Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 lutego 2013 r.
20:01
Edytuj ten wpis

Lublin ustalił nowe opłaty za wywóz śmieci

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 28 A A
Nowe stawki zaczną obowiązywać 1 lipca (Jacek Świerszczyński)
Nowe stawki zaczną obowiązywać 1 lipca (Jacek Świerszczyński)

Wiemy już, ile mieszkańcy Lublina będą płacić od lipca za wywóz śmieci. Rada Miasta uchwaliła stawki miesięcznej opłaty od gospodarstwa domowego. Pieniądze z tych opłat mają pokryć koszty wywozu odpadów komunalnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ci, którzy segregują śmieci będą płacić mniej, niż ci, którzy tego nie robią.
W domach jednorodzinnych stawka za gospodarstwo jednoosobowe wyniesie 30 zł, od gospodarstwa dwuosobowego będzie to 40 zł, a od większego 50 zł miesięcznie. W blokach odpowiednio: 12, 25 i 39 złotych.

Ile będą płacić, ci, którzy nie zadeklarują segregacji odpadów?
W domach jednorodzinnych stawka wyniesie 38 zł od gospodarstwa jednoosobowego, 50 zł od dwuosobowego, a 69 od większego. W blokach stawka wyniesie odpowiednio 16, 33 i 50 zł.

Nowe stawki zaczną obowiązywać 1 lipca, gdy w całej Polsce wejdzie w życie nowy system odbioru odpadów komunalnych. Ich właścicielem staną się gminy i to one będą zlecać wywóz śmieci opłacając tę usługę pieniędzmi pobranymi od mieszkańców.

Prezydencki projekt uchwały zawierał pierwotnie nieco inne stawki.

Prezydent obniżył opłatę dla większości kategorii gospodarstw segregujących odpady, przychylając się do prośby klubu Wspólny Lublin.

Klub zaproponował obniżenie o 5 zł stawki od gospodarstwa w domu jednorodzinnym liczącego trzy i więcej osób, zaś w przypadku mieszkańców budynków wielorodzinnych klub chciał obniżenia wszystkich stawek o złotówkę. Wspólny Lublin bronił jednak prezydenckich kalkulacji. – Każda trudna reforma rodzi się w bólach. Kraje zachodniej Europy dochodziły do tego latami. Oczekiwanie, że w pierwszym roku tej reformy systemu bezbłędnego jest naiwne. Musimy być realistami – stwierdza Marek Jakubowski (WL). Prezydent przychylił się do propozycji Wspólnego Lublina i obniżył proponowane przez siebie stawki dokładnie tak, jak chciał tego klub. To wydarzyło się jednak na samym końcu burzliwej dyskusji nad nowymi stawkami.

Co było wcześniej?


Radni PiS twierdzą, że nowe stawki są nieuzasadnione i podaje przykłady obecnych stawek naliczanych od osoby.

– W Spółdzielni Mieszkaniowej "Czechów” prawie 29 tys. mieszkańców ponosi średnią opłatę 5,31 zł miesięcznie. W LSM jest ponad 30 tys. mieszkańców, a średnia opłata to 6,70 zł – wylicza Sylwester Tułajew (PiS). Jego klub zaproponował znacznie niższe stawki, np. tam, gdzie prezydent proponował 13 zł, tam PiS mówił o 7 zł, a gdzie było 38 zł, PiS mówił o kwocie 29 zł.

Zdaniem PO przy stawkach proponowanych przez PiS nie da się zebrać całej kwoty potrzebnej do zagospodarowania odpadów. – Konieczny budżet śmieciowy to 43 miliony zł, a państwo proponujecie 20 mln zł. Gdzie macie do tego jakiekolwiek wyliczenie? – pyta Wojciech Krakowski, szef klubu PO.

PiS zarzucał prezydentowi nierzetelne oszacowanie kosztów gospodarki odpadami, które w formie opłat trzeba ściągnąć od mieszkańców:

– Na grudniowej sesji zabezpieczaliśmy 60 milionów, następnie po dokładnym przeliczeniu była mowa, że kosztuje to 55 mln zł rocznie, teraz czytam, że wychodzi 45 milionów złotych na rok. Zepsuliśmy rynek tymi dywagacjami – stwierdza Tomasz Pitucha (PiS) i wyjaśnia, że miasto dało sygnał, że jest gotowe płacić więcej.

Magistrat twierdzi, że nie ma takiego ryzyka, bo przetargi będą dotyczyły nie całego miasta naraz, ale poszczególnych sektorów osobno, a startujący w przetargu przedsiębiorcy nie będą wiedzieli, jaką kwotę miasto ma do wydania na dany sektor.

Platforma apelowała do rady o przyjęcie stawek za wywóz śmieci. – Inaczej nie poznamy tego mechanizmu, nie będziemy wiedzieli, jak będzie w rzeczywistości działać – mówi Piotr Dreher (PO).

Ponad 12 tys. podpisów pod apelem o ponowne przeanalizowanie stawek przekazał prezydentowi jedyny w Radzie Miasta przedstawiciel SLD Jan Gąbka, który jest prezesem Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Nie można twierdzić, że nie mam o tym pojęcia, bo od wielu lat zajmuję się również tą sferą – mówi Gąbka


Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
volger37 / 10 czerwca 2015 o 11:03
0

Wszystko co dotyczy wywozu śmieci w tym kraju to jakiś dowcip. Zmiany cen, dezorganizacja etc.

Avatar
Arek / 4 marca 2013 o 09:09
0
Mieszkam w domu jednorodzinnym. Mam podpisana umowę z MPO na wywóz dwa razy w miesiacu pojemnika 120 litrowego. Czy wg rady miasta na ilość śmieci ma wpływ ilość osób które wrzucaja śmieci do takiego pojemnika? Czy wg rady miasta 120 litrów wrzucone przez 4 osoby będzie miało większa masę lub objętość niż smieci w ilości 120 litrów wrzucone przez jedną osobę? I ostatnie pytanie. Kto bedzie uprawniony do zweryfikowania ilości mieszkanców budynku? O ile sie nie mylę, za jakiś czas zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy. Co będzie wówczas?
Avatar
a propos / 2 marca 2013 o 10:15
0
Kasa na inwestycje misiaczki. Chcecie mieć czyste, nowoczesne miasto to nie marudźcie.
Avatar
Depardie / 1 marca 2013 o 19:22
0
[quote name='Krzysztof' timestamp='1362127496' post='739904']
To SKANDAL !!! Myślałem, że w Polsce mamy kapitalizm i mogę zawierać umowę z dowolną firmą na wywóz śmieci. A teraz wprowadzają MONOPOL i urządnicy ustalają ceny (a nie wolny rynek). A jak każą płacić 200zł to co im zrobię? Nic bo to monopol! Niestety za rządów "jedynie słusznej partii" wraca Komunizm.
[/quote] [size=6]Jeszcze większym skandalem jest to, że we wszystkich krajach unijnych panuje taka komuna - [url="http://www.teberia.pl/news.php?id=7542"][color=#ff0000]czytać tutaj[/color][/url][/size]
[quote name='Krzysztof' timestamp='1362127496' post='739904']
To SKANDAL !!! Myślałem, że w Polsce mamy kapitalizm i mogę zawierać umowę z dowolną firmą na wywóz śmieci. A teraz wprowadzają MONOPOL i urządnicy ustalają ceny (a nie wolny rynek). A jak każą płacić 200zł to co im zrobię? Nic bo to monopol! Niestety za rządów "jedynie słusznej partii" wraca Komunizm.
[/quote] [size=6]Jeszcze większym skandalem jest to, że we wszystkich krajach unijnych panuje taka komuna - [ur... rozwiń
Avatar
Gość / 1 marca 2013 o 13:04
0
[quote name='xyz' timestamp='1362137352' post='739982']
Przecież dotej pory nikt nie dopłacał do wywozu śmieci, to jakim prawem teraz musi być drożej, jeśli będzie więcej osób płaciło/ mam na myśli tych którzy unikali opłat. ? Jeśli nie tanej to nie powinno podrożeć.
[/quote]
Pełna zgoda! Więcej osób w systemie i wyższe stawki?
Po jaką cholerę biorą się za to gminy, jak nie potrafią tego dobrze tanio zrobić?
Oj będzie się działo, jak podatek śmieciowy będzie większy od np podatku od nieruchomości, rolnego...
[quote name='xyz' timestamp='1362137352' post='739982']
Przecież dotej pory nikt nie dopłacał do wywozu śmieci, to jakim prawem teraz musi być drożej, jeśli będzie więcej osób płaciło/ mam na myśli tych którzy unikali opłat. ? Jeśli nie tanej to nie powinno podrożeć.
[/quote]
Pełna zgoda! Więcej osób w systemie i wyższe stawki?
Po jaką cholerę biorą się za to gminy, jak nie potrafią tego dobrze tanio zrobić?
Oj będzie się działo, jak podatek śmieciowy będzie większy od np podatku od n... rozwiń
Avatar
Gość / 1 marca 2013 o 12:34
0
Zastanawia mnie fakt podniesienia opłat za wywóz śmieci... Skoro do tej pory opłacało się firmom wywozić za mniejsze stawki...Przecież nagle nikt nie będzie "produkował" więcej śmieci. Ci, którzy do tej pory nie płacili (nie mieli umów), teraz też będą płacić jak inni. Tylko dlaczego tak bardzo jest podniesiona stawka? Jedyną odpowiedzią jest to, ze trzeba znaleźć nowe dyrektorskie stołki dla "swojaków". Nie ma innego wytłumaczenia!
Avatar
xyz / 1 marca 2013 o 12:29
0
Przecież dotej pory nikt nie dopłacał do wywozu śmieci, to jakim prawem teraz musi być drożej, jeśli będzie więcej osób płaciło/ mam na myśli tych którzy unikali opłat. ? Jeśli nie tanej to nie powinno podrożeć.
Avatar
anka / 1 marca 2013 o 11:51
0
Jeśli opłata za czynsz w bloku wzrośnie mi o 40 zł miesięcznie co nigdy nie miało miejsca (czynsz wzrastał w ciągu roku od 10-20 zł) i to za głupie śmiecie których tyle samo będę wyrzucać to żuk masz pewne głosu nie dostaniesz na wyborach.
Avatar
z Wieniawy / 1 marca 2013 o 10:35
0
Może mi Ktoś odpowie na pytanie .
Mieszkam w bloku - w Centrum Lublina .
Na parterze zlokalizowane są sklepy i Apteka i to oni produkują najwięcej odpadów.
Dodatkowo większość mieszkań to lokale wynajmowane studentom - po 3, 4 osoby na mieszkanie
a do Spóldzielni zgłoszona jest 1-2 osoby.
Jak Spóldzielnie zamierzają rozwiazać ten bardzo istotny ( z punktu widzenia zwykłego lokatora) problem ?
Avatar
Krzysztof / 1 marca 2013 o 09:44
0
To SKANDAL !!! Myślałem, że w Polsce mamy kapitalizm i mogę zawierać umowę z dowolną firmą na wywóz śmieci. A teraz wprowadzają MONOPOL i urządnicy ustalają ceny (a nie wolny rynek). A jak każą płacić 200zł to co im zrobię? Nic bo to monopol! Niestety za rządów "jedynie słusznej partii" wraca Komunizm.
Avatar
volger37 / 10 czerwca 2015 o 11:03
0

