Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 września 2009 r.
19:52
Edytuj ten wpis

Kontrowersyjna metoda leczenia bezpłodności zaprezentowana w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora (tom)
0 19 A A

Jeśli porównamy naprotechnologię i in vitro, to naprotechnologia ma przyszłość. To właśnie ta metoda dociera do przyczyn niepłodności – mówił prof. Thomas Hilgers, jej twórca. Przez weekend w Lublinie trwała konferencja poświęcona naprotechnologii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To mało znana w Polsce, ale powszechna w Irlandii i w Stanach Zjednoczonych metoda leczenia niepłodności. Jest jednak krytykowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne jako nieskuteczna, ale popierana przez Kościół.

W przeciwieństwie do in vitro, ta metoda nie polega na sztucznym zapłodnieniu, ale leczeniu niepłodności.

– Naprotechnologia jest metodą leczenia, nie sztucznej produkcji embrionów. Jej skuteczność jest nawet 3 razy wyższa niż in vitro. Poza tym diagnozuje i leczy ona schorzenia: nieprawidłowości szyjki macicy, stany zapalne, torbiele jajnikowe, zaburzenia funkcji jajników, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), depresję poporodową, skłonności do raka i poronień, itp. – mówią jej zwolennicy.

W Lublinie powstaje, jako jedna z pierwszych w Polsce, klinika leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. Jej założyciel dr Maciej Barczentewicz twierdzi, że jest ona skuteczniejsza od in vitro. Podaje przykład Irlandii, gdzie ponad połowie kobiet leczonych tą metodą udało się zajść w ciążę. Skuteczność in vitro wynosi 35-40 proc.

Kongres o naprotechnologii zbiegł się z dyskusją na temat zakazu stosowania sztucznego zapłodnienia, która toczyła w zeszłym tygodniu w Sejmie. Kościół sprzeciwia się tej metodzie.

– Nie należy jednak potępiać osób, które decydują się na in vitro i dzieci poczętych w wyniku tej metody – powiedział podczas mszy odprawionej dla uczestników lubelskiej konferencji abp Józef Życiński, metropolita lubelski. Dodał, że nie wolno zapominać, że cel nie uświęca środków.

Na świecie jest około 400 lekarzy przeszkolonych w zakresie naprotechnologii. W Polsce do 2008 roku tylko jeden lekarz pracował tą metodą. Aktualnie szkoli się 11 lekarzy i 20 instruktorów. Badania wszystkich leczonych w Lublinie kobiet przesyłane są do USA i tam analizowane przez specjalistów naprotechnologii.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ad vocem / 8 lutego 2010 o 08:16
0
Gość napisał:
Po pierwsze kto ci powiedział, ze daje więskze nadzieje niż in vitro? Ksiądz czy katolicki ginekolog?
Najbardziej skuteczną a jednocześnie nie tanią metodą jest nadal in vitro i nadal tak będzie.

Chyba najbardziej dochodową bo co do skutecznosci to można długo dyskutować!!! Tu chodzi o to, ze społeczeństwo jest omamione przez lekarzy którzy upatruja w in vitro tylko zysków!!! Jeżeli ludzie nie mają nic do wyboru a pragną dziecka to łapią sie ostatniej deski ratunku nie zawsze właściwej i skutecznej!!!

Chyba najbardziej dochodową bo co do skutecznosci to można długo dyskutować!!! Tu chodzi o to, ze społeczeństwo jest omamione przez lekarzy którzy upatruja w in vitro tylko zysków!!! Jeżeli ludzie nie mają nic do wyboru a pragną dziecka to łapią sie ostatniej deski ratunku nie zawsze właściwej i skutecznej!!! rozwiń
Avatar
ad vocem / 8 lutego 2010 o 08:13
0
ala napisał:
Kobieta sprowadzona do roli małpy , gdzie samiec po wyglądzie jej genitaliów wie kiedy jest płodna. To jest właśnie stosunek samców w sukienkach do kobiet.

Aleś ty głupia!!! Kobieta sprowadzona do roli małpy...!!! Choć głupota twa jest porażajac to nie zycze Ci tego abyś musiała przechodzic przez upokorzenie zwiazane z in vitro!!! Tam to dopiero człowiek jest poniżony jak facet musi iść do kibla w szpitalu i oddać nasienie oglądajac przy tym "Swierszczyki"!!!

Aleś ty głupia!!! Kobieta sprowadzona do roli małpy...!!! Choć głupota twa jest porażajac to nie zycze Ci tego abyś musiała przechodzic przez upokorzenie zwiazane z in vitro!!! Tam to dopiero człowiek jest poniżony jak facet musi iść do kibla w szpitalu i oddać nasienie oglądajac przy tym "Swierszczyki"!!! rozwiń
Avatar
Gość / 14 września 2009 o 16:54
0
kaku napisał:
A która jest skuteczna we wszystkich przypadkach?????????
Niestety nie ma takiej, więc czemu obśmiewać coś co daje dużo większe nadzieje niż in vitro?



