Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lipca 2013 r.
17:08
Edytuj ten wpis

Lotnisko Lublin będzie miało straty. Kto i ile dopłaci?

0 76 A A
Lotnisko Lublin (Jacek Świerczyński)
Lotnisko Lublin (Jacek Świerczyński)

Wiadomo, że pierwszy rok działania portu skończy się stratą. Jak dużą? Tego władze spółki nie zdradzają. Ale samorządy już wykładają pieniądze na jej pokrycie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
10 mln zł wyda Zarząd Województwa lubelskiego na objęcie 100 tys. akcji w Porcie Lotniczym Lublin. Decyzja zapadła na jednym z ostatnich posiedzeń władz województwa.

– To dokapitalizowanie zgodne z harmonogramem – tłumaczy marszałek Krzysztof Hetman (PSL).

Do tej pory województwo włożyło do lotniczej spółki 61,7 mln zł. Główni akcjonariusze – Lublin i województwo – będą wspierać ją w zamian za akcje aż do 2028 r. Firma potrzebuje pieniędzy na zabezpieczenie finansowe inwestycji oraz usprawnienia.

Tajne prognozy

Pieniądze na pewno się przydadzą, gdyż nieoficjalnie mówi się nawet o kilkudziesięciu milionach złotych na minusie po pierwszym roku działania lotniska. Ale spółka nie zdradza, jaka strata jest przewidywana.

– Z uwagi, że prognozy i plany finansowe są m.in. wypadkową zawartych umów, nie są ujawniane, stanowiąc tajemnicę handlową – odpowiada Piotr Jankowski, rzecznik PLL.

Jankowski zaznacza, że prognozy finansowe znane są radzie nadzorczej portu, a tym samym jego akcjonariuszom. Ale przewodniczący Rady także nie ujawnia, o jakie liczby chodzi.

– Tak naprawdę jeszcze nie roztrząsaliśmy porządnie planu finansowego, dużo niewiadomych jest w tych cyfrach – mówi oględnie Jacek Sobczak, szef RN PLL. – Potrzebujemy kilku godzin i myślę, że pod koniec lipca będziemy szczegółowo analizować plan finansowy.

Dodaje, że strata operacyjna jest wpisana w pierwsze lata działania lotniska.

– Umowa wsparcia przewiduje, że główni akcjonariusze będą ją pokrywać w proporcjach 52 proc. (Lublin) i 48 proc. (lubelskie) – wyjaśnia Sobczak. – Ale dopóki spółka nie rozliczyła procesu inwestycyjnego, możemy ją dokapitalizować, zamieniając pieniądze na akcje. Dlatego wspomniane 10 mln zł mogą być przeznaczone na pokrycie straty.

Ile szykuje Lublin

Ile szykuje Lublin na dofinansowanie lotniska? Na ten rok w budżecie miasta na dokapitalizowanie PLL zapisane jest 5 mln zł. – Nie planujemy większej kwoty – wyjaśnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Jeszcze niedawno władze portu zakładały, że w 2013 roku lotnisko odprawi 300 tys. podróżnych. Ale już wiadomo, że to próg nie do osiągnięcia. W środę lotnisko świętowało przylot 100-tysięcznego pasażera.

200 tys. pasażerów

– Do końca tego roku odprawimy ponad 200 tys. ludzi – zapowiada Krzysztof Wójtowicz, prezes PLL. I zaznacza, że to dobry wynik: W 2005 roku, po wejściu do Unii, lotniska w Rzeszowie, Łodzi, czy Bydgoszczy odprawiły podobną liczbę pasażerów.

Budowa lotniska

Budowa lotniska kosztowała (dane sprzed rozliczenia inwestycji, która formalnie trwa) nieco ponad 420 mln zł (bez VAT).

144 mln zł wyłożyła Unia i państwo. Środki własne portu to ok. 127 mln zł, a z emisji obligacji doszło 150 mln zł.

Lotniska nierentowne

Według najnowszych danych w Polsce jest sześć lotnisk, które na siebie zarabiają. To porty w Warszawie, Krakowie (3,2 mln pasażerów w 2012 roku), Gdańsku (2,9 mln pasażerów), Katowicach (2,6 mln pasażerów), Wrocławiu (2 mln pasażerów) oraz Poznaniu (1,5 mln pasażerów). Pozostałe sześć lotnisk jest nierentownych.

Komentarze 76

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
DOLNOŚLĄZAK / 3 sierpnia 2013 o 05:44
0

Uczcie śię od Wrocławia i otwóżcie tam loty , bo tam przesiatka do Berlina i bonn.

