Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 listopada 2015 r.
8:37

Lublin: Mieszkańcy przeciw budowie kościoła, 1900 podpisów w kilka dni

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 46 A A
Pod obywatelskim projektem uchwały w kilka dni zebrano 1900 podpisów (fot. AS)
Pod obywatelskim projektem uchwały w kilka dni zebrano 1900 podpisów (fot. AS)

Wczoraj przeciwnicy budowy kościoła na miejskiej działce przy Dożynkowej złożyli w Ratuszu obywatelski projekt uchwały przewidującej tu przedszkole i żłobek. Pod projektem w kilka dni zebrali 1900 podpisów. Teraz sprawą mają się zająć miejscy radni.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spór dotyczy jednej z dwóch działek, które prezydent Lublina chce sprzedać Kościołowi za 10 proc. wartości. Chodzi o grunt przy Dożynkowej 31. Kuria chce tu wznieść świątynię, ale zdaniem części mieszkańców to nie kościół jest tu najbardziej potrzebny.

– Mamy cztery kościoły w promieniu 5 km, a szkoła jest jedna, odległa o 4 km – mówi Ewa Staniak, mieszkanka Ponikwody. – Podstawówka przy Hiacyntowej jest tak przeładowana, że nie sprzyja to rozwojowi dzieci.

Ci mieszkańcy, którzy nie są zadowoleni z planów Ratusza złożyli wczoraj obywatelski projekt uchwały w sprawie budowy przedszkola i żłobka. Zebrali pod nim 1900 podpisów. – Gdybyśmy mieli więcej czasu, zebralibyśmy ich więcej – podkreśla Piotr Hałas. Zdaniem autorów projektu placówka dla dzieci jest tu konieczna. – Dzielnica ma w tej chwili 11 tys. osób, a za kilka lat będzie trzy razy tyle – stwierdza Hanna Gorgol ze społecznego komitetu.

Obywatelski projekt nie od razu trafi pod głosowanie. Najpierw trzeba m.in. policzyć poprawne głosy, bo projekt musi być poparty przez co najmniej tysiąc lublinian ujętych w stałym spisie wyborców. – Gdy prezydent przekaże mi, że projekt uchwały spełnia wymogi prawne, niezwłocznie poddam go pod głosowanie – deklaruje Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta. Zastrzega jednak, że sprawdzanie trwa zwykle ok. 1,5 miesiąca.

Wcześniej, bo w czwartek, poddany pod głosowanie ma być prezydencki projekt uchwały pozwalającej na sprzedaż ziemi na rzecz Kościoła. Czy przyjęcie tej uchwały sprawiłoby, że prośba mieszkańców stałaby się bezprzedmiotowa? – Nie – odpowiada Kowalczyk. – Bo Rada Miasta tylko wyraża zgodę na sprzedaż, a to do prezydenta będzie już należała ostateczna decyzja, czy to będzie sprzedane, czy nie.

Czy prezydent wycofa projekt w sprawie sprzedaży tak, jak oczekują tego mieszkańcy wolący żłobek od kościoła? – Jeszcze nie ma rozstrzygnięcia – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik Ratusza. A miasto jednocześnie zapewnia, że prośby o przedszkole i żłobek zostały już uwzględnione.

– 3 września radni podjęli uchwałę intencyjną o przeznaczeniu działek przy Narcyzowej o powierzchni ponad 2,3 ha na budowę szkoły, przedszkola i żłobka – podkreśla Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta.

Zgodnie z prezydenckim projektem działka pod kościół przy Dożynkowej 31 miałaby być sprzedana za 160 tys. zł, a za drugą, przy Narcyzowej 29b, kuria miałaby zapłacić 210 tys. zł i zbudować na niej dom opieki.

