Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 lipca 2014 r.
20:00
Edytuj ten wpis

Kolorowe podświetlenie kamienic na Starym Mieście zostanie na dłużej?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
714 13 A A

Czy barwne oświetlenie Rynku przygotowane na Carnaval Sztuk-Mistrzów zostanie tu na stałe? Proszą o to mieszkańcy, a urzędnicy mówią, że się zastanowią i że sprawdzą koszty takiego oświetlenia. - Zużywało tyle prądu, co dwa czajniki - mówi autor projektu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Iluminację zafundowała miastu firma Philips Lighting Poland, jeden ze sponsorów tegorocznego Carnavalu Sztuk-Mistrzów. Trybunał zyskał białe oświetlenie, by wyróżniał się jako dominująca budowla na Rynku. Pozostałe kamienice miały stanowić dla niego barwne tło.

- Na Trybunale umieściliśmy 150 opraw monochromatycznych różniących się między sobą kątem rozsyłu światła i jego temperaturą - mówi Michał Kaczmarzyk z mieszczącej się w Nysie pracowni architektonicznej Qbik, która zaprojektowała iluminację. - Na kamienicach wokół zamontowaliśmy około 300 opraw LED z możliwością zmiany barwy. Musieliśmy się dopasować do wydarzenia, niektóre z opraw świetlnych docelowo byłyby inaczej rozmieszczone.

Oświetlenie przypadło do gustu mieszkańcom. Przez cztery ostatnie wieczory ciężko było znaleźć na staromiejskim Rynku takie miejsce, w którym nie byłoby widać ludzi fotografujących kolorową iluminację kamienic. Fala takich zdjęć przetoczyła się przez internetowe serwisy społecznościowe, a zdanie "mogłoby tak już zostać” padało bardzo często.

- W związku z tym, że iluminacja spotkała się z tak dobrym odbiorem ze strony mieszkańców zasiądziemy do rozmów z Philipsem, żeby ustalić, czy taka iluminacja mogłaby się tu pojawić - mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

- Zapewne wszystkim by się to znudziło, gdyby te kolory atakowały nas przez cały czas. To był projekt typowo okazjonalny, który można uruchomić raz na jakiś czas - stwierdza Kaczmarzyk i proponuje na co dzień bardziej stonowane i mniej barwne oświetlenie kamienic. - W codziennej scenerii można by stosować stonowane białe światło w różnych temperaturach. Ale te oprawy dają pełną kontrolę nad światłem i można zaprogramować sobie również aranżację na Carnaval Sztukmistrzów, inną na Święto Niepodległości, a inną na Boże Narodzenie.

Czy tak się rzeczywiście stanie? - Wszystko zależy od tego, co na to powie sponsor i jakie byłyby koszty związane z taką iluminacją. Będziemy rozmawiać i oszacujemy, na ile do końca roku coś takiego mogłoby tu funkcjonować i w jakiej formule - mówi Krzyżanowska. Wiadomo już, że koszty samej energii nie byłyby duże. - Całe oświetlenie zużywało tyle prądu, co dwa czajniki elektryczne - podlicza architekt.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
qwertyuiop / 30 lipca 2014 o 11:51
0

przyjdzie pis borach samorządowych po to będziesz widział Carnaval. Już teraz czytam komentarze, że to "lewackie święto" itp....

Także lepiej niech zostawią te światła teraz, bo jest szansa, że wtedy pis ich nie zdejmie.

Znowu straszenie PIS-em :P Nie popieram tej partii, ale jedyne, co PO może powiedzieć wyborcom, to nastraszyć ich PIS-em. Ogólnie nie widzę w tym święcie nic lewackiego, ale nie podobają mi się trzy rzeczy:

-Większość artystów, których widziałem, to obcokrajowcy. Nie jestem nietolerancyjny wobec innych narodów, a nawet ich występy mi się podobały, ale "cudze chwalicie, swego nie znacie". Powinniśmy następnym razem postarać się, żeby wystąpiło więcej Polaków.

-Nie rozumiem, czemu to jest "Carnaval", a nie "Karnawał". Nie mamy powodu, żeby wstydzić się swojego języka.

