Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 września 2021 r.
8:26

Lublin. Trzeba więcej kasy na śmieci. Będą podwyżki opłat?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 13 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Zaskarżony został wynik przetargu na wywóz śmieci z dziesięciu dzielnic miasta. Przegrana firma uważa, że to ona powinna wygrać. Bez względu na wynik sporu jest pewne, że miasto zapłaci za odpady o wiele więcej niż zakładało. Ratusz twierdzi, że mimo to mieszkańcy nie muszą się obawiać kolejnej podwyżki opłat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gra pomiędzy firmami toczy się o grube miliony za wywóz śmieci z trzech sektorów miasta. Jeden z nich obejmuje dzielnice Czechów Południowy, Czechów Północny i Sławin. W kolejnym sektorze jest Stare Miasto, Wieniawa, Śródmieście i dzielnica Za Cukrownią. W ostatnim są Czuby Południowe, Wrotków oraz Zemborzyce.

Nie utoniemy w śmieciach

O każdy z tych obszarów rywalizowały te same dwie spółki: Koma Lublin oraz Suez Wschód, występująca obecnie pod szyldem PreZero. W każdym przypadku Urząd Miasta uznał, że korzystniejsza jest oferta Komy i to ją uznał za zwycięską. Spółka PreZero zaskarżyła to do Krajowej Izby Odwoławczej przy Urzędzie Zamówień Publicznych. Sprawa jest w toku.

Ratusz uspokaja, że spór nie zagraża ciągłości wywozu śmieci z dziesięciu dzielnic. – Do czasu, kiedy to postępowanie zostanie zakończone, będą trwały zamówienia uzupełniające – zapewniała na wczorajszym posiedzeniu miejskich radnych Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska.

Koszty ostro pójdą w górę

Już teraz wiadomo, że niezależnie od wyniku sporu, Lublin będzie wydawać o wiele więcej niż dotychczas na wywóz i zagospodarowanie odpadów od mieszkańców miasta. Firmy wywozowe stające do przetargu zaoferowały o wiele wyższe ceny.

– Oferty są o około 30 proc. wyższe od naszych szacunków – przyznała Smal-Chudzik. W dzielnicach, na które już rozstrzygnięto przetarg, roczny koszt rośnie o około 17 mln zł. Na pełny bilans jest jeszcze za wcześnie, bo w przypadku czterech dzielnic (Konstantynów, Rury, Sławinek i Szerokie) miasto nie dostało żadnej oferty i będzie musiało powtórzyć przetarg.

Czy grożą nam podwyżki?

Dodajmy, że wydatki na usługi odpadowe powinny być pokrywane z pieniędzy pobieranych przez miasto od mieszkańców w formie opłaty śmieciowej. Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą. – Na dzień dzisiejszy trudno mówić, że przewidujemy jakieś podwyżki w tym zakresie – oznajmił przed radnymi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Myślą nad własną firmą

Szymczyk, pytany przez radnych, potwierdził, że miasto zastanawia się nad powołaniem własnej firmy, która zajmie się odpadami. – Oczywiście, że takie analizy prowadzimy – przyznał zastępca prezydenta. Zastrzegł, że analizy dotyczą całościowego podejścia do sprawy.

