Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 grudnia 2016 r.
10:47

Kiedy powstał kościół Św. Mikołaja? Który kościół w Lublinie jest najstarszy?

114 9 A A

Rozmowa z dr. hab. Jackiem Chachajem z Instytutu Historii KUL.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Wybiera się pan dziś na uroczystości odpustowe do najstarszego lubelskiego kościoła św. Mikołaja?

Moim zdaniem nie najstarszego. Bardzo bym chciał, żeby rzekoma legenda znalazła potwierdzenie w wynikach badań i historia kościoła na Czwartku sięgała czasów Mieszka. Dokumenty mówią co innego. Najstarsze wzmianki źródłowe, które odnosimy do tego kościoła pochodzą ze spisów dziesięciny papieskiej za lata 1350-1351 oraz 1354. Odnosimy, bo nawet tu nie ma całkowitej pewności, że wspomniane zapisy dotyczą świątyni z Czwartku. Mogą być związane z jakimkolwiek kościołem pod tym wezwaniem znajdującym się na terenie archidiakonatu lubelskiego. Ale nie ma sensownych alternatywnych powiązań tych wzmianek z innymi kościołami. Dlatego można je uznać za najstarsze potwierdzenie faktu istnienia kościoła na tym wzgórzu. XIV wiek. Nie czasy Mieszka.

• Może dokumenty są, tylko pan czy w ogóle naukowcy o nich nie wiedzą…

Jasne, możemy tak przyjąć. Ale szansa, że leżą na przykład gdzieś w watykańskich archiwach jest jak trafienie szóstki w Lotto.

Wracając do dokumentów z XIV wieku, które znamy. W wykazach świętopietrza (opłaty wnoszonej na rzecz papiestwa z racji jego zwierzchnictwa nad danymi ziemiami – red.) lubelskiego kościoła św. Mikołaja nie ma. To znaczy, że nie był wówczas świątynią parafialną. Nie był nią jeszcze przeszło 300 następnych lat. Parafia w Lublinie wtedy była jedna, jej siedzibą był obecnie nieistniejący kościół św. Michała, który z tego powodu nazywano farą.

Pierwszy opis świątyni pod wezwaniem św. Mikołaja na Czwartku zawierają akta wizytacji przeprowadzonej w 1595 roku przez archidiakona lubelskiego Jerzego Zamoyskiego z polecenia biskupa krakowskiego Jerzego Radziwiłła. Jest tam opis budynku nazywanego „kaplicą” – capella, oraz „kościołem lub kaplicą” ecclesia seu Capella. Zapewne należy to rozumieć, że był to obiekt stosunkowo niewielki w porównaniu z innymi świątyniami. Wizytator opisuje ołtarze, wyposażenie, jest wzmianka o cmentarzu i znajdującej się po północnej stronie kościoła kostnicy.

Na bardzo znanej rycinie widoku Lublina Abrahama Hogenberga z 1618 roku mamy pierwsze przedstawienie kościoła na Czwartku. Widać budynek o wyraźnie odrębnym od nawy, niższym i węższym od niej prezbiterium, oraz smukłą wieżą w połowie długości nawy. Jeśli rzeczywiście materiałów do ryciny dostarczali lubelscy jezuici i szkice były wykonane z natury, to z duży prawdopodobieństwem można przyjąć, że tak wyglądał kościół św. Mikołaja na przełomie XVI i XVII.

• To dlaczego dawne przewodniki po Lublinie i autorzy różnych tekstów traktują ten kościół jako „prastary”.

Określenia „pierwsza przed innymi świątyniami Lublina” używa archidiakon lubelski Aleksander Trembiński w aktach wizytacji w 1738 roku. Ale należy to rozumieć, że znajdująca się wówczas w bardzo złym stanie świątynia była starsza od większości spośród około dwudziestu ówcześnie istniejących w Lublinie obiektów sakralnych.

• Około dwudziestu?

