Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 stycznia 2017 r.
18:29

Miasto pokazało koncepcję zagospodarowania doliny Bystrzycy. Jak ma wyglądać?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
74 29 A A

Budowę rzecznych zatok kąpielowych, plaż, parków i pogłębienie zalewu przewiduje ogłoszona przez miasto koncepcja zagospodarowania doliny Bystrzycy. Zakłada też, że nadrzeczny bulwar i trasa dla rowerów zostaną rozdzielone. Teraz miasto czeka na opinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To jeden z największych projektów, które chcemy realizować – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Planów jest tyle, że miasto wprost przyznaje: ich realizacja będzie rozłożona na lata.

Najwcześniej, bo jeszcze w styczniu ma być ogłoszony przetarg na budowę parku przy ul. Zawilcowej, czyli jednej z nowych atrakcji nad Bystrzycą. Starą atrakcją w nowym wydaniu ma się stać park Ludowy, nad którym już pracują projektanci, a przetarg na prace budowlane i zieleniarskie ma być ogłaszany wiosną.

Wspomniane parki to tylko część układanki zwanej „rewitalizacją doliny Bystrzycy”. Na całość potrzeba ok. 600 mln zł, a pieniędzy tych Ratusz ma szukać w funduszach unijnych, o które pyta w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie złożył już pierwsze tzw. fiszki projektowe. Cała układanka obejmuje 1000 ha terenów do ponownego zagospodarowania. Jakie są inne elementy?

Leżak, olejek

Można wśród nich znaleźć m.in. cztery plaże. Dwie w pobliżu ul. Nałkowskich, niedaleko ul. Janowskiej. Kolejna przy Azaliowej, blisko punktu zlewnego ścieków. Ostatnia i największa zostałaby urządzona na wysokości os. Przyjaźni, ale po przeciwnej stronie rzeki.

Obok plaży przy Przyjaźni powstałaby długa na 500 metrów i szeroka na 40 m rzeczna zatoka kąpielowa. O nim za chwilę. Druga, o wiele mniejsza zatoka wyznaczona jest na wysokości ul. Nałkowskich. Przy obu miałyby powstać sanitariaty z przebieralniami i gastronomia.

Nowe parki

Kolejna planowana nowość to szlak młynów wodnych, czyli osiem punktów, gdzie – być może – istniały niegdyś młyny. Być może, bo autorzy koncepcji mają pewność tylko co do młyna przy Nałkowskich. Jego ruiny po zabezpieczeniu mają być najważniejszym z punktów szlaku, każdy byłby zadaszony, z miejscami do siedzenia, oświetlenie i coś o historii młynarstwa.

Mowa jest też o odnowieniu parku Bronowickiego prowadzącego do kulimnacyjnego punktu nadrzecznej trasy na wysokości starej części Bronowic, z widokiem na Stare Miasto. Miejsce to nazwano Salonem Bystrzycy. Natomiast w pobliżu os. Przyjaźni powstałby wielki plac zabaw. Inną atrakcją miałoby być przeznaczenie na cele kulturalne starego mostu leżącego między al. Andersa i ul. Turystyczną.

Koncepcja przewiduje także urządzenie od zera dwóch kolejnych parków. Pierwszy, zwany Nadrzecznym byłby parkiem naturalistycznym, ciągnącym się wzdłuż os. Nałkowskich, ale po przeciwnej stronie rzeki i tu drogi dla pieszych byłyby podestami nad podmokłym terenem. Drugi to park Rusałka, gdzie obok „ogrodu zmysłów” do oglądania, wąchania i słuchania powstałby zagłębiony w ziemi budynek z dachem-trawnikiem, mieszczący „centrum sportów nietypowych”. Autorom miejskiej koncepcji marzy się, by ogródki działkowe przy Rusałce z czasem otworzyły się na spacerowiczów.

Dojść, dojechać

Brzegi doliny spiąć mają nowe kładkiplanowane m.in. przy ul. Żeglarskiej, Rusałce, ujściach Czerniejówki i Czechówki, ul. Mełgiewskiej i Azaliowej. W sumie ma być 9 nowych przejść, a wszystkie już istniejące (a jest ich 11) zakwalifikowano do wymiany, bo są wąskie i nie grzeszą urodą. Nowe konstrukcje miałyby być charakterystyczne i różne od siebie, by służyły też za punkty orientacyjne.

