Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 lipca 2019 r.
7:51

Masz telewizor i nie płacisz abonamentu? Coraz więcej osób dostaje nakazy zapłaty 1,5 tys. zł

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
26 51 A A

Zaledwie połowa mieszkańców naszego województwa opłaca abonament RTV. A coraz więcej osób dostaje nakazy zapłacenia około 1,5 tys. zł. Taka kwota uzbiera się po 5 latach niepłacenia składek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poczta Polska w naszym województwie co roku wysyła średnio 50 tysięcy tytułów wykonawczych do osób zalegających z abonamentem RTV. Ich ściąganiem zajmuje się Urząd Skarbowy. Według wyliczeń portalu Money.pl, w Lubelskiem tylko 49,3 proc. gospodarstw domowych, w których jest telewizor lub radio, płaci abonament lub jest z niego zwolniona. Reszta unika tego podatku na państwowe media. „Lepsi” od nas są jedynie mieszkańcy Podkarpacia, gdzie abonamentu nie uiszcza 54 proc.

– W przypadku braku opłat abonent otrzymuje pismo w celu zmobilizowania do ich uiszczania. Kolejnym krokiem może być upomnienie. W ostateczności sprawa może trafić do Urzędu Skarbowego w celu egzekucji zobowiązania – informuje pracownik biura prasowego Poczty Polskiej. Opłaty RTV poczta pobiera na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Niepłacący w każdej chwili mogą się spodziewać wezwania.

– Niestety, syn niefrasobliwie odebrał pismo polecone z Poczty Polskiej i musiałam zapłacić blisko 1,5 tysiąca zaległych opłat za ostatnie 5 lat, pod groźbą egzekucji komorniczej z moich poborów. Z bólem serca zapłaciłam, bo w TVP nie ma co oglądać. Następnego dnia na poczcie wyrejestrowałam telewizor – mówi pani Iwona z Lublina. Te 1,5 tys. zł to zaległe opłaty abonamentowe plus ustawowe odsetki.

W wyjątkowych sytuacjach można starać się o anulowanie abonamentu. – Jeżeli przemawiając za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe KRRiT może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych – poinformowano nas w Poczcie Polskiej.

Na prawie 13,6 miliona gospodarstw domowych w Polsce, 96,4 proc. posiada odbiorniki telewizyjne – tak wynika z danych statystycznych. Jednak zarejestrowane odbiorniki telewizyjne miało zaledwie ponad 6,6 mln. Spośród nich 3,7 mln abonentów było zwolnionych z wnoszenia opłat. Pozostała część powinna terminowo wnosić opłaty. Jednak na koniec 2018 r. opłaty uregulowało jedynie niecały milion.

W zeszłym roku Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej w 2018 wysłało ponad pół miliona upomnień do abonentów. Zadłużenie w całości lub w części uregulowało 99 tys. osób, wpłacając 82,8 mln zł. W stosunku do pozostałych abonentów zalegających z opłatami Poczta Polska wszczynała postępowania administracyjne i wystawiła 149,5 tys. tytułów wykonawczych, z czego zrealizowano prawie 115 tys. na 117,5 mln zł.

Ile za abonament w 2019

Za radio i telewizor stawkę określono na 22,70 zł za miesiąc. Za używanie samego radia – 7 zł za miesiąc. Taniej jest, gdy płacimy za cały rok jednorazowo: wówczas za telewizor opłata wynosi 245,15 zł, a za radio 75,60 zł.

