Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 marca 2019 r.
17:58

Ksiądz profesor z Lublina pozwany za molestowanie seksualne ma przeprosić swoją ofiarę

0 35 A A
Cieszę się, że ksiądz przegrał – nie ukrywał po ogłoszeniu wyroku Piotr Halliop
Cieszę się, że ksiądz przegrał – nie ukrywał po ogłoszeniu wyroku Piotr Halliop (fot. Maciej Kaczanowski)

Ksiądz prof. Walerian S., pozwany za molestowanie seksualne, ma przeprosić swoją ofiarę. Ma to zrobić jako ksiądz, a nie osoba prywatna – orzekł dzisiaj Sąd Apelacyjny w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Cieszę się, że ksiądz profesor, który wcześniej mnie atakował i robił wszystko, by padło stwierdzenie, że wymyślam, legło w gruzach. Cieszę się, że ksiądz przegrał – mówił po ogłoszeniu wyroku przez Sąd Apelacyjny w Lublinie Piotr Halliop.

W 2014 r. mieszkaniec Lublina ujawnił w liście do lubelskiej Kurii Metropolitalnej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, że jako dziecko był molestowany i dwukrotnie zgwałcony przez księdza Waleriana S. To emerytowany profesor KUL, ale też przyjaciel rodziców pana Piotra.

Przed sądem Halliop domagał się również pisemnych przeprosin zarówno od księdza jak też od Archidiecezji Lubelskiej. Po wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie, który uznał, że duchowny ma przeprosić, ale nie jako ksiądz tylko osoba prywatna, Halliop wniósł apelację, domagając się ponownie przeprosin ze strony archidiecezji.

Dzisiaj, mimo że pełnomocnik pozwanego wnosił o wyłączenie jawności sprawy, Sąd Apelacyjny tego wniosku nie poparł. Wypowiadający się w imieniu duchownego adwokat Rafał Kalbarczyk przedstawił m.in. tezę, że powodem działań mieszkańca Lublina jest powód finansowy. Przekonywał też o skłonności 36-latka do konfabulacji. Odnosił się do jego stanu psychicznego. I wnosił o oddalenie powództwa. Sąd tej opinii nie podzielił.

Duchowny ma przeprosić Piotra Halliopa. W tekście przeprosin, jest mowa o "naruszeniu dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej, które nastąpiły w latach 1986-1994", czyli kiedy pan Piotr był dzieckiem. Sąd zwrócił też uwagę na to, że duchowny dopuścił się tych czynów "pełniąc posługę kapłańską".

– Oczekuję listu poleconego od księdza na mój adres zamieszkania. Jeśli go otrzymam, to go upublicznię – zapowiedział pan Piotr.

Przepraszać, za brak reakcji na zachowanie kapłana nie będzie zaś Archidiecezja Lubelska. W ocenie sądu w tym zakresie apelacja mieszkańca Lublina jest bezzasadna, bowiem kuria kiedy dowiedziała się o oskarżeniach podjęła działania.

– Powód, co sam przyznał, został słownie przeproszony przez arcybiskupa Stanisława Budzika – mówiła uzasadniając wyrok sędzia Małgorzata Kuczyńska.

>>> Sprawą zajmowała się również Kongregacja Nauki Wiary: Mieszkaniec Lublina oskarża księdza o czyny pedofilskie. Watykan wezwał duchownego do modlitwy i pokuty