W środę przeciwnicy budowy kościoła na miejskiej działce przy Dożynkowej złożyli w Ratuszu obywatelski projekt uchwały przewidującej tu przedszkole i żłobek. Pod projektem w kilka dni zebrali 1900 podpisów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 listopada 2015 r. o 17:15
Będzie kościół a dzieci ze żłobka, przedszkola i szkoły na szczaw. Ale samiście chcieli Grzegorze Dyndały, kazał wam ktoś wybiera c PiS?????
Avatar
Gość / 22 listopada 2015 r. o 01:35
jestem za przedszkolem I zlobkiem !!!!!
Avatar
abi / 20 listopada 2015 r. o 21:56

Prawdziwi Polacy wiedza doskonale skąd brać inspiracje do walki z lewackim robactwem. Pokazaliśmy w wyborach! Tysiąc lat minie zanim liberalno-lewacko-niemiecko-żydowska opcja wróci do władzy, jeśli w ogole wróci. Czas na reformowanie kraju, na wzbogacanie ojczyzny i naprawę moralną. Kosciol zawsze był i pozostanie z uczciwymi i godnymi szacunku ludźmi. Takich, co ubliżają Panu bogu powinno się spisywać do kartoteki, żeby moc kontrolować wrogów ojczyzny chrześcijańskiej!

Nie tysiąc tylko cztery, a i co do tego mam wątpliwości.

Nie tysiąc tylko cztery, a i co do tego mam wątpliwości.

rozwiń
Avatar
abi / 20 listopada 2015 r. o 21:55

Prawdziwi Polacy wiedza doskonale skąd brać inspiracje do walki z lewackim robactwem. Pokazaliśmy w wyborach! Tysiąc lat minie zanim liberalno-lewacko-niemiecko-żydowska opcja wróci do władzy, jeśli w ogole wróci. Czas na reformowanie kraju, na wzbogacanie ojczyzny i naprawę moralną. Kosciol zawsze był i pozostanie z uczciwymi i godnymi szacunku ludźmi. Takich, co ubliżają Panu bogu powinno się spisywać do kartoteki, żeby moc kontrolować wrogów ojczyzny chrześcijańskiej!

Nie tysiąc tylko cztery, a i co do tego mam wątpliwości. Raczej nastąpi to szybciej. Po pierwsze PiS nie ma ludziom nic do zaoferowania poza Smoleńskiem i prywatną zemstą człowieka, który cierpi na zespół stresu pourazowego, a po drugie opcja, o której mówisz jest dużo silniejsza i bardziej bezwzględna. 

Nie tysiąc tylko cztery, a i co do tego mam wątpliwości. Raczej nastąpi to szybciej. Po pierwsze PiS nie ma ludziom nic do zaoferowania poza Smoleńskiem i prywatną zemstą człowieka, który cierpi na zespół stresu pourazowego, a po drugie opcja, o której mówisz jest dużo silniejsza i bardziej bezwzględna. 

rozwiń
Avatar
abi / 20 listopada 2015 r. o 21:52

wstyd mi ze dozyłam chwili kiedy Polacy nie chcą kościoła - mam 45 lat wykształcenie wyższe

Nie chcą któregoś z kolei kościoła. Bo chcą w zamian szkołę, żłobek i przedszkole. Nie wiem, jakie studia kończyłaś, ale wiekiem się nie chwal, po pieprzysz jak dwudziestoletni pseudonarodowiec,który jeszcze mleko ma pod nosem i nie wie o co walczy. Jak chcesz dobrze zrobić kościołowi to idź i zrób dobrze proboszczowi, a normalnym ludziom daj żyć.

Nie chcą któregoś z kolei kościoła. Bo chcą w zamian szkołę, żłobek i przedszkole. Nie wiem, jakie studia kończyłaś, ale wiekiem się nie chwal, po pieprzysz jak dwudziestoletni pseudonarodowiec,który jeszcze mleko ma pod nosem i nie wie o co walczy. Jak chcesz dobrze zrobić kościołowi to idź i zrób dobrze proboszczowi, a normalnym ludziom daj żyć.

rozwiń
Avatar
a? / 20 listopada 2015 r. o 12:46

...ha ha ha...skończyły się dla was czasy, kiedy lewadztwo plulo w twarz narodowi i innym Polakom! Kościół będzie nawet jak Zuk się sprzeciwi! To jest instytucja potrzebna dla budowy kręgosłupa społeczna politycznego młodego pokolenia. Czas przestać żyć w grzechu!

