Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 sierpnia 2007 r.
16:49
Edytuj ten wpis

Masz(t) ci los

0 13 A A

Lubelscy naukowcy chcą sprawdzić, jaki wpływ na ludzkie zdrowie mają maszty telefonii komórkowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Będzie to możliwe dzięki mapie elektromagnetyczne-go smogu, którą zamierzają opracować. To unikatowy pomysł naszych uczonych.

Do lubelskiego magistratu tylko w tym roku wpłynęło ponad 80 wniosków o zgodę na postawienie kolejnych nadajników (na dachach budynków albo na słupach). W Lublinie już stoi ponad 200 takich masztów. Ile jest w regionie? - Podanie konkretnej liczby jest niemożliwe. Nie ewidencjonujemy naszych nadajników terytorialnie - tłumaczy Adam Suchanek z biura prasowego sieci Plus. Ale, biorąc pod uwagę wszystkich operatorów (Plus, Era, Orange), liczbę masztów na Lubelszczyźnie trzeba szacować w setkach. - Powstają jak grzyby po deszczu - mówi prof. Andrzej Wac-Włodarczyk, prorektor Politechniki Lubelskiej. - A to spotyka się z coraz liczniejszymi protestami mieszkańców.
Np. dziś po południu w tej sprawie mają pikietować mieszkańcy ul. Szafirowej w Lublinie. Na ich ulicy ruszyła właśnie budowa masztu sieci Era. - Najzwyczajniej się boimy - podkreśla Andrzej Jachim, szef komitetu protestacyjnego. - Jesteśmy przekonani, że taki maszt będzie szkodził naszemu zdrowiu.
W podlubelskich Osmolicach taka konstrukcja powstaje na... szkolnym boisku. To przykłady pierwsze z brzegu.
- Od lat szkodliwość nadajników badają uczeni na całym świecie. Połowa twierdzi, że są chorobotwórcze - wyjaśnia prof. Wac-Włodarczyk. - Coraz większy smog elektromagnetyczny jakiś wpływ na ludzi na pewno ma. Pytanie tylko, jaki.
Właśnie to zamierzają sprawdzić badacze z Politechniki Lubelskiej i lubelskiej Akademii Medycznej. - Chcemy na mapę Lublina nanieść wszystkie nadajniki telefonii komórkowej - tłumaczy prorektor PL. - Potem planujemy zbadać pole elektromagnetyczne, które wytwarzają i wskazać miejsca, gdzie to pole jest najsilniejsze. A na koniec wyciągnąć wnioski.
Te będą dotyczyły głównie szkodliwości nadajników. M.in. ich wpływu na rozwój chorób nowotworowych. - Ale nie tylko - zaznacza prof. Ryszard Maciejewski, prorektor Akademii Medycznej w Lublinie.
Dlatego duża część projektu zakłada zbadanie sąsiedztwa masztów i lubelskich szpitali. - Tam zagrożenie może być największe - podkreślają naukowcy.
Cały projekt ma pochłonąć ponad milion zł. Teraz uczelnie przygotowują wniosek do Komitetu Badań Naukowych o przyznanie pieniędzy. - Moglibyśmy je dostać już w przyszłym roku - wyjaśnia prof. Wac-Włodarczyk. - Byłyby przeznaczone głównie na sprowadzenie aparatury z USA. Drogiej, ale supernowoczesnej.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
realista / 6 września 2007 r. o 10:49
Czy mogłabyś podać jakieś fakty? Bo bazujecie na uprzedzeniach i bzdurach wywyłonych przez oszołomów żyjących z wyłudzeń łapówek od operatorów.
Avatar
Sylwia / 3 września 2007 r. o 14:23
mieszkam na Porębie i to właśnie pod moim blokiem ma być ten maszt. ktoś naprawdę nie myślał podpisując zgodę na jego budowę. czy na prawdę nie ma nikogo mądręgo na tym świecie? przecież na tym osiedlu mieszka mnóstwo małych dzieci. przecież wpływ fal elektromagnetycznych na ich zdrowie i nie tylko ich będzie ogromny.
Avatar
(Anonimowy) / 1 września 2007 r. o 12:39
dbajmy o nasze zdrowie i nie zgadzajmy się by nas i nasze dzieci dobrowolnie zabijali!!!
Avatar
(Anonimowy) / 1 września 2007 r. o 12:23
Czarne kartki - protestu mieszkańców Poręby
Avatar
mieszkanka poręby / 1 września 2007 r. o 12:18
Jeśli pozwolimy na obiekty przemysłowe w dzielnicach mieszkalnych (co nie jest możliwe w krajach UE)- a takim obiektem jest stawiany maszt na Porębie sami się zniszczymy i nasze dzieci. Mieszkańcy Poręby!!!jeśli chcecie dołączyć się do protestu przeciwko budowie masztu telefonii komórkowej sieci Era na Porębie umieście w oknach czarne kartki to znak naszego protestu i sprzeciwu.Dziękujemy
Avatar
mieszkanka Poręby / 31 sierpnia 2007 r. o 18:19
