Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 września 2021 r.
8:26

Lublin. Trzeba więcej kasy na śmieci. Będą podwyżki opłat?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 13 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Zaskarżony został wynik przetargu na wywóz śmieci z dziesięciu dzielnic miasta. Przegrana firma uważa, że to ona powinna wygrać. Bez względu na wynik sporu jest pewne, że miasto zapłaci za odpady o wiele więcej niż zakładało. Ratusz twierdzi, że mimo to mieszkańcy nie muszą się obawiać kolejnej podwyżki opłat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gra pomiędzy firmami toczy się o grube miliony za wywóz śmieci z trzech sektorów miasta. Jeden z nich obejmuje dzielnice Czechów Południowy, Czechów Północny i Sławin. W kolejnym sektorze jest Stare Miasto, Wieniawa, Śródmieście i dzielnica Za Cukrownią. W ostatnim są Czuby Południowe, Wrotków oraz Zemborzyce.

Nie utoniemy w śmieciach

O każdy z tych obszarów rywalizowały te same dwie spółki: Koma Lublin oraz Suez Wschód, występująca obecnie pod szyldem PreZero. W każdym przypadku Urząd Miasta uznał, że korzystniejsza jest oferta Komy i to ją uznał za zwycięską. Spółka PreZero zaskarżyła to do Krajowej Izby Odwoławczej przy Urzędzie Zamówień Publicznych. Sprawa jest w toku.

Ratusz uspokaja, że spór nie zagraża ciągłości wywozu śmieci z dziesięciu dzielnic. – Do czasu, kiedy to postępowanie zostanie zakończone, będą trwały zamówienia uzupełniające – zapewniała na wczorajszym posiedzeniu miejskich radnych Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska.

Koszty ostro pójdą w górę

Już teraz wiadomo, że niezależnie od wyniku sporu, Lublin będzie wydawać o wiele więcej niż dotychczas na wywóz i zagospodarowanie odpadów od mieszkańców miasta. Firmy wywozowe stające do przetargu zaoferowały o wiele wyższe ceny.

– Oferty są o około 30 proc. wyższe od naszych szacunków – przyznała Smal-Chudzik. W dzielnicach, na które już rozstrzygnięto przetarg, roczny koszt rośnie o około 17 mln zł. Na pełny bilans jest jeszcze za wcześnie, bo w przypadku czterech dzielnic (Konstantynów, Rury, Sławinek i Szerokie) miasto nie dostało żadnej oferty i będzie musiało powtórzyć przetarg.

Czy grożą nam podwyżki?

Dodajmy, że wydatki na usługi odpadowe powinny być pokrywane z pieniędzy pobieranych przez miasto od mieszkańców w formie opłaty śmieciowej. Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą. – Na dzień dzisiejszy trudno mówić, że przewidujemy jakieś podwyżki w tym zakresie – oznajmił przed radnymi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Myślą nad własną firmą

Szymczyk, pytany przez radnych, potwierdził, że miasto zastanawia się nad powołaniem własnej firmy, która zajmie się odpadami. – Oczywiście, że takie analizy prowadzimy – przyznał zastępca prezydenta. Zastrzegł, że analizy dotyczą całościowego podejścia do sprawy.