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
na pohybel bydlakowi ... / 6 marca 2019 r. o 19:47
....ale dlaczego młody człowiek nie stawia żadnych roszczeń finansowych? Zniszczyć katabasa pedofila, aby musiał sprzedać chociażby nerkę...
Avatar
Gość / 6 marca 2019 r. o 18:07
Cóż za srogi wyrok, dobrze że sąd nie orzekl że ksiądz gwalciciel ma pocałować swoją ofiare w du
Avatar
R.T. / 6 marca 2019 r. o 21:11
Coraz mniej mnie to wszystko dziwi. Kościół to instytucja głęboko zdemoralizowana. Polecam analizę prof. Tadeusza Bartosia - ***bitly.com/Tadeusz-Bartos-kler
Avatar
Gość / 6 marca 2019 r. o 20:08
"Sory, ze cie zgwalcilem, cos mnie naszlo - no nie wiem zupelnie co - to byl taki moment, wiesz, chwila, kazdemu moze sie zdarzyc."
Avatar
Tfu / 7 marca 2019 r. o 11:01
Ks. profesor KUL, tzw. uniwersytetu utrzymywanego za państwowe pieniadze. Dziwne że nie do paki. Tam by się przekonał co to zgwalcenie.
Avatar
Gość / 6 marca 2019 r. o 18:28
I taki śmieciom mam kajać się za grzechy ? Uciąć mu i zapomni o molestowaniach ścierwo prózniak i obibok.
Avatar
Prawda / 7 marca 2019 r. o 11:12
Kolejny przebieraniec. W cywilizowanym kraju koscielni zbankrutowaliby wyprzedajac nieruchomości na odszkodowania dla ofiar
Avatar
Gość / 7 marca 2019 r. o 11:04
Bierzecie z ich rak komunie.. A oni przed chwila sie onanizowali... Sluchacie z ich ust kazan a oni przed chwila lizali czyjes ptaszki ....Smacznego!!!!!!
Avatar
Gość / 7 marca 2019 r. o 11:17
Gnac pedofili .. Goscie w czarnych sukienkach to banda pedofilii.
Avatar
słowo boże / 6 marca 2019 r. o 23:46
a co było z tym zboczeńcem wesołowskim?? przebrał się za arcybiskupa, poleciał na Dominikanę aby głosić słowo boże!! głosił,owszem, w ten sposób, że bzykał tamtejsze dzieci. Dali mu rozgrzeszenie, bo miał dorodnego zaganiacza!
Avatar
Jaja co? / 8 maja 2019 r. o 13:17
A mnie molestował Jaruzelski i to psychicznie, byłem wtedy dzieckiem, był rok 1980, może 1981 chyba pamìętam, tak pamiętam, chcę zadośćuczynienie od SLD, mam duże zmiany w psychice po tamtym czasie. Czekam na sprawiedliwy SĄD.
Avatar
tacowy / 2 kwietnia 2019 r. o 12:25
Pamiętam jak ks Walerian S. często posługiwał w kościele przy ul.pogodnej.Zachłystywano się,tytułowano go księdzem profesorem (miał zaledwie doktorat).No i okazało się jaki on "doktor" od chłopaków.Gdy go widywałem,od razu robiło mi się niedobrze,pomimo gdy nie znałem jego skłonności.Myśle,że niektórzy księża z tamtejszej parafii znali skłonności tego wówczas "profesora"
Avatar
Gość / 12 marca 2019 r. o 20:25
Piotr nie odpuszczaj !!! Niech Kler zapłaci za Twoje krzywdy!
Avatar
sam prałat / 9 marca 2019 r. o 23:06
Biedroń będzie przepraszał?
 Jankowski
Avatar
Gość / 7 marca 2019 r. o 17:44
to na tym kulu sodomia i gomoria się panoszy
Avatar
Gość / 7 marca 2019 r. o 11:17
Gnac pedofili .. Goscie w czarnych sukienkach to banda pedofilii.
Avatar
Prawda / 7 marca 2019 r. o 11:12
Kolejny przebieraniec. W cywilizowanym kraju koscielni zbankrutowaliby wyprzedajac nieruchomości na odszkodowania dla ofiar
Avatar
Gość / 7 marca 2019 r. o 11:04
Bierzecie z ich rak komunie.. A oni przed chwila sie onanizowali... Sluchacie z ich ust kazan a oni przed chwila lizali czyjes ptaszki ....Smacznego!!!!!!
Avatar
Tfu / 7 marca 2019 r. o 11:01
Ks. profesor KUL, tzw. uniwersytetu utrzymywanego za państwowe pieniadze. Dziwne że nie do paki. Tam by się przekonał co to zgwalcenie.
Avatar
ubawiona Iwona... / 7 marca 2019 r. o 10:41
...zauważam, że na forum uaktywnili się miłośnicy harców pod dachami katolickich plebanii! Nie wystarczą im egzorcyzmy publiczne przed ołtarzami, ponieważ preferują organoleptyczną penetrację dokonywaną przez "dobrodzieja"!
Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 30 listopada 2022 r.

Mundial 2022: Walia – Anglia 0:3, USA lepsze od Iranu

Mundial 2022: Walia – Anglia 0:3, USA lepsze od Iranu

Ostatnie mecze w grupie B zakończyły się bez niespodzianki. Dalej grają Anglia i USA. Pierwsza z ekip bez większych problemów ograła Walię 3:0. Drugie spotkanie pomiędzy Amerykanami i Iranem zakończyło się wynikiem 1:0, a „złotego” gola zdobył Christian Pulisić.

Zmiana warty u lubelskich terytorialsów
zdjęcia
galeria

Zmiana warty u lubelskich terytorialsów

Po ponad sześciu latach płk Tadeusz Nastarowicz pożegnał się z funkcją dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od 1 grudnia będzie dowodził słynną 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich.