Oddzielona od chodnika ma być nadrzeczna ścieżka rowerowa. Teraz jest tu jeden ciąg. – Nie stanowi on ani bezpiecznej drogi rowerowej, ani trasy dla pieszych – mówi Maria Balawejder-Kantor, współautorka koncepcji zamówionej przez miasto.

Podział ten miałby wyglądać bardzo specyficznie za mostem kolejowym przy Janowskiej, patrząc w stronę zalewu. Daleko od bulwaru, na drugą stronę parku Nadrzecznego, odsunięta byłaby trasa dla „tranzytu rowerowego”, jak nazwano jadących szybko cyklistów. Jadący powoli mogliby korzystać z trasy przy rzece.

Autorzy koncepcji typują też miejsca do parkowania. Wskazują łącznie 31 parkingów leżących od 50 do 500 metrów od rzeki.

Głębszy zalew

Jeszcze przed zalewem, przed ul. Cienistą miałby powstać na rzece specjalny zbiornik służący wyłapaniu zanieczyszczeń z wody. – Byłby w stanie redukować związki biogenne nawet o 50–80 proc. – ocenia Zdzisław Strycharz, doradca prezydenta ds. ochrony środowiska. Twierdzi, że umożliwi to wybranie namułów z dna Zalewu Zemborzyckiego, co miałoby się odbywać dwa lata z rzędu poza sezonem turystycznym i skutkowałoby pogłębieniem zbiornika o 50 do 100 cm. Nad zalewem po stronie Dąbrowy miałoby powstać w lesie Centrum Edukacji Ekologicznej i Turystyki Przyrodniczej z wieżą widokową.

Dla pasjonatów

Nad zalewem urządzone miałoby być centrum żeglarstwa, wyznaczono miejsca pod rzeczne przystanie kajakowe, z kolei fani jeździectwa nadal korzystaliby z tych terenów, co obecnie, choć miasto chciałoby je na nowo urządzać we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym. Z kolei miłośnicy psów mieliby wybiegi z torami przeszkód dla mniejszych i większych zwierzaków oraz śluzami zapobiegającymi ucieczce psa. Mowa o dwóch takich wybiegach: jeden powstałby przy Janowskiej obok nieczynnego toru rowerowego, drugi przy Łagiewnickiej, a nie są wykluczone jeszcze dwa: koło LKJ przy Wapiennej i niedaleko Młyna Krauzego.

