Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 września 2007 r.
18:37
Edytuj ten wpis

Na lekcje idę do kuchni

0 20 A A

Korneliusz nie musi zakładać mundurka ani biec do klasy na dźwięk dzwonka. Jego rodzice postanowili sami go uczyć. I tak aż do liceum.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Uroczystej inauguracji roku szkolnego nie było - mówi Anna Kopeć, mama sześcioletniego Korneliusza z Lublina, który właśnie rozpoczął domową edukację. - Bo u nas nauka zaczęła się jeszcze w wakacje.
Lekcje pisania i czytania zerówkowicz bierze w kuchni. - Przy okazji pilnuję obiadu - śmieje się Anna. Na angielski przechodzą do pokoju. Bo tam jest komputer. - Znam ten język, mieszkałam przez rok w Anglii. Ale jak w przyszłości dojdzie materiał z chemii, czy fizyki, skorzystam z pomocy korepetytorów.
Rodzina Kopciów chce, aby ich syn uczył się w domu przez całą podstawówkę i gimnazjum. - Dlaczego? Mamy przykre doświadczenia ze szkołą - tłumaczy Anna.
Kornel twierdzi, że nie szkoda mu, że nie idzie do szkoły. - Bo lekcje w domu są baaardzo fajne - mówi i dodaje, że z kolegami będzie się bawił na podwórku, a nie na lekcyjnych przerwach.
Nauka w domu na życzenie jest legalna, jednak trzeba mieć zgodę dyrektora szkoły podstawowej. - Odwiedziliśmy kilku w Lublinie, ale byli niechętni. Znaleźliśmy szkołę w innym województwie. Trafiliśmy do pedagoga, który już miał dzieciaki uczące się w domu - mówi Radosław Kopeć. - Na naszą prośbę też spojrzał przychylnie.
Rodzice, decydujący się na taką formę edukacji dziecka nie muszą mieć wykształcenia pedagogicznego. Ale efekty ich pracy są weryfikowane. - Co pół roku będziemy zawozić Korneliusza na egzamin do szkoły - wyjaśnia mama chłopca. - Jeśli dyrektor stwierdzi, że nie radzi sobie z materiałem, może odebrać zgodę na domową edukację.
W kuratorium nie mogą się nadziwić. - Pierwsze słyszę - mówi Jolanta Misiak, lubelska wicekurator. - Nie wiem czy powrót do czasów guwernantek jest korzystny. Bo jak się będzie czuł taki uczeń, gdy w końcu pójdzie do szkoły?
dr Anna Siudem psycholog z UMCS
Niektóre dzieci lepiej przyswajają wiedzę w grupie, która motywuje je do nauki. Inne wolą uczyć się indywidualnie. W domu dziecko będzie miało większy komfort. Ale nie nabędzie umiejętności społecznych. Uczeń z klasy nauczania początkowego może jeszcze uczyć się od mamy i taty, ale starszy powinien chodzić do tradycyjnej szkoły.



Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
degrengolada / 6 września 2007 r. o 15:20
teraz juz chyba wszystko w porzadku. tez przez moment nie widziałam mojego kom. pozdrawiam.
Avatar
grzegorz i eliza / 6 września 2007 r. o 00:01
Jesteśmy biblijnie wierzącą rodziną chrześcijańską z Warszawy. Mamy troje dzieci , w tym dwoje w wieku szkolnym. Od pół roku przygotowywaliśmy się do edukacji domowej. I dało się !!! Poszliśmy do dyrektorki szkoły , w której dzieci uczyły się do tej pory. Pani dyrektorka była bardzo miła , poszukała ustaw w internecie i nie robiła nam żadnych przeszkód , za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni. Myślimy , że w samą porę zabraliśmy dzieci do domu. Córka zaczęła 4 klasę , a syn 3. Teraz naprawdę możemy cieszyć się sobą przez cały rok i krzewić w nich prawdziwe wartości chrześcijańskie. To odważny krok , ale warto.Namawiam do tego wszystkich , którzy bardziej kochają swe pociechy niż pracę , pieniądze i karierę.Jak rodzice dają miłość dzieciom , tak dzieci oddadzą im w przyszłości.Gratulacje dla Radka i Marzeny.Bóg zaczyna działać w tym kraju.Pozdrawiamy
Jesteśmy biblijnie wierzącą rodziną chrześcijańską z Warszawy. Mamy troje dzieci , w tym dwoje w wieku szkolnym. Od pół roku przygotowywaliśmy się do edukacji domowej. I dało się !!! Poszliśmy do dyrektorki szkoły , w której dzieci uczyły się do tej pory. Pani dyrektorka była bardzo miła , poszukała ustaw w internecie i nie robiła nam żadnych przeszkód , za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni. Myślimy , że w samą porę zabraliśmy dzieci do domu. Córka zaczęła 4 klasę , a syn 3. Teraz naprawdę możemy cieszyć się sobą przez cały rok i krzewić w ni... rozwiń
Avatar
robin / 5 września 2007 r. o 10:25
Moze jakis link do takich wynikow, please
Avatar
ryba / 5 września 2007 r. o 08:32
za odwagę dla autora tekstu za pisanie o mało popularnych tematach
Avatar
zbawiony / 5 września 2007 r. o 00:18
życzę wytrwałości i pozdrawiam
Avatar
Radek Kopeć / 4 września 2007 r. o 20:49
Bardzo dziękujemy za wsparcie.
Avatar
To ja / 4 września 2007 r. o 20:31
Super! Błyskotliwa obserwacja z tą stygmatą umysłową po państwowym wykształceniu.
Avatar
Oświecony / 4 września 2007 r. o 19:13
Niestety mój też zlikwidowali i widziałem, że parę innych które poprostu są niezgodne z obowiązującym socjlistycznym paradygmatem "gospodarowania" dziećmi.
Avatar
Oświecony / 4 września 2007 r. o 18:58
Dzieci należą do rodziców a nie do urzędników państwowych. Powinno się zlikwidować ministerstwo edukacji narodowej i oczywiście obowiązek szkolny.
Avatar
janjacek / 4 września 2007 r. o 18:57
Aniu i Radku!Trzymajcie się!Ktoś musi być pierwszy!Droga do wolnej szkoły może być długa, ale wierzę, że totalniacy przegrają.Jeżeli będzie trzeba, to chętnie pouczę Wasze dzieci fizyki i matematyki.JSz.
Avatar
degrengolada / 6 września 2007 r. o 15:20
teraz juz chyba wszystko w porzadku. tez przez moment nie widziałam mojego kom. pozdrawiam.
Avatar
grzegorz i eliza / 6 września 2007 r. o 00:01
Jesteśmy biblijnie wierzącą rodziną chrześcijańską z Warszawy. Mamy troje dzieci , w tym dwoje w wieku szkolnym. Od pół roku przygotowywaliśmy się do edukacji domowej. I dało się !!! Poszliśmy do dyrektorki szkoły , w której dzieci uczyły się do tej pory. Pani dyrektorka była bardzo miła , poszukała ustaw w internecie i nie robiła nam żadnych przeszkód , za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni. Myślimy , że w samą porę zabraliśmy dzieci do domu. Córka zaczęła 4 klasę , a syn 3. Teraz naprawdę możemy cieszyć się sobą przez cały rok i krzewić w nich prawdziwe wartości chrześcijańskie. To odważny krok , ale warto.Namawiam do tego wszystkich , którzy bardziej kochają swe pociechy niż pracę , pieniądze i karierę.Jak rodzice dają miłość dzieciom , tak dzieci oddadzą im w przyszłości.Gratulacje dla Radka i Marzeny.Bóg zaczyna działać w tym kraju.Pozdrawiamy
Jesteśmy biblijnie wierzącą rodziną chrześcijańską z Warszawy. Mamy troje dzieci , w tym dwoje w wieku szkolnym. Od pół roku przygotowywaliśmy się do edukacji domowej. I dało się !!! Poszliśmy do dyrektorki szkoły , w której dzieci uczyły się do tej pory. Pani dyrektorka była bardzo miła , poszukała ustaw w internecie i nie robiła nam żadnych przeszkód , za co jesteśmy jej bardzo wdzięczni. Myślimy , że w samą porę zabraliśmy dzieci do domu. Córka zaczęła 4 klasę , a syn 3. Teraz naprawdę możemy cieszyć się sobą przez cały rok i krzewić w ni... rozwiń
Avatar
robin / 5 września 2007 r. o 10:25
Moze jakis link do takich wynikow, please
Avatar
ryba / 5 września 2007 r. o 08:32
za odwagę dla autora tekstu za pisanie o mało popularnych tematach
Avatar
zbawiony / 5 września 2007 r. o 00:18
życzę wytrwałości i pozdrawiam
Avatar
Radek Kopeć / 4 września 2007 r. o 20:49
Bardzo dziękujemy za wsparcie.
Avatar
To ja / 4 września 2007 r. o 20:31
Super! Błyskotliwa obserwacja z tą stygmatą umysłową po państwowym wykształceniu.
Avatar
Oświecony / 4 września 2007 r. o 19:13
Niestety mój też zlikwidowali i widziałem, że parę innych które poprostu są niezgodne z obowiązującym socjlistycznym paradygmatem "gospodarowania" dziećmi.
Avatar
Oświecony / 4 września 2007 r. o 18:58
Dzieci należą do rodziców a nie do urzędników państwowych. Powinno się zlikwidować ministerstwo edukacji narodowej i oczywiście obowiązek szkolny.
Avatar
janjacek / 4 września 2007 r. o 18:57
Aniu i Radku!Trzymajcie się!Ktoś musi być pierwszy!Droga do wolnej szkoły może być długa, ale wierzę, że totalniacy przegrają.Jeżeli będzie trzeba, to chętnie pouczę Wasze dzieci fizyki i matematyki.JSz.