szybko szybko weź leki

Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 23:52

trzymajcie się, dzieci są przyszłością narodu, nie te bezpłodne patafiany

Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 22:35
na nałkowskich tez mieli zbudowac swiatynie i dom opieki. na razie stoi wielgachne brzydkie wielkie gmaszysko i jest niedokończone a dom opieki? nie ma i zapewne nie będzie.
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 21:57
Myślicie, że to przejdzie? Za rządów Pis?!!! O, naiwni...:(
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 21:03
na ch..... wam przedszkole ??!!! jezusa...jezusa wam trzeba !!!!!!! hahahaha.. .żart oczywiście.... no cóż... ale wielebny też się będzie potrafił zająć dziećmi... lepiej niż niejedna przedszkolanka ;-)
Avatar
Gość / 22 listopada 2015 r. o 17:50
Sukces - nie będzie kościoła. Natomiast z meczetu na pewno się ucieszą.
Avatar
Gość / 22 listopada 2015 r. o 17:15
Będzie kościół a dzieci ze żłobka, przedszkola i szkoły na szczaw. Ale samiście chcieli Grzegorze Dyndały, kazał wam ktoś wybiera c PiS?????
Avatar
Gość / 22 listopada 2015 r. o 01:35
jestem za przedszkolem I zlobkiem !!!!!
Avatar
abi / 20 listopada 2015 r. o 21:56

Prawdziwi Polacy wiedza doskonale skąd brać inspiracje do walki z lewackim robactwem. Pokazaliśmy w wyborach! Tysiąc lat minie zanim liberalno-lewacko-niemiecko-żydowska opcja wróci do władzy, jeśli w ogole wróci. Czas na reformowanie kraju, na wzbogacanie ojczyzny i naprawę moralną. Kosciol zawsze był i pozostanie z uczciwymi i godnymi szacunku ludźmi. Takich, co ubliżają Panu bogu powinno się spisywać do kartoteki, żeby moc kontrolować wrogów ojczyzny chrześcijańskiej!

Nie tysiąc tylko cztery, a i co do tego mam wątpliwości.

Nie tysiąc tylko cztery, a i co do tego mam wątpliwości.

rozwiń
Avatar
abi / 20 listopada 2015 r. o 21:55

Prawdziwi Polacy wiedza doskonale skąd brać inspiracje do walki z lewackim robactwem. Pokazaliśmy w wyborach! Tysiąc lat minie zanim liberalno-lewacko-niemiecko-żydowska opcja wróci do władzy, jeśli w ogole wróci. Czas na reformowanie kraju, na wzbogacanie ojczyzny i naprawę moralną. Kosciol zawsze był i pozostanie z uczciwymi i godnymi szacunku ludźmi. Takich, co ubliżają Panu bogu powinno się spisywać do kartoteki, żeby moc kontrolować wrogów ojczyzny chrześcijańskiej!

Nie tysiąc tylko cztery, a i co do tego mam wątpliwości. Raczej nastąpi to szybciej. Po pierwsze PiS nie ma ludziom nic do zaoferowania poza Smoleńskiem i prywatną zemstą człowieka, który cierpi na zespół stresu pourazowego, a po drugie opcja, o której mówisz jest dużo silniejsza i bardziej bezwzględna. 

Nie tysiąc tylko cztery, a i co do tego mam wątpliwości. Raczej nastąpi to szybciej. Po pierwsze PiS nie ma ludziom nic do zaoferowania poza Smoleńskiem i prywatną zemstą człowieka, który cierpi na zespół stresu pourazowego, a po drugie opcja, o której mówisz jest dużo silniejsza i bardziej bezwzględna. 

rozwiń
Avatar
abi / 20 listopada 2015 r. o 21:52

wstyd mi ze dozyłam chwili kiedy Polacy nie chcą kościoła - mam 45 lat wykształcenie wyższe

Nie chcą któregoś z kolei kościoła. Bo chcą w zamian szkołę, żłobek i przedszkole. Nie wiem, jakie studia kończyłaś, ale wiekiem się nie chwal, po pieprzysz jak dwudziestoletni pseudonarodowiec,który jeszcze mleko ma pod nosem i nie wie o co walczy. Jak chcesz dobrze zrobić kościołowi to idź i zrób dobrze proboszczowi, a normalnym ludziom daj żyć.