Avatar
jojo / 23 lipca 2013 o 09:10
0

Jesteśmy ABSOLUTNIE totalnie oddanymi fanami Portu Lotniczego Lublin w Świdniku oraz Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku!

Najukochańszy i Umiłowany, Drogi i Szanowany, Wieczny Marszałek i Hetman Lubelszczyzny w swojej niezmierzonej Mądrości przeniesie siedzibę urzędu Marszałkowskiego do Świdnika i nazwie ją MARSZAŁKO-HETMAŃSKI NAJWYŻSZY URZĄD LUBELSZCZYZNY!

Mieszkańcy Lubelszczyzny zadeklarowali, że wybór Drogiego Szanowanego Krzysztofa Hetmana na JEDYNEGO NIEOMYLNEGO MARSZAŁKA-HETMANA LUBELSZCZYZNY podyktowany był niezliczonymi życzeniami członków Partii, pracowników aparatu państwowego i ludu aby tak właśnie się stało. Wszyscy oddali cześć nowemu MARSZAŁKOWI-HETMANOWI i gorąco Mu gratulowali, krzycząc głośno: "Hurra"

Cały lud i członkowie PSL z regionu lubelskiego potępiają także Arkadiusza Bratkowskiego!

Bratkowski pomyślał o byciu kontrkandydatem HETMANA - To skandaliczne zachowanie spowodowało ogromny gniew Ludu Lubelszczyzny i całej Gwardii urzędników z ramienia PSL. Te niecne czyny miały miejsce w momencie, gdy nie dobiegła nawet końca żałoba po odmówienia przyjęcia mandatu GŁÓWNEGO NADPOSŁA RP PRZEZ UMIŁOWANEGO I SZANOWANEGO HETMANA-MARSZAŁKA.

HURRRRA 

Lud Lubelszczyzny

tyfus zmień lekarza

rozwiń
Avatar
acv / 22 lipca 2013 o 22:15
0

średni jeden samolot dziennie, a pracownikow tyle co we Frankfurcie!

Avatar
ubz / 21 lipca 2013 o 21:48
0

proponuję obniżyć wysokie pensje dyrektorów, zarządu i rn - niech każdy oszczędza, a nie tylko obywatele będą dokładać z podatków!!!

Avatar
czesław / 21 lipca 2013 o 08:24
0

Dajcie następnemu koledze królika 400 tyś odprawy to lotnisko na pewno się zbilansuje.

Avatar
Tytus1980 / 21 lipca 2013 o 00:03
0

Jesteśmy ABSOLUTNIE totalnie oddanymi fanami Portu Lotniczego Lublin w Świdniku oraz Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku!

Najukochańszy i Umiłowany, Drogi i Szanowany, Wieczny Marszałek i Hetman Lubelszczyzny w swojej niezmierzonej Mądrości przeniesie siedzibę urzędu Marszałkowskiego do Świdnika i nazwie ją MARSZAŁKO-HETMAŃSKI NAJWYŻSZY URZĄD LUBELSZCZYZNY!

Mieszkańcy Lubelszczyzny zadeklarowali, że wybór Drogiego Szanowanego Krzysztofa Hetmana na JEDYNEGO NIEOMYLNEGO MARSZAŁKA-HETMANA LUBELSZCZYZNY podyktowany był niezliczonymi życzeniami członków Partii, pracowników aparatu państwowego i ludu aby tak właśnie się stało. Wszyscy oddali cześć nowemu MARSZAŁKOWI-HETMANOWI i gorąco Mu gratulowali, krzycząc głośno: "Hurra"

Cały lud i członkowie PSL z regionu lubelskiego potępiają także Arkadiusza Bratkowskiego!

Bratkowski pomyślał o byciu kontrkandydatem HETMANA - To skandaliczne zachowanie spowodowało ogromny gniew Ludu Lubelszczyzny i całej Gwardii urzędników z ramienia PSL. Te niecne czyny miały miejsce w momencie, gdy nie dobiegła nawet końca żałoba po odmówienia przyjęcia mandatu GŁÓWNEGO NADPOSŁA RP PRZEZ UMIŁOWANEGO I SZANOWANEGO HETMANA-MARSZAŁKA.

HURRRRA 

Lud Lubelszczyzny

Jesteśmy ABSOLUTNIE totalnie oddanymi fanami Portu Lotniczego Lublin w Świdniku oraz Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku!

