Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 marca 2013 r.
17:50
Edytuj ten wpis

Kontrowersje wokół filmu o nacjonalizmie. Żuk: "To nie my zorganizowaliśmy"

Autor: Zdjęcie autora jsz
0 38 A A
Prezydent w niedzielę wydał oświadczenie dotyczące projekcji filmu. (Archiwum)
Prezydent w niedzielę wydał oświadczenie dotyczące projekcji filmu. (Archiwum)

Ratusz nie organizował kontrowersyjnej projekcji. Z budżetu miasta nie poszła na to nawet złotówka. To odpowiedź prezydenta Lublina na pytania w sprawie projekcji filmu Tomasa Rafy o nacjonalizmie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wyjaśnień domagał się lubelski oddział Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Poszło o pokaz filmu Tomáąa Rafy o przejawach nacjonalizmu w Europie. Odbył się on 1 marca w Galerii Labirynt. W całym kraju obchodzono wówczas Dzień Żołnierzy Wyklętych. W Lublinie doszło też do napaści na kilku uczestników marszu. W liście ZŻNSZ pojawia się sugestia, że pobicie mogło być dziełem "lewackich terrorystów” przyciągniętych przez pokaz filmowy. Współorganizatorem wydarzenia była Przestrzeń Inicjatyw Twórczych "Tektura”.

– Żadna miejska instytucja kultury nie była organizatorem wspomnianego wydarzenia – czytamy w oświadczeniu prezydenta Krzysztofa Żuka. – Dyrektor Galerii Labirynt użyczył jedynie sali w budynku przy ul. Popiełuszki na wniosek jednej z organizacji pozarządowych. Z budżetu miasta nie były pokryte żadne koszty związane z projekcją filmów.

W oświadczeniu prezydent zaznacza, że film jest częścią rozprawy doktorskiej Tomáąa Rafy. Pokaz i debata przyciągnęły więc reprezentantów środowiska akademickiego. Lublin zaś, ze względu na swój akademicki charakter, wydaje się być doskonałym miejscem do prezentowania różnych światopoglądów.

Film słowackiego reżysera "Nowy nacjonalizm w sercu Europy”, pokazuje odradzający się nacjonalizm, na przykładzie takich krajów, jak: Polska, Słowacja czy Węgry. Dokument miał być pokazany we Wrocławiu. Organizatorzy odwołali jednak projekcję w obawie przed członkami Narodowego Odrodzenia Polski i kibicami Śląska Wrocław. 1 marca mieli oni przemaszerować przez stolicę Dolnego Śląska. Na pokazanie filmy zdecydowano się więc w Lublinie.

Do napaści, z której wspominają przedstawiciele ZŻNSZ, doszło ok. godz. 23, przy Al. Racławickich. Na grupę młodych ludzi wracających z pochodu napadło kilka zamaskowanych osób. Policja zatrzymała trzech z nich. Sąd aresztował ich na trzy miesiące. Zatrzymani zeznali, że są związani z Antifą – nieformalną organizacją antyfaszystowską.

Organizatorzy projekcji zdecydowanie potępili napaść. Zarzut, jakoby pokaz filmu o nacjonalistach zainspirował napastników, uznali za "niedorzeczność”.

Oświadczenie prezydenta

Szanowni Państwo,
W związku z pytaniami skierowanymi do mnie przez Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych dotyczącymi projekcji filmów dokumentalnych w reżyserii Tomasa Rafy informuję, iż żadna miejska instytucja kultury nie była organizatorem wspomnianego wydarzenia. Dyrektor Galerii Labirynt użyczył jedynie sali w budynku przy ul. Popiełuszki na wniosek jednej z organizacji pozarządowych, która była inicjatorem pokazu. Z budżetu miasta nie były pokryte żadne koszty związane z projekcją filmów.

Z mojej wiedzy wynika, że wyświetlone na terenie Galerii Labirynt filmy są częścią rozprawy doktorskiej Tomasa Rafy zatytułowanej "Nowy nacjonalizm w sercu Europy”, przygotowywanej pod kierunkiem Profesora Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W związku z powyższym pokaz przyciągnął reprezentantów środowiska akademickiego i połączony był z debatą.