– Kupienie samych śmieciarek niczego nie rozwiązuje, bo te śmieci trzeba gdzieś zawieźć, przetworzyć i coś potem z półproduktem zrobić – przekonywał Szymczyk. Ile to może kosztować? – Zakład przetwarzania odpadów na takim poziomie, jakiego miasto Lublin by potrzebowało kosztuje w granicach 150 mln zł. Zakład termicznej utylizacji odpadów, który by spełniał wymagania ekologiczne 600-700 mln zł. To są takie poziomy inwestycji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
azja / 10 września 2021 r. o 10:12
+15
Całe kuriozum wzięło się po reformie,że musi być ileś odpadów przetwarzanych. Przejście z frakcji suchej i zmieszanej czyli 2 podjazdów spowodowało 5 podjazdów ,bo tyle jest frakcji.Przejazdy,ludzie kosztują.Oczywiście taniej byłoby zwozić mniejsza liczbą kursów i je sortować.Tylko nikt nie jest tym zainteresowany.Firmy mówią,że wtedy papier sie nie nadaje bo brudny i ok.Tylko co mamy teraz.Nikt tego nie powie głośno ale te pojedyńcze frakcje i tak są w większości transportowane znowu jako zmieszane do cementowni.Makulatury,nikt dosłownie nikt nie kupuje.Co jest dziwne bo opakowań idzie cala masa.Taniej robić z nowego. Firmy przewozowe odpady ,zaczęły chcieć coraz większej kasy.Surowców nikt nie kupuje. Dla firm liczy sie kasa z miasta a nie szukanie jak zarobić.Podam przykład ,mieszkam w Elizówce do niedawna obsługiwało ją kom-eko.Chciałem zlecić wywiezieie Big-baga gruzu ,Zadzwoniłem do Kom-Eko i okazło się,ze on nie świadcza komercyjnych wywozów.Przyjechała KOMA i za 180 zgarneła . Teraz jest firma z Milejowa i śmieci zdrożały dla 4 osobowej rodziny w tym roku z coś około 60 na 100 i po kilku miesiącach na 128 zł. I co się robi ze śmieciami. Firma z Milejowa wozi je do zakładów w Stalowej Woli i do Włodawy bo wychodzi taniej niż w Lublinie. I to jest ekologia ,śmieciary jeżdzą po Polsce. Może jakiś dziennikarz zrobiłby artykuł co tak naprawde dzieje sie z tymi śmieciami w sortowni w Lublinie i jaki jest sens tylu frakcji skoro i tak wrzucane są do jednego paleniska
Całe kuriozum wzięło się po reformie,że musi być ileś odpadów przetwarzanych. Przejście z frakcji suchej i zmieszanej czyli 2 podjazdów spowodowało 5 podjazdów ,bo tyle jest frakcji.Przejazdy,ludzie kosztują.Oczywiście taniej byłoby zwozić mniejsza liczbą kursów i je sortować.Tylko nikt nie jest tym zainteresowany.Firmy mówią,że wtedy papier sie nie nadaje bo brudny i ok.Tylko co mamy teraz.Nikt tego nie powie głośno ale te pojedyńcze frakcje i tak są w większości transportowane znowu jako zmieszane do cementowni.Makulatury,nikt dosłownie ni... rozwiń
Avatar
___K___ / 10 września 2021 r. o 08:59
+10
Kiedyś wystarczyło MPO - i to prawie bez segregacji odpadów. Im więcej firm z tej branży i im więcej liberalnego obłędu, tym wyższe są koszty, obciążające ludzi. Co ciekawe, na filmikach z Wielkiej Brytanii widać przy budynkach pojemniki na odpady jednego koloru - jakby udawało się tam żyć bez powszechnej segregacji odpadów. Warto to sprawdzić i zestawić różne warianty.
Trocję racji masz. Kluczowe jest jednak użyte przez ciebie słówko "kiedyś". Dziś, w dużej mierze dzięki PiSowi, choć przyznać trzeba, że to nie jest wyłączna ich wina, opłaty śmieciowe są dużo wyższe, więc rosną koszty odbierania odpadów. Prawdą jest, że powstało wiele firm, które widzą w tym świetny interes, bo przecież żadne miasto nie pozwoli sobie na to, by ulice tonęły w śmieciach. Widzieliśmy już takie rzeczy parę lat temu we Włoszech i na pewno żaden samorząd nie chce czegoś takiego u siebie. Tyle, że - zwłaszcza - PiSowski rząd chętnie zrzuca obowiązki na samorządy, ale kasy im na to nie daje, a wręcz odbiera przez swoje populistyczne zagrywki.
Trocję racji masz. Kluczowe jest jednak użyte przez ciebie słówko "kiedyś". Dziś, w dużej mierze dzięki PiSowi, choć przyznać trzeba, że to nie jest wyłączna ich wina, opłaty śmieciowe są dużo wyższe, więc rosną koszty odbierania odpadów. Prawdą jest, że powstało wiele firm, które widzą w tym świetny interes, bo przecież żadne miasto nie pozwoli sobie na to, by ulice tonęły w śmieciach. Widzieliśmy już takie rzeczy parę lat temu we Włoszech i na pewno żaden samorząd nie chce czegoś takiego u siebie. Tyle, że - zwłasz... rozwiń
Avatar
Japolan / 10 września 2021 r. o 08:38
+4
Kiedyś wystarczyło MPO - i to prawie bez segregacji odpadów. Im więcej firm z tej branży i im więcej liberalnego obłędu, tym wyższe są koszty, obciążające ludzi. Co ciekawe, na filmikach z Wielkiej Brytanii widać przy budynkach pojemniki na odpady jednego koloru - jakby udawało się tam żyć bez powszechnej segregacji odpadów. Warto to sprawdzić i zestawić różne warianty.