– Kupienie samych śmieciarek niczego nie rozwiązuje, bo te śmieci trzeba gdzieś zawieźć, przetworzyć i coś potem z półproduktem zrobić – przekonywał Szymczyk. Ile to może kosztować? – Zakład przetwarzania odpadów na takim poziomie, jakiego miasto Lublin by potrzebowało kosztuje w granicach 150 mln zł. Zakład termicznej utylizacji odpadów, który by spełniał wymagania ekologiczne 600-700 mln zł. To są takie poziomy inwestycji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
azja / 10 września 2021 r. o 10:12
+15
Całe kuriozum wzięło się po reformie,że musi być ileś odpadów przetwarzanych. Przejście z frakcji suchej i zmieszanej czyli 2 podjazdów spowodowało 5 podjazdów ,bo tyle jest frakcji.Przejazdy,ludzie kosztują.Oczywiście taniej byłoby zwozić mniejsza liczbą kursów i je sortować.Tylko nikt nie jest tym zainteresowany.Firmy mówią,że wtedy papier sie nie nadaje bo brudny i ok.Tylko co mamy teraz.Nikt tego nie powie głośno ale te pojedyńcze frakcje i tak są w większości transportowane znowu jako zmieszane do cementowni.Makulatury,nikt dosłownie nikt nie kupuje.Co jest dziwne bo opakowań idzie cala masa.Taniej robić z nowego. Firmy przewozowe odpady ,zaczęły chcieć coraz większej kasy.Surowców nikt nie kupuje. Dla firm liczy sie kasa z miasta a nie szukanie jak zarobić.Podam przykład ,mieszkam w Elizówce do niedawna obsługiwało ją kom-eko.Chciałem zlecić wywiezieie Big-baga gruzu ,Zadzwoniłem do Kom-Eko i okazło się,ze on nie świadcza komercyjnych wywozów.Przyjechała KOMA i za 180 zgarneła . Teraz jest firma z Milejowa i śmieci zdrożały dla 4 osobowej rodziny w tym roku z coś około 60 na 100 i po kilku miesiącach na 128 zł. I co się robi ze śmieciami. Firma z Milejowa wozi je do zakładów w Stalowej Woli i do Włodawy bo wychodzi taniej niż w Lublinie. I to jest ekologia ,śmieciary jeżdzą po Polsce. Może jakiś dziennikarz zrobiłby artykuł co tak naprawde dzieje sie z tymi śmieciami w sortowni w Lublinie i jaki jest sens tylu frakcji skoro i tak wrzucane są do jednego paleniska
Całe kuriozum wzięło się po reformie,że musi być ileś odpadów przetwarzanych. Przejście z frakcji suchej i zmieszanej czyli 2 podjazdów spowodowało 5 podjazdów ,bo tyle jest frakcji.Przejazdy,ludzie kosztują.Oczywiście taniej byłoby zwozić mniejsza liczbą kursów i je sortować.Tylko nikt nie jest tym zainteresowany.Firmy mówią,że wtedy papier sie nie nadaje bo brudny i ok.Tylko co mamy teraz.Nikt tego nie powie głośno ale te pojedyńcze frakcje i tak są w większości transportowane znowu jako zmieszane do cementowni.Makulatury,nikt dosłownie ni... rozwiń
Avatar
___K___ / 10 września 2021 r. o 08:59
+10
Kiedyś wystarczyło MPO - i to prawie bez segregacji odpadów. Im więcej firm z tej branży i im więcej liberalnego obłędu, tym wyższe są koszty, obciążające ludzi. Co ciekawe, na filmikach z Wielkiej Brytanii widać przy budynkach pojemniki na odpady jednego koloru - jakby udawało się tam żyć bez powszechnej segregacji odpadów. Warto to sprawdzić i zestawić różne warianty.
Trocję racji masz. Kluczowe jest jednak użyte przez ciebie słówko "kiedyś". Dziś, w dużej mierze dzięki PiSowi, choć przyznać trzeba, że to nie jest wyłączna ich wina, opłaty śmieciowe są dużo wyższe, więc rosną koszty odbierania odpadów. Prawdą jest, że powstało wiele firm, które widzą w tym świetny interes, bo przecież żadne miasto nie pozwoli sobie na to, by ulice tonęły w śmieciach. Widzieliśmy już takie rzeczy parę lat temu we Włoszech i na pewno żaden samorząd nie chce czegoś takiego u siebie. Tyle, że - zwłaszcza - PiSowski rząd chętnie zrzuca obowiązki na samorządy, ale kasy im na to nie daje, a wręcz odbiera przez swoje populistyczne zagrywki.
Trocję racji masz. Kluczowe jest jednak użyte przez ciebie słówko "kiedyś". Dziś, w dużej mierze dzięki PiSowi, choć przyznać trzeba, że to nie jest wyłączna ich wina, opłaty śmieciowe są dużo wyższe, więc rosną koszty odbierania odpadów. Prawdą jest, że powstało wiele firm, które widzą w tym świetny interes, bo przecież żadne miasto nie pozwoli sobie na to, by ulice tonęły w śmieciach. Widzieliśmy już takie rzeczy parę lat temu we Włoszech i na pewno żaden samorząd nie chce czegoś takiego u siebie. Tyle, że - zwłasz... rozwiń
Avatar
Japolan / 10 września 2021 r. o 08:38
+4
Kiedyś wystarczyło MPO - i to prawie bez segregacji odpadów. Im więcej firm z tej branży i im więcej liberalnego obłędu, tym wyższe są koszty, obciążające ludzi. Co ciekawe, na filmikach z Wielkiej Brytanii widać przy budynkach pojemniki na odpady jednego koloru - jakby udawało się tam żyć bez powszechnej segregacji odpadów. Warto to sprawdzić i zestawić różne warianty.
Avatar
Monisia / 10 września 2021 r. o 17:45
+3
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 września 2021 r. o 08:28
+2
Układ zamknięty. Wolska marzeń !!
Avatar
Monisia / 10 września 2021 r. o 16:10
+1
