Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 lutego 2015 r.
6:30
Edytuj ten wpis

Nowy pomysł na Podzamcze. "Rzeka jest sercem tego miejsca"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
190 29 A A

Jest nowy pomysł na urządzenie zdegradowanych i chaotycznie urządzonych terenów Podzamcza. Społeczny projekt przygotowało Forum Kultury Przestrzeni oraz lubelski architekt Bolesław Stelmach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chcielibyśmy, żeby nasze postulaty były uwzględnione w przygotowywanym właśnie planie zagospodarowania przestrzennego Podzamcza - mówi Jan Kamiński z Forum Kultury Przestrzeni.

Plan jest wciąż opracowywany. Pierwsza jego wersja spotkała się z krytyką ze względu na przewidywane w tym dokumencie obniżenie poziomu al. Tysiąclecia i przykrycie jej betonową płytą. Prezydent wycofał się z tego pomysłu, dlatego plan wrócił na biurka miejskich urzędników. - Nie jest za późno na uwzględnienie naszych postulatów. Czas jest jak najbardziej właściwy.

To, co od razu rzuca się w oczy w tej koncepcji to odsłonięte koryto Czechówki. Spory odcinek rzeki jest teraz całkowicie niewidoczny, bo jeszcze w trakcie międzywojnia została ona przekryta. W nowym wariancie to właśnie rzeka miałaby być najważniejszą osią nowo zagospodarowanego Podzamcza. Wzdłuż Czechówki pozostawiony miałby być również pas wolny od zabudowy.

- Naszym zdaniem to rzeka jest sercem tego miejsca. Tak naprawdę, jeśli chcemy wykreować tu atrakcyjną i ciekawą przestrzeń, to właśnie odkrycie rzeki i wprowadzenie tam zieleni, tarasów i tego co proponujemy na wizualizacjach nadałoby temu miejscu unikatowy charakter i byłoby zgodne z obecnymi trendami. A trendy na świecie są takie, żeby rzeki wyciągać a nie trzymać je gdzieś pod ziemią i udawać, że są kanałami - mówi Kamiński.
Jego zdaniem nie ma obaw, że Czechówka okaże się zbyt wątłą rzeką, by móc ją eksponować. - Jest wiele żeby to piętrzyć i przekształcać. Są na świecie przykłady jeszcze węższych rzek, które się odkrywa i traktuje adekwatnie do skali danej rzeki.

Społeczny projekt zakłada ponadto odtworzenie zabudowy w mniej więcej w takich kwartałach, w jakich znajdowała się ona tu przed II wojną światową, gdy była to żydowska część miasta. Na planie znów miałaby się pojawić ul. Szeroka, będąca przed wojną główną ulicą żydowskiego miasta. W nowym wydaniu miałaby funkcjonować jako deptak, podobnie jak ul. Nadstawna, która teraz ginie gdzieś na parkingu obok hali Nova. Zwężona miałaby zostać al. Tysiąclecia, a autorzy opracowania chcieliby znacznie obniżyć rangę tej drogi.

Wizualizacje i mapa: "Społeczna koncepcja zagospodarowania Podzamcza. Forum Kultury Przestrzeni, Bolesław Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne”
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
John / 14 lutego 2015 r. o 11:25
0

Beton to dopiero bedzie jak stary projekt zostanie zaakceptowany. I wielka ściana odgradzająca starówkę od podzamcza, na którym i tak znajdą się budynki :-) Projekt społeczny oprócz budynków z CEGŁY zakłada wyciągnięcie rzeki, zrobienie stawu i zazielenie pobliskich terenów. Więc ci którzy nie posiadaja wiedzy w temacie, proszę się nie wypowiadać

Avatar
Basia / 14 lutego 2015 r. o 08:51
0

A skąd wziąć na to pieniądze. Naszym włodarzom wydaje się że jesteśmy bardzo bogatym miastem (chyba w długi).  Bardzo śmiałe zmiany, wizje, a póżniej kończy się na planach-za które płaci się grube sumy, a na realizację zaciąga się kredyty, lub oddaje w ręce zagranicznych inwestorów.

 
Avatar
jur / 13 lutego 2015 r. o 18:20
0

Na odkrytą Czechówkę - pełna zgoda. Wzdłuż niej zielony spacerowy bulwar. Ale nie ma zgody na betonową zabudowę, która całkowicie i na zawsze pozbawi Podzamcze jego uroku. Nie ma też zgody na przywrócenie dzielnicy żydowskiej. Obejrzyjcie przedwojenne albumy to przekonacie się jakie tam były slumsy. 

