Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 listopada 2010 r.
20:31
Edytuj ten wpis

Konkurs na przebudowę placu Litewskiego. Autorzy zostaną nagrodzeni

0 15 A A

W przyszłym tygodniu władze miasta wręczą nagrody autorom najlepszych koncepcji przebudowy placu Litewskiego. Wszystkie zgłoszone prace trafią na wystawę. Nie będzie natomiast publicznej debaty nad wynikami konkursu. Dyskusja ograniczy się do wymiany zdań między ekspertami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pierwsza nagroda i 50 tys. zł powędruje do spółki SAO Investments. Krakowska pracownia otrzyma też zaproszenie do przygotowania dokładnego projektu przebudowy. Drugie miejsce i 25 tys. zł zdobyła praca firmy "Franta & Franta” z Katowic. Nagrodę za trzecie miejsce i 15 tys. zł otrzyma lubelskie biuro architektoniczne IDEA Urszuli i Jacka Cieplińskich. W konkursie przyznano również wyróżnienie honorowe. Trafi ono w ręce projektantów z hiszpańskiej pracowni ORTS z Walencji.

– Uroczystość wręczenia nagród planujemy na 18 listopada – mówi Mirosław Kalinowski z biura prasowego Urzędu Miasta. – Odbędzie się ona w Trybunale Koronnym. Termin może jeszcze ulec zmianie. Zależy nam, by wszyscy laureaci mogli w danym dniu stawić się w Lublinie.

Do konkursu zgłoszono 22 prace. Możliwe, że jeszcze w tym miesiącu mieszkańcy będą je mogli zobaczyć na wspólnej wystawie. Dokładny termin i miejsce nie zostały jeszcze ustalone.

– Naturalną lokalizacją byłby plac Litewski – dodaje Kalinowski. – Jeśli to będzie możliwe, wystawę zorganizujemy właśnie tam.

Koncepcje architektów będzie można oglądać co najmniej przez kilka tygodni. Ogłaszając wyniki konkursu, zastępca prezydenta Stanisław Fic zapowiadał publiczną debatę nad najlepszymi pracami. Jest o czym dyskutować, bo wybór sędziów wywołał liczne kontrowersje. Dziś przedstawiciele magistratu uprzedzają, że dyskusji z mieszkańcami nie będzie.

– Prezydentowi nie o to chodziło – mówi Kalinowski. – Zdajemy sobie sprawę, czym dla miasta jest plac Litewski. Dlatego też stworzymy możliwość wymiany zdań między ekspertami. Zaprosimy m.in. przedstawicieli organizacji branżowych i sędziów konkursu. Będą wówczas mogli w szczegółach przedstawić swoje racje.

– Dołożyliśmy wszelkich starań, aby przedstawiona wizja uwzględniała w równej mierze wszystkie warunki konkursu i najlepiej oddawała ducha i potencjał miejsca – mówi Grzegorz Skawiński, prezes zarządu SAO Investments. – Stworzona koncepcja powstawała z pokorą wobec tożsamości miejsca i dziedzictwa kulturowego. Jesteśmy pewni, że proponowane rozwiązanie dobrze posłuży miastu i jego mieszkańcom, w tym pomoże im w ubieganiu się o przyznanie zasłużonego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Projektanci nie będą odpowiadać na głosy krytyki, do czasu spotkania z władzami miasta. Po 18 listopada Ratusz powinien podpisać z SAO umowę na wykonanie szczegółowego projektu rewitalizacji placu. Firma będzie miała pół roku na zakończenie prac.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
maverick / 9 listopada 2010 o 14:38
0
toz to jakas PARANOJA!!!! to dla kogo jest ten plac????!!!! dla mieszkancow ktorzy wg pana fica nie maja prawa glosu czy dla pozal sie boze ekspertow???? panie fic na pana miejscu to bym sie zaraz po wyborach wyprowadzil do zielonej gory!!! mieszkancy lublina z pewnoscia podziekuja panu za caloksztalt panskiej PRACY!!!!
Avatar
Saladyn / 9 listopada 2010 o 13:49
0
Moze i esio ma racje. Wszakze "teatr w budowie" jest teatrem w budowie odkad pamietam
Avatar
esio / 9 listopada 2010 o 13:09
0
Ludzie, spokojnie. I tak tego projektu nie zrealizują. Jak żyję tu 40 lat jest to już chyba 5 konkurs na przebudowę Pl. Litewskiego!!! Szlag mnie trafia tylko, że te nagrody są z naszych podatków!!!! A takie konkursy to zawsze organizuja przed wyborami.... pozoranckie ruchy. Lublin zawsze miał pecha do nieudaczników w Ratuszu.
Avatar
kaj / 9 listopada 2010 o 12:59
0
a za co te nagrody,skoro projekty nie będą realizowane?
Avatar
Saladyn / 9 listopada 2010 o 11:26
0
To bedzie plac dla CALEGO miasta i WSZYSTKICH jego mieszkancow. Skoro komentarze sa raczej jednoznacze czemu Swiatla I wysoka Komisja chce to zrobic po swojemu zamiast zapytac Lublinian czy chca plac, park czy grobowiec?
Avatar
pix / 9 listopada 2010 o 11:00
0
A gdzie ławeczki, gdzie alejki? Gdzie plac zabaw? Gdyby wyremontować plac w obecnym kształcie byłoby lepiej- jest tam agora, jest fontanna, drzewa... Gdyby położyć lepsze alejki, zrobić ładniejsze oświetlenie i wyremontować lub wywalić szalet to byłoby to!
Avatar
pix / 9 listopada 2010 o 10:58
0
Wygląda jak lotniskowiec.
Avatar
magnes / 9 listopada 2010 o 10:01
0
Jak to nie będzie publicznej debaty ?
Przecież mieszkańcy wyrazili się jasno, że nie chcą BETONOWEJ PUSTYNI z projektu nr I.
Z wielkim entuzjazmem natomiast został przyjęty projekt nr III, biura architektonicznego IDEA Urszuli i Jacka Cieplińskich.
Ja też jestem zwolennikiem III projektu.

Komisja niech sobie wybetonuje podwórka u siebie pod domem.
Avatar
gosciu z bilgoraja / 9 listopada 2010 o 09:52
0
Jak mozna rostwonic kase i dzielic sie miedzy byc moze soba? na projekty ktore tylko chce ratusz i projektanci.Jaroslaw juz od piatku czy soboty buduje Obwodnice Rzeszow Autostrady i Hotele HILTON najwyzszej jakosc -jak dlugo mieszkancy jeszcze beda cierpiec za ludzi ratusza DESTRUKCJI udajacych ze pracuja dla mieszkancow w waznej sprawie a byc moze tylko dla siebie aby cos zalatwic ???takie mysli czlowiek miewa
Avatar
qwertyu / 9 listopada 2010 o 09:41
0
Mi projekt się podoba:) czekam na wystawę pokonkursową i dokładniejsze wizualizacje
Avatar
maverick / 9 listopada 2010 o 14:38
0
toz to jakas PARANOJA!!!! to dla kogo jest ten plac????!!!! dla mieszkancow ktorzy wg pana fica nie maja prawa glosu czy dla pozal sie boze ekspertow???? panie fic na pana miejscu to bym sie zaraz po wyborach wyprowadzil do zielonej gory!!! mieszkancy lublina z pewnoscia podziekuja panu za caloksztalt panskiej PRACY!!!!
Avatar
Saladyn / 9 listopada 2010 o 13:49
0
Moze i esio ma racje. Wszakze "teatr w budowie" jest teatrem w budowie odkad pamietam
Avatar
esio / 9 listopada 2010 o 13:09
0
Ludzie, spokojnie. I tak tego projektu nie zrealizują. Jak żyję tu 40 lat jest to już chyba 5 konkurs na przebudowę Pl. Litewskiego!!! Szlag mnie trafia tylko, że te nagrody są z naszych podatków!!!! A takie konkursy to zawsze organizuja przed wyborami.... pozoranckie ruchy. Lublin zawsze miał pecha do nieudaczników w Ratuszu.
Avatar
kaj / 9 listopada 2010 o 12:59
0
a za co te nagrody,skoro projekty nie będą realizowane?
Avatar
Saladyn / 9 listopada 2010 o 11:26
0
To bedzie plac dla CALEGO miasta i WSZYSTKICH jego mieszkancow. Skoro komentarze sa raczej jednoznacze czemu Swiatla I wysoka Komisja chce to zrobic po swojemu zamiast zapytac Lublinian czy chca plac, park czy grobowiec?
Avatar
pix / 9 listopada 2010 o 11:00
0
A gdzie ławeczki, gdzie alejki? Gdzie plac zabaw? Gdyby wyremontować plac w obecnym kształcie byłoby lepiej- jest tam agora, jest fontanna, drzewa... Gdyby położyć lepsze alejki, zrobić ładniejsze oświetlenie i wyremontować lub wywalić szalet to byłoby to!
Avatar
pix / 9 listopada 2010 o 10:58
0
Wygląda jak lotniskowiec.
Avatar
magnes / 9 listopada 2010 o 10:01
0
Jak to nie będzie publicznej debaty ?
Przecież mieszkańcy wyrazili się jasno, że nie chcą BETONOWEJ PUSTYNI z projektu nr I.
Z wielkim entuzjazmem natomiast został przyjęty projekt nr III, biura architektonicznego IDEA Urszuli i Jacka Cieplińskich.
Ja też jestem zwolennikiem III projektu.

Komisja niech sobie wybetonuje podwórka u siebie pod domem.
Avatar
gosciu z bilgoraja / 9 listopada 2010 o 09:52
0
Jak mozna rostwonic kase i dzielic sie miedzy byc moze soba? na projekty ktore tylko chce ratusz i projektanci.Jaroslaw juz od piatku czy soboty buduje Obwodnice Rzeszow Autostrady i Hotele HILTON najwyzszej jakosc -jak dlugo mieszkancy jeszcze beda cierpiec za ludzi ratusza DESTRUKCJI udajacych ze pracuja dla mieszkancow w waznej sprawie a byc moze tylko dla siebie aby cos zalatwic ???takie mysli czlowiek miewa
Avatar
qwertyu / 9 listopada 2010 o 09:41
0
Mi projekt się podoba:) czekam na wystawę pokonkursową i dokładniejsze wizualizacje
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 1 1

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 8 7

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 11 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 37 4

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 1

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!