Tak, w XVIII wieku w Lublinie na kilometrze powierzchni było więcej kościołów niż w większości miast ówczesnej Rzeczpospolitej. Podobne zagęszczenie obiektów sakralnych było w Krakowie.
Po raz pierwszy wiadomość, że kościół św. Mikołaja został fundowany „dla ludu” w 986 roku przez Mieszka I pojawia się w 1819 roku w dokumencie, który przygotowywał Kazimierz Brandys pełniący funkcję „dozorcy miast województwa lubelskiego”. To były pierwsze lata istnienia powołanego do życia na kongresie wiedeńskim Królestwa Polskiego. Specyficzny czas, kiedy niektórzy uważali, że trzeba wszystko uporządkować. Dokumenty i miasto też. Wytyczono wówczas nowe ulice. Na przykład trakty, które przekształciły się później w ulicę Lubartowską czy Al. Racławickie. Uporządkowano plac Litewski. Ten jaki znamy pochodzi z tamtego okresu. Czas powstania dokumentów Brandysa to także czas rozwoju infrastruktury, miejskich inwestycji.

• Data 986 roku jako czas powstania kościoła św. Mikołaja była pomysłem „dozorcy miast województwa lubelskiego”?

Wiadomość powstała w niejasnych do dziś okolicznościach. Mogła być jego wymysłem. Początkowo mogła ją znać niewielka grupa osób. Ale do spopularyzowania tej wersji przyczynił się przewodnik po Lublinie wydany w 1839 roku przez Seweryna Zenona Sierpińskiego. Tam czytamy o wzniesieniu kościoła św. Mikołaja przez Mieszka I w 986 roku. Sierpiński nie podał źródła, z którego zaczerpnął informację, lecz we wstępie do przewodnika stwierdził, że przejrzał zestawienie Brandysa, które zresztą ocenił nisko.

Na dodatek nie znano wówczas początków rozwoju sieci kościelnej w Lublinie. W przypadku kaplicy zamkowej sądzono, że została fundowana przez Władysława Jagiełłę, zaś z kościołem św. Michała wiązała się legenda mówiąca o jej wzniesieniu przez Leszka Czarnego. Dosłowne przyjęcie funkcjonujących w XIX wieku przekazów zmuszało do przyjęcia, że jakiś inny kościół lubelski musiał pełnić funkcje parafialne w najwcześniejszym okresie. W przeciwnym przypadku należałoby uznać, że aż do 1282 roku, w którym, zgodnie z tradycją założono kościół św. Michała w ogóle nie było chrześcijańskiej świątyni w Lublinie.

Wersja o powstaniu świątyni pod wezwaniem św. Mikołaja w czasach Mieszka I upowszechniła się też wśród związanego z Lublinem duchowieństwa. W XIX wiecznych schematyzmach diecezji lubelskiej (rodzaj rocznika statystycznego dla każdej diecezji, wydawany w języku łacińskim – red.) początkowo datowano świątynię na Czwartku na drugą połowę XVII wieku. Potem uzupełniano o zapis, że zgodnie z tradycją świątynia powstała około 986 roku. Jeszcze później pojawiła się wersja podająca wyłącznie datę powstania w 986 roku, bez zapisu o XVII wieku. W 1889 roku mamy datę 965, co było zapewne próbą zastąpienia daty 986, być może słabo kojarzonej z chrystianizacją.

Gdy na przełomie XIX i XX wieku ksiądz Jan Ambroży Wadowski podjął jako pierwszy poważne badania naukowe nad dziejami kościołów lubelskich przekonanie o powstaniu świątyni pod wezwaniem św. Mikołaja w czasach Mieszka I było już silnie ugruntowane. J. A. Wadowski podzielał tę opinię i zawarł ją w swoich pracach.

• Kto może rozwiązać zagadkę wieku kościoła?

Przeprowadziłem kwerendę źródłową jako członek grupy naukowców różnych dyscyplin, których zaprosił do współpracy proboszcz, ksiądz Piotr Kawałko. Chodziło między innymi o przeprowadzenie badań archeologicznych i georadarowych. Nie znam ich wyników. Zmienię zdanie na temat wieku świątyni jeśli na przykład zostanie znaleziony fragment murów czy relikty drewnianej budowli, które da się wydatować.

• To który kościół w Lublinie jest najstarszy?

Moim zdaniem ten, który stał tam, gdzie teraz jest kościół dominikanów. Mam nadzieję, że z okazji 700-lecia Lublina będą okazje do rozmów i dyskusji na takie tematy. Bo co my wiemy o historii miasta, nic nie wiemy.

Dziś w kościele Świętego Mikołaja na Czwartku o godz. 6.30, 8.30 i 16.00 msze z błogosławieństwem relikwiami św. Mikołaja. O godz. 18.00 – msza na zakończenie odpustu pod przewodnictwem ks. biskupa Artura Mizińskiego
Dziś w kościele Świętego Mikołaja na Czwartku o godz. 6.30, 8.30 i 16.00 msze z błogosławieństwem relikwiami św. Mikołaja. O godz. 18.00 – msza na zakończenie odpustu pod przewodnictwem ks. biskupa Artura Mizińskiego

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 grudnia 2016 o 12:53
0
Bardzo ciekawy artykuł !
Avatar
Mirek / 9 grudnia 2016 o 14:57
0
W tym wypadku napisane zostało poprawnie. Trochę w słowinkach trzeba poczytać zanim komuś zarzuci się niekompetencje.
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 7 grudnia 2016 o 14:55
0
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
Procesja Anka / 7 grudnia 2016 o 11:02
0
Czy jeszcze kogoś to obchodzi?
Avatar
Gość / 7 grudnia 2016 o 10:23
0
A czy to nie tu szalał pedofil "muzyk"
Avatar
Gość / 7 grudnia 2016 o 00:21
0
Bardo interesujący tekst. Moim zdaniem trzeb wziąć pod uwagę co na Czwartku było w czasach przedchrześcijańskich. Prawdopodobnie oddawano tam cześć jakimś bożkom. Naturalne jest więc, że właśnie w takim miejscu zbudowano potem kościół aby przyciągnąć ludzi do nowej religii. Zatem tam musiał być kościół wraz z początkiem chrześcijaństwa.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 21:37
0
"Moim zdaniem nie najstarszego." Panie redaktorze nie z przymiotnikami piszemy RAZEM!!! "nienajstarszego".
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 14:37
0
oszolomom zawsze cos nie tak...
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 11:06
0
A to nie powinno się znaleźć na parafialnej tablicy ogłoszeń? Zjedzą nas katole....
Avatar
Gość / 11 grudnia 2016 o 12:53
0
Bardzo ciekawy artykuł !
Avatar
Mirek / 9 grudnia 2016 o 14:57
0
W tym wypadku napisane zostało poprawnie. Trochę w słowinkach trzeba poczytać zanim komuś zarzuci się niekompetencje.
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 7 grudnia 2016 o 14:55
0
szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!
Avatar
Procesja Anka / 7 grudnia 2016 o 11:02
0
Czy jeszcze kogoś to obchodzi?
Avatar
Gość / 7 grudnia 2016 o 10:23
0
A czy to nie tu szalał pedofil "muzyk"
Avatar
Gość / 7 grudnia 2016 o 00:21
0
Bardo interesujący tekst. Moim zdaniem trzeb wziąć pod uwagę co na Czwartku było w czasach przedchrześcijańskich. Prawdopodobnie oddawano tam cześć jakimś bożkom. Naturalne jest więc, że właśnie w takim miejscu zbudowano potem kościół aby przyciągnąć ludzi do nowej religii. Zatem tam musiał być kościół wraz z początkiem chrześcijaństwa.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 21:37
0
"Moim zdaniem nie najstarszego." Panie redaktorze nie z przymiotnikami piszemy RAZEM!!! "nienajstarszego".
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 14:37
0
oszolomom zawsze cos nie tak...
Avatar
Gość / 6 grudnia 2016 o 11:06
0
A to nie powinno się znaleźć na parafialnej tablicy ogłoszeń? Zjedzą nas katole....
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 19 14

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 5 1

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki
Zdjęcia
galeria

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki 10 1

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Kilka osób jest rannych.

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 8 9

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 11 2

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 33 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 45 21

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 2

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 6

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.