-Wszędzie powiewały flagi TVN-u, który jest chyba najbardziej propagandową i ogłupiającą stacją w naszej telewizji.

Znowu straszenie PIS-em :P Nie popieram tej partii, ale jedyne, co PO może powiedzieć wyborcom, to nastraszyć ich PIS-em. Ogólnie nie widzę w tym święcie nic lewackiego, ale nie podobają mi się trzy rzeczy:

-Większość artystów, których widziałem, to obcokrajowcy. Nie jestem nietolerancyjny wobec innych narodów, a nawet ich występy mi się podobały, ale "cudze chwalicie, swego nie znacie". Powinniśmy następnym razem postarać się, żeby wystąpiło więcej Polaków.

-Nie rozumiem, czemu to jest "Carnaval", a nie "Karnawał". Nie mam... rozwiń

Avatar
F..........a / 30 lipca 2014 o 03:25
0

STARE MIASTO !!!!! A JAK ZWYKLE NASI KOCHANI URZĘDNICY ZAPOMNIELI O DEPTAKU !!!!! NIEDŁUGO ZOSTANIE TYLKO HABBYBY A RESZTA KAMIENIC BEDZIE STAŁA PUSTA I TAKA BĘDZIE NASZA WIZYTÓWKA W CENTRUM MIASTA PANIE PREZYDENIE  BĄDZMY RÓWNI TO PRZECIEŻ NASZ WSPÓLNY INTERES !!!!!!!!!!!!!!!CHYBA ŻE JEST TAKA POLITYKA " KORYTEM SIE NIE PODZIELICIE I WSZYSTKO ZABIERZECIE" .....................

ps. a do dziennika powiem tylko jedno słowo macie Z*******e łamigłówki na wiarygodność

Avatar
qwertyuiop / 29 lipca 2014 o 21:37
0

Dlaczego to jest "Carnaval", a nie po prostu po polsku "Karnawał"?!

Avatar
qwertyuiop / 29 lipca 2014 o 18:11
0

Niech to będzie wyróżnik tylko tej imprezy bo jak edzie na stałe to spowszednieje! A tak wiadomo, że to Carnaval.

Równie dobrze możnaby przez cały rok mieć ubraną choinkę bożonarodzeniową :)

Avatar
qwertyuiop / 29 lipca 2014 o 18:09
0

Też myślę, że jakby było włączone co noc, to by wszystkim spowszedniało. Byłoby to tylko kolejne źródło zanieczyszczenia świetlnego. W dodatku światło przyciąga owady, które po pewnym czasie pobrudziłyby zabytkowe ściany kamienic. Polecam stronę ciemneniebo.pl.
Czy to ciemne niebo, które dawno straciliśmy, nie jest piękniejsze od nawet najlepszych iluminacji?

Avatar
jon / 29 lipca 2014 o 10:47
0

oświetlenie doskonale nawiązuje do historii Starego Miasta, nie ?

Avatar
Andrzej / 28 lipca 2014 o 23:46
0

cyt. ,,Całe oświetlenie zużywało tyle prądu, co dwa czajniki elektryczne – podlicza architekt.'' - typowy architekt. Dwa czajniki ale w jakim czasie i cy pracujące na okrągło czy nie...

Jak się nie znasz to się nie wypowiadaj głupolu!!! A czajniekiem to raczej ty jesteś

Avatar
Marek / 28 lipca 2014 o 21:59
0

Iluminacja wyglądała znakomicie. Myślę że miasto stać żeby takie oświetlenie zostało na stałe. Sterowanie oświetleniem RGBW dziś to podstawa.

Avatar
Piotrek / 28 lipca 2014 o 21:56
0

cyt. ,,Całe oświetlenie zużywało tyle prądu, co dwa czajniki elektryczne – podlicza architekt.'' - typowy architekt. Dwa czajniki ale w jakim czasie i cy pracujące na okrągło czy nie...

Widać że z ciebie taki elektryk jak ze mnie tancerz. Zużycie prądu zawsze podaje się w kWh i nie ważne czy to jest czajnik czy świetlówka. Jak na żarówce jest napisane 40W to w sklepie pytasz się w jakim czasie i czy pracuje na okrągło??