Konsultacje

Zaprezentowana wczoraj koncepcja nie jest jeszcze ostateczną. Do 15 lutego miasto ma zbierać opinie na jej temat. Obszerny dokument jest dostępny na stronie internetowej bystrzyca.lublin.eu, a uwagi można słać na adres bystrzyca@lublin.eu. – Będzie to otwarta dyskusja – zapowiada Strycharz. Uwagi mają być publikowane na bieżąco.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gucio / 11 stycznia 2017 r. o 21:33
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Dlaczego Mosir znów olewa WĘDKARZY??? - przecież to niemała grupa jak pisze autor PASJONATÓW a wciąż brak dróg dojazdowych, miejsc do wodowania łodzi, parkowania samochodów itp. Z roku na rok aby coraz bardziej ograniczony dostęp do wody. Sama Bystrzyca jest piękna właśnie przez to, ze jest naturalna, bez sztucznych plaż, barów itp=========////// widzę, że dopiero woptymalnie to  byłoby samochodem do rzeki wjechać ?
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 21:01
0
Domagam się uwzględnienia w tej koncepcji zalewu na całej powierzchni obecnych ogródków działkowych, od ulicy Unii Lubelskiej do Młyna Krauzego, ktoś kiedyś o tym wspomniał, a w tej koncepcji tego nie ma, dlaczego?
Avatar
miro / 11 stycznia 2017 r. o 20:09
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Zawracanie kijem Bystrzycy. Przez 8 lat drużyna Łysonia tylko picowała temat w szkopskiej szczekaczce a na odchodne ogłasz plan.
pisowski pomyleńcu, nic nie chce mówić ale Żuk w 6 lat zrobił gdzieś tak na oko z 200x więcej niż twój wsamraśny Pruszon w 8 lat
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 19:06
0
Zawracanie kijem Bystrzycy. Przez 8 lat drużyna Łysonia tylko picowała temat w szkopskiej szczekaczce a na odchodne ogłasz plan.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 16:28
0
Dlaczego Mosir znów olewa WĘDKARZY??? - przecież to niemała grupa jak pisze autor PASJONATÓW a wciąż brak dróg dojazdowych, miejsc do wodowania łodzi, parkowania samochodów itp. Z roku na rok aby coraz bardziej ograniczony dostęp do wody. Sama Bystrzyca jest piękna właśnie przez to, ze jest naturalna, bez sztucznych plaż, barów itp
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 13:20
0
czy projekt oczyszczania rzeki i zalewu widział i opiniował, ktos kto ma o tym pojęcie, czy tylko urzędasy?
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 12:53
0
coś dla ciemnego ludu - chleba i igrzysk....
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 12:51
0
"Jeszcze przed zalewem, przed ul. Cienistą miałby powstać na rzece specjalny zbiornik służący wyłapaniu zanieczyszczeń z wody. – Byłby w stanie redukować związki biogenne nawet o 50–80 proc. – ocenia Zdzisław Strycharz, doradca prezydenta ds. ochrony środowiska. Twierdzi, że umożliwi to wybranie namułów z dna Zalewu Zemborzyckiego" - S. Holmes by powiedział, albo idiotą jest doradca albo redaktor, co ma wspólnego zbiornik oczyszczania wstępnego na Cienistej z umożliwieniem wybrania syfu z dna zalewu - to są dwa oddzielne problemy. Ponadto pływam Bystrzyca regularnie kajakiem od kilku lat, w zasadzie od źródeł zapewniam że pól uprawnych z, których spływałyby nawozy jest b. mało. Bardziej do eutrofizacji przyczyniają się "rurki" puszczane do rzek na całej długości Bystrzycy. Koncepcja zbiornika osadowego przed Zalewem to odgrzebywanie starych planów - jak najbardziej słusznych. W planach wcześniejszych był utworzenie drugiego zbiornika - zalewu na wysokości Prawiedniki-Osmolice i to miałoby sens.
"Jeszcze przed zalewem, przed ul. Cienistą miałby powstać na rzece specjalny zbiornik służący wyłapaniu zanieczyszczeń z wody. – Byłby w stanie redukować związki biogenne nawet o 50–80 proc. – ocenia Zdzisław Strycharz, doradca prezydenta ds. ochrony środowiska. Twierdzi, że umożliwi to wybranie namułów z dna Zalewu Zemborzyckiego" - S. Holmes by powiedział, albo idiotą jest doradca albo redaktor, co ma wspólnego zbiornik oczyszczania wstępnego na Cienistej z umożliwieniem wybrania syfu z dna zalewu - to są dwa oddzielne problemy. ... rozwiń
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 11:30
0
jedna plaża nad zalewem?
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 10:48
0
Słoneczny wywrotków to za mało do robienia spędów i niszczenia środowiska??
Avatar
Gucio / 11 stycznia 2017 r. o 21:33
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Dlaczego Mosir znów olewa WĘDKARZY??? - przecież to niemała grupa jak pisze autor PASJONATÓW a wciąż brak dróg dojazdowych, miejsc do wodowania łodzi, parkowania samochodów itp. Z roku na rok aby coraz bardziej ograniczony dostęp do wody. Sama Bystrzyca jest piękna właśnie przez to, ze jest naturalna, bez sztucznych plaż, barów itp=========////// widzę, że dopiero woptymalnie to  byłoby samochodem do rzeki wjechać ?
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 21:01
0
Domagam się uwzględnienia w tej koncepcji zalewu na całej powierzchni obecnych ogródków działkowych, od ulicy Unii Lubelskiej do Młyna Krauzego, ktoś kiedyś o tym wspomniał, a w tej koncepcji tego nie ma, dlaczego?
Avatar
miro / 11 stycznia 2017 r. o 20:09
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Zawracanie kijem Bystrzycy. Przez 8 lat drużyna Łysonia tylko picowała temat w szkopskiej szczekaczce a na odchodne ogłasz plan.
pisowski pomyleńcu, nic nie chce mówić ale Żuk w 6 lat zrobił gdzieś tak na oko z 200x więcej niż twój wsamraśny Pruszon w 8 lat
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 19:06
0
Zawracanie kijem Bystrzycy. Przez 8 lat drużyna Łysonia tylko picowała temat w szkopskiej szczekaczce a na odchodne ogłasz plan.
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 16:28
0
Dlaczego Mosir znów olewa WĘDKARZY??? - przecież to niemała grupa jak pisze autor PASJONATÓW a wciąż brak dróg dojazdowych, miejsc do wodowania łodzi, parkowania samochodów itp. Z roku na rok aby coraz bardziej ograniczony dostęp do wody. Sama Bystrzyca jest piękna właśnie przez to, ze jest naturalna, bez sztucznych plaż, barów itp
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 13:20
0
czy projekt oczyszczania rzeki i zalewu widział i opiniował, ktos kto ma o tym pojęcie, czy tylko urzędasy?
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 12:53
0
coś dla ciemnego ludu - chleba i igrzysk....
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 12:51
0
"Jeszcze przed zalewem, przed ul. Cienistą miałby powstać na rzece specjalny zbiornik służący wyłapaniu zanieczyszczeń z wody. – Byłby w stanie redukować związki biogenne nawet o 50–80 proc. – ocenia Zdzisław Strycharz, doradca prezydenta ds. ochrony środowiska. Twierdzi, że umożliwi to wybranie namułów z dna Zalewu Zemborzyckiego" - S. Holmes by powiedział, albo idiotą jest doradca albo redaktor, co ma wspólnego zbiornik oczyszczania wstępnego na Cienistej z umożliwieniem wybrania syfu z dna zalewu - to są dwa oddzielne problemy. Ponadto pływam Bystrzyca regularnie kajakiem od kilku lat, w zasadzie od źródeł zapewniam że pól uprawnych z, których spływałyby nawozy jest b. mało. Bardziej do eutrofizacji przyczyniają się "rurki" puszczane do rzek na całej długości Bystrzycy. Koncepcja zbiornika osadowego przed Zalewem to odgrzebywanie starych planów - jak najbardziej słusznych. W planach wcześniejszych był utworzenie drugiego zbiornika - zalewu na wysokości Prawiedniki-Osmolice i to miałoby sens.
"Jeszcze przed zalewem, przed ul. Cienistą miałby powstać na rzece specjalny zbiornik służący wyłapaniu zanieczyszczeń z wody. – Byłby w stanie redukować związki biogenne nawet o 50–80 proc. – ocenia Zdzisław Strycharz, doradca prezydenta ds. ochrony środowiska. Twierdzi, że umożliwi to wybranie namułów z dna Zalewu Zemborzyckiego" - S. Holmes by powiedział, albo idiotą jest doradca albo redaktor, co ma wspólnego zbiornik oczyszczania wstępnego na Cienistej z umożliwieniem wybrania syfu z dna zalewu - to są dwa oddzielne problemy. ... rozwiń
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 11:30
0
jedna plaża nad zalewem?
Avatar
Gość / 11 stycznia 2017 r. o 10:48
0
Słoneczny wywrotków to za mało do robienia spędów i niszczenia środowiska??
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 stycznia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 stycznia 2021 r.

