Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 września 2019 r.
18:40

Lublin: Remont na zamku odsłonił skarby i historię wzgórza [zdjęcia]

0 12 A A

Sporo pracy mają archeolodzy podczas trwającego remontu głównej siedziby Muzeum Lubelskiego. Przy okazji robót natrafili na wiele cennych znalezisk, które prezentują cały przekrój historii wzgórza zamkowego od epoki neolitu po XIX wiek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wielki remont rozpoczął się na początku tego roku. - Prace we wszystkich częściach Zamku przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wyjątkiem jest skrzydło południowe, gdzie znaleźliśmy sporo niespodzianek – przyznaje Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego.

W związku z planem wymiany posadzek muzealne korytarze miały zostać rozkopane na 50 cm w głąb.

- To nie jest gruba warstwa, w zasadzie tylko wylewka połączona z parkietem. Ale już na poziomie kilkudziesięciu centymetrów, w tych pierwszych warstwach natrafiliśmy na pierwsze zabytki archeologiczne – opowiada Mieczkowska. Wtedy prace zostały wstrzymane, a na plac budowy wkroczyli archeolodzy. I nawet oni nie kryją zdziwienia tym, co udało się odkryć.

- Gdy zdejmujemy pierwsze warstwy, zwykle mamy do czynienia z najnowszymi zabytkami. Tu zaskoczeniem było to, że po zdjęciu posadzki wkroczyliśmy w czas wczesnego średniowiecza, w okres od XI do XIII wieku – relacjonuje Rafał Niedźwiadek z realizującej prace archeologiczne firmy Archee. Znalezisk jest sporo. - Począwszy od narzędzi codziennego użytku, jak krzesaki do wzniecania ognia. Są rzeczy, których się nie spodziewaliśmy, jak dość precyzyjne odważniki, które mogły służyć do odmierzania kruszcu. Znaleźliśmy sprzączki do pasków, monety, różnego typu militaria czy elementy ozdobne – wylicza archeolog.

Większość znalezionych przedmiotów po przeprowadzeniu prac konserwatorskich i opisaniu trafi do muzealnych zbiorów.

Ale archeologom udało się też natrafić na znaleziska, które pozwalają prześledzić etapy rozbudowy wzgórza zamkowego, jak chociażby pozostałości zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Na razie trudno powiedzieć, jakie będą dalsze losy tego odkrycia. Według planów w miejscu, w którym go dokonano, miała być wylana betonowa posadzka.

- W związku z trwającym projektem w tej chwili nie jesteśmy w stanie kontynuować tych badań. Ale zmieniliśmy technologię i nie będziemy niczego betonować, tylko zasypywać te miejsca piaskiem. Po to, żeby w każdej chwili, jeśli znajdziemy pieniądze na projekt badawczy, móc wrócić do tych prac. Ale nie wykluczamy, że część tych miejsc zostanie wyeksponowana za pomocą przeszklonej podłogi – zapowiada dyrektor Mieczkowska.

Remont głównej siedziby Muzeum Lubelskiego ma się zakończyć jesienią przyszłego roku. Całkowity koszt prac wynosi ponad 34 mln zł.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 września 2019 r. o 19:08
+12
"Księgi więzienia na Zamku w Lublinie 1944–1954" - każdy powinien przeczytać.
Avatar
Cześć i Chwała Rotmistrzowi! / 19 września 2019 r. o 22:24
+11
19 IX 1940 r., jeden z największych bohaterów IIWŚ, rtm. Witold Pilecki, dał się zatrzymać Niemcom podczas łapanki, dobrowolnie zostając więźniem niemieckiego obozu zagłady Auschwitz i organizatorem ruchu oporu. Torturowany przez komunistów, Po okrutnym śledztwie – miał powyrywane paznokcie - w pokazowym procesie, w który został skazany na trzykrotny wyrok śmierci - podczas ostatniego widzenia powiedział swojej żonie, - "bo ja już nie mogę tak żyć..." że - przy tym „Oświęcim to była igraszka”. Bolesław Bierut związany z Lublinem, nie skorzystał z prawa łaski. Pilecki został zamordowany w 1948 r. na Rakowieckiej strzałem w tył głowy. Do dziś nie odnaleziono szczątków! ... pozostawił żonę, córkę i syna,
19 IX 1940 r., jeden z największych bohaterów IIWŚ, rtm. Witold Pilecki, dał się zatrzymać Niemcom podczas łapanki, dobrowolnie zostając więźniem niemieckiego obozu zagłady Auschwitz i organizatorem ruchu oporu. Torturowany przez komunistów, Po okrutnym śledztwie – miał powyrywane paznokcie - w pokazowym procesie, w który został skazany na trzykrotny wyrok śmierci - podczas ostatniego widzenia powiedział swojej żonie, - "bo ja już nie mogę tak żyć..." że - przy tym „Oświęcim to była igraszka”. Bolesław Bierut związany z Lublinem,... rozwiń
Avatar
Trzmiel / 19 września 2019 r. o 21:45
+5
A co na to obecny mąż Pani Mieczkowskiej niejaki Krzysztof Żuk?
Avatar
Użytkownik / 19 września 2019 r. o 21:45
+4
Dla polityka jednostką monetarną jest milion-dla obywatela 1 zł
Avatar
gośc / 19 września 2019 r. o 21:18
+2
Co tam robia ludzie bez ka ka ka kasków?!
Avatar
Gość / 19 września 2019 r. o 19:14
+2
To Izraela. Nie wolno ruszać!
Avatar
Kolo / 20 września 2019 r. o 15:50
+1
A w ha...sko otynkowanej kaplicy zorganizowany był sąd.
Avatar
Gustaw / 20 września 2019 r. o 15:35
+1
Po III rozbiorze Polski nastąpił całkowity upadek założenia zamkowego, pozostającego już bez żadnej opieki. Mało kto wie, że na miejscu dawnego zamku wybudowano ruskie wiezienie. W latach 1824–1826 wzniesiono na wzgórzu nową budowlę przeznaczoną na więzienie. Funkcję więzienia zamek pełnił przez 128 lat. W latach 1831–1915 było tu więzienie carskie, głównie dla uczestników walk o niepodległość, m.in. powstańców styczniowych 1863 roku. W okresie 1918–1939 obok więźniów kryminalnych odbywali tu karę członkowie ruchu komunistycznego, za przynależność do nielegalnej Komunistycznej Partii Polski. II wojna światowa i okupacja (1939–1944) to okres funkcjonowania niemieckiego więzienia, przez które przeszło 40 tys. osób, głównie członków ruchu oporu. Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej w sierpniu 1944 roku zorganizowano na zamku polityczne więzienie karno-śledcze, podległe władzom sowieckim, a następnie Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego. W latach 1944–1954 więziono tu około 35 tys. Polaków przeciwstawiających się komunistycznemu zniewoleniu. Spośród 515 wydanych wyroków śmierci życie straciły 333 osoby. Następnie zrobiona remoncik liche tynki i zrobiło się muzeum a o ponurej historii "zamku" nie wolno było długo mówić.
Po III rozbiorze Polski nastąpił całkowity upadek założenia zamkowego, pozostającego już bez żadnej opieki. Mało kto wie, że na miejscu dawnego zamku wybudowano ruskie wiezienie. W latach 1824–1826 wzniesiono na wzgórzu nową budowlę przeznaczoną na więzienie. Funkcję więzienia zamek pełnił przez 128 lat. W latach 1831–1915 było tu więzienie carskie, głównie dla uczestników walk o niepodległość, m.in. powstańców styczniowych 1863 roku. W okresie 1918–1939 obok więźniów kryminalnych odbywali tu karę członkowie ruchu komunistycznego, za przynal... rozwiń
Avatar
Tomasz / 10 listopada 2019 r. o 10:41
0
Po III rozbiorze Polski nastąpił całkowity upadek założenia zamkowego, pozostającego już bez żadnej opieki. Mało kto wie, że na miejscu dawnego zamku wybudowano ruskie wiezienie. W latach 1824–1826 wzniesiono na wzgórzu nową budowlę przeznaczoną na więzienie. Funkcję więzienia zamek pełnił przez 128 lat. W latach 1831–1915 było tu więzienie carskie, głównie dla uczestników walk o niepodległość, m.in. powstańców styczniowych 1863 roku. W okresie 1918–1939 obok więźniów kryminalnych odbywali tu karę członkowie ruchu komunistycznego, za przynależność do nielegalnej Komunistycznej Partii Polski. II wojna światowa i okupacja (1939–1944) to okres funkcjonowania niemieckiego więzienia, przez które przeszło 40 tys. osób, głównie członków ruchu oporu. Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej w sierpniu 1944 roku zorganizowano na zamku polityczne więzienie karno-śledcze, podległe władzom sowieckim, a następnie Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego. W latach 1944–1954 więziono tu około 35 tys. Polaków przeciwstawiających się komunistycznemu zniewoleniu. Spośród 515 wydanych wyroków śmierci życie straciły 333 osoby.  Następnie zrobiono remoncik, liche tynki i zrobiło się muzeum, a o ponurej historii "zamku" nie wolno było długo mówić.
 O ponurej historii więzienia na Zamku Lubelskim nie wolno było długo mówić,bo władza komunistyczna to dyktatura.Komuniści skrycie mordowali ludzi,następnie potajemnie chowali ciała zamordowanych i zacierali ślady miejsc swoich zbrodni.W Lublinie zburzyli w 1954 r.budynek administracyjny który stał przed zamkiem,bo w nim rozstrzeliwali więżniów.W 1976 r.władze komunistyczne bezprawnie zniszczyły "Stary cmentarz unicki" Walecznych/Unicka w Lublinie, na którym również rozstrzeliwali ludzi i zrobili nielegalnie z terenu cmentarza skwer,podczas gdy pod warstwą gruntu były i są do dziś dobrze zachowane murowane groby,w których są szczątki ludzi !!! Natomiast podczas okupacji niemieckiej więżniowie Zamku Lubelskiego byli również rozstrzeliwani na terenie "Starego cmentarza unickiego".25 maja 1940 r.Niemcy rozstrzelali 9 więżniów zamku.
 O ponurej historii więzienia na Zamku Lubelskim nie wolno było długo mówić,bo władza komunistyczna to dyktatura.Komuniści skrycie mordowali ludzi,następnie potajemnie chowali ciała zamordowanych i zacierali ślady miejsc swoich zbrodni.W Lublinie zburzyli w 1954 r.budynek administracyjny który stał przed zamkiem,bo w nim rozstrzeliwali więżniów.W 1976 r.władze komunistyczne bezprawnie zniszczyły "Stary cmentarz unicki" Walecznych/Unicka w Lublinie, na którym również rozstrzeliwali ludzi i zrobili nielegalnie z terenu... rozwiń
Avatar
sPOro do POdziału / 19 września 2019 r. o 19:44
0
34 mln na lifting? Za tyle to można by wybudować zamek odPOwiedni do POtrzeb najbardziej nawet wymagającej dewelo-sułtanicy od POdstaw.
Avatar
Tomasz / 10 listopada 2019 r. o 10:41
0
Po III rozbiorze Polski nastąpił całkowity upadek założenia zamkowego, pozostającego już bez żadnej opieki. Mało kto wie, że na miejscu dawnego zamku wybudowano ruskie wiezienie. W latach 1824–1826 wzniesiono na wzgórzu nową budowlę przeznaczoną na więzienie. Funkcję więzienia zamek pełnił przez 128 lat. W latach 1831–1915 było tu więzienie carskie, głównie dla uczestników walk o niepodległość, m.in. powstańców styczniowych 1863 roku. W okresie 1918–1939 obok więźniów kryminalnych odbywali tu karę członkowie ruchu komunistycznego, za przynależność do nielegalnej Komunistycznej Partii Polski. II wojna światowa i okupacja (1939–1944) to okres funkcjonowania niemieckiego więzienia, przez które przeszło 40 tys. osób, głównie członków ruchu oporu. Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej w sierpniu 1944 roku zorganizowano na zamku polityczne więzienie karno-śledcze, podległe władzom sowieckim, a następnie Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego. W latach 1944–1954 więziono tu około 35 tys. Polaków przeciwstawiających się komunistycznemu zniewoleniu. Spośród 515 wydanych wyroków śmierci życie straciły 333 osoby.  Następnie zrobiono remoncik, liche tynki i zrobiło się muzeum, a o ponurej historii "zamku" nie wolno było długo mówić.
 O ponurej historii więzienia na Zamku Lubelskim nie wolno było długo mówić,bo władza komunistyczna to dyktatura.Komuniści skrycie mordowali ludzi,następnie potajemnie chowali ciała zamordowanych i zacierali ślady miejsc swoich zbrodni.W Lublinie zburzyli w 1954 r.budynek administracyjny który stał przed zamkiem,bo w nim rozstrzeliwali więżniów.W 1976 r.władze komunistyczne bezprawnie zniszczyły "Stary cmentarz unicki" Walecznych/Unicka w Lublinie, na którym również rozstrzeliwali ludzi i zrobili nielegalnie z terenu cmentarza skwer,podczas gdy pod warstwą gruntu były i są do dziś dobrze zachowane murowane groby,w których są szczątki ludzi !!! Natomiast podczas okupacji niemieckiej więżniowie Zamku Lubelskiego byli również rozstrzeliwani na terenie "Starego cmentarza unickiego".25 maja 1940 r.Niemcy rozstrzelali 9 więżniów zamku.
 O ponurej historii więzienia na Zamku Lubelskim nie wolno było długo mówić,bo władza komunistyczna to dyktatura.Komuniści skrycie mordowali ludzi,następnie potajemnie chowali ciała zamordowanych i zacierali ślady miejsc swoich zbrodni.W Lublinie zburzyli w 1954 r.budynek administracyjny który stał przed zamkiem,bo w nim rozstrzeliwali więżniów.W 1976 r.władze komunistyczne bezprawnie zniszczyły "Stary cmentarz unicki" Walecznych/Unicka w Lublinie, na którym również rozstrzeliwali ludzi i zrobili nielegalnie z terenu... rozwiń
Avatar
Kolo / 20 września 2019 r. o 15:50
+1
A w ha...sko otynkowanej kaplicy zorganizowany był sąd.
Avatar
Janek / 20 września 2019 r. o 15:44
-1
Jaki zamek? To katownia siedziba NKWD następnie Gestapo a po 44 UB. Z zamku została tylko baszta i kaplica.
Avatar
Gustaw / 20 września 2019 r. o 15:35
+1
Po III rozbiorze Polski nastąpił całkowity upadek założenia zamkowego, pozostającego już bez żadnej opieki. Mało kto wie, że na miejscu dawnego zamku wybudowano ruskie wiezienie. W latach 1824–1826 wzniesiono na wzgórzu nową budowlę przeznaczoną na więzienie. Funkcję więzienia zamek pełnił przez 128 lat. W latach 1831–1915 było tu więzienie carskie, głównie dla uczestników walk o niepodległość, m.in. powstańców styczniowych 1863 roku. W okresie 1918–1939 obok więźniów kryminalnych odbywali tu karę członkowie ruchu komunistycznego, za przynależność do nielegalnej Komunistycznej Partii Polski. II wojna światowa i okupacja (1939–1944) to okres funkcjonowania niemieckiego więzienia, przez które przeszło 40 tys. osób, głównie członków ruchu oporu. Po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej w sierpniu 1944 roku zorganizowano na zamku polityczne więzienie karno-śledcze, podległe władzom sowieckim, a następnie Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego. W latach 1944–1954 więziono tu około 35 tys. Polaków przeciwstawiających się komunistycznemu zniewoleniu. Spośród 515 wydanych wyroków śmierci życie straciły 333 osoby. Następnie zrobiona remoncik liche tynki i zrobiło się muzeum a o ponurej historii "zamku" nie wolno było długo mówić.
Po III rozbiorze Polski nastąpił całkowity upadek założenia zamkowego, pozostającego już bez żadnej opieki. Mało kto wie, że na miejscu dawnego zamku wybudowano ruskie wiezienie. W latach 1824–1826 wzniesiono na wzgórzu nową budowlę przeznaczoną na więzienie. Funkcję więzienia zamek pełnił przez 128 lat. W latach 1831–1915 było tu więzienie carskie, głównie dla uczestników walk o niepodległość, m.in. powstańców styczniowych 1863 roku. W okresie 1918–1939 obok więźniów kryminalnych odbywali tu karę członkowie ruchu komunistycznego, za przynal... rozwiń
Avatar
Cześć i Chwała Rotmistrzowi! / 19 września 2019 r. o 22:24
+11
19 IX 1940 r., jeden z największych bohaterów IIWŚ, rtm. Witold Pilecki, dał się zatrzymać Niemcom podczas łapanki, dobrowolnie zostając więźniem niemieckiego obozu zagłady Auschwitz i organizatorem ruchu oporu. Torturowany przez komunistów, Po okrutnym śledztwie – miał powyrywane paznokcie - w pokazowym procesie, w który został skazany na trzykrotny wyrok śmierci - podczas ostatniego widzenia powiedział swojej żonie, - "bo ja już nie mogę tak żyć..." że - przy tym „Oświęcim to była igraszka”. Bolesław Bierut związany z Lublinem, nie skorzystał z prawa łaski. Pilecki został zamordowany w 1948 r. na Rakowieckiej strzałem w tył głowy. Do dziś nie odnaleziono szczątków! ... pozostawił żonę, córkę i syna,
19 IX 1940 r., jeden z największych bohaterów IIWŚ, rtm. Witold Pilecki, dał się zatrzymać Niemcom podczas łapanki, dobrowolnie zostając więźniem niemieckiego obozu zagłady Auschwitz i organizatorem ruchu oporu. Torturowany przez komunistów, Po okrutnym śledztwie – miał powyrywane paznokcie - w pokazowym procesie, w który został skazany na trzykrotny wyrok śmierci - podczas ostatniego widzenia powiedział swojej żonie, - "bo ja już nie mogę tak żyć..." że - przy tym „Oświęcim to była igraszka”. Bolesław Bierut związany z Lublinem,... rozwiń
Avatar
Trzmiel / 19 września 2019 r. o 21:45
+5
A co na to obecny mąż Pani Mieczkowskiej niejaki Krzysztof Żuk?
Avatar
Użytkownik / 19 września 2019 r. o 21:45
+4
Dla polityka jednostką monetarną jest milion-dla obywatela 1 zł
Avatar
Tom / 19 września 2019 r. o 21:18
-7
34 mln na lifting? Za tyle to można by wybudować zamek odPOwiedni do POtrzeb najbardziej nawet wymagającej dewelo-sułtanicy od POdstaw.
 To że ty chodzisz srać za chałupę to nie znaczy że wszyscy tak robią. To tak jak z kulturą. Nie rozumiesz to się nie odzywaj.
Avatar
gośc / 19 września 2019 r. o 21:18
+2
Co tam robia ludzie bez ka ka ka kasków?!
Avatar
sPOro do POdziału / 19 września 2019 r. o 19:44
0
34 mln na lifting? Za tyle to można by wybudować zamek odPOwiedni do POtrzeb najbardziej nawet wymagającej dewelo-sułtanicy od POdstaw.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przedsiębiorca z Zamościa i fałszywe faktury. Policja z rana weszła do mieszkań
film

Przedsiębiorca z Zamościa i fałszywe faktury. Policja z rana weszła do mieszkań

Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy mieli obracać „pustymi” fakturami, by wyłudzić unijną dotację. Straty szacowane są na blisko 8,5 mln zł. Główną rolę w procederze odgrywał przedsiębiorca z Zamościa - ustalili śledczy.

Zakarpacki smak. Przepisy z wyjątkowej kuchni ukraińskiej
Magazyn

Zakarpacki smak. Przepisy z wyjątkowej kuchni ukraińskiej

W Drohobyczu zakończył się właśnie Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, a my mamy dla was garść przepisów z zakarpackiej kuchni. Wiera Meniok, która prowadzi festiwal wraz z Grzegorzem Józefczukiem z Lublina, mają dla zaś przepis na zakarpacki bogracz

Kujawiak Stanin jeszcze się nie poddaje

Kujawiak Stanin jeszcze się nie poddaje

Kujawiak Stanin po 13 meczach ma na koncie zaledwie trzy punkty. Jako jedyny zespół w bialskiej klasie okręgowej nie zaliczył też ani jednego zwycięstwa. Wiosna zapowiada się bardzo ciężko, ale drużyna nie zamierza jeszcze rezygnować z walki o utrzymanie.

Jak będą wyglądać wizyty po kolędzie? Odpowiada rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Jak będą wyglądać wizyty po kolędzie? Odpowiada rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Nie ma ogólnopolskich wytycznych w sprawie kolędy. Z powodu pandemii wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Spotkanie z Kamilą Janiak w Księgarni Dosłownej
4 grudnia 2020, 18:00

Spotkanie z Kamilą Janiak w Księgarni Dosłownej

W ramach cyklu Seryjni Poeci w Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury w Lublinie) odbędzie się spotkanie z Kamilą Janiak. Wydarzenie będzie transmitowane online 4 grudnia o godz. 18 na Facebooku księgarni.

Szpital w Łukowie potrzebuje większych zbiorników tlenu

Szpital w Łukowie potrzebuje większych zbiorników tlenu

Szpital w Łukowie potrzebuje większego zbiornika na tlen. Placówka zakupi dodatkowe aparaty wspomagające funkcje oddechowe i obecne zasoby tlenu nie wystarczą.

Lublin: Będzie więcej miejsca dla kierowców na al. Solidarności

Lublin: Będzie więcej miejsca dla kierowców na al. Solidarności

Zapadła decyzja o otwarciu dla ruchu nieczynnego lewego pasa jezdni, która biegnie od alei Solidarności w stronę al. Warszawskiej i ronda 100-lecia KUL. Zamiast ciągłej linii pojawi się przerywana, ale taka zmiana nie zostanie wprowadzona zbyt prędko. Możliwe, że kierowcy poczekają na nią do wiosny.

JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA ZAKUPACH KOSMETYKÓW

JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA ZAKUPACH KOSMETYKÓW

Higiena, pielęgnacja i dbanie o dobry wygląd przy wykorzystaniu kosmetyków i produktów do makijażu stanowią nieodzowny, a dla wielu osób również szczególnie przyjemny element codziennego życia.

Minister zdrowia wysyła policję na stoki. Będą kontrole

Minister zdrowia wysyła policję na stoki. Będą kontrole

Od najbliższego weekendu będą prowadzone kontrole stoków narciarskich, dotyczące przestrzegania reżimu sanitarnego; jeśli potwierdzą jego naruszenie będę rekomendował zamknięcie stoków - oświadczył w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Głosy Miasta - koncert w Radiu Lublin
4 listopada 2020, 19:00

Głosy Miasta - koncert w Radiu Lublin

W piątek, 4 grudnia o godz. 19 w siedzibie Radia Lublin odbędzie się koncert "Głosy Miasta". Wydarzenie będzie dostępne będzie jedynie w formie streamingu.

Lublin. Ratusz odmówił deweloperowi. Jak chce bloków przy Jałowcowej, może iść do sądu

Lublin. Ratusz odmówił deweloperowi. Jak chce bloków przy Jałowcowej, może iść do sądu

Nie powiodła się deweloperowi próba uzyskania zgody na budynki wielorodzinne przy Jałowcowej. Urząd Miasta odmówił, bo uznał, że bloki nie będą pasowały do otoczenia. Deweloper zaskarżył decyzję, ale przegrał. Teraz pozostaje mu tylko odwołanie do sądu lub rezygnacja z budowy bloków.

Małżeństwo lekarzy osób utonęło na jeziorze Zwiniarz po przewróceniu się łodzi
film

Małżeństwo lekarzy osób utonęło na jeziorze Zwiniarz po przewróceniu się łodzi

Lubawa (woj. warmińsko-mazurskie). Z jeziora Zwiniarz koło Lubawy w woj. warmińsko-mazurskim strażacy wraz z policją wydobyli z wody ciała dwóch osób. Jak się okazało, było to małżeństwo lekarzy z Iławy. Wcześniej ich zaginięcie zgłosiła rodzina. Policja i prokuratura badają okoliczności śmierci 67-latków.

GKS Tychy – Luxiona AZS UMCS Lublin 3:4. Do podium coraz bliżej

GKS Tychy – Luxiona AZS UMCS Lublin 3:4. Do podium coraz bliżej

Luxiona AZS UMCS z kolejnym zwycięstwem w I Lidze Futsalu. Tym razem podopieczni trenera Konrada Tarkowskiego pokonali na wyjeździe GKS Tychy 4:3. Goście wszystkie bramki zdobyli przed przerwą, a kolejnym hattrickiem popisał się Jakub Wankiewicz

Przesyłki niestandardowe – jak najlepiej podejść do pakowania przedmiotów o nietypowych kształtach?

Przesyłki niestandardowe – jak najlepiej podejść do pakowania przedmiotów o nietypowych kształtach?

Jaką przesyłkę można nazwać niestandardową? To zależy od konkretnej firmy kurierskiej, która w regulaminie określa wymiary standardowych paczek. Jeśli przesyłka nie mieści się w podanych wymiarach, można ją uznać za przesyłkę niestandardową. Aby bezpiecznie dotarła do adresata, powinna być odpowiednio zapakowana.

Lubartów. Kierowca busa z pieczywem potrącił rowerzystę. Obaj pijani

Lubartów. Kierowca busa z pieczywem potrącił rowerzystę. Obaj pijani

Siedzący za kierownicą dostawczaka miał ponad 2 promile, a rowerzysta też był pijany.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.