Najukochańszy i Umiłowany, Drogi i Szanowany, Wieczny Marszałek i Hetman Lubelszczyzny w swojej niezmierzonej Mądrości przeniesie siedzibę urzędu Marszałkowskiego do Świdnika i nazwie ją MARSZAŁKO-HETMAŃSKI NAJWYŻSZY URZĄD LUBELSZCZYZNY!

Mieszkańcy Lubelszczyzny zadeklarowali, że wybór Drogiego Szanowanego Krzysztofa Hetmana na JEDYNEGO NIEOMYLNEGO MARSZAŁKA-HETMANA LUBELSZCZ... rozwiń
Avatar
zdziwiony / 20 lipca 2013 o 14:02
0

Otworzmy tez lotnisko w Niezalepicach Gornychi wtedy bedzie ok ...

Glupota i tyle. Nikt normlany nie otwiera lotnisk tylko po to,zeby byly. No chyba,ze Hiszpanie, tyle ze strasza pustka tak jak Castellón ...

Avatar
ktosik / 20 lipca 2013 o 08:47
0

Jest recepta na pokrycie strat lotniska. Należy opodatkować wszystkich tych, którzy byli za budową tego bubla. Tylko beze mnie, od początku byłam przeciwna. Świetlana przyszłość lubelskiego okna na świat to zardzewiałe kłódki i chwasty wielkości drzew, cała nadzieja w matce naturze, że w miarę szybko teren sam z siebie się zalesi i będą zielone płuca dla Lublina, które w 2009 r. wycięto w ilości 140 ha.

Avatar
Don / 20 lipca 2013 o 07:45
0

to fachowcy najwyższej klasy i ich żony podobnie wiec spoko ...... za układ jaki powstał w Lublinie każdą kasę dostaną... bo nasz kraj to dziki kraj.... ale czy inna obcja  zachowywała by się inaczej.... wątpie ...

Dlatego tusk muśi odejść.

Avatar
mk@ / 19 lipca 2013 o 21:58
0

Radny Siczek na lotnisku ok. 200 tys, ile zarabia były Marszałek Zdrojkowski ?

to fachowcy najwyższej klasy i ich żony podobnie wiec spoko ...... za układ jaki powstał w Lublinie każdą kasę dostaną... bo nasz kraj to dziki kraj.... ale czy inna obcja  zachowywała by się inaczej.... wątpie ...

Avatar
DOLNOŚLĄZAK / 3 sierpnia 2013 o 05:44
0

Uczcie śię od Wrocławia i otwóżcie tam loty , bo tam przesiatka do Berlina i bonn.

Avatar
jojo / 23 lipca 2013 o 09:10
0

Jesteśmy ABSOLUTNIE totalnie oddanymi fanami Portu Lotniczego Lublin w Świdniku oraz Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku!

Najukochańszy i Umiłowany, Drogi i Szanowany, Wieczny Marszałek i Hetman Lubelszczyzny w swojej niezmierzonej Mądrości przeniesie siedzibę urzędu Marszałkowskiego do Świdnika i nazwie ją MARSZAŁKO-HETMAŃSKI NAJWYŻSZY URZĄD LUBELSZCZYZNY!

Mieszkańcy Lubelszczyzny zadeklarowali, że wybór Drogiego Szanowanego Krzysztofa Hetmana na JEDYNEGO NIEOMYLNEGO MARSZAŁKA-HETMANA LUBELSZCZYZNY podyktowany był niezliczonymi życzeniami członków Partii, pracowników aparatu państwowego i ludu aby tak właśnie się stało. Wszyscy oddali cześć nowemu MARSZAŁKOWI-HETMANOWI i gorąco Mu gratulowali, krzycząc głośno: "Hurra"

Cały lud i członkowie PSL z regionu lubelskiego potępiają także Arkadiusza Bratkowskiego!

Bratkowski pomyślał o byciu kontrkandydatem HETMANA - To skandaliczne zachowanie spowodowało ogromny gniew Ludu Lubelszczyzny i całej Gwardii urzędników z ramienia PSL. Te niecne czyny miały miejsce w momencie, gdy nie dobiegła nawet końca żałoba po odmówienia przyjęcia mandatu GŁÓWNEGO NADPOSŁA RP PRZEZ UMIŁOWANEGO I SZANOWANEGO HETMANA-MARSZAŁKA.

HURRRRA 

Lud Lubelszczyzny

tyfus zmień lekarza

rozwiń
Avatar
acv / 22 lipca 2013 o 22:15
0

średni jeden samolot dziennie, a pracownikow tyle co we Frankfurcie!

Avatar
ubz / 21 lipca 2013 o 21:48
0

proponuję obniżyć wysokie pensje dyrektorów, zarządu i rn - niech każdy oszczędza, a nie tylko obywatele będą dokładać z podatków!!!