Brak wiedzy poraża a wypowiadanie się bez znajomości podstawowych zagadnień jeszcze bardziej.

Dla twojej wiedzy napiszę. 2 czajniki pobierają ok 3-4 kW na godzinę przy pracy ciągłej.

Widać że z ciebie taki elektryk jak ze mnie tancerz. Zużycie prądu zawsze podaje się w kWh i nie ważne czy to jest czajnik czy świetlówka. Jak na żarówce jest napisane 40W to w sklepie pytasz się w jakim czasie i czy pracuje na okrągło??

Brak wiedzy poraża a wypowiadanie się bez znajomości podstawowych zagadnień jeszcze bardziej.

Dla twojej wiedzy napiszę. 2 czajniki pobierają ok 3-4 kW na godzinę przy pracy ciągłej.

rozwiń
Avatar
Gość / 28 lipca 2014 o 21:18
0

przyjdzie pis borach samorządowych po to będziesz widział Carnaval. Już teraz czytam komentarze, że to "lewackie święto" itp....

Także lepiej niech zostawią te światła teraz, bo jest szansa, że wtedy pis ich nie zdejmie.

edit: *po wyborach

Avatar
qwertyuiop / 30 lipca 2014 o 11:51
0

przyjdzie pis borach samorządowych po to będziesz widział Carnaval. Już teraz czytam komentarze, że to "lewackie święto" itp....

Także lepiej niech zostawią te światła teraz, bo jest szansa, że wtedy pis ich nie zdejmie.

Znowu straszenie PIS-em :P Nie popieram tej partii, ale jedyne, co PO może powiedzieć wyborcom, to nastraszyć ich PIS-em. Ogólnie nie widzę w tym święcie nic lewackiego, ale nie podobają mi się trzy rzeczy:

-Większość artystów, których widziałem, to obcokrajowcy. Nie jestem nietolerancyjny wobec innych narodów, a nawet ich występy mi się podobały, ale "cudze chwalicie, swego nie znacie". Powinniśmy następnym razem postarać się, żeby wystąpiło więcej Polaków.

-Nie rozumiem, czemu to jest "Carnaval", a nie "Karnawał". Nie mamy powodu, żeby wstydzić się swojego języka.

-Wszędzie powiewały flagi TVN-u, który jest chyba najbardziej propagandową i ogłupiającą stacją w naszej telewizji.

Znowu straszenie PIS-em :P Nie popieram tej partii, ale jedyne, co PO może powiedzieć wyborcom, to nastraszyć ich PIS-em. Ogólnie nie widzę w tym święcie nic lewackiego, ale nie podobają mi się trzy rzeczy:

-Większość artystów, których widziałem, to obcokrajowcy. Nie jestem nietolerancyjny wobec innych narodów, a nawet ich występy mi się podobały, ale "cudze chwalicie, swego nie znacie". Powinniśmy następnym razem postarać się, żeby wystąpiło więcej Polaków.

-Nie rozumiem, czemu to jest "Carnaval", a nie "Karnawał". Nie mam... rozwiń

Avatar
F..........a / 30 lipca 2014 o 03:25
0

STARE MIASTO !!!!! A JAK ZWYKLE NASI KOCHANI URZĘDNICY ZAPOMNIELI O DEPTAKU !!!!! NIEDŁUGO ZOSTANIE TYLKO HABBYBY A RESZTA KAMIENIC BEDZIE STAŁA PUSTA I TAKA BĘDZIE NASZA WIZYTÓWKA W CENTRUM MIASTA PANIE PREZYDENIE  BĄDZMY RÓWNI TO PRZECIEŻ NASZ WSPÓLNY INTERES !!!!!!!!!!!!!!!CHYBA ŻE JEST TAKA POLITYKA " KORYTEM SIE NIE PODZIELICIE I WSZYSTKO ZABIERZECIE" .....................

ps. a do dziennika powiem tylko jedno słowo macie Z*******e łamigłówki na wiarygodność

Avatar
qwertyuiop / 29 lipca 2014 o 21:37
0

Dlaczego to jest "Carnaval", a nie po prostu po polsku "Karnawał"?!