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Nie pieprz, samorząd na śmieciach musi wychodzić na zero. Nie może na nich ani zarabiać ani do nich dokładać.
 To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy.
 To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy. rozwiń
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 17:47
-2
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 13:18
-5
To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. rozwiń
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 17:30
-6
To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. rozwiń
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 14:05
-6
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 17:47
-2
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Monisia / 10 września 2021 r. o 17:45
+3
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 17:30
-6
To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. rozwiń
Avatar
Monisia / 10 września 2021 r. o 16:10
+1
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Nie pieprz, samorząd na śmieciach musi wychodzić na zero. Nie może na nich ani zarabiać ani do nich dokładać.
 To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy.
 To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy. rozwiń
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 14:05
-6
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 13:18
-5
To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. rozwiń
Avatar
azja / 10 września 2021 r. o 10:12
+15
Całe kuriozum wzięło się po reformie,że musi być ileś odpadów przetwarzanych. Przejście z frakcji suchej i zmieszanej czyli 2 podjazdów spowodowało 5 podjazdów ,bo tyle jest frakcji.Przejazdy,ludzie kosztują.Oczywiście taniej byłoby zwozić mniejsza liczbą kursów i je sortować.Tylko nikt nie jest tym zainteresowany.Firmy mówią,że wtedy papier sie nie nadaje bo brudny i ok.Tylko co mamy teraz.Nikt tego nie powie głośno ale te pojedyńcze frakcje i tak są w większości transportowane znowu jako zmieszane do cementowni.Makulatury,nikt dosłownie nikt nie kupuje.Co jest dziwne bo opakowań idzie cala masa.Taniej robić z nowego. Firmy przewozowe odpady ,zaczęły chcieć coraz większej kasy.Surowców nikt nie kupuje. Dla firm liczy sie kasa z miasta a nie szukanie jak zarobić.Podam przykład ,mieszkam w Elizówce do niedawna obsługiwało ją kom-eko.Chciałem zlecić wywiezieie Big-baga gruzu ,Zadzwoniłem do Kom-Eko i okazło się,ze on nie świadcza komercyjnych wywozów.Przyjechała KOMA i za 180 zgarneła . Teraz jest firma z Milejowa i śmieci zdrożały dla 4 osobowej rodziny w tym roku z coś około 60 na 100 i po kilku miesiącach na 128 zł. I co się robi ze śmieciami. Firma z Milejowa wozi je do zakładów w Stalowej Woli i do Włodawy bo wychodzi taniej niż w Lublinie. I to jest ekologia ,śmieciary jeżdzą po Polsce. Może jakiś dziennikarz zrobiłby artykuł co tak naprawde dzieje sie z tymi śmieciami w sortowni w Lublinie i jaki jest sens tylu frakcji skoro i tak wrzucane są do jednego paleniska
Całe kuriozum wzięło się po reformie,że musi być ileś odpadów przetwarzanych. Przejście z frakcji suchej i zmieszanej czyli 2 podjazdów spowodowało 5 podjazdów ,bo tyle jest frakcji.Przejazdy,ludzie kosztują.Oczywiście taniej byłoby zwozić mniejsza liczbą kursów i je sortować.Tylko nikt nie jest tym zainteresowany.Firmy mówią,że wtedy papier sie nie nadaje bo brudny i ok.Tylko co mamy teraz.Nikt tego nie powie głośno ale te pojedyńcze frakcje i tak są w większości transportowane znowu jako zmieszane do cementowni.Makulatury,nikt dosłownie ni... rozwiń
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 09:38
-16
Kiedyś wystarczyło MPO - i to prawie bez segregacji odpadów. Im więcej firm z tej branży i im więcej liberalnego obłędu, tym wyższe są koszty, obciążające ludzi
Spokojnie, to tylko bóldup. Polecam maść. I kontrolę stanu nóg - pilnie. I nie napalajcie się tak strasznie, nie spinajcie d...agrafką - obaj z Moniem. I tak nie dacie rady...
Avatar
Jasin / 10 września 2021 r. o 09:36
-13
 To spróbuj wytłumaczyć, srome_K_, jak to możliwe, że P0mimo wzrostu K0sztów o 17 mln, eK0nomowie z rathausu zakładają, że opłaty kalkulowane P0d P0przednie K0szty "wystarczą". Wasze oP0wiastki nie trzymają się kupy.
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale..
Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Ja byłem, jestem i będę. Twoim przekleństwem, koszmarem, Moniś. Zmorą senną. Szyja czarna, a pysk brudny, idż się umyj, boś paskudny, Monio! Miotły do boju, widły w dłoń - Moniokopa goń goń goń! Zaorany, zaorany...Daremne żale.. rozwiń
Avatar
Benny102 / 10 września 2021 r. o 09:29
-6
"Mimo dużego wzrostu kosztów Urząd Miasta nie zakłada, by konieczna była kolejna podwyżka opłat. Ratusz przyjmuje, że opłaty jednak wystarczą." - aha, czyli P0przednio łupili ze sP0rym zapasem.
Nie pieprz, samorząd na śmieciach musi wychodzić na zero. Nie może na nich ani zarabiać ani do nich dokładać.