Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 kwietnia 2021 r.
16:32

Lublin. Ratusz złagodzi największym rodzinom podwyżkę opłat za wywóz śmieci

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
24 22 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz zapowiada złagodzenie planowanej podwyżki opłat za wywóz śmieci, ale będzie to dotyczyć tylko dużych rodzin liczących ponad pięć osób. Taką deklarację złożył oficjalnie w poniedziałek prezydent Krzysztof Żuk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już w najbliższy czwartek Rada Miasta ma głosować nad zmianą metody naliczania opłat za wywóz śmieci. Od 1 lipca ma obowiązywać stawka od osoby wynosząca 24,80 zł miesięcznie w zabudowie wielorodzinnej i 28,80 w jednorodzinnej. Dziś opłaty są naliczane od gospodarstwa domowego, z podziałem na gospodarstwa jednoosobowe, dwuosobowe i większe.

Proponowany przez prezydenta cennik będzie oznaczać podwyżkę opłat dla ponad 94 proc. gospodarstw domowych w Lublinie. Im większa rodzina, tym bardziej dotkliwa będzie podwyżka, bo np. gospodarstwa pięcioosobowe zapłacą niemal dwa razy więcej niż obecnie (124 zamiast 63 zł w zabudowie wielorodzinnej oraz 144 zamiast 75 zł w jednorodzinnej).

W poniedziałek prezydent zapowiedział, że zmieni swój projekt stawek. – Zaproponujemy Radzie Miasta wprowadzenie częściowego zwolnienia z opłat dla rodzin sześcioosobowych i większych – deklaruje Krzysztof Żuk.

– Szósta i każda kolejna osoba w dużej rodzinie nie będzie powodować wzrostu miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami – precyzuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta.

