Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 grudnia 2015 r.
12:54

Mieszkańcy chcą nazwać ulicę. Ale "Bliska" w radzie miasta jest zbyt kontrowersyjna

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 20 A A

Zadanie dla samorządu było proste: nadać nazwę bezimiennej ulicy. Zaproponowali ją sami mieszkańcy, ale muszą jeszcze poczekać. Dyskusja radnych mogła im się kojarzyć z kabaretowym skeczem, a ulica jak nie miała nazwy, tak nie ma.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uliczka, o której mowa łączy ul. Nałęczowską z Wojciechowską i do dziś nie ma nazwy, a domy mają adresy „pożyczone” od pobliskich ulic: Nałęczowska 46a, 46b, 46 c i tak dalej. Tak samo od strony Wojciechowskiej. Na mapie droga jest tylko anonimową kreską. Tej anonimowości dość już mają sami mieszkańcy. Uznają, że uliczce przyda się nazwa i nawet sami ją wybierają: ul. Bliska.

Taka też nazwa widnieje w projekcie uchwały, który prezydent miasta przekazuje radnym. A tu zaczynają się schody, bo „Bliska” okazuje się w Radzie Miasta zbyt kontrowersyjna. I to wcale nie dlatego, że jest daleko od Ratusza.

– Należy doceniać osoby, które są zasłużone dla miasta – stwierdza Piotr Gawryszczak, miejski radny PiS. Na tabliczce woli jakieś nazwisko, choć się nie upiera, bo zgodziłby się nawet na nazwę pochodzącą od jakiejś miejscowości. – Miejscowości, która leży gdzieś pośrodku drogi z Wojciechowa do Nałęczowa – wyjaśnia.

Innych nazw radny ma w zanadrzu więcej. – Logiczniejsza byłaby nazwa ul. Piastów, albo np. ul. Kraka – radzi Gawryszczak inspirując się nazwami ulic z dalszego sąsiedztwa. – Krak by się dobrze kojarzył w pobliżu ul. Wandy, Dąbrówki, czy Leszka.

– Nie możemy tu mówić o bliskim sąsiedztwie – zauważa Joanna Gajak, zastępca dyrektora Wydziału Geodezji w Urzędzie Miasta. I prosi, by uszanować tych, którzy proszą o „Bliską”. – Z taką propozycją wyszedł sam Zarząd Dzielnicy Szerokie i jest to wniosek mieszkańców, którzy chcą przy takiej ulicy mieszkać. Mieszkańcy niekoniecznie podzielają pana pogląd, że ulice powinny mieć nazwy osobowe i kojarzone z nazwiskami.

– Każdy ma swoje poglądy, ja mam takie – mówi Gawryszczak. I nie rezygnuje z szukania czegoś w zamian. – Jeśli w pobliżu jest Morelowa, a dalej jest Morwowa to powinniśmy nazwać ją od drzew.

– Mamy propozycję: Mirabelkowa albo Szczawiowa* – pada głos z ław radnych PiS. – A kto to był Szczawiow? – sypie żartem Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta.

Ostatecznie Gawryszczak rezygnuje ze zgłaszania innych nazw, choć zaznacza, że na Bliską się nie zgadza: – Będę głosował przeciwko – zapowiada. Do głosowania jednak nie dochodzi, bo... Ratusz coś przeoczył.

– Tu rada dzielnicy powinna się wypowiedzieć – zauważa Piotr Popiel (PiS). Miejscy urzędnicy powinni wysłać projekt uchwały do zaopiniowania przez Radę Dzielnicy Szerokie. Dlatego decyzję w sprawie nazwy Rada Miasta odłożyła na później, a projektem uchwały mają się jeszcze zająć działające w radzie komisje, które będą się głowić, czy „Bliska” jest odpowiednią nazwą.

* dla tych co zapomnieli: to nawiązanie do głośnej swego czasu gafy posła Stefana Niesiołowskiego (PO), który mówiąc w radiowym studiu o głodujących dzieciach stwierdził, że gdy sam był dzieckiem jadł dziko rosnący szczaw i mirabelki. – Dzisiaj te wszystkie gruszki, śliwki leżą i nikt tego nie zbiera, (...) szczawiu nikt nie zjada – mówił poseł.