Avatar
Monisia / 10 września 2021 r. o 17:45
+3
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 września 2021 r. o 08:28
+2
Układ zamknięty. Wolska marzeń !!
Avatar
Monisia / 10 września 2021 r. o 16:10
+1
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Nie pieprz, samorząd na śmieciach musi wychodzić na zero. Nie może na nich ani zarabiać ani do nich dokładać.
 To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy.
 To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy. rozwiń
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 17:47
-2
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 13:18
-5
To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. rozwiń
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 17:30
-6
To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. rozwiń
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 14:05
-6
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 17:47
-2
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Monisia / 10 września 2021 r. o 17:45
+3
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 17:30
-6
To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. rozwiń
Avatar
Monisia / 10 września 2021 r. o 16:10
+1
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Nie pieprz, samorząd na śmieciach musi wychodzić na zero. Nie może na nich ani zarabiać ani do nich dokładać.
 To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy.
 To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy. rozwiń
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 14:05
-6
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 13:18
-5
To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. rozwiń
Avatar
azja / 10 września 2021 r. o 10:12
+15
Całe kuriozum wzięło się po reformie,że musi być ileś odpadów przetwarzanych. Przejście z frakcji suchej i zmieszanej czyli 2 podjazdów spowodowało 5 podjazdów ,bo tyle jest frakcji.Przejazdy,ludzie kosztują.Oczywiście taniej byłoby zwozić mniejsza liczbą kursów i je sortować.Tylko nikt nie jest tym zainteresowany.Firmy mówią,że wtedy papier sie nie nadaje bo brudny i ok.Tylko co mamy teraz.Nikt tego nie powie głośno ale te pojedyńcze frakcje i tak są w większości transportowane znowu jako zmieszane do cementowni.Makulatury,nikt dosłownie nikt nie kupuje.Co jest dziwne bo opakowań idzie cala masa.Taniej robić z nowego. Firmy przewozowe odpady ,zaczęły chcieć coraz większej kasy.Surowców nikt nie kupuje. Dla firm liczy sie kasa z miasta a nie szukanie jak zarobić.Podam przykład ,mieszkam w Elizówce do niedawna obsługiwało ją kom-eko.Chciałem zlecić wywiezieie Big-baga gruzu ,Zadzwoniłem do Kom-Eko i okazło się,ze on nie świadcza komercyjnych wywozów.Przyjechała KOMA i za 180 zgarneła . Teraz jest firma z Milejowa i śmieci zdrożały dla 4 osobowej rodziny w tym roku z coś około 60 na 100 i po kilku miesiącach na 128 zł. I co się robi ze śmieciami. Firma z Milejowa wozi je do zakładów w Stalowej Woli i do Włodawy bo wychodzi taniej niż w Lublinie. I to jest ekologia ,śmieciary jeżdzą po Polsce. Może jakiś dziennikarz zrobiłby artykuł co tak naprawde dzieje sie z tymi śmieciami w sortowni w Lublinie i jaki jest sens tylu frakcji skoro i tak wrzucane są do jednego paleniska
Całe kuriozum wzięło się po reformie,że musi być ileś odpadów przetwarzanych. Przejście z frakcji suchej i zmieszanej czyli 2 podjazdów spowodowało 5 podjazdów ,bo tyle jest frakcji.Przejazdy,ludzie kosztują.Oczywiście taniej byłoby zwozić mniejsza liczbą kursów i je sortować.Tylko nikt nie jest tym zainteresowany.Firmy mówią,że wtedy papier sie nie nadaje bo brudny i ok.Tylko co mamy teraz.Nikt tego nie powie głośno ale te pojedyńcze frakcje i tak są w większości transportowane znowu jako zmieszane do cementowni.Makulatury,nikt dosłownie ni... rozwiń
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 09:38
-16
Kiedyś wystarczyło MPO - i to prawie bez segregacji odpadów. Im więcej firm z tej branży i im więcej liberalnego obłędu, tym wyższe są koszty, obciążające ludzi
Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. I nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady...
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 09:36
-13
 To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. rozwiń
Avatar
Benny102 / 10 września 2021 r. o 09:29
-6
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Nie pieprz, samorząd na śmieciach musi wychodzić na zero. Nie może na nich ani zarabiać ani do nich dokładać.
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Motor Lublin żużlowym wicemistrzem Polski! Pierwszy raz od 30 lat
Pilne

