Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 listopada 2013 r.
11:21
Edytuj ten wpis

Kupił "cenne” monety. Stracił 30 tys. zł

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
0 4 A A
 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Policjanci szukają dwóch oszustów, którzy sprzedali mieszkańcowi Lublina 56 sztuk rzekomo złotych monet. 77 latek stracił blisko 30 tys. zł. Monety okazały się być angielskimi centami, wartymi w sumie 6 zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do zdarzenia doszło w miniony wtorek przy ul. Zana w Lublinie. Nieznajomy mężczyzna zaczepił mieszkańca Lublina, czekającego przed przejściem dla pieszych.

– Obcokrajowiec twierdził, że pochodzi z Białorusi i pilnie potrzebuje gotówki – mówi Renata Laszczka – Rusek, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji. – Pytał, gdzie może wymienić euro na polską walutę a przy okazji sprzedać złote monety.

Rozmowie mężczyzn przysłuchiwał się nieznajomy, który również czekał na zmianę świateł. Przechodzień zainteresował się kupnem monet.

– Mówił, że jest adwokatem i ma gotówkę, ale przed transakcją chce sprawdzić autentyczność złotych krążków – dodaje Laszczka –Rusek. – Wziął do wyceny jedną z nich, płacąc obcokrajowcowi 500 zł.

Po chwili "klient” wrócił zadowolony z zakupu. Miał pewność, że moneta jest złota, a dodatkowo udało mu się ją sprzedać za 700 zł. Mężczyzna był zainteresowany kupnem większej ilości, dysponował ponad 20 tys. zł.

Wtedy 77-latek z Lublina poczuł, że może zrobić dobry interes. Zgodził się kupić od Białorusina resztę monet. Było ich 56. Lublinianin wypłacił z konta swoje oszczędności, w sumie za 28 tys. zł i przekazał sprzedawcy.

– Po udanej transakcji okazało się, że Białorusin ma w samochodzie jeszcze taka samą ilość do sprzedaży – dodaje Laszczka-Rusek. – Panowie umówili się za kilkanaście minut przy jednym ze sklepów na ul. Zana.

Niestety w umówionym miejscu pojawił się tylko 77-latek. Mężczyzna zaczął podejrzewać, że został oszukany. Złote monety okazały się być angielskimi centami wartymi w sumie 6 zł.

Policjanci mają już rysopisy oszustów. Jeden z nich, podający się za obywatela Białorusi był w wieku około 35 lat, miał ponad 170 cm wzrostu. Ubrany był w ciemną kurtkę i ciemne spodnie, miał czapkę z daszkiem z małymi nausznikami, nosił okulary.

Drugi z mężczyzn podający się za adwokata był starszy, miał około 45 lat i 170 cm wzrostu, był krępej budowy ciała, miał krótkie, lekko szpakowate włosy. Ubrany był w długi, ciemny płaszcz i ciemne spodnie. Miał ze sobą aktówkę.
Policjanci apelują o rozsądek. Nie jest wykluczone, że poszukiwani mężczyźni będą chcieli w podobny sposób oszukać kolejne osoby.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wacław / 28 listopada 2013 r. o 17:08

Z tymi "złotymi monetami" to numer stary jak świat.

Przyuważyli staruszka, domyślili się że pewnie mieszka w okolicy (a na ul. Zana jest od ronda do ronda ponad 20 oddziałów różnych banków) i zrobili skok roku.

Avatar
Kierowca Bombowca / 28 listopada 2013 r. o 13:51

To nie ciemnogród, to "dziennikarzyna z bożej łaski".

Odkąd to w Anglii mają "Centy"?

Avatar
mała mi / 28 listopada 2013 r. o 13:18

ALE CIEMNOGRÓD W TYM LUBLINIE PANUJE!!!!!!!!

NIE DO WIARY!!!!!!!!!!

Avatar
mała mi / 28 listopada 2013 r. o 13:15

ALE CIEMNOGRÓD W TYM LUBLINIE!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
wacław / 28 listopada 2013 r. o 17:08

Z tymi "złotymi monetami" to numer stary jak świat.

Przyuważyli staruszka, domyślili się że pewnie mieszka w okolicy (a na ul. Zana jest od ronda do ronda ponad 20 oddziałów różnych banków) i zrobili skok roku.

Avatar
Kierowca Bombowca / 28 listopada 2013 r. o 13:51

To nie ciemnogród, to "dziennikarzyna z bożej łaski".

Odkąd to w Anglii mają "Centy"?

Avatar
mała mi / 28 listopada 2013 r. o 13:18

ALE CIEMNOGRÓD W TYM LUBLINIE PANUJE!!!!!!!!

NIE DO WIARY!!!!!!!!!!

Avatar
mała mi / 28 listopada 2013 r. o 13:15

ALE CIEMNOGRÓD W TYM LUBLINIE!!!!!!!!!!!!!!

Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Katar 2022. Polska - Francja. W niedzielę na drodze staną nam mistrzowie świata
Magazyn

Katar 2022. Polska - Francja. W niedzielę na drodze staną nam mistrzowie świata

W 1986 roku w Meksyku reprezentacja Polski w ramach 1/8 finału przegrała 0:4 z Brazylią i odpadła z dalszej rywalizacji. W niedzielę, po 36 latach polscy kibice po raz kolejny będą dopingować nasz zespół w starciu fazy pucharowej z innym światowym gigantem: Francją. To pokazuje. jak duży sukces odniosła na mistrzostwach świata w Katarze drużyna Czesława Michniewicza, ale o jego stylu z pewnością nie chce pamiętać nikt.