Sonda: Jak powinna zostać nazwana ulica w dzielnicy Szerokie?

Liczba głosów: 410
73.9%
Bliska
12.2%
Szczawiowa
5.85%
Piastów
4.39%
Kraka
3.66%
Mirabelkowa
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 r. o 00:11

ul. Piotra Gawryszczaka - Rycerza Narodu

Czyż to nie brzmi dumnie?

Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 r. o 21:54
Na pewno nie protestowałby ten śmieszny radny jakby miała być wielkiego kaczyńskiego albo smoleńska!
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 r. o 19:52
I ja płacę za taką pracę pensję z podatków? KPINA!
Avatar
Wiesław władca komarów / 28 grudnia 2015 r. o 18:45

moja propozycja nazwy ulicy to:

imieniem Zorganizowanej Grupy Przestępczej kryptonim PLATFORMA OBYWATELSKA  a żeby pan przewodniczący rady miasta się nie smucił to następną ulice nazwać imieniem ARBUZÓW ZE ZJEDNOCZONEGO STRONNICTWA LUDOWEGO mylnie zwanego PeSeLem

Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 r. o 18:18
A ja proponuję nazwać ulica Trybunału Konstytucyjnego. Jest na czasie i po linii.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 r. o 18:16
Proponuję "Wsamraśna'' na część byłego.
Avatar
Kaczor nie Donald / 28 grudnia 2015 r. o 18:12

NOWOCZESNA.PL zgłasza 100 wniosków o zmianę nazw ulic z Tysiąclecia na SHELL,z al Kraśnickie na STATOIL z Witosa na BP. Tylko zagraniczny kapitał a nie jakieś tam Polskie firemki

To ty zglaszasz.Jesteś z NOWOCZESNEJ to się przedstaw PISIORZE.

Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 r. o 18:08
Panie Radny, a może ulica Antoniego Macierewicza, albo Zbigniewa Ziobry... albo coś z naszego podwórka - Sylwestra Tułajewa albo Artura Sobonia? Ciekawe czy takie nazwy ulic by wam pasowały?
Avatar
Halina / 28 grudnia 2015 r. o 17:39

Bliska? Dlaczego nie, wdzięczna nazwa. Nadawanie nazw ulic czyimś nazwiskiem jest bez sensu, jak wiecie Państwo wiele ulic ulega zmianie z powodu zmiany opcji politycznych (Róży Luksemburg,Lenina,...itp) albo wymyślanie nazw krzewów, drzew, chyba zostały same owoce i krzewy, które w Polsce nie rosną? PANIE RADNY JEST PAN NIEPORADNY, a sam problem przypomina film  "Rejs" lub "Miś". To od takich zmian PIS zaczyna?

Avatar
Halina / 28 grudnia 2015 r. o 17:39

Bliska? Dlaczego nie, wdzięczna nazwa. Nadawanie nazw ulic czyimś nazwiskiem jest bez sensu, jak wiecie Państwo wiele ulic ulega zmianie z powodu zmiany opcji politycznych (Róży Luksemburg,Lenina,...itp) albo wymyślanie nazw krzewów, drzew, chyba zostały same owoce i krzewy, które w Polsce nie rosną? PANIE RADNY JEST PAN NIEPORADNY, a sam problem przypomina film  "Rejs" lub "Miś". To od takich zmian PIS zaczyna?

Avatar
Gość / 29 grudnia 2015 r. o 00:11

ul. Piotra Gawryszczaka - Rycerza Narodu

Czyż to nie brzmi dumnie?

Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 r. o 21:54
Na pewno nie protestowałby ten śmieszny radny jakby miała być wielkiego kaczyńskiego albo smoleńska!
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 r. o 19:52
I ja płacę za taką pracę pensję z podatków? KPINA!
Avatar
Wiesław władca komarów / 28 grudnia 2015 r. o 18:45

moja propozycja nazwy ulicy to:

imieniem Zorganizowanej Grupy Przestępczej kryptonim PLATFORMA OBYWATELSKA  a żeby pan przewodniczący rady miasta się nie smucił to następną ulice nazwać imieniem ARBUZÓW ZE ZJEDNOCZONEGO STRONNICTWA LUDOWEGO mylnie zwanego PeSeLem

Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 r. o 18:18
A ja proponuję nazwać ulica Trybunału Konstytucyjnego. Jest na czasie i po linii.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 r. o 18:16
Proponuję "Wsamraśna'' na część byłego.
Avatar
Kaczor nie Donald / 28 grudnia 2015 r. o 18:12

NOWOCZESNA.PL zgłasza 100 wniosków o zmianę nazw ulic z Tysiąclecia na SHELL,z al Kraśnickie na STATOIL z Witosa na BP. Tylko zagraniczny kapitał a nie jakieś tam Polskie firemki

To ty zglaszasz.Jesteś z NOWOCZESNEJ to się przedstaw PISIORZE.

Avatar
Gość / 28 grudnia 2015 r. o 18:08
Panie Radny, a może ulica Antoniego Macierewicza, albo Zbigniewa Ziobry... albo coś z naszego podwórka - Sylwestra Tułajewa albo Artura Sobonia? Ciekawe czy takie nazwy ulic by wam pasowały?
Avatar
Halina / 28 grudnia 2015 r. o 17:39

Bliska? Dlaczego nie, wdzięczna nazwa. Nadawanie nazw ulic czyimś nazwiskiem jest bez sensu, jak wiecie Państwo wiele ulic ulega zmianie z powodu zmiany opcji politycznych (Róży Luksemburg,Lenina,...itp) albo wymyślanie nazw krzewów, drzew, chyba zostały same owoce i krzewy, które w Polsce nie rosną? PANIE RADNY JEST PAN NIEPORADNY, a sam problem przypomina film  "Rejs" lub "Miś". To od takich zmian PIS zaczyna?

Avatar
Halina / 28 grudnia 2015 r. o 17:39

Bliska? Dlaczego nie, wdzięczna nazwa. Nadawanie nazw ulic czyimś nazwiskiem jest bez sensu, jak wiecie Państwo wiele ulic ulega zmianie z powodu zmiany opcji politycznych (Róży Luksemburg,Lenina,...itp) albo wymyślanie nazw krzewów, drzew, chyba zostały same owoce i krzewy, które w Polsce nie rosną? PANIE RADNY JEST PAN NIEPORADNY, a sam problem przypomina film  "Rejs" lub "Miś". To od takich zmian PIS zaczyna?

Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

KPR Ruch Chorzów - MKS FunFloor 23:28. Nieoczekiwane męczarnie

KPR Ruch Chorzów - MKS FunFloor 23:28. Nieoczekiwane męczarnie

MKS FunFloor Lublin wygrał w Chorzowie. Wicemistrzynie Polski nie błysnęły jednak formą na tle najsłabszej ekipy w rozgrywkach.

Trefl Sopot – Polski Cukier Start 74:69. Stracili przewagę w czwartej kwarcie

Trefl Sopot – Polski Cukier Start 74:69. Stracili przewagę w czwartej kwarcie

Koniec dobrej passy koszykarzy z Lublina. Polski Cukier Start w wielu fragmentach sobotniego meczu z Treflem Sopot był na prowadzeniu. W trzeciej kwarcie czerwono-czarni mieli nawet w zapasie 11 punktów. Niestety, czwartą część zawodów przegrali 9:22 i całe spotkanie 69:74.

Stal Rzeszów – Wisła Puławy 1:1. W końcu sparing

Stal Rzeszów – Wisła Puławy 1:1. W końcu sparing

Do wznowienia rozgrywek ligowych został już niecały miesiąc. A Wisła Puławy dopiero w sobotę rozegrała pierwszy mecz kontrolny. Drużyna Mariusza Pawlaka zmierzyła się na wyjeździe ze Stalą Rzeszów i zremisowała z pierwszoligowcem 1:1.