Avatar
sdf / 13 lutego 2015 r. o 18:05
0

Uśmiałem się jak koń.. Spiętrzyć rzekę... a moze w ogóle elektrownie tam pan zbuduj, zalac wszystkie inne działki w górę rzeki i niech sobie Podzamcze ładnie wygląda, zwężyć Aleje Tysiąclecia... ręce opadają. Zajmują się tacy "artyści" nikomu niepotrzebnymi rzeczami i utrudniają ludziom życie, rozgonić towarzystwo niech zajmie się czymś pozytecznym

Avatar
SYLWESTER / 13 lutego 2015 r. o 16:34
0

************************* POPARCIE  DLA   INTERNAUTY  *OLO*  *************************************** Takie  referendum  na  odwołanie  p.Zuka  ze  stanowiska  Prezydenta  Lublina  jest  w  całkowitym  interesie  mieszkańców  pięknego  Lublina .   Podpisuje  się  pod  organizacją  REFERENDUM  i   namawiam  wszystkich  Tych  Lublinian  Którym  na  sercu  leźy  dobro  Naszego  pięknego  miasta  LUBLINA ! .  KONIEC   ZADŁUZANIA   NASZEGO  MIASTA  I   KONIEC  KORUPCJI   W   NASZ YM   PIEKNYM  MIESCIE !!! .

************************* POPARCIE  DLA   INTERNAUTY  *OLO*  *************************************** Takie  referendum  na  odwołanie  p.Zuka  ze  stanowiska  Prezydenta  Lublina  jest  w  całkowitym  interesie  mieszkańców  pięknego  Lublina .   Podpisuje  się  pod  organizacją  REFERENDUM  i   namawiam  wszystkich  Tych  Lublinian  Którym  na  sercu  leźy ... rozwiń

Avatar
Jan / 13 lutego 2015 r. o 16:29
0

Architekci mają wizję. dobrze żeby projekltowali dla ludzi a nie dla realizacji swoich głupich idei. Proponuje wizją póść  pójść dalej.

Nallepiej zlikwidować Al. Tysiąclecia, (ruch który jest na al. gdzie ma sie przemieścić?) Przwrócić moktradła wkół zamku.

Avatar
SYLWESTER / 13 lutego 2015 r. o 16:23
0

*********************POCZEKAJMY  NA  CAŁKOWITE   ZAKONCZENIE   PROJEKTU ***************** Oczywiście  jesteśmy  pewni, źe  otrzymamy  kilka  projektów  z  których  wybierzemy  ten  najlepszy polski  projekt  słuźący  interesowi  pięknego  Naszego  Lublina .    Jeźeli   Zydzi  chcą  rzeczywiście złoźyć  projekt  źydowski  dla  Lublina  to polecam  wykonanie  projektu  ul.  Kościelnej  bocznej  1go Maja  którą  kiedyś  nazywaliśmy...*Zydy*  a  w  którym  to  projekcie  teź  moźna  wykorzystać ...    rzekę ... czerniejówke .   A  Podzamcze  lepiej  niech  pozostanie  w  architekturze  polskiej  uwzglę dniając  historyczny  okres  Lublina (!) .

*********************POCZEKAJMY  NA  CAŁKOWITE   ZAKONCZENIE   PROJEKTU ***************** Oczywiście  jesteśmy  pewni, źe  otrzymamy  kilka  projektów  z  których  wybierzemy  ten  najlepszy polski  projekt  słuźący  interesowi  pięknego  Naszego  Lublina .    Jeźeli   Zydzi  chcą  rzeczywiście złoźyć  projekt  źydowski  dla  Lublina  to polecam  wykonanie  proj... rozwiń

Avatar
Olo / 13 lutego 2015 r. o 15:18
0

Proponuję zmobilizować siły i doprowadzić do referendum nad odwołaniem Żuka.

Gdyby miastem rzadził Polak, to skończyłyby się te fanaberie.

