „Pomyliłem z dzikiem”. Z takimi hasłami na transparentach ulicami Lublina przeszedł antyłowiecki marsz. Na tydzień przed kolejną rozprawą byłego już myśliwego, który zastrzelił nastolatka.

Jak wybrać laptopa w 2021 roku? - Doradzamy przed zakupem!

Jak wybrać laptopa w 2021 roku? - Doradzamy przed zakupem!

W dzisiejszych czasach laptop jest nieodłącznym elementem naszego życia. Swoje zastosowanie znajduje w pracy, jak i w zwykłej codzienności. Dzięki mobilności pozwala na pracę w podróży, nie obciążając zbytnio naszego bagażu. Wybór sprzętu dla wielu jest nie lada wyzwaniem. Sklepy oferują naprawdę szeroką gammę produktów i osoba nieznająca się na sprzęcie może dostać zawrotu głowy. Nie wiesz jaki laptop będzie odpowiedni do pracy? Chcesz się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę? Ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Czytaj dalej!

Więzienie nic go nie nauczyło. Dusił, kopał i przystawiał nóż do szyi

Więzienie nic go nie nauczyło. Dusił, kopał i przystawiał nóż do szyi

Na dwa miesiące do aresztu trafił 63-letni mieszkaniec gminy Nałęczów, który rzucił się z nożem na dwie kobiety. Obydwie straszył pozbawieniem życia, a jedną z nich dusił i kopał, powodując obrażenia ciała. Recydywiście grozi powrót do więzienia.

465 mln zł dla lubelskich emerytów i rencistów

465 mln zł dla lubelskich emerytów i rencistów

ZUS policzył, ile wydał na tzw. 14-tki, czyli dodatkowe emerytury i renty. W województwie lubelskim wyszedł spory rachunek.

W Kraśniku szykuje się podwyżka opłat. Decyzja za kilka dni

W Kraśniku szykuje się podwyżka opłat. Decyzja za kilka dni

27 złotych od osoby za miesiąc. Taką nową stawkę „podstawową” za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zaproponował Urzędu Miasta Kraśnik. Jeśli na podwyżkę zgodzą się radni, to wyższa od 10 zł od obecnej stawka, zacznie ona obowiązywać od stycznia 2022 roku

Mikołajki w VIVO! Lublin
4 grudnia 2021, 12:00

Mikołajki w VIVO! Lublin

4 i 6 grudnia VIVO! Lublin odwiedzi Święty Mikołaj wraz z elfimi pomocnikami. Wszystkie mikołajkowe atrakcje zaplanowano w godz. 12.00-18.00.

Lublin. Najlepiej wyszedł deweloper. A co z pieniędzmi na stadion?

Lublin. Najlepiej wyszedł deweloper. A co z pieniędzmi na stadion?

Niemal 6,6 mln zł zarobiło miasto sprzedając jednemu z deweloperów działkę przy al. Długosza. Pieniądze z transakcji miały zostać przeznaczone na remont stadionu Lublinianki. Większość pieniędzy została już wydana. Czy na stadion?

Sukces Szymona Szymonowicza na zawodach zapaśniczych w Iranie

Sukces Szymona Szymonowicza na zawodach zapaśniczych w Iranie

Szymon Szymonowicz z Cementu-Gryfa Chełm wywalczył srebrny medal podczas rozegranych w Iranie wojskowych mistrzostwach świata

World of Tanks: Arnold Schwarzenegger zaprasza na święta (wideo)
film

World of Tanks: Arnold Schwarzenegger zaprasza na święta (wideo)

Rok temu był Chuck Norris, teraz będzie Arnold Schwarzenegger. Nadchodzą Operacje Świąteczne w grze World of Tanks na PC.

Ile kosztują psy popularnych ras? Pomerianian, york, labrador?

Ile kosztują psy popularnych ras? Pomerianian, york, labrador?

Rodowodowe szczeniaki czystej krwi potrafią kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ich cena zależna jest od renomy danej hodowli, a także od unikalności i elitarności konkretnej rasy.

Kobieta musiała uciekać do sąsiadki. Mąż rzucił się na nią z nożem

Kobieta musiała uciekać do sąsiadki. Mąż rzucił się na nią z nożem

Policjanci zatrzymali 61-latka, który z nożem rzucił się na żonę. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

W jaki sposób można znaleźć szybko nową pracę?

W jaki sposób można znaleźć szybko nową pracę?

Szukanie nowej pracy często zajmuje dużo czasu. Czasami to wręcz bezsensowne przekopywanie kolejnych ofert i brak odpowiedzi na wysyłane listy motywacyjne i życiorysy. Warto zatem wiedzieć jak sprytnie szukać pracy, za pomocą specjalnych technik i narzędzi. Dowiedz się z naszego tekstu jak zdobywać nową pracę w bardzo krótki okres!

Teufel Real Blue i Real Blue NC: Nowe wersje słuchawek

Teufel Real Blue i Real Blue NC: Nowe wersje słuchawek

799 i 1099 złotych – tyle kosztują nowe słuchawki niemieckiego producenta, czyli Teufel Real Blue i Real Blue NC. Co dostaniemy za takie pieniądze?

Puławy. Mikołajki w Domu Chemika
5 grudnia 2021, 16:00

Puławy. Mikołajki w Domu Chemika

W niedzielę, 5 grudnia o godz. 16 w puławskim Domu Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) odbędą się miejskie Mikołajki 2021. W programie moc atrakcji.

"Jestem siódemką, jadę na Felin". Lubelskie autobusy i trolejbusy będą mogły mówić

"Jestem siódemką, jadę na Felin". Lubelskie autobusy i trolejbusy będą mogły mówić

Lubelskie autobusy i trolejbusy mogą zacząć przekazywać osobom niewidomym i słabowidzącym komunikaty o numerze linii i kierunku jazdy. Do takiego rozwiązania przymierza się Zarząd Transportu Miejskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!