Bogdanka szuka nowych złóż węgla kamiennego
magazyn
galeria

Bogdanka szuka nowych złóż węgla kamiennego

Pogłoski o śmierci węgla kamiennego są mocno przesadzone. W Bogdance o tym świetnie wiedzą i stawiają na nowe trendy. Od października minionego roku szukają nowych złóż na dziewiczych dotychczas obszarach.

Radni wolą być niezależni. Klub popierający prezydenta rozwiązany

Radni wolą być niezależni. Klub popierający prezydenta rozwiązany

W piątek rozwiązany został klub radnych Niezależni wyborcy Pawła Maja, do którego należało czworo samorządowców. Dwóch z nich: Michał Zakrzewski i Kamil Zięcina złożyli pisemne rezygnacje z dalszego uczestnictwa w tym gremium.

Czarek Sikora wystąpi w klubie Kazik
5 lutego 2023, 18:00

Czarek Sikora wystąpi w klubie Kazik

W niedzielę, 5 lutego o godz. 18 w Klubie Studenckim Kazik (ul. Nadbystrzycka 40a) swój komediowy materiał zaprezentuje Czarek Sikora.

WOŚP 2023: Wiosłowanie w centrum handlowym
Zdjęcia
galeria

WOŚP 2023: Wiosłowanie w centrum handlowym

Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można wspierać na wiele sposobów, na przykład wiosłując. W sobotę taka akcja odbyła się w centrum handlowym Felicity.

Górnik Łęczna – Chojniczanka Chojnice 0:2. Porażka na koniec zgrupowania

Górnik Łęczna – Chojniczanka Chojnice 0:2. Porażka na koniec zgrupowania

Górnik Łęczna w sobotę zakończył kilkudniowe zgrupowanie w Opalenicy. Ostatniego dnia pobytu w Wielkopolsce zielono-czarni przegrali w meczu kontrolnym z Chojniczanką Chojnice 0:2, a jedną z bramek strzelił im były zawodnik klubu z Łęcznej

Zabawa ostatkowa i zbiórka na autobus dla dzieci

Zabawa ostatkowa i zbiórka na autobus dla dzieci

Świetna zabawa jest gwarantowana, a przyjemne można połączyć z pożytecznym. Uczestnicząc w Charytatywnych Ostatkach Karnawałowych można wspomóc Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu.

Superman myje okna i rozmawia z pacjentami
Zdjęcia
galeria

Superman myje okna i rozmawia z pacjentami

Superman zapukał dzisiaj w okna Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Małych pacjentów odwiedzili też inni superbohaterowie.

Goncalo Feio (Motor Lublin): Przyzwyczajamy się do wygrywania

Goncalo Feio (Motor Lublin): Przyzwyczajamy się do wygrywania

Kolejne dwa mecze kontrolne za piłkarzami Motoru. Rafał Król i spółka w piątek ograli po 3:0 trzecioligowców: Chełmiankę i KS Wiązownica. Po raz kolejny w okresie przygotowawczym trener Goncalo Feio miał powody do radości.

Cały dom w ogniu. W pogorzelisku zwłoki

Cały dom w ogniu. W pogorzelisku zwłoki

Tragicznie zakończył się pożar domu w miejscowości Wojsławice w powiecie chełmskim. W pogorzelisku strażacy odnaleźli zwłoki mężczyzny.

Podlasie – Avia 0:1. Nowy zawodnik bialczan, żółto-niebiescy blisko kolejnego transferu

Podlasie – Avia 0:1. Nowy zawodnik bialczan, żółto-niebiescy blisko kolejnego transferu

Jeszcze przed sobotnim meczem z Avią Podlasie ogłosiło transfer Damiana Lepiarza, który przenosi się do Białej Podlaskiej z lidera grupy czwartej ŁKS Łagów. A jeżeli chodzi o sparing naszych trzecioligowców, to po wyrównanym spotkaniu 1:0 wygrali żółto-niebiescy

Francuzi z konwojem dla Ukrainy. Młodzież zrobiła piecyki dla żołnierzy na front
galeria

Francuzi z konwojem dla Ukrainy. Młodzież zrobiła piecyki dla żołnierzy na front