Avatar
adam / 13 lutego 2015 r. o 14:47
0
Może ja jestem dyletantem i nie znam sie nic na nowoczesnej architekturze,ale jak dla mnie ten projekt przewidujący w tym miejscu kupe betonowych klocków i odkrytą naszą rzeczke Czechówke ze śladową ilością zieleni.Nic ożywczego w tym miejscu nie wnosi.Ten teren przedewszystkim powinien być z dużą ilością zieleni z nie wysoką zabudową nie z tego wszech obecnego betonu a poprostu z cegły.Ja w tym miejscu widze jakieś kafejki i ja wiem jakąś fajną podświetlną fontanne i geralnie chciałbym żeby to miejsce poprostu całą dobe tentniło życiem.A nie miejscem gdzie powstaną kolejne galerie i wszelkiej maści sklepy.
Może ja jestem dyletantem i nie znam sie nic na nowoczesnej architekturze,ale jak dla mnie ten projekt przewidujący w tym miejscu kupe betonowych klocków i odkrytą naszą rzeczke Czechówke ze śladową ilością zieleni.Nic ożywczego w tym miejscu nie wnosi.Ten teren przedewszystkim powinien być z dużą ilością zieleni z nie wysoką zabudową nie z tego wszech obecnego betonu a poprostu z cegły.Ja w tym miejscu widze jakieś kafejki i ja wiem jakąś fajną podświetlną fontanne i geralnie chciałbym żeby to miejsce poprostu całą dobe tentniło życiem.A ni... rozwiń
Avatar
Zenek / 13 lutego 2015 r. o 13:47
0

Pomysł absolutnie udany.Trzymam kciuki, zeby się udało! Z projektu wynika, że będzie cegła nie beton, rzeka, staw i zieleń. Zalecam dokładnie przeanalizowanie projektu tutaj wypowiadającym się. Lepszej koncepcji na zagospodarowanie tego miejsca nie można sobie wyobrazić! Stary projekt oddzielający stare miasto ścianą nie powinien wejść w życie. Teraz wszystko w rękach władzy.

Avatar
John / 14 lutego 2015 r. o 11:25
0

Beton to dopiero bedzie jak stary projekt zostanie zaakceptowany. I wielka ściana odgradzająca starówkę od podzamcza, na którym i tak znajdą się budynki :-) Projekt społeczny oprócz budynków z CEGŁY zakłada wyciągnięcie rzeki, zrobienie stawu i zazielenie pobliskich terenów. Więc ci którzy nie posiadaja wiedzy w temacie, proszę się nie wypowiadać

Avatar
Basia / 14 lutego 2015 r. o 08:51
0

A skąd wziąć na to pieniądze. Naszym włodarzom wydaje się że jesteśmy bardzo bogatym miastem (chyba w długi).  Bardzo śmiałe zmiany, wizje, a póżniej kończy się na planach-za które płaci się grube sumy, a na realizację zaciąga się kredyty, lub oddaje w ręce zagranicznych inwestorów.

 
Avatar
jur / 13 lutego 2015 r. o 18:20
0

Na odkrytą Czechówkę - pełna zgoda. Wzdłuż niej zielony spacerowy bulwar. Ale nie ma zgody na betonową zabudowę, która całkowicie i na zawsze pozbawi Podzamcze jego uroku. Nie ma też zgody na przywrócenie dzielnicy żydowskiej. Obejrzyjcie przedwojenne albumy to przekonacie się jakie tam były slumsy. 

Avatar
sdf / 13 lutego 2015 r. o 18:05
0

Uśmiałem się jak koń.. Spiętrzyć rzekę... a moze w ogóle elektrownie tam pan zbuduj, zalac wszystkie inne działki w górę rzeki i niech sobie Podzamcze ładnie wygląda, zwężyć Aleje Tysiąclecia... ręce opadają. Zajmują się tacy "artyści" nikomu niepotrzebnymi rzeczami i utrudniają ludziom życie, rozgonić towarzystwo niech zajmie się czymś pozytecznym

Avatar
SYLWESTER / 13 lutego 2015 r. o 16:34
0

************************* POPARCIE  DLA   INTERNAUTY  *OLO*  *************************************** Takie  referendum  na  odwołanie  p.Zuka  ze  stanowiska  Prezydenta  Lublina  jest  w  całkowitym  interesie  mieszkańców  pięknego  Lublina .   Podpisuje  się  pod  organizacją  REFERENDUM  i   namawiam  wszystkich  Tych  Lublinian  Którym  na  sercu  leźy  dobro  Naszego  pięknego  miasta  LUBLINA ! .  KONIEC   ZADŁUZANIA   NASZEGO  MIASTA  I   KONIEC  KORUPCJI   W   NASZ YM   PIEKNYM  MIESCIE !!! .

************************* POPARCIE  DLA   INTERNAUTY  *OLO*  *************************************** Takie  referendum  na  odwołanie  p.Zuka  ze  stanowiska  Prezydenta  Lublina  jest  w  całkowitym  interesie  mieszkańców  pięknego  Lublina .   Podpisuje  się  pod  organizacją  REFERENDUM  i   namawiam  wszystkich  Tych  Lublinian  Którym  na  sercu  leźy ... rozwiń

Avatar
Jan / 13 lutego 2015 r. o 16:29
0

Architekci mają wizję. dobrze żeby projekltowali dla ludzi a nie dla realizacji swoich głupich idei. Proponuje wizją póść  pójść dalej.

Nallepiej zlikwidować Al. Tysiąclecia, (ruch który jest na al. gdzie ma sie przemieścić?) Przwrócić moktradła wkół zamku.

Avatar
SYLWESTER / 13 lutego 2015 r. o 16:23
0

*********************POCZEKAJMY  NA  CAŁKOWITE   ZAKONCZENIE   PROJEKTU ***************** Oczywiście  jesteśmy  pewni, źe  otrzymamy  kilka  projektów  z  których  wybierzemy  ten  najlepszy polski  projekt  słuźący  interesowi  pięknego  Naszego  Lublina .    Jeźeli   Zydzi  chcą  rzeczywiście złoźyć  projekt  źydowski  dla  Lublina  to polecam  wykonanie  projektu  ul.  Kościelnej  bocznej  1go Maja  którą  kiedyś  nazywaliśmy...*Zydy*  a  w  którym  to  projekcie  teź  moźna  wykorzystać ...    rzekę ... czerniejówke .   A  Podzamcze  lepiej  niech  pozostanie  w  architekturze  polskiej  uwzglę dniając  historyczny  okres  Lublina (!) .

*********************POCZEKAJMY  NA  CAŁKOWITE   ZAKONCZENIE   PROJEKTU ***************** Oczywiście  jesteśmy  pewni, źe  otrzymamy  kilka  projektów  z  których  wybierzemy  ten  najlepszy polski  projekt  słuźący  interesowi  pięknego  Naszego  Lublina .    Jeźeli   Zydzi  chcą  rzeczywiście złoźyć  projekt  źydowski  dla  Lublina  to polecam  wykonanie  proj... rozwiń

Avatar
Olo / 13 lutego 2015 r. o 15:18
0

Proponuję zmobilizować siły i doprowadzić do referendum nad odwołaniem Żuka.

Gdyby miastem rzadził Polak, to skończyłyby się te fanaberie.

Avatar
adam / 13 lutego 2015 r. o 14:47
0
Może ja jestem dyletantem i nie znam sie nic na nowoczesnej architekturze,ale jak dla mnie ten projekt przewidujący w tym miejscu kupe betonowych klocków i odkrytą naszą rzeczke Czechówke ze śladową ilością zieleni.Nic ożywczego w tym miejscu nie wnosi.Ten teren przedewszystkim powinien być z dużą ilością zieleni z nie wysoką zabudową nie z tego wszech obecnego betonu a poprostu z cegły.Ja w tym miejscu widze jakieś kafejki i ja wiem jakąś fajną podświetlną fontanne i geralnie chciałbym żeby to miejsce poprostu całą dobe tentniło życiem.A nie miejscem gdzie powstaną kolejne galerie i wszelkiej maści sklepy.
Może ja jestem dyletantem i nie znam sie nic na nowoczesnej architekturze,ale jak dla mnie ten projekt przewidujący w tym miejscu kupe betonowych klocków i odkrytą naszą rzeczke Czechówke ze śladową ilością zieleni.Nic ożywczego w tym miejscu nie wnosi.Ten teren przedewszystkim powinien być z dużą ilością zieleni z nie wysoką zabudową nie z tego wszech obecnego betonu a poprostu z cegły.Ja w tym miejscu widze jakieś kafejki i ja wiem jakąś fajną podświetlną fontanne i geralnie chciałbym żeby to miejsce poprostu całą dobe tentniło życiem.A ni... rozwiń
Avatar
Zenek / 13 lutego 2015 r. o 13:47
0

Pomysł absolutnie udany.Trzymam kciuki, zeby się udało! Z projektu wynika, że będzie cegła nie beton, rzeka, staw i zieleń. Zalecam dokładnie przeanalizowanie projektu tutaj wypowiadającym się. Lepszej koncepcji na zagospodarowanie tego miejsca nie można sobie wyobrazić! Stary projekt oddzielający stare miasto ścianą nie powinien wejść w życie. Teraz wszystko w rękach władzy.