Po pierwsze kto ci powiedział, ze daje więskze nadzieje niż in vitro? Ksiądz czy katolicki ginekolog?
Najbardziej skuteczną a jednocześnie nie tanią metodą jest nadal in vitro i nadal tak będzie.
Avatar
kaku / 14 września 2009 o 13:40
0
Gość napisał:
Jak do tej pory to jednynie kręgi związane z KK potwierdzają skuteczność tej metody więc nie byłabym aż taką optymistką.
Oczywiście kto chce mieć dziecko a kogo nie stać na in vitro może próbować, sądzę jednak, że nie wie wszystkich przypadkach niepłodności ta metoda jest skuteczna.

A która jest skuteczna we wszystkich przypadkach?????????
Niestety nie ma takiej, więc czemu obśmiewać coś co daje dużo większe nadzieje niż in vitro?
Avatar
Gość / 14 września 2009 o 11:48
0
Jak do tej pory to jednynie kręgi związane z KK potwierdzają skuteczność tej metody więc nie byłabym aż taką optymistką.
Oczywiście kto chce mieć dziecko a kogo nie stać na in vitro może próbować, sądzę jednak, że nie wie wszystkich przypadkach niepłodności ta metoda jest skuteczna.
Avatar
KK / 14 września 2009 o 11:39
0
CZAS XXI WIEK MIEJSCE ŚRODKOWA EUROPA REPUBLIKA KATOLICKA W SKRÓCIE ZWANA TALIBANEM PÓŁNOCY ŁECH ŁECH ŁECH ,TRZYMAĆ TAK DALEJ
Avatar
STYX / 14 września 2009 o 11:35
0
Życiński ma typowe wąskie usteczka charakterystyczne dla ludzi fałszywych !!! Ale nawet jakby miał wary niczym Kunta Kinte to bym typka nienawidził bo generalnie nie lubie watykańczyków !
Avatar
audi / 14 września 2009 o 11:34
0
Tendencyjny tytuł: dlaczego niby ta metoda jest "kontrowersyjna"?
Na czym polegają te kontrowersje oprócz tego, że autor ma wrodzoną awersję do tego, co jest moralne i akceptowane przez Kościół (chociaż bardziej skuteczne niż in vitro)?
Avatar
pp / 14 września 2009 o 11:29
0
Czytałem o tej metodzie jakiś czas temu. Myslałem, kiedy przyjdzie do nas.
Nie widzę powodu, żeby negować metodę leczenia, tylko dlatego, że ksiądz mówi, że jest moralna, a ktoś inny, kto nie czytał wyników badań tej metody pisze, że jest mało skuteczna. Fakty mówią same za siebie. Nie jesteśmy już pionierami w tej metodzie. Ona się sprawdza.
Pozdrawiam.
Avatar
Gość / 14 września 2009 o 10:13
0
Gość napisał:
Czy ci się podoba czy nie masz dni płodne i nie płodne.



Jak bierzesz pigułki to nie masz.
Avatar
ad vocem / 8 lutego 2010 o 08:16
0
Gość napisał:
Po pierwsze kto ci powiedział, ze daje więskze nadzieje niż in vitro? Ksiądz czy katolicki ginekolog?
Najbardziej skuteczną a jednocześnie nie tanią metodą jest nadal in vitro i nadal tak będzie.

Chyba najbardziej dochodową bo co do skutecznosci to można długo dyskutować!!! Tu chodzi o to, ze społeczeństwo jest omamione przez lekarzy którzy upatruja w in vitro tylko zysków!!! Jeżeli ludzie nie mają nic do wyboru a pragną dziecka to łapią sie ostatniej deski ratunku nie zawsze właściwej i skutecznej!!!

Chyba najbardziej dochodową bo co do skutecznosci to można długo dyskutować!!! Tu chodzi o to, ze społeczeństwo jest omamione przez lekarzy którzy upatruja w in vitro tylko zysków!!! Jeżeli ludzie nie mają nic do wyboru a pragną dziecka to łapią sie ostatniej deski ratunku nie zawsze właściwej i skutecznej!!! rozwiń
Avatar
ad vocem / 8 lutego 2010 o 08:13
0
ala napisał:
Kobieta sprowadzona do roli małpy , gdzie samiec po wyglądzie jej genitaliów wie kiedy jest płodna. To jest właśnie stosunek samców w sukienkach do kobiet.

Aleś ty głupia!!! Kobieta sprowadzona do roli małpy...!!! Choć głupota twa jest porażajac to nie zycze Ci tego abyś musiała przechodzic przez upokorzenie zwiazane z in vitro!!! Tam to dopiero człowiek jest poniżony jak facet musi iść do kibla w szpitalu i oddać nasienie oglądajac przy tym "Swierszczyki"!!!

Aleś ty głupia!!! Kobieta sprowadzona do roli małpy...!!! Choć głupota twa jest porażajac to nie zycze Ci tego abyś musiała przechodzic przez upokorzenie zwiazane z in vitro!!! Tam to dopiero człowiek jest poniżony jak facet musi iść do kibla w szpitalu i oddać nasienie oglądajac przy tym "Swierszczyki"!!! rozwiń
Avatar
Gość / 14 września 2009 o 16:54
0
kaku napisał:
A która jest skuteczna we wszystkich przypadkach?????????
Niestety nie ma takiej, więc czemu obśmiewać coś co daje dużo większe nadzieje niż in vitro?



Po pierwsze kto ci powiedział, ze daje więskze nadzieje niż in vitro? Ksiądz czy katolicki ginekolog?
Najbardziej skuteczną a jednocześnie nie tanią metodą jest nadal in vitro i nadal tak będzie.
Avatar
kaku / 14 września 2009 o 13:40
0
Gość napisał:
Jak do tej pory to jednynie kręgi związane z KK potwierdzają skuteczność tej metody więc nie byłabym aż taką optymistką.
Oczywiście kto chce mieć dziecko a kogo nie stać na in vitro może próbować, sądzę jednak, że nie wie wszystkich przypadkach niepłodności ta metoda jest skuteczna.

A która jest skuteczna we wszystkich przypadkach?????????
Niestety nie ma takiej, więc czemu obśmiewać coś co daje dużo większe nadzieje niż in vitro?
Avatar
Gość / 14 września 2009 o 11:48
0
Jak do tej pory to jednynie kręgi związane z KK potwierdzają skuteczność tej metody więc nie byłabym aż taką optymistką.
Oczywiście kto chce mieć dziecko a kogo nie stać na in vitro może próbować, sądzę jednak, że nie wie wszystkich przypadkach niepłodności ta metoda jest skuteczna.
Avatar
KK / 14 września 2009 o 11:39
0
CZAS XXI WIEK MIEJSCE ŚRODKOWA EUROPA REPUBLIKA KATOLICKA W SKRÓCIE ZWANA TALIBANEM PÓŁNOCY ŁECH ŁECH ŁECH ,TRZYMAĆ TAK DALEJ
Avatar
STYX / 14 września 2009 o 11:35
0
Życiński ma typowe wąskie usteczka charakterystyczne dla ludzi fałszywych !!! Ale nawet jakby miał wary niczym Kunta Kinte to bym typka nienawidził bo generalnie nie lubie watykańczyków !
Avatar
audi / 14 września 2009 o 11:34
0
Tendencyjny tytuł: dlaczego niby ta metoda jest "kontrowersyjna"?
Na czym polegają te kontrowersje oprócz tego, że autor ma wrodzoną awersję do tego, co jest moralne i akceptowane przez Kościół (chociaż bardziej skuteczne niż in vitro)?
Avatar
pp / 14 września 2009 o 11:29
0
Czytałem o tej metodzie jakiś czas temu. Myslałem, kiedy przyjdzie do nas.
Nie widzę powodu, żeby negować metodę leczenia, tylko dlatego, że ksiądz mówi, że jest moralna, a ktoś inny, kto nie czytał wyników badań tej metody pisze, że jest mało skuteczna. Fakty mówią same za siebie. Nie jesteśmy już pionierami w tej metodzie. Ona się sprawdza.
Pozdrawiam.
Avatar
Gość / 14 września 2009 o 10:13
0
Gość napisał:
Czy ci się podoba czy nie masz dni płodne i nie płodne.



Jak bierzesz pigułki to nie masz.
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Aktywni z Lublina. Uroczysta gala i wręczenie medali [zdjęcia]
galeria

Aktywni z Lublina. Uroczysta gala i wręczenie medali [zdjęcia] 0 0

Na corocznym spotkaniu ze środowiskiem osób niepełnosprawnych prezydent uhonorował zasłużone osoby niepełnosprawne oraz osoby i instytucje działające w Lublinie na rzecz pełnego włączenia społecznego osób z niepełnosprawnościami.

Dożywocie dla zabójcy piłkarza Garbarni Kurów. Ukrainiec zadał serię ciosów nożem
PILNE
galeria

Dożywocie dla zabójcy piłkarza Garbarni Kurów. Ukrainiec zadał serię ciosów nożem 5 3

37-letni Ukrainiec usłyszał w środę wyrok dożywocia za zabójstwo piłkarza. Tak zdecydował Sąd Okręgowy w Lublinie.