Motor Lublin żużlowym wicemistrzem Polski! Pierwszy raz od 30 lat

Motor Lublin bardzo długo toczył wyrównaną walkę z Betard Spartą Wrocław na Stadionie Olimpijskim. Żółto-biało-niebieskim nie udało się jednak sprawić sensacji – w niedzielę przegrali 40:50 i cieszyli się z wicemistrzostwa kraju. Pierwszego od 30 lat

OSP stuknęło 100 lat. Tak świętowali w Zwierzyńcu
zdjęcia
galeria

OSP stuknęło 100 lat. Tak świętowali w Zwierzyńcu

Jeszcze starsza jest miejscowa jednostka strażaków – ochotników. Uroczystości rozpoczęła msza, a potem była np. wystawa zabytkowego sprzętu.

VI Kraśnik Półmaraton. W tym roku padł rekord
zdjęcia
galeria

VI Kraśnik Półmaraton. W tym roku padł rekord

199 osób wzięło udział w biegu w Kraśniku. Ponad 40 z nich to mieszkańcy tego miasta.

Nieudana niedziela, czyli porażki Avii Świdnik i Orląt Spomlek

Nieudana niedziela, czyli porażki Avii Świdnik i Orląt Spomlek

Dwie przykre niespodzianki w niedzielnych meczach naszych drużyn. Avia dwa razy prowadziła na wyjeździe z Sokołem Sieniawa, ale przegrała 2:3. Ani jednego „oczka” nie zdobyli też piłkarze Orląt Spomlek. Biało-zieloni przegrali u siebie z najgorszym zespołem grupy czwartej, Wisłą Sandomierz 2:4. A trzeba dodać, że rywale wcześniej mieli na koncie ledwie trzy punkty.

Indyjski gramofon z Kielc do kupienia w Lublinie, czyli Giełda Staroci
zdjęcia
galeria

Indyjski gramofon z Kielc do kupienia w Lublinie, czyli Giełda Staroci

Piękna pogoda sprzyjała spacerom na plac Zamkowy w Lublinie. Antyki jak zwykle przyciągnęły tłum kolekcjonerów.

