Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2018 r.
20:06

Lublin: Kto się zajmie gastronomią na Moście Kultury? Ogłosili konkurs

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Nowym miejscem będzie Most Kultury. 8 czerwca o godz. 17 otwarcie mostu na Bystrzycy (ul. Zamojska). Zabytek stanie się domem kultury na wodzie na całe wakacje. Tak pisaliśmy w programie Nocy Kultury w … 2013 roku
Nowym miejscem będzie Most Kultury. 8 czerwca o godz. 17 otwarcie mostu na Bystrzycy (ul. Zamojska). Zabytek stanie się domem kultury na wodzie na całe wakacje. Tak pisaliśmy w programie Nocy Kultury w … 2013 roku

Przed nowym sezonem wymieniona będzie obsługa gastronomiczna Mostu Kultury. Nowa zostanie wybrana w konkursie, w którym oceniane ma być m.in. proponowane menu i estetyka punktu. Właśnie wygląd był ostatnio powodem zamieszania, gdy na moście stanęły za wysokie kontenery i zbyt krzykliwa reklama

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Most Kultury to sezonowe, plenerowe miejsce spotkań i imprez urządzane od kilku lat na zabytkowym moście na Bystrzycy, którym kończy się (lub zaczyna) ul. Zamojska. Odbywają się tu m.in. nieszablonowe potańcówki, średniej wielkości koncerty i inne wydarzenia. Ich organizowaniem zajmuje się miejskie Centrum Kultury. Pomysł doceniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznając trzyletnie dofinansowanie imprez na moście.

Na miejscu można też coś wypić i przekąsić, ale zapewnianiem tych atrakcji nie zajmuje się już bezpośrednio miejska instytucja, tylko jej gastronomiczny partner. Ten ostatni nieco podpadł zeszłego lata (szczegóły poniżej), więc Centrum Kultury wybiera sobie nowego.

– Partnera gastronomicznego na następny sezon wybieramy w otwartym konkursie, bo szukamy nowej formuły oraz sposobu zagospodarowania przestrzeni mostu odmiennej od tego jak to miało miejsce w ubiegłym roku – wyjaśnia Szymon Pietrasiewicz, który w Centrum Kultury odpowiada za most. Taki konkurs właśnie został ogłoszony.

Jakie są warunki? • Klienci muszą mieć do dyspozycji co najmniej 100 krzeseł, a punkt musi być otwarty 1 czerwca i działać do 2 września włącznie. • Narzucone są również godziny otwarcia: w dni powszednie od 8 do 23, zaś w weekendy o godzinę dłużej, do północy. • Na moście dostępna ma być mała gastronomia oraz „napoje nisko- i średnioprocentowe” (koncesję trzeba sobie załatwić samodzielnie). • Gastronom będzie musiał zapewnić klientom toaletę i dorzucać się do ochrony.

• Menu nie jest narzucone, ma być jednym z punktów ocenianych przez komisję konkursową. Liczyć ma się ponadto oferta dla ducha, czyli pomysły gastronoma na własne wydarzenia, w tym koncerty, spotkania tematyczne, warsztaty i zajęcia edukacyjne. • Oceniany ma być również pomysł na wygląd punktu z jedzeniem i piciem.

To właśnie wygląd okazał się problemem w minionym sezonie, ponieważ na moście stanął piętrowy, rzucający się w oczy kontener z reklamami, a jego wygląd nie był uzgodniony z konserwatorem zabytków. – Wyciągniemy z tego naukę – obiecywał latem Aleksander Szpecht, dyrektor CK i zapewniał, że w następnym sezonie takich problemów nie będzie. – Wystrój zostanie uzgodniony z komisją powołaną przez Centrum Kultury, ale niezależnie od tego najemca będzie zobligowany do uzgodnienia wystroju z konserwatorem zabytków – zastrzega Pietrasiewicz.

Centrum Kultury nie będzie pobierać czynszu za most. O pieniądze upomni się Zarząd Dróg i Mostów, naliczając opłatę za „zajęcie pasa drogowego”, której stawki są dokładnie określone w uchwale Rady Miasta. – Za ogródek kawiarniany to 70 groszy, za kiosk lub pawilon 80 groszy za mkw., za reklamę 1,50 zł za mkw. reklamę, za inne zajęcie, np. pod urządzenia stawka wynosi 50 gr za mkw. – informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Wszystkie wymienione przez niego kwoty są stawkami za jedną dobę.

• Pieniądze nie są jednak bez znaczenia. Jednym z kryteriów ocenianych w konkursie ogłoszonym przez Centrum Kultury ma być „propozycja wsparcia finansowego (sponsorskiego) wydarzeń odbywających się w ramach projektu Most Kultury”

Termin składania ofert konkursowych do CK upłynie 2 stycznia w południe.

Most na Bystrzycy

Wybudowany w 1909 roku, był jednym z pierwszych żelbetowych mostów na terenie południowo-wschodniej Polski. Zachowała się tabliczka żeliwna z napisem w języku polskim i rosyjskim: Most żelazno-betonowy systemu Hennebique zbudowany przez inżyniera Mariana Lutosławskiego, Warszawa, Boduena 1. Pseudogotycka szata architektoniczna stanowi o wartości artystycznej zabytku. Natomiast o jego wartości jako zabytku techniki decyduje zastosowanie przez Lutosławskiego metody wstępnie sprężonego betonu. W 2009 obiekt wymagał remontu i został wyłączony z ruchu. Jesienią 2011 roku rozpoczęły się prace przy renowacji. Dwa lata później powstał Most Kultury.

(na podstawie www.teatrnn.pl)

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty