Rozbudowę Politechniki Lubelskiej umożliwić ma nowy plan zagospodarowania terenu między ul. Nadbystrzycką a Wapienną. Projekt planu, ogłoszony już przez Ratusz, wyznacza w dolinie rzeki miejsce pod dwa nowe budynki. Co chce tu stawiać uczelnia?
Pierwsza z dwóch stref pod nową zabudowę ma być wyznaczona poniżej Wydziału Inżynierii Środowiska, czyli obok ul. Wapiennej. Drugi budynek będzie mógł stanąć w dolinie obok hali sportowej, w miejscu boisk.
Dzisiaj obydwa te miejsca są chronione przed zabudową przez obowiązujący od 19 lat plan zagospodarowania. Wyznacza on tutaj Ekologiczną Strefę Obszarów Chronionych, w której nie wolno stawiać budynków. Ratusz zamierza tę strefę okroić. Pierwszym krokiem była zmiana jej granic przez Radę Miasta przy uchwalaniu tzw. studium przestrzennego w 2019 r. W ten sposób uzyskano teren, na którym uczelnia będzie mogła postawić dwa budynki, o ile Rada Miasta zrobi drugi krok i zatwierdzi jeszcze nowy plan zagospodarowania.
Projekt takiego planu został już upubliczniony przez Urząd Miasta. Zakłada on zmniejszenie strefy ESOCH z 4,3 ha do 2,5 ha. Projekt planu przewiduje również wyznaczenie w strefie ESOCH miejsca na parking w pobliżu ul. Wapiennej, nieco większy od już tu istniejącego.
Co zamierza zrobić uczelnia w dwóch miejscach „wycinanych” pod zabudowę? Obok ul. Wapiennej, za Wydziałem Inżynierii Środowiska, ma powstać obiekt naukowo-dydaktyczny. – Wyposażony w różnego rodzaju systemy pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Mieściłyby się w nim zarówno laboratoria badawcze, jak i przestrzeń dla naukowców oraz studentów – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej. –Budynek o powierzchni użytkowej blisko 15 tys. mkw. miałby pięć kondygnacji, wszystkie naziemne. Miałby również zadaszony parking połączony z budynkiem. Elewacja byłaby połączeniem elementów fotowoltaiki i pionowych ogrodów.
W obiekcie planowane są też dwa magazyny energii. – Pierwszy w formie zielonego wodoru, którego zadaniem będzie długoterminowe przechowywanie energii z paneli fotowoltaicznych na potrzeby ogrzewania budynku w sezonie jesienno-zimowym. Drugi, wykonany w technologii litowo-jonowej, będzie bilansował dobowe zapotrzebowanie budynku na energię – dodaje rzeczniczka uczelni.
Nowy budynek będzie mógł powstać również koło hali sportowej – Tu chcemy dobudować obiekty sportowe – zapowiada Czajkowska-Deneka.
Czy takie zmiany będą dobre dla miasta? Uwagi w tej sprawie można zgłaszać Urzędowi Miasta do 18 stycznia. Można to zrobić tylko na piśmie (mailem: planowanie@lublin.eu, pocztą: Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin). W korespondencji musi się znaleźć nie tylko treść uwagi, ale też oznaczenie nieruchomości oraz dane zgłaszającego: jego imię i nazwisko lub nazwa).
21 grudnia będzie można też osobiście porozmawiać z planistami, którzy szykują zmianę przeznaczenia terenów na tyłach Politechniki Lubelskiej. Ta dyskusja ma się odbyć na parterze Ratusza (początek o godz. 13). Aby wziąć w niej udział, trzeba się wcześniej zapisać nie później niż 17 grudnia (tel. 81 466 23 00 lub mail planowanie@lublin.eu).
Po zebraniu i rozpatrzeniu uwag, jeżeli nie trzeba będzie poprawiać projektu, Urząd Miasta wyśle go Radzie Miasta. Jeżeli radni go zatwierdzą, a uchwała się uprawomocni, uczelnia będzie mieć zielone światło dla swoich inwestycji.