Nie chcą któregoś z kolei kościoła. Bo chcą w zamian szkołę, żłobek i przedszkole. Nie wiem, jakie studia kończyłaś, ale wiekiem się nie chwal, po pieprzysz jak dwudziestoletni pseudonarodowiec,który jeszcze mleko ma pod nosem i nie wie o co walczy. Jak chcesz dobrze zrobić kościołowi to idź i zrób dobrze proboszczowi, a normalnym ludziom daj żyć.

rozwiń
Avatar
a? / 20 listopada 2015 r. o 12:46

...ha ha ha...skończyły się dla was czasy, kiedy lewadztwo plulo w twarz narodowi i innym Polakom! Kościół będzie nawet jak Zuk się sprzeciwi! To jest instytucja potrzebna dla budowy kręgosłupa społeczna politycznego młodego pokolenia. Czas przestać żyć w grzechu!

szybko szybko weź leki

Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 23:52

trzymajcie się, dzieci są przyszłością narodu, nie te bezpłodne patafiany

Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 22:35
na nałkowskich tez mieli zbudowac swiatynie i dom opieki. na razie stoi wielgachne brzydkie wielkie gmaszysko i jest niedokończone a dom opieki? nie ma i zapewne nie będzie.
Avatar
Gość / 19 listopada 2015 r. o 21:57
Myślicie, że to przejdzie? Za rządów Pis?!!! O, naiwni...:(
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 maja 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 maja 2022 r.

Wigry Suwałki – Motor Lublin 0:4. W niedzielę mecz o awans z Ruchem Chorzów

Wigry Suwałki – Motor Lublin 0:4. W niedzielę mecz o awans z Ruchem Chorzów

Przed pierwszym gwizdkiem o optymizm było bardzo trudno. Piłkarze Motoru w ostatnich tygodniach nie imponowali formą i faworytem środowego meczu barażowego jednak były Wigry. Piłkarze Marka Saganowskiego zdali jednak egzamin. I to celująco, bo wygrali w Suwałkach aż 4:0. Dzięki temu w niedzielę zagrają o awans do Fortuna I Ligi z Ruchem Chorzów.

Obiecanki cacanki, a ziemia na sprzedaż. "Zawiedziona" nawet radna z klubu prezydenta

Obiecanki cacanki, a ziemia na sprzedaż. "Zawiedziona" nawet radna z klubu prezydenta

Jeszcze w marcu Ratusz miał zapewniać, że nie sprzeda pod zabudowę miejskich działek przy ul. Filaretów. Teraz zmienił zdanie. – To słabe – komentuje przewodniczący rady dzielnicy, który obawia się, że zabudowa tego terenu zaszkodzi pobliskiemu osiedlu.

Gryf Gmina Zamość pokonał w rzutach karnych Huczwę Tyszowce i wywalczył okręgowy Puchar Polski
galeria

Gryf Gmina Zamość pokonał w rzutach karnych Huczwę Tyszowce i wywalczył okręgowy Puchar Polski

W środowy wieczór poznaliśmy ostatniego triumfatora rozgrywek o okręgowy Pucharu Polski. Gryf Gmina Zamość pokonał w Tyszowcach tamtejszą Huczwę dopiero po rzutach karnych. W regulaminowym czasie gry było 1:1, a w serii jedenastek drużyna Sebastiana Luterka wygrała 4:2

Lublin. Szkoła podstawowa będzie mieć nową stołówkę

Lublin. Szkoła podstawowa będzie mieć nową stołówkę

Nie dłużej niż trzy miesiące ma trwać remont i przebudowa stołówki w Szkole Podstawowej przy ul. Plażowej, która nie spełnia obowiązujących przepisów, na co wielokrotnie zwracał uwagę sanepid.