e-Wydanie

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mateusz / 11 lipca 2019 o 09:34
+22
Spier***jcie z tą polityczną kur(sko)wizją zwaną TVP. Zakodujcie sygnał i poszli won!
Avatar
won / 11 lipca 2019 o 07:59
+21
Aby płacić abonament to trzeba mieć podpisaną umowę. Posiadanie telewizora nie oznacza, że ogląda się w nim TV.
Avatar
Gość / 11 lipca 2019 o 12:05
+19
Wszystkim Polakom powinni anulować abonament - jak można wymagać opłat za ten propagandowy ściek kaczyzmu?
Avatar
Adam z Lublina / 11 lipca 2019 o 09:20
+19
A dlaczego mam płacić na tą propagandową szczujnie ? Nie dość, że ogłupiają Polaków to jeszcze dzielą i skłócają z sobą Polaków. A "ciemny lud to kupuje" jak to powiedział Jacek Kurski i jeszcze za to płaci !
Avatar
dix / 11 lipca 2019 o 08:22
+19
No ale jak to? Na Podkarpaciu, gdzie jest najwięcej zwolenników podlej zmiany nie chcą płacić za propagandę pisowców?
Avatar
Ric / 11 lipca 2019 o 09:28
+18
Ale TVP i Poczta Polska są spółkami akcyjnymi i na nich ciąży obowiązek podpisania umowy!
Avatar
Gość / 11 lipca 2019 o 08:22
+14
A ja mam macice, wiec niech piSS mi płaci 500+ bo mogę zostać madką.
Avatar
zorro / 11 lipca 2019 o 11:19
+13
płacenie "abonamentu RTV" jest niezgodne z Konstytucją. TAK. Ten "abonament" jest określany jako opłata za posiadanie telewizora lub radioodbiornika. Powiedzie czy to "posiadanie" może być podstawą do naliczania comiesięcznych opłat skoro nie ma znaczenia czy ten telewizor jest używany czy nie a Ty nie podpisałeś Umowy ze Spółką Akcyjną TVP na odbieranie sygnału telewizyjnego lub radiowego? Na tej zasadzie inna cwana firma może naliczać "aboanament" za posiadanie np komputera.
Avatar
Gość / 11 lipca 2019 o 08:22
+13
Skąd te procenty? nie nie znam nikogo kto by płacić, a tu mi mówią że prawie połowa ludzi w województwie płaci. Może biorą do zliczenia tego też tych którzy płacili i umarli lub już nie muszą płacić.
Avatar
Taka sytuacja / 11 lipca 2019 o 12:49
+12
"Dwuosobowy zarząd Telewizji Polskiej, który przez cały ub.r. tworzyli prezes Jacek Kurski i Maciej Stanecki, otrzymał 811,8 tys. zł wynagrodzenia - wynika ze sprawozdania finansowego TVP, którego analizę przedstawiają Wirtualne Media. Jak zaznacza portal, w ciągu dwóch lat roczne zarobki Kurskiego i Staneckiego wzrosły o ponad 100 tys. zł."
Avatar
PiS PO jedno zlo / 13 lipca 2019 o 14:25
+2
Pastuchy dostaliscie od państwa 500+,13 emeryturę to teraz macie placic
Avatar
Leon z / 12 lipca 2019 o 09:06
+3
Aby płacić abonament to trzeba mieć podpisaną umowę. Posiadanie telewizora nie oznacza, że ogląda się w nim TV.
ustawa nic o żadnej umowie nie mówi. Natomiast art. 2 pkt 2. Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.
-  bo jest wadliwie skonstruowana
Avatar
robert / 11 lipca 2019 o 18:03
+4
nie będę płacił za putinowską propagandę....
Avatar
zorro / 11 lipca 2019 o 17:39
+2
Aby płacić abonament to trzeba mieć podpisaną umowę. Posiadanie telewizora nie oznacza, że ogląda się w nim TV. ustawa nic o żadnej umowie nie mówi. Natomiast art. 2 pkt 2. Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. lodówkę też zakupioną posiadam. i co też abonament za używanie będzie ? "Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu" Ma lodówka Androida? Ma. Może odbierać programy? Może. To co się dziwisz. Telefon komórkowy ma też funkcje odbiornika a nie płacimy za posiadanie.
Aby płacić abonament to trzeba mieć podpisaną umowę. Posiadanie telewizora nie oznacza, że ogląda się w nim TV. ustawa nic o żadnej umowie nie mówi. Natomiast art. 2 pkt 2. Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. lodówkę też zakupioną posiadam. i co też abonament za używanie będzie ? "Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbio... rozwiń
Avatar
zxc / 11 lipca 2019 o 12:52
+8
A co z domniemaniem niewinności? Też już nie obowiązuje?
Avatar
Taka sytuacja / 11 lipca 2019 o 12:49
+12
"Dwuosobowy zarząd Telewizji Polskiej, który przez cały ub.r. tworzyli prezes Jacek Kurski i Maciej Stanecki, otrzymał 811,8 tys. zł wynagrodzenia - wynika ze sprawozdania finansowego TVP, którego analizę przedstawiają Wirtualne Media. Jak zaznacza portal, w ciągu dwóch lat roczne zarobki Kurskiego i Staneckiego wzrosły o ponad 100 tys. zł."
Avatar
Biskupa / 11 lipca 2019 o 12:45
-2
Episkopat to lgbt? Hmmm.....
Avatar
Gość / 11 lipca 2019 o 12:05
+19
Wszystkim Polakom powinni anulować abonament - jak można wymagać opłat za ten propagandowy ściek kaczyzmu?
Avatar
ixi / 11 lipca 2019 o 11:48
+4
płacenie "abonamentu RTV" jest niezgodne z Konstytucją. TAK. Ten "abonament" jest określany jako opłata za posiadanie telewizora lub radioodbiornika. Powiedzie czy to "posiadanie" może być podstawą do naliczania comiesięcznych opłat skoro nie ma znaczenia czy ten telewizor jest używany czy nie a Ty nie podpisałeś Umowy ze Spółką Akcyjną TVP na odbieranie sygnału telewizyjnego lub radiowego? Na tej zasadzie inna cwana firma może naliczać "aboanament" za posiadanie np komputera.
1) ustawa określa, że skoro posiadasz tv lub radio to go używasz (art. 2 pkt 2)  2) Art. 2 pkt. 7 "Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu" - komputer jest dostosowany do odbioru programów ? tak więc abonament ździerca może naliczyć
1) ustawa określa, że skoro posiadasz tv lub radio to go używasz (art. 2 pkt 2)  2) Art. 2 pkt. 7 "Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu" - komputer jest dostosowany do odbioru programów ? tak więc abonament ździerca może naliczyć rozwiń
Avatar
ixi / 11 lipca 2019 o 11:39
+7
Aby płacić abonament to trzeba mieć podpisaną umowę. Posiadanie telewizora nie oznacza, że ogląda się w nim TV.
ustawa nic o żadnej umowie nie mówi. Natomiast art. 2 pkt 2. Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.
lodówkę też zakupioną posiadam. i co też abonament za używanie będzie ?
 "Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu" Ma lodówka Androida? Ma. Może odbierać programy? Może. To co się dziwisz
 "Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu" Ma lodówka Androida? Ma. Może odbierać programy? Może. To co się dziwisz rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW 0 1