Lublin jest miastem otwartym na dialog, a ze względu na swój akademicki charakter wydaje się być doskonałym miejscem do prowadzenia dyskusji oraz prezentowania różnych przekonań i światopoglądów. Nie ma natomiast w naszym mieście miejsca na akty agresji, brak tolerancji czy siłowe demonstracje. Zdecydowanie potępiam incydent, który miał miejsce 1 marca 2013 roku związany z pobiciem uczestników, biorących udział w obchodach święta państwowego, jakim jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Krzysztof Żuk
Prezydent Miasta Lublin

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Przemysław Leniak / 11 marca 2013 o 09:18
0
[quote name='Gość' timestamp='1362957662' post='743454']
Błądzi Pan Panie Przemku i to strasznie
[/quote]

[quote name='Gość' timestamp='1362957662' post='743454']
Błądzi Pan Panie Przemku i to strasznie
[/quote]

chyba jednak nie
wiem o czym mówię i to bardzo dobrze
mówię zreszta mniej niż wiem
w końcu to moich bliskich straszono
co wiecej ten proceder trwa nadal
i to jest równiez sciśle z antifa związane
Avatar
folkatka / 11 marca 2013 o 09:04
0
[quote name='Nacjonalista' timestamp='1362980917' post='743478']
tektura to miejsce w ktorym zbieraja sie odpady społeczne. proponuje zrobic z zrzutke, zakupic bilety w jewdną strone, i wynajac samolot i tym drugim Tupolewem wysłac ich przez Rosję i Smoleńsk do Korei Północnej. Tam jest miejsce dla tych śmieci,

Tektura - bród , smród kiła i mogiła


(...)
[/quote]

Wykasowowałam tylko to, co bezposrednio było naruszeniem mojej osobistej godności. Zazwyczaj tego nie robię, zostawiam posty nieporzychylne wobec siebie, ale tu zrobiłam wyjatek. Spróbuj mnie nie obrażać na przyszłość. Ja wiem, że to fajnie tak obrażac zza komputera, tym bardziej, że wiesz o mnie troche więcej niz ja o Tobie.
Pozdr..
[quote name='Nacjonalista' timestamp='1362980917' post='743478']
tektura to miejsce w ktorym zbieraja sie odpady społeczne. proponuje zrobic z zrzutke, zakupic bilety w jewdną strone, i wynajac samolot i tym drugim Tupolewem wysłac ich przez Rosję i Smoleńsk do Korei Północnej. Tam jest miejsce dla tych śmieci,

Tektura - bród , smród kiła i mogiła


(...)
[/quote]

Wykasowowałam tylko to, co bezposrednio było nar... rozwiń
Avatar
Frodo / 11 marca 2013 o 08:22
0
"Użyczył jedynie sali". A pamiętacie "homoseksualną panoramę Lublina", którą prezentowało w swojej siedzibie stowarzyszenie "Homo Faber"? Tamci też użyczyli jedynie sali.
Avatar
Nacjonalista / 11 marca 2013 o 06:48
0
tektura to miejsce w ktorym zbieraja sie odpady społeczne. proponuje zrobic z zrzutke, zakupic bilety w jewdną strone, i wynajac samolot i tym drugim Tupolewem wysłac ich przez Rosję i Smoleńsk do Korei Północnej. Tam jest miejsce dla tych śmieci,

Tektura - bród , smród kiła i mogiła


(...)
Avatar
question / 11 marca 2013 o 00:48
0
TO BE OR NOT TO BE ....
Avatar
Vanessa / 11 marca 2013 o 00:34
0
i wszystko jasne, po co był ten cały rozgardiasz?????
Avatar
ave / 11 marca 2013 o 00:33
0
czas skończyć ten temat
Avatar
Gość / 11 marca 2013 o 00:21
0
[quote name='Przemysław Leniak' timestamp='1362952710' post='743436']
Okładka zooma jak najbardziej ma z tym związek - konkretnie to finansowy
podobnie jak nadruki na biletach ztm
to są kanały transferu funduszy publicznych do kieszeni ekstremistów
nie jedyne zresztą
Żuk dosc czesto tłumaczyć sie musi z wybryków antify której niby to nie finansuje
ciekawe że odczuwa taką potrzebę prawda?
cóż odczuwa ją zupełnie słusznie
[/quote]

Błądzi Pan Panie Przemku i to strasznie
Avatar
pytajnik / 10 marca 2013 o 23:45
0
A rzeczywiście... Oburzyła się... Jak można pytać o wspieranie lewactwa!? Ani słowa o samym zdarzeniu. Bandyci lewaccy nie przeszkadzają, jak widać, red. Hołdzie. Ważniejsze jest, by bronić swoich. No pięknie, pani redaktor, pięknie! Dała pani popis!

