Gotowy jest już nowy projekt planu zagospodarowania Podzamcza. Nie przewiduje już chowania al. Tysiąclecia w "półtunelu”, pozwala za to wyburzyć gmach po inspektoracie PZU. Od piątku projekt będzie publicznie dostępny, a każdy będzie mógł zgłosić swoje uwagi.
Pierwszy projekt nie dotrwał do etapu głosowania w Radzie Miasta, bo wywoływał zbyt dużo emocji. Najbardziej kontrowersyjna była propozycja, by al. Tysiąclecia zagłębić w ziemi i przykryć betonową płytą. Pomysł krytykowano jako kosztowny i zbyt inwazyjny w miejscu już teraz radykalnie przeciętym ruchliwą dwupasmówką. Pod naporem krytyki prezydent postanowił, że nie przekaże projektu Radzie Miasta, tylko da urbanistom do poprawki między innymi po to, by wykreślili z niego zagłębianie al. Tysiąclecia.
Poprawiony dokument jest już gotowy. Zgodnie z zapowiedziami nie przewiduje już zagłębienia w ziemi al. Tysiąclecia ani przykrywania jej płytą, po której można by przejść ze Starego Miasta na Podzamcze.
W porównaniu ze wcześniejszymi propozycjami "rośnie” też budynek usługowy, którego budowa byłaby dopuszczona na pl. Singera. Miasto zapewnia, że doprecyzowało też zapisy określające zasady umieszczania reklam i urządzania przestrzeni ogólnodostępnych.
Ważne daty
• Od piątku będzie wyłożony do publicznego wglądu w siedzibie Wydziału Planowania przy Wieniawskiej 14. Będzie tam dostępny od 3 do 24 kwietnia. Każdy będzie mógł go obejrzeć, skrytykować lub pochwalić. - Uwagi do wyłożonego projektu mogą być składane do 8 maja - zapowiada Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora wydziału.
• 20 kwietnia o godz. 13 (Trybunał Koronny) miasto zorganizuje publiczną i otwartą dyskusję nad dokumentem.
• Po 8 maja planiści i prezydent będą musieli ocenić, które uwagi uznają za zasadne. Potem zapadnie decyzja, czy tym razem dokument trafi do rąk radnych.