To hańba, że nikt nie liczy się z ludźmi, którzy oszczędzali latami, pobrali kredyty, które będą spłacać do końca życia po to żeby zamieszkać w zielonej czystej dzielnicy. Płacisz i nie masz gwarancji, że za rok nie wybudują ci pod nosem oczyszczalni ścieków, masztu lub fermy kurzej. A co mają mówić ludzie, którzy zapłacili za miszkania, które jeszcze się budują ? Czy deweloper obniży im cenę ? Nasze prawo jest chore.
Avatar
znik / 31 sierpnia 2007 r. o 15:54
W Polsce komórka niemal zawsze pokazuje mi max. sygnału.W Anglii pokazuje ok. połowę mocy. Może wreszcie te badania coś zmienią.Co do sieci GSM, zawsze się chwalą niską mocą, ale .... uśrednioną. Ale ta moc jest emitowana w bardzo krótkich silnych impulsach, które muszą być szkodliwe.
Avatar
anty / 31 sierpnia 2007 r. o 14:29
Michałku, jesteś taki głupi, czy tylko udajesz?
Avatar
LUBLIN222 / 31 sierpnia 2007 r. o 13:49
LUBLIN TO CIEKAWE MIASTO, NIGDZIE NIE SŁYSZAŁEM BY BADANO, SZKODLIWOŚCI MASZTÓW CZY TO TELEFONII KOMÓRKOWEJ, CZY INNEJ TYLKO W LUBLINIE!!!??TO JAKIEŚ CHORE MIASTO, TU MIESZKA WIOCHA TOTALNA!!!JAK MÓWIŁ PRZEDMÓWCA JAK KLECHA WALNIE HALĘ ZWANĄ KOSCIOŁEM W SĄSIEDZTWIE BLOKÓW I MSZE, WALENIE W DZWONY PRZEZ CAŁA DOBĘ TO JEST OK!!!!
Avatar
Michal / 31 sierpnia 2007 r. o 07:50
A jak buduja kolejny kosciol na osiedlu to nikt nie prostestuje ze ceny mieszkan spadna ?? Przeciez nikt nie kupi mieszkania w sasiedztwie kosciola , no chyba ze lubi pobodki o 7.00 rano przez dzwony i glosne niedziele i swieta
Avatar
realista / 6 września 2007 r. o 10:49
Czy mogłabyś podać jakieś fakty? Bo bazujecie na uprzedzeniach i bzdurach wywyłonych przez oszołomów żyjących z wyłudzeń łapówek od operatorów.
Avatar
Sylwia / 3 września 2007 r. o 14:23
mieszkam na Porębie i to właśnie pod moim blokiem ma być ten maszt. ktoś naprawdę nie myślał podpisując zgodę na jego budowę. czy na prawdę nie ma nikogo mądręgo na tym świecie? przecież na tym osiedlu mieszka mnóstwo małych dzieci. przecież wpływ fal elektromagnetycznych na ich zdrowie i nie tylko ich będzie ogromny.
Avatar
(Anonimowy) / 1 września 2007 r. o 12:39
dbajmy o nasze zdrowie i nie zgadzajmy się by nas i nasze dzieci dobrowolnie zabijali!!!
Avatar
(Anonimowy) / 1 września 2007 r. o 12:23
Czarne kartki - protestu mieszkańców Poręby
Avatar
mieszkanka poręby / 1 września 2007 r. o 12:18
Jeśli pozwolimy na obiekty przemysłowe w dzielnicach mieszkalnych (co nie jest możliwe w krajach UE)- a takim obiektem jest stawiany maszt na Porębie sami się zniszczymy i nasze dzieci. Mieszkańcy Poręby!!!jeśli chcecie dołączyć się do protestu przeciwko budowie masztu telefonii komórkowej sieci Era na Porębie umieście w oknach czarne kartki to znak naszego protestu i sprzeciwu.Dziękujemy
Avatar
mieszkanka Poręby / 31 sierpnia 2007 r. o 18:19
To hańba, że nikt nie liczy się z ludźmi, którzy oszczędzali latami, pobrali kredyty, które będą spłacać do końca życia po to żeby zamieszkać w zielonej czystej dzielnicy. Płacisz i nie masz gwarancji, że za rok nie wybudują ci pod nosem oczyszczalni ścieków, masztu lub fermy kurzej. A co mają mówić ludzie, którzy zapłacili za miszkania, które jeszcze się budują ? Czy deweloper obniży im cenę ? Nasze prawo jest chore.
Avatar
znik / 31 sierpnia 2007 r. o 15:54
W Polsce komórka niemal zawsze pokazuje mi max. sygnału.W Anglii pokazuje ok. połowę mocy. Może wreszcie te badania coś zmienią.Co do sieci GSM, zawsze się chwalą niską mocą, ale .... uśrednioną. Ale ta moc jest emitowana w bardzo krótkich silnych impulsach, które muszą być szkodliwe.
Avatar
anty / 31 sierpnia 2007 r. o 14:29
Michałku, jesteś taki głupi, czy tylko udajesz?
Avatar
LUBLIN222 / 31 sierpnia 2007 r. o 13:49
LUBLIN TO CIEKAWE MIASTO, NIGDZIE NIE SŁYSZAŁEM BY BADANO, SZKODLIWOŚCI MASZTÓW CZY TO TELEFONII KOMÓRKOWEJ, CZY INNEJ TYLKO W LUBLINIE!!!??TO JAKIEŚ CHORE MIASTO, TU MIESZKA WIOCHA TOTALNA!!!JAK MÓWIŁ PRZEDMÓWCA JAK KLECHA WALNIE HALĘ ZWANĄ KOSCIOŁEM W SĄSIEDZTWIE BLOKÓW I MSZE, WALENIE W DZWONY PRZEZ CAŁA DOBĘ TO JEST OK!!!!
Avatar
Michal / 31 sierpnia 2007 r. o 07:50
A jak buduja kolejny kosciol na osiedlu to nikt nie prostestuje ze ceny mieszkan spadna ?? Przeciez nikt nie kupi mieszkania w sasiedztwie kosciola , no chyba ze lubi pobodki o 7.00 rano przez dzwony i glosne niedziele i swieta
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 sierpnia 2022 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 sierpnia 2022 roku