Nauczyciele węszą politykę oszczędności, bo nie mogą kserować testów

Nauczyciele węszą politykę oszczędności, bo nie mogą kserować testów

Część nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 10 tak bardzo zaskoczyła wyłączona kserokopiarka, że postanowili zainterweniować w tej sprawie u radnego.

Joanna Liberadzka-Duras z Zamościa stanęła na czele Forum Informacji Turystycznej

Joanna Liberadzka-Duras z Zamościa stanęła na czele Forum Informacji Turystycznej

Joanna Liberadzka-Duras, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze” oraz szefowa Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej przez najbliższe dwa lata będzie przewodniczącą zarządu Forum Informacji Turystycznej.

Festiwal Adventus: koncert Canaan Group
4 grudnia 2022, 18:00

Festiwal Adventus: koncert Canaan Group

W niedzielę, 4 grudnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się kolejny koncert w ramach Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego "Adventus". Wystąpi międzynarodowy zespół Canaan Group.

Radzyń Podlaski: Zwarcie zamknęło toaletę za 290 tys. zł

Radzyń Podlaski: Zwarcie zamknęło toaletę za 290 tys. zł

Oddana w sierpniu do użytku toaleta publiczna w Radzyniu Podlaskim, od kilku tygodni nie działa. Urzędnicy winę składają na wandali.

Jak żyć po Covidzie? W Akademii Zamojskiej już wiedzą
galeria

Jak żyć po Covidzie? W Akademii Zamojskiej już wiedzą

Dla jednych „Covid to ściema”, dla innych realna choroba, której nawet łagodne przejście potrafi zostawić w organizmie poważne zmiany. O tym, jak żyć i odzyskiwać zdrowie po zakażeniu SARS CoV-2 mówiono podczas konferencji zorganizowanej w Akademii Zamojskiej.

Przodkowie zdobyli nieśmiertelność

Przodkowie zdobyli nieśmiertelność

Zespół archiwalny numer 2538 Archiwum Państwowego w Lublinie to akta rodzin Barszczewskich, Danielskich herbu Daniel i de Mezerów herbu Moździerz oraz rodzin z nimi skoligaconymi, między innymi Bajkowskich, Tarnowskich herbu Sas, Żurakowskich i Teleżyńskich. Tą wyjątkową spuściznę rodzinną przekazał Zygmunt Barszczewski

Masaże, jacuzzi, sztuczna rzeka. Tak się zmieni stary basen w Biłgoraju. Za 62 mln złotych
galeria

Masaże, jacuzzi, sztuczna rzeka. Tak się zmieni stary basen w Biłgoraju. Za 62 mln złotych

Nie 50, ale ponad 62 mln zł trzeba będzie wydać, by zrealizować oba planowane etapy rozbudowy i modernizacji powiatowej krytej pływalni w Biłgoraju. Ale do pierwszej części prac samorząd nie dołoży z własnego budżetu ani złotówki, na drugą część pieniędzy ma, a reszty będzie szukać.

Dla tancerzy i nie tylko. Warsztaty i wydarzenia edukacyjne w CK

Dla tancerzy i nie tylko. Warsztaty i wydarzenia edukacyjne w CK

Są jeszcze ostatnie wolne miejsca na czterodniowe warsztaty tworzenia muzyki do spektakli. Ale to nie jedyna oferta aktywnego spędzenia czasu i nauki w Centrum Kultury w Lublinie. Skorzystają tancerze ale także osoby, które po prostu chcą poćwiczyć

Dzień dla zwykłych-niezwykłych osób

Dzień dla zwykłych-niezwykłych osób

DARCZYŃCY ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO W LUBLINIE są ludźmi wyjątkowymi, bo decydują się przekazać nam wszystkim pamiątki po swoich przodkach. Dzieląc się historią własnych rodzin pozwalają nam lepiej poznać historię regionu i Polski

Biała Podlaska: W niedzielę do muzeum za 1 zł

Biała Podlaska: W niedzielę do muzeum za 1 zł

Do „Ogrodów” Bazylego Albiczuka za złotówkę. Muzeum Południowego Podlasia chce w ten sposób przyciągnąć zwiedzających.

Krasnobród. Grają już dziesiątki lat. W niedzielę jubileuszowy koncert
4 grudnia 2022, 15:00

Krasnobród. Grają już dziesiątki lat. W niedzielę jubileuszowy koncert

Już ponad 35 lat działa Krasnobrodzka Orkiestra Dęta. Jubileusz muzycy uczczą koncertem.

Psy i koty z Puław i Łukowa czekają na Mikołaja. Możesz być jak Krzysztof Ibisz
galeria

Psy i koty z Puław i Łukowa czekają na Mikołaja. Możesz być jak Krzysztof Ibisz

Możesz wybrać prezent, który dostaną bezpańskie zwierzęta w Łukowie i Puławach. Ambasadorami akcji są m.in. Krzysztof Ibisz i Agnieszka Woźniak-Starak.

Lublin będzie dopłacał do zabiegów in vitro

Lublin będzie dopłacał do zabiegów in vitro

Miasto uruchomi w przyszłym roku program dopłat do zabiegów in vitro. To jeden z niewielu wydatków, które prezydent Lublina – na prośbę radnych – zgodził się dopisać do projektu budżetu miasta na rok 2023

6 XII Dzień Darczyńcy Archiwów Państwowych

6 XII Dzień Darczyńcy Archiwów Państwowych

Z tej okazji w lubelskim Archiwum planowane jest spotkanie z Darczyńcami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!