Przypomnijmy: Ratusz tłumaczy, że musi zmienić metodę naliczania stawek za wywóz odpadów, bo zażądała tego prokuratura, podważając stosowany w Lublinie od 2018 r. mechanizm dzielący gospodarstwa domowe na jednoosobowe, dwuosobowe i większe.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jamaskaz / 26 kwietnia 2021 r. o 17:09
+31
Serio, ktoś Ci podrzuca śmieci? To chyba bardzo rzadkie sytuacje, bo właściciele domów mają obowiązek podpisania umowy o odbiór śmieci. Kiedyś nawet straż miejska sprawdzała czy na pewno mam umowę. 
Avatar
___K___ / 26 kwietnia 2021 r. o 17:17
+25
Przedewszystkiem powinna być większa różnica między opłatami w blokach i dokmami 1-no odzinnymi, odzwircieldlająca żeczywisty koszt dojzadu śmieciarki (śmieci od kilkudziesięciu rodzin w 1-nym śmietniku vs wielokilometrowe dojazdy do pojedyńczych domków). Do tego  znaczna część lokatorów domków nie płaci wogle za śmieci tylko podżucajął nam do śmietników osiedlowych.
Napisz, gdzie mieszkasz - podrzucę ci słownik ortograficzny. I to nie do śmietnika :-)
Avatar
___K___ / 26 kwietnia 2021 r. o 18:08
+16
Skoro P0przedni, zbójnicki system naliczania był nielegalny, wszyscy P0szkodowani aktem sułtańskiego bezprawia powinni skierować do sądu sprawy o zwrot zajumanych nienależnie kwot. Stop sP0nsorowaniu reżimu!(P0klep sobie w łapki od P0czątku, srome_K_)
  Nie był nielegalny, tylko prokuratura uznała, że niekorzystny dla miasta. Umiesz czytać ze zrozumieniem?
Avatar
___K___ / 26 kwietnia 2021 r. o 17:18
+16
Skoro P0przedni, zbójnicki system naliczania był nielegalny, wszyscy P0szkodowani aktem sułtańskiego bezprawia powinni skierować do sądu sprawy o zwrot zajumanych nienależnie kwot. Stop sP0nsorowaniu reżimu!
Nie był nielegalny, tylko prokuratura uznała, że niekorzystny dla miasta. Umiesz czytać ze zrozumieniem?
Avatar
___K___ / 26 kwietnia 2021 r. o 18:08
+15
srome_K_, wiem, że płacą ci za konfabulowanie na rzecz zdradzieckiego dewelo-reżimu, ale zaczynasz już przekraczać granice. Prokuratura, w której usta próbujesz wciskać swoje konfabulacje, powinna zainteresować się twoją P0dłą osobą. PS. "Niekorzystne dla miasta" jest praktycznie wszystko, co wychodzi sP0d ręki dewelo-duce, no chyba że przez "miasto" mamy na myśli cwaniactwo, które P0żywia się na tej padlinie.
Matolku - zdecyduj się, czy chcesz, żeby wreszcie coś było korzystne dla miasta, czy jednak żeby mieszkańcy płacili mniej. Bo jak na razie, to jesteś za a nawet przeciw. Robisz wszystko, żeby przywalić w demokratycznie wybranego prezydenta, z jakiejkolwiek strony, czy to ma sens, czy - zwykle - nie ma. Jesteś klasycznym trollem, opluwaczem. BTW - sprzątałeś dziś Górki?
Matolku - zdecyduj się, czy chcesz, żeby wreszcie coś było korzystne dla miasta, czy jednak żeby mieszkańcy płacili mniej. Bo jak na razie, to jesteś za a nawet przeciw. Robisz wszystko, żeby przywalić w demokratycznie wybranego prezydenta, z jakiejkolwiek strony, czy to ma sens, czy - zwykle - nie ma. Jesteś klasycznym trollem, opluwaczem. BTW - sprzątałeś dziś Górki? rozwiń
Avatar
___K___ / 26 kwietnia 2021 r. o 19:19
+12
A mówiłem, że ludzki pan ten nasz Żuk? Zapłacimy tylko dwa razy więcej, a nie trzy razy. Cieszmy się i popierajmy dalej prezydenta Żuka.
Ta wypowiedź, to kolejne potwierdzenie tego, że wyborcy PiSu, to ludzie o nienachalnej inteligencji. Sprawdź najpierw, kto podniósł ceny za odbiór śmieci w Polsce (centralnie) i do czego zmusił samorządy, a potem się wypowiadaj.
Avatar
RyanGlo / 27 kwietnia 2021 r. o 10:25
+9
Przeciętny Polak produkuje ok. 30 kg śmieci miesięcznie - czyli składowanie tej ilości po tych wszystkich morderczych podwyżkach PiS'u kosztuje dokładnie 8.10 zł (270 zł za 1000kg). Dlaczego ktoś próbuje cały czas robić tutaj z ludzi idiotów? Bo dobrze zna swój elektorat?
 Ale wiesz że z tymi śmieciami trzeba jeszcze coś zrobić? Chyba nie myślisz, że na składowaniu się to wszystko kończy? Słyszałaś o segregowaniu, recyklingu, itp? Wzrosła też płaca minimalna, która w biznesie śmieciowym jest dość powszechna. No i wypadałoby też wspomnieć o tym, że przeciętny Polak z roku na rok produkuje coraz więcej śmieci, średnio o kilka kg w ciągu jednego roku.
 Ale wiesz że z tymi śmieciami trzeba jeszcze coś zrobić? Chyba nie myślisz, że na składowaniu się to wszystko kończy? Słyszałaś o segregowaniu, recyklingu, itp? Wzrosła też płaca minimalna, która w biznesie śmieciowym jest dość powszechna. No i wypadałoby też wspomnieć o tym, że przeciętny Polak z roku na rok produkuje coraz więcej śmieci, średnio o kilka kg w ciągu jednego roku. rozwiń
Avatar
_XD_ / 27 kwietnia 2021 r. o 19:43
+7
Ilu mieszkańców ma Lublin...?  Z ilu umów leci kasa ? Reszta nie płaci bo.... ?
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
_XD_ / 28 kwietnia 2021 r. o 12:59
+5
Typowe zagranie propagandowe. Najpierw podnosimy opłaty i całą winę zganiamy na kogoś innego (w tym wypadku na prokuraturę, ale najlepiej jest wszystko zgonić na PIS), a potem te opłaty zmniejszamy, ale bardzo wąskiej grupie społecznej czyli w praktyce nikomu.
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
_XD_ / 29 kwietnia 2021 r. o 16:25
+1
Typowe zagranie propagandowe. Najpierw podnosimy opłaty i całą winę zganiamy na kogoś innego (w tym wypadku na prokuraturę, ale najlepiej jest wszystko zgonić na PIS), a potem te opłaty zmniejszamy, ale bardzo wąskiej grupie społecznej czyli w praktyce nikomu.
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
_XD_ / 29 kwietnia 2021 r. o 16:25
+1
Typowe zagranie propagandowe. Najpierw podnosimy opłaty i całą winę zganiamy na kogoś innego (w tym wypadku na prokuraturę, ale najlepiej jest wszystko zgonić na PIS), a potem te opłaty zmniejszamy, ale bardzo wąskiej grupie społecznej czyli w praktyce nikomu.
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
_DX_ / 29 kwietnia 2021 r. o 14:36
0
Typowe zagranie propagandowe. Najpierw podnosimy opłaty i całą winę zganiamy na kogoś innego (w tym wypadku na prokuraturę, ale najlepiej jest wszystko zgonić na PIS), a potem te opłaty zmniejszamy, ale bardzo wąskiej grupie społecznej czyli w praktyce nikomu.
Avatar
_XD_ / 28 kwietnia 2021 r. o 12:59
+5
Typowe zagranie propagandowe. Najpierw podnosimy opłaty i całą winę zganiamy na kogoś innego (w tym wypadku na prokuraturę, ale najlepiej jest wszystko zgonić na PIS), a potem te opłaty zmniejszamy, ale bardzo wąskiej grupie społecznej czyli w praktyce nikomu.
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
_XD_ / 27 kwietnia 2021 r. o 19:43
+7
Ilu mieszkańców ma Lublin...?  Z ilu umów leci kasa ? Reszta nie płaci bo.... ?
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 kwietnia 2021 r. o 13:25
-9
Ilu mieszkańców ma Lublin...? Z ilu umów leci kasa ? Reszta nie płaci bo.... ?
Avatar
RyanGlo / 27 kwietnia 2021 r. o 10:25
+9
Przeciętny Polak produkuje ok. 30 kg śmieci miesięcznie - czyli składowanie tej ilości po tych wszystkich morderczych podwyżkach PiS'u kosztuje dokładnie 8.10 zł (270 zł za 1000kg). Dlaczego ktoś próbuje cały czas robić tutaj z ludzi idiotów? Bo dobrze zna swój elektorat?
 Ale wiesz że z tymi śmieciami trzeba jeszcze coś zrobić? Chyba nie myślisz, że na składowaniu się to wszystko kończy? Słyszałaś o segregowaniu, recyklingu, itp? Wzrosła też płaca minimalna, która w biznesie śmieciowym jest dość powszechna. No i wypadałoby też wspomnieć o tym, że przeciętny Polak z roku na rok produkuje coraz więcej śmieci, średnio o kilka kg w ciągu jednego roku.
 Ale wiesz że z tymi śmieciami trzeba jeszcze coś zrobić? Chyba nie myślisz, że na składowaniu się to wszystko kończy? Słyszałaś o segregowaniu, recyklingu, itp? Wzrosła też płaca minimalna, która w biznesie śmieciowym jest dość powszechna. No i wypadałoby też wspomnieć o tym, że przeciętny Polak z roku na rok produkuje coraz więcej śmieci, średnio o kilka kg w ciągu jednego roku. rozwiń
Avatar
mona-1972 / 27 kwietnia 2021 r. o 05:46
-15
Przeciętny Polak produkuje ok. 30 kg śmieci miesięcznie - czyli składowanie tej ilości po tych wszystkich morderczych podwyżkach PiS'u kosztuje dokładnie 8.10 zł (270 zł za 1000kg). Dlaczego ktoś próbuje cały czas robić tutaj z ludzi idiotów? Bo dobrze zna swój elektorat?
Avatar
METATRON / 26 kwietnia 2021 r. o 23:52
-5
Nie podoba mi się premiowanie ludzi, w przypadku, gdy parametrem jest jedynie dzietność, pod wzgląd powinien być brany jeszcze średni dochód, żeby zniżka trafiała tylko do tych dużych rodzin, które rzeczywiście tego potrzebują. Nie każda duża rodzina jest biedna.
Avatar
WSumieToNikt / 26 kwietnia 2021 r. o 22:26
-9
Tak o to szanowy pan prezydent przyłączył się do pro-społecznej polityki rządu:) Ale zwykłego mieszkańca szlak trafia - to niektórzy będą mogli śmiecić za darmo? Ale to jest jednym kamczykiem w ogródku. Drugim jest to, że koszty rosną, ale też nieudolność urzędników jest rozwijająca się. Pamiętam jakiś artykuł, i to chyba w DW, gdzie urzędnicy się skarżyli że wielu nie płaci mimo nakazów i zaległości sięgają już grubych milionów. Ale im trudno z tym walczyć i najlepiej podnieść ceny reszcie solidnie płacących i się ogólnie nie narobić. My dalej żyjemy w komunie, którą serwują nam władze samorządowe. A przecież MPWiK jest spółką miasta i można byłoby uchwalić lokalne prawo, że kto nie płaci za śmieci tzn. że nie mieszka na posesji i woda mu nie potrzebna, więc może być odłączona.
Tak o to szanowy pan prezydent przyłączył się do pro-społecznej polityki rządu:) Ale zwykłego mieszkańca szlak trafia - to niektórzy będą mogli śmiecić za darmo? Ale to jest jednym kamczykiem w ogródku. Drugim jest to, że koszty rosną, ale też nieudolność urzędników jest rozwijająca się. Pamiętam jakiś artykuł, i to chyba w DW, gdzie urzędnicy się skarżyli że wielu nie płaci mimo nakazów i zaległości sięgają już grubych milionów. Ale im trudno z tym walczyć i najlepiej podnieść ceny reszcie solidnie płacących i się ogólnie nie narobić. My da... rozwiń
Avatar
___K___ / 26 kwietnia 2021 r. o 19:19
+12
A mówiłem, że ludzki pan ten nasz Żuk? Zapłacimy tylko dwa razy więcej, a nie trzy razy. Cieszmy się i popierajmy dalej prezydenta Żuka.
Ta wypowiedź, to kolejne potwierdzenie tego, że wyborcy PiSu, to ludzie o nienachalnej inteligencji. Sprawdź najpierw, kto podniósł ceny za odbiór śmieci w Polsce (centralnie) i do czego zmusił samorządy, a potem się wypowiadaj.