Nagrody gospodarcze Lublina przyznane. W tym roku ukłony za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zdjęcia
Zdjęcia
galeria

Nagrody gospodarcze Lublina przyznane. W tym roku ukłony za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zdjęcia

Poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagród Gospodarczych Prezydenta Miasta Lublin, które rozdano już po raz czternasty.

Brat wicepremiera wejdzie do Sejmu. Leszek Kowalczyk przyjmie mandat posła

Brat wicepremiera wejdzie do Sejmu. Leszek Kowalczyk przyjmie mandat posła

Leszek Kowalczyk z Prawa i Sprawiedliwości zostanie nowym posłem z województwa lubelskiego. Dotychczasowy radny sejmiku województwa ślubowanie złoży podczas środowego posiedzenia Sejmu.

Lublin. Złapał szczeniaczka, uderzył o framugę, skakał po Koksie

Lublin. Złapał szczeniaczka, uderzył o framugę, skakał po Koksie

Maciej Z. stanie przed sądem i będzie odpowiadał za wydarzenia z jesieni 2019 roku. Wtedy właśnie rzucił się na szczeniaka o imieniu Koks.

Nie żyje Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ

Nie żyje Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ

Zmarła Magdalena Czarkowska, dyrektor lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – poinformował NFZ.

Mundial 2022: Holandia i Senegal grają dalej

Mundial 2022: Holandia i Senegal grają dalej

W każdym meczu fazy grupowej Holandia nie zachwyciła. Tak samo było we wtorek przy okazji starcia z Katarem. „Pomarańczowi” wygrali 2:0, ale nie ma chyba w tym momencie kibica, który wierzy, że drużyna Louisa van Gaala nadal jest w gronie faworytów mundialu.

Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury. Tym razem „Blisko”

Przestrzenie Sztuki w Centrum Kultury. Tym razem „Blisko”

Różne rodzaje bliskości — to temat przewodni spektaklu w choreografii Tomka Ciesielskiego. „Blisko”. Opowiada o tym, jak obecność drugiego człowieka wpływa na życie każdego z nas i jak ważną rolę w bliskości odgrywa czas.

Prezydent Maj chciał podwyżki, ale radni nie chcą droższych śmieci w Puławach. Jest decyzja

Prezydent Maj chciał podwyżki, ale radni nie chcą droższych śmieci w Puławach. Jest decyzja

Nadal nie wiemy, ile będzie wynosić nowa opłata za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Podczas ostatniej sesji radni odrzucili dwa projekty uchwał przygotowane przez prezydenta, krytykując brak przedstawienia im wyliczeń tłumaczących skalę podwyżki.

Zamość. Bajkowe mikołajki w CKF Stylowy
6 grudnia 2022, 15:00

Zamość. Bajkowe mikołajki w CKF Stylowy

Kino w Zamościu szykuje specjalny mikołajkowy repertuar. 6 grudnia na ekranie Centrum Kultury Filmowej w Zamościu do obejrzenia będą aż cztery filmy adresowane do najmłodszych.

Trzy damy polskiego malarstwa już na Zamku. Te obrazy kosztowały ponad 1 mln zł. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Trzy damy polskiego malarstwa już na Zamku. Te obrazy kosztowały ponad 1 mln zł. Zdjęcia

Cztery obrazy trzech polskich artystek z przełomu XIX i XX wieku nabyło Muzeum Narodowe w Lublinie. Najnowsze zakupy, warte ponad milion złotych, można już oglądać w muzealnej ekspozycji.

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Zaczęło się w Skierbieszowie, skończyło w Zamościu
zdjęcia
galeria

80. rocznica wysiedleń Zamojszczyzny. Zaczęło się w Skierbieszowie, skończyło w Zamościu

Uroczystościami zorganizowanymi w poniedziałek w Zamościu zakończyły się tegoroczne, trzydniowe obchody 80. rocznicy wysiedleń Zamojszczyzny.

Prosta sprawa. Dzieci zatroszczyły się o jeże i zrobiły im domki na zimę

Prosta sprawa. Dzieci zatroszczyły się o jeże i zrobiły im domki na zimę

Specjalne kopce dla śpiących jeży powstały przy niemal 30 miejskich przedszkolach na terenie Lublina. Za usypywanie kopców zabrały się same dzieci.

Portal with RTX: Kiedy premiera i jakie są wymagania sprzętowe? (wideo)
film

Portal with RTX: Kiedy premiera i jakie są wymagania sprzętowe? (wideo)

Dobre wiadomości: Portal with RTX będzie darmowy dla sporej liczby graczy, a premiera już lada tydzień. Zła wiadomość: żeby w ogóle zagrać będziemy potrzebowali karty graficznej RTX 3060.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!