Ale to dobrze. Taki kontrast w reakcji na zdarzenia, w zależności od tego, kogo dotyczą, to jest przynajmniej jednoznaczne opowiedzenie się. Sytuacje klarowne, jednoznaczne są dobre.
Avatar
Przemysław Leniak / 10 marca 2013 o 23:30
0
Oburzyła się oczywiście ;-) tu masz [url="http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,13537884,Po_lekturze_listu_ZZ_NSZ__Sytuacja_niewyobrazalna.html"]linka[/url] do teksty Ulrike Hołdy czy też Małgorzaty Meinhoff (jak wolisz)
a reszta działań zapewne w planach
HFPC czy Kitliński czy tam kto inny wliczając lubelskich prokuratorów afiszujacych się publicznie z bandziorami z antify...
co do finansowania to ono się nie ogranicza do takich drobiazgów jak czynsze
to o wiele wieksze kwoty
TNN ma budżet w wysokości 3 mln zdaje się i wiekszośc wydaje na pensje i umowy zlecenia ;-)
ale to tylko instytucja matka
sama nie wystarczy
środowisko ma większe potrzeby finansowe
Oburzyła się oczywiście ;-) tu masz [url="http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,13537884,Po_lekturze_listu_ZZ_NSZ__Sytuacja_niewyobrazalna.html"]linka[/url] do teksty Ulrike Hołdy czy też Małgorzaty Meinhoff (jak wolisz)
a reszta działań zapewne w planach
HFPC czy Kitliński czy tam kto inny wliczając lubelskich prokuratorów afiszujacych się publicznie z bandziorami z antify...
co do finansowania to ono się nie ogranicza do takich drobiazgów jak czynsze
to o wiele wieksze kwoty
TNN ma budżet w wysokości 3 mln zd... rozwiń
Avatar
Przemysław Leniak / 11 marca 2013 o 09:18
0
[quote name='Gość' timestamp='1362957662' post='743454']
Błądzi Pan Panie Przemku i to strasznie
[/quote]

[quote name='Gość' timestamp='1362957662' post='743454']
Błądzi Pan Panie Przemku i to strasznie
[/quote]

chyba jednak nie
wiem o czym mówię i to bardzo dobrze
mówię zreszta mniej niż wiem
w końcu to moich bliskich straszono
co wiecej ten proceder trwa nadal
i to jest równiez sciśle z antifa związane
Avatar
folkatka / 11 marca 2013 o 09:04
0
[quote name='Nacjonalista' timestamp='1362980917' post='743478']
tektura to miejsce w ktorym zbieraja sie odpady społeczne. proponuje zrobic z zrzutke, zakupic bilety w jewdną strone, i wynajac samolot i tym drugim Tupolewem wysłac ich przez Rosję i Smoleńsk do Korei Północnej. Tam jest miejsce dla tych śmieci,

Tektura - bród , smród kiła i mogiła


(...)
[/quote]

Wykasowowałam tylko to, co bezposrednio było naruszeniem mojej osobistej godności. Zazwyczaj tego nie robię, zostawiam posty nieporzychylne wobec siebie, ale tu zrobiłam wyjatek. Spróbuj mnie nie obrażać na przyszłość. Ja wiem, że to fajnie tak obrażac zza komputera, tym bardziej, że wiesz o mnie troche więcej niz ja o Tobie.
Pozdr..
[quote name='Nacjonalista' timestamp='1362980917' post='743478']
tektura to miejsce w ktorym zbieraja sie odpady społeczne. proponuje zrobic z zrzutke, zakupic bilety w jewdną strone, i wynajac samolot i tym drugim Tupolewem wysłac ich przez Rosję i Smoleńsk do Korei Północnej. Tam jest miejsce dla tych śmieci,