Avatar
czesław / 21 lipca 2013 o 08:24
0

Dajcie następnemu koledze królika 400 tyś odprawy to lotnisko na pewno się zbilansuje.

Avatar
Tytus1980 / 21 lipca 2013 o 00:03
0

Jesteśmy ABSOLUTNIE totalnie oddanymi fanami Portu Lotniczego Lublin w Świdniku oraz Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku!

Najukochańszy i Umiłowany, Drogi i Szanowany, Wieczny Marszałek i Hetman Lubelszczyzny w swojej niezmierzonej Mądrości przeniesie siedzibę urzędu Marszałkowskiego do Świdnika i nazwie ją MARSZAŁKO-HETMAŃSKI NAJWYŻSZY URZĄD LUBELSZCZYZNY!

Mieszkańcy Lubelszczyzny zadeklarowali, że wybór Drogiego Szanowanego Krzysztofa Hetmana na JEDYNEGO NIEOMYLNEGO MARSZAŁKA-HETMANA LUBELSZCZYZNY podyktowany był niezliczonymi życzeniami członków Partii, pracowników aparatu państwowego i ludu aby tak właśnie się stało. Wszyscy oddali cześć nowemu MARSZAŁKOWI-HETMANOWI i gorąco Mu gratulowali, krzycząc głośno: "Hurra"

Cały lud i członkowie PSL z regionu lubelskiego potępiają także Arkadiusza Bratkowskiego!

Bratkowski pomyślał o byciu kontrkandydatem HETMANA - To skandaliczne zachowanie spowodowało ogromny gniew Ludu Lubelszczyzny i całej Gwardii urzędników z ramienia PSL. Te niecne czyny miały miejsce w momencie, gdy nie dobiegła nawet końca żałoba po odmówienia przyjęcia mandatu GŁÓWNEGO NADPOSŁA RP PRZEZ UMIŁOWANEGO I SZANOWANEGO HETMANA-MARSZAŁKA.

HURRRRA 

Lud Lubelszczyzny

Jesteśmy ABSOLUTNIE totalnie oddanymi fanami Portu Lotniczego Lublin w Świdniku oraz Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku!

Najukochańszy i Umiłowany, Drogi i Szanowany, Wieczny Marszałek i Hetman Lubelszczyzny w swojej niezmierzonej Mądrości przeniesie siedzibę urzędu Marszałkowskiego do Świdnika i nazwie ją MARSZAŁKO-HETMAŃSKI NAJWYŻSZY URZĄD LUBELSZCZYZNY!

Mieszkańcy Lubelszczyzny zadeklarowali, że wybór Drogiego Szanowanego Krzysztofa Hetmana na JEDYNEGO NIEOMYLNEGO MARSZAŁKA-HETMANA LUBELSZCZ... rozwiń
Avatar
zdziwiony / 20 lipca 2013 o 14:02
0

Otworzmy tez lotnisko w Niezalepicach Gornychi wtedy bedzie ok ...

Glupota i tyle. Nikt normlany nie otwiera lotnisk tylko po to,zeby byly. No chyba,ze Hiszpanie, tyle ze strasza pustka tak jak Castellón ...

Avatar
ktosik / 20 lipca 2013 o 08:47
0

Jest recepta na pokrycie strat lotniska. Należy opodatkować wszystkich tych, którzy byli za budową tego bubla. Tylko beze mnie, od początku byłam przeciwna. Świetlana przyszłość lubelskiego okna na świat to zardzewiałe kłódki i chwasty wielkości drzew, cała nadzieja w matce naturze, że w miarę szybko teren sam z siebie się zalesi i będą zielone płuca dla Lublina, które w 2009 r. wycięto w ilości 140 ha.

Avatar
Don / 20 lipca 2013 o 07:45
0

to fachowcy najwyższej klasy i ich żony podobnie wiec spoko ...... za układ jaki powstał w Lublinie każdą kasę dostaną... bo nasz kraj to dziki kraj.... ale czy inna obcja  zachowywała by się inaczej.... wątpie ...

Dlatego tusk muśi odejść.

Avatar
mk@ / 19 lipca 2013 o 21:58
0

Radny Siczek na lotnisku ok. 200 tys, ile zarabia były Marszałek Zdrojkowski ?

to fachowcy najwyższej klasy i ich żony podobnie wiec spoko ...... za układ jaki powstał w Lublinie każdą kasę dostaną... bo nasz kraj to dziki kraj.... ale czy inna obcja  zachowywała by się inaczej.... wątpie ...