Avatar
qwertyuiop / 29 lipca 2014 o 18:11
0

Niech to będzie wyróżnik tylko tej imprezy bo jak edzie na stałe to spowszednieje! A tak wiadomo, że to Carnaval.

Równie dobrze możnaby przez cały rok mieć ubraną choinkę bożonarodzeniową :)

Avatar
qwertyuiop / 29 lipca 2014 o 18:09
0

Też myślę, że jakby było włączone co noc, to by wszystkim spowszedniało. Byłoby to tylko kolejne źródło zanieczyszczenia świetlnego. W dodatku światło przyciąga owady, które po pewnym czasie pobrudziłyby zabytkowe ściany kamienic. Polecam stronę ciemneniebo.pl.
Czy to ciemne niebo, które dawno straciliśmy, nie jest piękniejsze od nawet najlepszych iluminacji?

Avatar
jon / 29 lipca 2014 o 10:47
0

oświetlenie doskonale nawiązuje do historii Starego Miasta, nie ?

Avatar
Andrzej / 28 lipca 2014 o 23:46
0

cyt. ,,Całe oświetlenie zużywało tyle prądu, co dwa czajniki elektryczne – podlicza architekt.'' - typowy architekt. Dwa czajniki ale w jakim czasie i cy pracujące na okrągło czy nie...

Jak się nie znasz to się nie wypowiadaj głupolu!!! A czajniekiem to raczej ty jesteś

Avatar
Marek / 28 lipca 2014 o 21:59
0

Iluminacja wyglądała znakomicie. Myślę że miasto stać żeby takie oświetlenie zostało na stałe. Sterowanie oświetleniem RGBW dziś to podstawa.

Avatar
Piotrek / 28 lipca 2014 o 21:56
0

cyt. ,,Całe oświetlenie zużywało tyle prądu, co dwa czajniki elektryczne – podlicza architekt.'' - typowy architekt. Dwa czajniki ale w jakim czasie i cy pracujące na okrągło czy nie...

Widać że z ciebie taki elektryk jak ze mnie tancerz. Zużycie prądu zawsze podaje się w kWh i nie ważne czy to jest czajnik czy świetlówka. Jak na żarówce jest napisane 40W to w sklepie pytasz się w jakim czasie i czy pracuje na okrągło??

Brak wiedzy poraża a wypowiadanie się bez znajomości podstawowych zagadnień jeszcze bardziej.

Dla twojej wiedzy napiszę. 2 czajniki pobierają ok 3-4 kW na godzinę przy pracy ciągłej.

Widać że z ciebie taki elektryk jak ze mnie tancerz. Zużycie prądu zawsze podaje się w kWh i nie ważne czy to jest czajnik czy świetlówka. Jak na żarówce jest napisane 40W to w sklepie pytasz się w jakim czasie i czy pracuje na okrągło??

Brak wiedzy poraża a wypowiadanie się bez znajomości podstawowych zagadnień jeszcze bardziej.

Dla twojej wiedzy napiszę. 2 czajniki pobierają ok 3-4 kW na godzinę przy pracy ciągłej.

rozwiń
Avatar
Gość / 28 lipca 2014 o 21:18
0

przyjdzie pis borach samorządowych po to będziesz widział Carnaval. Już teraz czytam komentarze, że to "lewackie święto" itp....

Także lepiej niech zostawią te światła teraz, bo jest szansa, że wtedy pis ich nie zdejmie.

edit: *po wyborach

Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 0 0

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 78 5

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 0 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 17 5

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 6 2

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 10 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 2 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 6

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego 0 0

Karolina Kołeczek z AZS UMCS Lublin i Piotr Tarkowski z AZS AWF Biała Podlaska wywalczyli srebrne medale w swoich konkurencjach podczas trzeciego dnia mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozgrywanych w Lublinie

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę 83 26

Motor Lublin miałby wyemitować akcje do kupienia przez wszystkich zainteresowanych, dzięki temu zyskałby pieniądze na działalność. Taką propozycję podsuwa prezydentowi lubelska Fundacja Wolności, która woli, żeby klub nie był – jak obecnie – finansowany z pieniędzy podatników.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!