Tektura - bród , smród kiła i mogiła


(...)
[/quote]

Wykasowowałam tylko to, co bezposrednio było nar... rozwiń
Avatar
Frodo / 11 marca 2013 o 08:22
0
"Użyczył jedynie sali". A pamiętacie "homoseksualną panoramę Lublina", którą prezentowało w swojej siedzibie stowarzyszenie "Homo Faber"? Tamci też użyczyli jedynie sali.
Avatar
Nacjonalista / 11 marca 2013 o 06:48
0
tektura to miejsce w ktorym zbieraja sie odpady społeczne. proponuje zrobic z zrzutke, zakupic bilety w jewdną strone, i wynajac samolot i tym drugim Tupolewem wysłac ich przez Rosję i Smoleńsk do Korei Północnej. Tam jest miejsce dla tych śmieci,

Tektura - bród , smród kiła i mogiła


(...)
Avatar
question / 11 marca 2013 o 00:48
0
TO BE OR NOT TO BE ....
Avatar
Vanessa / 11 marca 2013 o 00:34
0
i wszystko jasne, po co był ten cały rozgardiasz?????
Avatar
ave / 11 marca 2013 o 00:33
0
czas skończyć ten temat
Avatar
Gość / 11 marca 2013 o 00:21
0
[quote name='Przemysław Leniak' timestamp='1362952710' post='743436']
Okładka zooma jak najbardziej ma z tym związek - konkretnie to finansowy
podobnie jak nadruki na biletach ztm
to są kanały transferu funduszy publicznych do kieszeni ekstremistów
nie jedyne zresztą
Żuk dosc czesto tłumaczyć sie musi z wybryków antify której niby to nie finansuje
ciekawe że odczuwa taką potrzebę prawda?
cóż odczuwa ją zupełnie słusznie
[/quote]

Błądzi Pan Panie Przemku i to strasznie
Avatar
pytajnik / 10 marca 2013 o 23:45
0
A rzeczywiście... Oburzyła się... Jak można pytać o wspieranie lewactwa!? Ani słowa o samym zdarzeniu. Bandyci lewaccy nie przeszkadzają, jak widać, red. Hołdzie. Ważniejsze jest, by bronić swoich. No pięknie, pani redaktor, pięknie! Dała pani popis!

Ale to dobrze. Taki kontrast w reakcji na zdarzenia, w zależności od tego, kogo dotyczą, to jest przynajmniej jednoznaczne opowiedzenie się. Sytuacje klarowne, jednoznaczne są dobre.
Avatar
Przemysław Leniak / 10 marca 2013 o 23:30
0
Oburzyła się oczywiście ;-) tu masz [url="http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,13537884,Po_lekturze_listu_ZZ_NSZ__Sytuacja_niewyobrazalna.html"]linka[/url] do teksty Ulrike Hołdy czy też Małgorzaty Meinhoff (jak wolisz)
a reszta działań zapewne w planach
HFPC czy Kitliński czy tam kto inny wliczając lubelskich prokuratorów afiszujacych się publicznie z bandziorami z antify...
co do finansowania to ono się nie ogranicza do takich drobiazgów jak czynsze
to o wiele wieksze kwoty
TNN ma budżet w wysokości 3 mln zdaje się i wiekszośc wydaje na pensje i umowy zlecenia ;-)
ale to tylko instytucja matka
sama nie wystarczy
środowisko ma większe potrzeby finansowe
Oburzyła się oczywiście ;-) tu masz [url="http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,13537884,Po_lekturze_listu_ZZ_NSZ__Sytuacja_niewyobrazalna.html"]linka[/url] do teksty Ulrike Hołdy czy też Małgorzaty Meinhoff (jak wolisz)
a reszta działań zapewne w planach
HFPC czy Kitliński czy tam kto inny wliczając lubelskich prokuratorów afiszujacych się publicznie z bandziorami z antify...
co do finansowania to ono się nie ogranicza do takich drobiazgów jak czynsze
to o wiele wieksze kwoty
TNN ma budżet w wysokości 3 mln zd... rozwiń