Casademont Saragossa – Pszczółka Start 94:82. Pożegnanie z Ligą Mistrzów w dobrym stylu

Casademont Saragossa – Pszczółka Start 94:82. Pożegnanie z Ligą Mistrzów w dobrym stylu

Pszczółka Start Lublin zakończyła swoją europejską przygodę bez zwycięstwa. Podopieczni Davida Dedka z Saragossy mogli jednak wyjeżdżać z podniesionym czołem.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska – Brazylia 33:23 i awans w dobrym stylu

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska – Brazylia 33:23 i awans w dobrym stylu

W ostatnim meczu grupowym pierwszej fazy turnieju Polska pokonała Brazylię 33:23. Oba zespoły, podobnie jak zwycięzca grupy B Hiszpania, zameldowały się w drugiej fazie mundialu. Na tym etapie Biało-Czerwoni zagrają z Niemcami, Węgrami i Urugwajem.

Wędrówka z sankami i ogniskiem w Kazimierzu Dolnym. ZIMIErnikejszyn 2021
19 stycznia 2021, 12:00

Wędrówka z sankami i ogniskiem w Kazimierzu Dolnym. ZIMIErnikejszyn 2021

W sobotę, 23 stycznia o godz. 12 na Rynku przy studni w Kazimierzu Dolnym odbędzie się spotkanie uczestników pieszej wędrówki z Paprodziadem.

Prokuratura Krajowa włączyła się do sporu o górki czechowskie. "Tutaj powinna być zieleń"
TYLKO U NAS

Prokuratura Krajowa włączyła się do sporu o górki czechowskie. "Tutaj powinna być zieleń"

Tutaj powinna być zieleń – twierdzi Prokuratura Krajowa, która włączyła się do sądowego sporu o przyszłość górek czechowskich i otwarcie wystąpiła przeciw władzom Lublina. Złożyła oficjalny wniosek o utrzymanie w mocy wyroku, który stwierdził częściową nieważność uchwały pozwalającej budować tu bloki

Biała Podlaska: Mieszkańcy zgłosili już uwagi. „Mieszczańska” będzie wolna od ograniczeń?