To będzie gorąca niedziela. Niestety, piękną letnią pogodę mogą popsuć burze z gradem.

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie
22 lipca 2019, 8:00

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie 0 0

22 lipca w Muzeum Lubelskim odbędą się obchody 75. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie.

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia]
galeria

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia] 1 0

Uczestnicy pokonali trasę, którą przeszli więźniowie opuszczający obóz tuż przed jego likwidacją w lipcu 1944 roku.

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego?

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego? 0 0

Są transfery w Orlętach Spomlek. Do drużyny dołączył już Rafał Nowak. Niewiele brakuje, żeby umowy podpisało trzech kolejnych zawodników. Biało-zieloni mają też za sobą niezły występ przeciwko Olimpii Zambrów, chociaż przegrali 1:3

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia]
galeria

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia] 0 0

W sobotę na pl. Litewskim odbył się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”.

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia]
galeria

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia] 0 3

Kolejne święto kolorów w Lublinie. Tym razem barwna impreza odbyła się w sobotę na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim.

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze
Lubelski Biznes

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze 21 2

Paweł Pietrzak ze wspólnikiem na niedawnej wystawie rolniczej w Sitnie pokazali dwie maszyny własnej konstrukcji. Wzbudziły takie zainteresowanie, że sprzedały się na pniu, a do tego nowi właściciele, na prośbę organizatorów podobnej wystawy w Grabowcu, zgodzili się je tam udostępnić

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju 0 7

Obywatele Ukrainy nie wybierają już tak chętnie województwa lubelskiego na miejsce pracy. W Polsce liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w ciągu kilku ostatnich miesięcy rosła, tymczasem w naszym regionie – spadła. Tę lukę częściowo zapełniają Białorusini.

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość
10 sierpnia 2019, 20:00

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość 0 0

Legenda polskiej sceny muzycznej, Krzysztof Krawczyk, zaśpiewa 10 sierpnia Radości (ul. Bernardyńska 15) na III urodziny klubu. Start koncertu o godz. 20.

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej 0 3

Na 19 projektów będą mogli głosować mieszkańcy w tegorocznej, czwartej już edycji budżetu obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Najwięcej propozycji dotyczy budowy chodników czy miejsc do rekreacji.

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019
Magazyn
25 lipca 2019, 16:00
galeria

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019 0 7

W czwartek rozpocznie się w Lublinie festiwal Carnaval Sztukmistrzów, który obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny.

Tratwą po Bugu. To protest

Tratwą po Bugu. To protest 22 2

Łukasz Długowski, dziennikarz i zapalony podróżnik od "Mikrowypraw" rozpoczął właśnie spływ tratwą flisacką po rzece Bug. To protest przeciwko planom regulacji rzek w Polsce.

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów?
Lubelski Biznes

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów? 5 1

Z Agnieszką Kantor-Kołodyńską, jedną z pomysłodawczyń powołania Lubelskiej Szkoły Realnej rozmawiamy o nowym liceum na edukacyjnej mapie Lublina.

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy
Reportaż
galeria

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy 0 4

Genowefa Jaskowska: Ten szum wody cały czas mi się śni. Florian Wołoszynek: Jednego dnia siedem pomp wypompowywało wodę naraz w naszym gospodarstwie. Andrzej Wołoszynek: Wszyściutko było zniszczone. Zaraz po ulewie zaczęło się sprzątanie. Później remont. Wczoraj minął dokładnie miesiąc od dnia, kiedy w ciągu kilku godzin wielu rodzinom w gminie Modliborzyce, w tym z Wierzchowisk II, nawałnica zabrała dorobek życia.

Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym PiS w Chełmie [zdjęcia]
galeria

Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym PiS w Chełmie [zdjęcia] 136 43

Działacze Prawa i Sprawiedliwości ruszyli w objazd po kraju – to realizacja przyjętych na niedawnej konwencji programowej w Katowicach. W Chełmie europosłanka Beata Mazurek z marszałkiem województwa lubelskiego Jarosławem Stawiarskim przedstawiła Jacka Sasina, obecnego wicepremiera, jako jedynkę PiS na listach w okręgu 7.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!