Takich sejmików nie widzi się codziennie. Kilkaset bocianów na jednym polu

Takich sejmików nie widzi się codziennie. Kilkaset bocianów na jednym polu

Bocianie sejmiki o tej porze roku to nic nadzwyczajnego, ale tak liczne, jak ten, który nasz Czytelnik zaobserwował we wtorek w Żukowie w Działach Grabowieckich do codzienności nie należą. Żerowało tam kilkaset ptaków. To tym cenniejsze, że bocianów białych w Polsce stale ubywa.

Historyczny wyczyn Motoru Lublin. Juniorzy obronili tytuł w MMPPK, ale to nie wszystko

Historyczny wyczyn Motoru Lublin. Juniorzy obronili tytuł w MMPPK, ale to nie wszystko

Juniorzy Motoru Lublin obronili w środę tytuł młodzieżowych mistrzów Polski par klubowych, który wywalczyli przed rokiem. Duet Mateusz Cierniak-Wiktor Lampart triumfował przed własną publicznością. To osiągnięcie jest wyjątkowe, kiedy zestawimy je z sukcesem z początku tego sezonu

Biała Podlaska. Znana firma po pożarze wstrzymuje produkcję

Biała Podlaska. Znana firma po pożarze wstrzymuje produkcję

Znana bialska przetwórnia ryb wstrzymała produkcję. Wszystko przez pożar, który w sobotę pochłonął część zakładu.

Orlęta Spomlek wygrały w Chełmie, cenne punkty Podlasia i koniec passy Avii Świdnik

Orlęta Spomlek wygrały w Chełmie, cenne punkty Podlasia i koniec passy Avii Świdnik

Za nami trzecia seria gier grupy czwartej. Jednym z ciekawszych spotkań w środę był mecz derbowy pomiędzy Chełmianką, a Orlętami Spomlek. Górą była druga z ekip, która wygrała na wyjeździe 3:1. Pierwsze punkty zgubiła Avia Świdnik. A jedynym niepokonanym zespołem pozostały rezerwy Cracovii

Nowy prezes Biomedu Lublin. Czwarty w ciągu dwóch lat

Nowy prezes Biomedu Lublin. Czwarty w ciągu dwóch lat

Do gabinetu prezesa wprowadzi się Mieczysław Starkowicz – ogłosiła lubelska spółka Biomed Lublin, niedoszły producent polskiego leku na Covid. To już czwarta osoba na tym stanowisku w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ceny gazu w górę. Nowe stawki dla 7 mln odbiorców

Ceny gazu w górę. Nowe stawki dla 7 mln odbiorców

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost taryfy dystrybucyjnej operatora największego systemu dystrybucyjnego gazu - Polskiej Spółki Gazownictwa.

Żeby badać pacjentów po ludzku, dwa szpitale w Lubelskiem dostaną nowoczesny sprzęt

Żeby badać pacjentów po ludzku, dwa szpitale w Lubelskiem dostaną nowoczesny sprzęt

Szpitale w Janowie Lubelskim i Radzyniu Podlaskim otrzymały prawie 5 mln zł z rządowej rezerwy na zakup nowoczesnego sprzętu. – Nasz tomograf jest na tyle awaryjny, że mamy non stop wyłączenia – przyznaje Renata Ciupak, dyrektor szpitala powiatowego w Janowie Lubelskim, który dostał 3,36 mln zł na zakup nowego urządzenia.

"Lublin od podwórka" - wystawa w DK LSM
18 sierpnia 2022, 17:30

"Lublin od podwórka" - wystawa w DK LSM

W czwartek, 18 sierpnia o godz. 17.30 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Zofii Skiby "Lublin od podwórka".

Maratony Teatralne w Gardzienicach
21 sierpnia 2022, 11:00

Maratony Teatralne w Gardzienicach

W sierpniu Ośrodek Praktyk Teatralny "Gardzienice" (Gardzienice Pierwsze 3) zaprasza na kolejne Maratony Teatralne. Będzie można też zwiedzić kompleks z przewodnikiem.

3 tys. zł dodatku węglowego. Wniosek w PDF do pobrania
galeria

3 tys. zł dodatku węglowego. Wniosek w PDF do pobrania

Zaczyna się przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy. To nowa forma wsparcia finansowego dla osób ogrzewających swoje domy i mieszkania węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, wynikająca z ustawy o dodatku węglowym.

Lublin i Jarmark Jagielloński z nową nazwą. W weekend Festiwal Re:tradycja! Program
19 sierpnia 2022, 11:00
galeria

Lublin i Jarmark Jagielloński z nową nazwą. W weekend Festiwal Re:tradycja! Program

Trzy dni koncertów, muzyka tradycyjna, sztuka, twórcy ludowi i rzemieślnicy - tak zapowiada się Festiwal Re:tradycja, który rozpocznie się już w najbliższy piątek na Starym Mieście. Po 15 latach Jarmark Jagielloński zmienia nazwę, ale kultura tradycyjna pozostanie osią wydarzenia.

Górnik Łęczna nadal bez zwycięstwa w Fortuna I Lidze

Górnik Łęczna nadal bez zwycięstwa w Fortuna I Lidze

Po letniej rewolucji kadrowej jaka miała miejsce w Górniku Łęczna wielu kibiców zdawało sobie sprawę, że drużynę „zielono-czarnych” czeka ciężki początek sezonu. Jednak z pewnością niewielu fanów przypuszczało, że po sześciu meczach zespół nie będzie mieć na swoim koncie ani jednego zwycięstwa

Lubelskie. Kierowca volkswagena staranował BMW i uciekł. Zginęła jedna osoba
wideo
film

Lubelskie. Kierowca volkswagena staranował BMW i uciekł. Zginęła jedna osoba

34-latkowi grozi do 12 lat więzienia. Kilka dni temu, kierując volkswagenem, uderzył w BMW.

Spotkanie autorskie z Januszem Kozłowskim w Nałęczowie
19 sierpnia 2022, 18:30

Spotkanie autorskie z Januszem Kozłowskim w Nałęczowie

W piątek, 19 sierpnia o godz. 18.30 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury (ul. Lipowa 6) odbędzie się spotkanie z poetą Januszem Kozłowskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!