Wszystko co dotyczy wywozu śmieci w tym kraju to jakiś dowcip. Zmiany cen, dezorganizacja etc.

Avatar
Arek / 4 marca 2013 o 09:09
0
Mieszkam w domu jednorodzinnym. Mam podpisana umowę z MPO na wywóz dwa razy w miesiacu pojemnika 120 litrowego. Czy wg rady miasta na ilość śmieci ma wpływ ilość osób które wrzucaja śmieci do takiego pojemnika? Czy wg rady miasta 120 litrów wrzucone przez 4 osoby będzie miało większa masę lub objętość niż smieci w ilości 120 litrów wrzucone przez jedną osobę? I ostatnie pytanie. Kto bedzie uprawniony do zweryfikowania ilości mieszkanców budynku? O ile sie nie mylę, za jakiś czas zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy. Co będzie wówczas?
Avatar
a propos / 2 marca 2013 o 10:15
0
Kasa na inwestycje misiaczki. Chcecie mieć czyste, nowoczesne miasto to nie marudźcie.
Avatar
Depardie / 1 marca 2013 o 19:22
0
[quote name='Krzysztof' timestamp='1362127496' post='739904']
To SKANDAL !!! Myślałem, że w Polsce mamy kapitalizm i mogę zawierać umowę z dowolną firmą na wywóz śmieci. A teraz wprowadzają MONOPOL i urządnicy ustalają ceny (a nie wolny rynek). A jak każą płacić 200zł to co im zrobię? Nic bo to monopol! Niestety za rządów "jedynie słusznej partii" wraca Komunizm.
[/quote] [size=6]Jeszcze większym skandalem jest to, że we wszystkich krajach unijnych panuje taka komuna - [url="http://www.teberia.pl/news.php?id=7542"][color=#ff0000]czytać tutaj[/color][/url][/size]
[quote name='Krzysztof' timestamp='1362127496' post='739904']
To SKANDAL !!! Myślałem, że w Polsce mamy kapitalizm i mogę zawierać umowę z dowolną firmą na wywóz śmieci. A teraz wprowadzają MONOPOL i urządnicy ustalają ceny (a nie wolny rynek). A jak każą płacić 200zł to co im zrobię? Nic bo to monopol! Niestety za rządów "jedynie słusznej partii" wraca Komunizm.
[/quote] [size=6]Jeszcze większym skandalem jest to, że we wszystkich krajach unijnych panuje taka komuna - [ur... rozwiń
Avatar
Gość / 1 marca 2013 o 13:04
0
[quote name='xyz' timestamp='1362137352' post='739982']
Przecież dotej pory nikt nie dopłacał do wywozu śmieci, to jakim prawem teraz musi być drożej, jeśli będzie więcej osób płaciło/ mam na myśli tych którzy unikali opłat. ? Jeśli nie tanej to nie powinno podrożeć.
[/quote]
Pełna zgoda! Więcej osób w systemie i wyższe stawki?
Po jaką cholerę biorą się za to gminy, jak nie potrafią tego dobrze tanio zrobić?
Oj będzie się działo, jak podatek śmieciowy będzie większy od np podatku od nieruchomości, rolnego...
[quote name='xyz' timestamp='1362137352' post='739982']
Przecież dotej pory nikt nie dopłacał do wywozu śmieci, to jakim prawem teraz musi być drożej, jeśli będzie więcej osób płaciło/ mam na myśli tych którzy unikali opłat. ? Jeśli nie tanej to nie powinno podrożeć.
[/quote]
Pełna zgoda! Więcej osób w systemie i wyższe stawki?
Po jaką cholerę biorą się za to gminy, jak nie potrafią tego dobrze tanio zrobić?
Oj będzie się działo, jak podatek śmieciowy będzie większy od np podatku od n... rozwiń
Avatar
Gość / 1 marca 2013 o 12:34
0
Zastanawia mnie fakt podniesienia opłat za wywóz śmieci... Skoro do tej pory opłacało się firmom wywozić za mniejsze stawki...Przecież nagle nikt nie będzie "produkował" więcej śmieci. Ci, którzy do tej pory nie płacili (nie mieli umów), teraz też będą płacić jak inni. Tylko dlaczego tak bardzo jest podniesiona stawka? Jedyną odpowiedzią jest to, ze trzeba znaleźć nowe dyrektorskie stołki dla "swojaków". Nie ma innego wytłumaczenia!
Avatar
xyz / 1 marca 2013 o 12:29
0
Przecież dotej pory nikt nie dopłacał do wywozu śmieci, to jakim prawem teraz musi być drożej, jeśli będzie więcej osób płaciło/ mam na myśli tych którzy unikali opłat. ? Jeśli nie tanej to nie powinno podrożeć.
Avatar
anka / 1 marca 2013 o 11:51
0
Jeśli opłata za czynsz w bloku wzrośnie mi o 40 zł miesięcznie co nigdy nie miało miejsca (czynsz wzrastał w ciągu roku od 10-20 zł) i to za głupie śmiecie których tyle samo będę wyrzucać to żuk masz pewne głosu nie dostaniesz na wyborach.
Avatar
z Wieniawy / 1 marca 2013 o 10:35
0
Może mi Ktoś odpowie na pytanie .
Mieszkam w bloku - w Centrum Lublina .
Na parterze zlokalizowane są sklepy i Apteka i to oni produkują najwięcej odpadów.
Dodatkowo większość mieszkań to lokale wynajmowane studentom - po 3, 4 osoby na mieszkanie
a do Spóldzielni zgłoszona jest 1-2 osoby.
Jak Spóldzielnie zamierzają rozwiazać ten bardzo istotny ( z punktu widzenia zwykłego lokatora) problem ?
Avatar
Krzysztof / 1 marca 2013 o 09:44
0
To SKANDAL !!! Myślałem, że w Polsce mamy kapitalizm i mogę zawierać umowę z dowolną firmą na wywóz śmieci. A teraz wprowadzają MONOPOL i urządnicy ustalają ceny (a nie wolny rynek). A jak każą płacić 200zł to co im zrobię? Nic bo to monopol! Niestety za rządów "jedynie słusznej partii" wraca Komunizm.
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 0

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 7 6

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 4 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 26 10

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 7

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 15 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!