Śmieci w kopalni piachu. Skąd się tutaj wzięły? Sprawą zajmą się policjanci
galeria

Śmieci w kopalni piachu. Skąd się tutaj wzięły? Sprawą zajmą się policjanci 1 0

Po naszej publikacji Policja wszczęła śledztwo w tej sprawie nielegalnych śmieci w kopalnianej niecce w byłej kopalni piachu w Wólce Rokickiej

Sylwester Tułajew obiecuje Czubom pętlę, wiadukt i dojazd do torów

Sylwester Tułajew obiecuje Czubom pętlę, wiadukt i dojazd do torów 42 48

Swoje obietnice dla Czubów przedstawił dzisiaj poseł Sylwester Tułajew, kandydat PiS na prezydenta Lublina.

W Lublinie odbędzie się casting. Popularny serial potrzebuje statystów
galeria

W Lublinie odbędzie się casting. Popularny serial potrzebuje statystów 0 1

Kilkuset statystów potrzebuje ekipa serialu „Wojenne dziewczyny”, która zapowiedziała na najbliższą niedzielę casting w Trybunale Koronnym na staromiejskim Rynku.

Kler. Które kino w Lublinie pokazuje film Smarzowskiego? [seanse, godziny]
film

Kler. Które kino w Lublinie pokazuje film Smarzowskiego? [seanse, godziny] 0 1

Kler. Kontrowersyjny film Wojciech Smarzowskiego w piątek wejdzie na ekrany. W którym kinie w Lublinie można go zobaczyć?

Uczniowie dostali ciągnik do nauki

Uczniowie dostali ciągnik do nauki 0 0

Uczniowie szkoły w Leśnej Podlaskiej dostali ciągnik. Będzie służył do zajęć praktycznych.

Pożar wieżowca w Lublinie. 5 zastępów straży na miejscu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Pożar wieżowca w Lublinie. 5 zastępów straży na miejscu [zdjęcia, wideo] 14 3

Pożar elewacji wieżowca przy ul. Paganiniego. Na miejscu jest 5 zastępów straży pożarnej.

Chirurdzy z wielu krajów na kongresie w Lublinie

Chirurdzy z wielu krajów na kongresie w Lublinie 0 0

700 specjalistów z Europy, USA, Kanady i Azji ma przyjechać na Kongres Chirurgii Minimalnie Inwazyjnej, który zaczyna się 27 września w Lublinie.

Miała 60 km do szpitala, zaczęła rodzić. Policjanci pilotowali auto

Miała 60 km do szpitala, zaczęła rodzić. Policjanci pilotowali auto 4 2

Liczyła się każda minuta, a mężczyzna nie znał drogi do szpitala, o pilną pomoc poprosił puławskich policjantów. Dzięki pilotażowi mundurowych, 34-latka na czas dotarła trakt porodowy.

EMOstrefa w szpitalu w Zamościu. Lepsze warunki dla rodziców i dzieci

EMOstrefa w szpitalu w Zamościu. Lepsze warunki dla rodziców i dzieci 1 0

W Zamojskim Szpitalu Niepublicznym powstaje EMOstrefa. Rodzice najmłodszych pacjentów będę mieli lepsze warunki do przebywania ze swoimi dziećmi.

Przedwojenne andrzejki. Potańcówka w Teatrze Osterwy
30 listopada 2018, 20:00

Przedwojenne andrzejki. Potańcówka w Teatrze Osterwy 0 0

Teatr zaprasza na… potańcówkę. Do tańca zagra Mała Orkiestra Dancingowa. Można już rezerwować miejsca, koszt biletu to 150 zł od osoby

Wypadł z drogi, dachował na polu. Przestraszyła go ciężarówka?

Wypadł z drogi, dachował na polu. Przestraszyła go ciężarówka? 0 8

Dwie osoby trafiły do szpitala po tym jak samochód osobowy wypadł z drogi i dachował na polu. Kierowca tłumaczył, że przestraszył się jadącej z naprzeciwka ciężarówki.

Wybory samorządowe 2018 - Janów Lubelski, Dzwola, Potok Wielki, Batorz, Godziszów, Chrzanów. Kandydaci na wójtów

Wybory samorządowe 2018 - Janów Lubelski, Dzwola, Potok Wielki, Batorz, Godziszów, Chrzanów. Kandydaci na wójtów 0 0

Wybory samorządowe 2018. Lista kandydatów na wójta w powiecie janowskim

"Nie będę ściągać imigrantów" - obiecuje kandydat na prezydenta Lublina

"Nie będę ściągać imigrantów" - obiecuje kandydat na prezydenta Lublina 1 21

O swoich pomysłach na „politykę migracyjną Lublina” opowiadał dziś kandydujący na prezydenta miasta poseł Jakub Kulesza startujący w wyborach z komitetu „Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!