12. Święto Wina w Janowcu. Program wydarzeń
27 maja 2022, 10:00

12. Święto Wina w Janowcu. Program wydarzeń

W nadchodzący weekend w Janowcu znów będą świętować winiarze oraz wielbiciele potraw regionalnych. W dniach 27-29 maja na Zamku odbędzie się 12. edycja Święta Wina.

Wilki w parku czyli czerwcowe Dni Białej Podlaskiej
4 czerwca 2022, 18:00

Wilki w parku czyli czerwcowe Dni Białej Podlaskiej

Kalendarz miejskich imprez powraca na dawne tory i już na początku czerwca odbędą się Dni Białej Podlaskiej. Ze sceny usłyszymy m.in. przeboje Wilków.

Puławy. Dyrektorzy wybrani na nowe kadencje. Jedna zmiana

Puławy. Dyrektorzy wybrani na nowe kadencje. Jedna zmiana

Zakończyły się konkursy na dyrektorów sześciu placówek oświatowych prowadzonych przez powiat puławski. Do jedynej zmiany doszło w Regionalnym Centrum Kształcenia Ustawicznego, gdzie wieloletniego dyrektora zastąpi nauczyciel religii.

Nowe centrum handlowe w Lublinie będzie większe

Nowe centrum handlowe w Lublinie będzie większe

Więcej sklepów niż to pierwotnie zapowiadano ma się znaleźć w nowym centrum handlowym powstającym przy ul. Jana Pawła II. Urząd Miasta właśnie zatwierdził zmieniony projekt obiektu.

Mieszkańcy Lublina dostali ponad 3 mln zł za opiekę nad 2875 uchodźcami

Mieszkańcy Lublina dostali ponad 3 mln zł za opiekę nad 2875 uchodźcami

Ponad 1,2 mln Ukraińców przewinęło się przez Lublin odkąd Rosja napadła na ich kraj – podliczył Urząd Miasta. Samorządowcy oszacowali, że w mieście przebywa kilkadziesiąt tysięcy uchodźców.

Wigry Suwałki - Motor Lublin 0:4 (zapis relacji na żywo)

Wigry Suwałki - Motor Lublin 0:4 (zapis relacji na żywo)

Świetny występ drużyny Marka Saganowskiego. Motor rozbił w meczu barażowym o awans do I ligi Wigry Suwałki aż 4:0. W niedzielę w finale zmierzy się z Ruchem Chorzów (godz. 17).

Lubelskie. Mieszkańcy boją się naporu wody Wisły

Lubelskie. Mieszkańcy boją się naporu wody Wisły

Wisła się do nas pcha – alarmują mieszkańcy, którzy mają pola w pobliżu wału przeciwpowodziowego w Kępie Soleckiej i Gosteckiej. Chodzi o niemal sto hektarów upraw w gminie Łaziska. Przedstawiciele Wód Polskich byli na miejscu i choć oceniają stan wału jako dobry, zapowiadają, że zajmą się sprawą.

Lublin. Ten budynek planowali w szpitalu od 1974 roku

Lublin. Ten budynek planowali w szpitalu od 1974 roku

Nowy budynek zabiegowo-anestezjologiczny powstanie przy szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Unia Europejska dołoży do inwestycji wartej 78 mln zł blisko 65 mln zł.

Truskawki będą tanie jak barszcz. Sprawdzamy ceny w Lublinie
zdjęcia z targowiska
galeria

Truskawki będą tanie jak barszcz. Sprawdzamy ceny w Lublinie

Jak dobrze poszukać, to za kilogram truskawek można w Lublinie zapłacić 10 złotych. A to jeszcze nie jest pełnia sezonu, kiedy ceny będą jeszcze niższe.

Małpia ospa dotarła do Europy. Jak się przenosi, jakie objawy, jaka śmiertelność?