MKS Tarnovia Tarnów – GKS Górnik Łęczna 0:5. Wypunktowały beniaminka

MKS Tarnovia Tarnów – GKS Górnik Łęczna 0:5. Wypunktowały beniaminka

Górnik Łęczna pokonał Tarnovię Tarnów. Robertowi Makarewiczowi humor popsuła jednak diagnoza dotycząca Aleksandry Posiewki

Betard Sparta Wrocław - Motor Lublin. Sparta nowym mistrzem Polski 50:40 [zapis relacji na żywo]

Betard Sparta Wrocław - Motor Lublin. Sparta nowym mistrzem Polski 50:40 [zapis relacji na żywo]

Po kilku miesiącach sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie wreszcie dowiemy się, kto zostanie drużynowym mistrzem Polski. Dzisiaj (godz. 19.15) odbędzie się decydujące starcie w finale play-off PGE Ekstraligi. Betard Sparta Wrocław podejmie na Stadionie Olimpijskim Motor Lublin. Transmisję z tego spotkania będzie można oglądać na antenie nSport+. Zapraszamy również do śledzenia naszej relacji na żywo

Nowe władze Polski 2050 w Lubelskiem. Kto został szefem?

Nowe władze Polski 2050 w Lubelskiem. Kto został szefem?

Oprócz lokalnych liderów wskazano także delegatów na walne zebranie stowarzyszenia.

Radunia Stężyca – Wisła Puławy 2:2. Horror z happy-endem

Radunia Stężyca – Wisła Puławy 2:2. Horror z happy-endem

To się nazywa ciekawe widowisko. Do przerwy Wisła przegrywała z Radunią Stężyca 0:2. I wydawało się, że w szóstym występie u siebie gospodarze zgarną szósty komplet punktów. Puławianie mieli jednak swoje plany i po przerwie wyrównała stan meczu. W końcówce mogli wygrać jedni, mogli i drudzy, ale skończyło się remisem.

Polityczne odchudzanie. Kto straci, kto zyska w Zamościu?

Polityczne odchudzanie. Kto straci, kto zyska w Zamościu?

Po personalnej rewolucji na poprzedniej sesji rady miasta, kolej na ciąg dalszy. Jeden z radnych chce by zamiast trzech wiceprzewodniczących rady, był tylko jeden. Głosowanie już w poniedziałek.

Lewica się łączy. Będą wybory w Lublinie

Lewica się łączy. Będą wybory w Lublinie

Na początku października dojdzie do połączenia SLD z Wiosną. Zaraz potem działacze Lewicy wybiorą swoich szefów w regionach.

Lublin. Nowy termin dla biurowca

Lublin. Nowy termin dla biurowca

Na 30 listopada wyznaczony został w Urzędzie Miasta nowy termin rozpatrzenia wniosku dotyczącego kontrowersyjnej budowy biurowca w wąwozie między Czubami a linią kolejową wzdłuż lasu Stary Gaj.

Mateusz Cierniak drugi podczas zawodów IMŚJ w Krośnie. Wiktor Lampart poza podium

Mateusz Cierniak drugi podczas zawodów IMŚJ w Krośnie. Wiktor Lampart poza podium

Jakub Miśkowiak triumfował w drugim finale Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w Krośnie i dzięki temu objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej zmagań. Drugie miejsce w zawodach na południu Polski zajął Mateusz Cierniak, a trzecie Duńczyk Mads Hansen

Lublin. Przyszli stomatolodzy odebrali dyplomy
Zdjęcia
galeria

Lublin. Przyszli stomatolodzy odebrali dyplomy

Absolwenci Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie mają już dyplomy.

Lublin. Pościg za motocyklistą. Rozbity radiowóz policyjny [zdjęcia]
galeria

Lublin. Pościg za motocyklistą. Rozbity radiowóz policyjny [zdjęcia]

Policjanci poszukują motocyklisty, który dzisiaj nie zatrzymał się do kontroli i uciekał przez funkcjonariuszami ulicami Lublina. Podczas pościgu został uszkodzony jeden z radiowozów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.