Biała Podlaska: Mieszkańcy zgłosili już uwagi. „Mieszczańska” będzie wolna od ograniczeń?

Jest już pierwszy krok w stronę zmiany kuriozalnych ograniczeń obowiązujących od 2011 roku w pobliżu byłego lotniska w Białej Podlaskiej. Ale procedura może potrwać kilka lat.

Lubelskie: Od kominka zapaliło się poddasze domu. Ogień szybko się rozprzestrzeniał

Lubelskie: Od kominka zapaliło się poddasze domu. Ogień szybko się rozprzestrzeniał

Cztery jednostki straży pożarnej walczyły z ogniem, który ogarnął poddasze domu w Ostrowie w powiecie chełmskim. Przyczyną zaprószenia był kominek, z którego płomienie szybko się rozprzestrzeniły. Ogień szybko ugaszono, żaden z mieszkańców nie ucierpiał.

Dla dzieci: "Bajka o Jeżu Bolesławie"

Dla dzieci: "Bajka o Jeżu Bolesławie"

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza do wysłuchania "Bajki o Jeżu Bolesławie" w interpretacji Tomasza Bielawca. Wideo zostało opublikowane na Facebooku.

Szpital tymczasowy w Targach Lublin ma sześciu pacjentów. Będzie też szczepił, ale w innym miejscu

Szpital tymczasowy w Targach Lublin ma sześciu pacjentów. Będzie też szczepił, ale w innym miejscu

Przy szpitalu tymczasowym w Lublinie będzie działał punkt szczepień przeciwko Covid-19. Jednak nie fizycznie w samym budynku Targów Lublin, ale przy oddalonej o kilka kilometrów ul. Radziwiłłowskiej 13. A w samym szpitalu dzisiaj było zaledwie sześciu chorych.

39-letni chełmianin dotkliwie pobił swoją babcię w jej mieszkaniu

39-letni chełmianin dotkliwie pobił swoją babcię w jej mieszkaniu

83-letnia kobieta została pobita we własnym mieszkaniu przy ul. Mickiewicza w Chełmie. Policjanci zatrzymali sprawcę, wnuka pokrzywdzonej. 39-latek był pijany.

Smog znów dusi polskie miasta. "Jeśli nie ma wiatru, ludzie zaczynają palić w piecach i robi się Mordor"
film

Smog znów dusi polskie miasta. "Jeśli nie ma wiatru, ludzie zaczynają palić w piecach i robi się Mordor"

Wrocław, Katowice. Zimą, w okresie grzewczym, polskie miasta praktycznie codziennie pojawiają się w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Wrocław znalazł się nawet na czele niechlubnej listy, wyprzedzając między innymi metropolie Indii czy Pakistanu.

Premier: Na kolejną odsłonę Tarczy chcemy przeznaczyć około 40 mld zł

Premier: Na kolejną odsłonę Tarczy chcemy przeznaczyć około 40 mld zł

Na kolejną odsłonę Tarczy chcemy przeznaczyć około 40 miliardów złotych jako dodatkową pulę do ponad 150 miliardów złotych, którą już otrzymali polscy przedsiębiorcy - napisał we wtorek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Jedziesz samochodem nad Białe? Czeka na ciebie kolejny fotoradar

Jedziesz samochodem nad Białe? Czeka na ciebie kolejny fotoradar

31. fotoradar w naszym regionie stanął w miejscowości Brzeziny w gminie Puchaczów. Po fazie testów, 5 stycznia, został włączony do „służby”. Kolejny, 32., zacznie działać prawdopodobnie już w maju, w Wandzinie, koło Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego.

Pieniądze do wzięcia. Można wnioskować o dofinansowanie z PFRON

Pieniądze do wzięcia. Można wnioskować o dofinansowanie z PFRON

Można już składać wnioski o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Można je dostać m.in. na turnus lub sprzęt rehabilitacyjny, czy likwidację schodów.

Spotkanie online wokół książki Pawła Próchniaka "Promieniowanie tła"
19 stycznia 2021, 18:00

Spotkanie online wokół książki Pawła Próchniaka "Promieniowanie tła"

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN i Wydawnictwo Czarne zapraszają 19 stycznia o godz. 18 na rozmowę online wokół książki Pawła Próchniaka "Promieniowanie tła. Szkice o wierszach i czytaniu".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.