Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 września 2007 r.
10:41
Edytuj ten wpis

Naukę przejrzysz na wylot

0 0 A A

Oglądanie wnętrza ludzkiego serca, spotkanie z elektrycznymi roślinami, leczenie zapachami, zwiedzanie stacji meteorologicznej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Te i inne ciekawostki będzie można poznać podczas IV Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Na festiwal zapisało się już ponad 16 tys. osób. Impreza zacznie się już w sobotę, ale ciągle można się na nią zgłaszać. W imprezie weźmie udział 16 instytucji z całej Lubelszczyzny: uczelni, instytutów naukowo-badawczych i muzeów. - Które na co dzień tworzą hermetyczny, zamknięty świat - mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przewodniczący komitetu organizacyjnego festiwalu. - Celem tego przedsięwzięcia jest otworzenie się środowisk naukowych Lubelszczyzny na społeczeństwo.
- Wiele naszych jednostek naukowych ma się czym pochwalić - dodaje. - Chcemy zainteresować tym dzieci i młodzież. Dla potrzeb festiwalu można nawet zacytować wymyślone kiedyś hasło "Od przedszkola do Nobla”. Ta impreza jest szansą na zachęcenie ich do większej aktywności i pracy. Może niektórzy zostaną wielkimi naukowcami?
Ale pokazy i wykłady będą skierowane nie tylko do najmłodszych. - Zachęcamy autorów prezentacji, żeby przedstawiali wszystko językiem zrozumiałem dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych, którzy nie mają kontaktu z nauką - wyjaśnia ks. prof. Kalinowski. - Ten festiwal może być dla nich okazją do zobaczenia i poznania wielu nowych niezwykłych rzeczy.
A będzie co oglądać. W ramach tegorocznego festiwalu autorzy przygotowali ponad 340 projektów. To o sto więcej niż w roku ubiegłym i dwa razy więcej niż dwa lata temu. Najwięcej przygotowały oba lubelskie uniwersytety.
- Na prezentacje KUL i UMCS zgłosiło się do tej pory także najwięcej chętnych, odpowiednio: 7 i 6 tys. osób. A na wszystkie festiwalowe pokazy i wykłady już zapisało się 16,5 tys. chętnych - wylicza prof. Piotr Francuz z komitetu organizacyjnego LFN. Największym powodzeniem cieszą się doświadczenia z fizyki, treningi koncentracji i pamięci, oglądanie telewizji od kuchni, pokazy z anatomii człowieka oraz sposoby wyrażania uczuć.
Ciągle do wzięcia jest jeszcze połowa wejściówek, m.in. na oglądanie wnętrza ludzkiego serca, spotkanie z elektrycznymi roślinami, zwiedzanie stacji meteorologicznej, pokaz ultradźwiękowego mycia czy hiphopowe wariacje na temat greckiej tragedii antycznej. Wszyscy chętni powinni wejść na stronę internetową festiwalu: www.festiwal.lublin.pl i wybrać tam interesujące pokazy czy wykłady.
- Jest też duża grupa pokazów, na które nie trzeba się zapisywać - dodaje Beata Górka, rzecznik KUL. Np. pokazy Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i FireShow z elementami "Makbeta” Szekspira na KUL. Pokazów humanistycznych będzie w tym roku wyjątkowo dużo, bo festiwal odbędzie się pod hasłem: "Humanista XXI wieku”. Z tym wiążą także wszystkie kulturalne imprezy towarzyszące, o których piszemy w ramce obok.
A cały festiwal na dobre zainauguruje piknik naukowy - w niedzielę na lubelskim Starym Mieście, z przykładowymi prezentacjami uczestników festiwalu. Także tego dnia (w godz. 9-11.15) na placu Zamkowym będzie można zobaczyć samochody zabytkowe i terenowe, które potem przejadą ulicami Lublina. A po południu, ok. godz. 17.30, nad centrum miasta przelecą myśliwce z Dęblina. Swoje umiejętności zaprezentują piloci zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry.
Wstęp na wszystkie imprezy w ramach festiwalu jest bezpłatny.

Kulturalne imprezy towarzyszące festiwalowi

• Sobota (22 września) – inauguracja festiwalu: koncert symfoniczno-chóralny F-dur i Msza C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej (Filharmonia Lubelska, godz. 19).
• Wtorek (25 września) – musical „Józef”, teatr ITP (Aula Kard. S. Wyszyńskiego KUL, godz. 19), FireShow tematyczne z elementami dramatu Szekspira „Makbeta” (dziedziniec KUL, godz. 20.45).
• Środa (26 września) – wieczór poezji śpiewanej, prezentacja Yacht Clubu PL z koncertem szantowym (Spichlerz Politechniki Lubelskiej, godz. 19).
• Czwartek (27 września) – proces o czary w Lublinie (Wydział Prawa i Administracji UMCS, godz. 17), koncert grupy Bracia (Chatka Żaka, godz. 18), koncert big-bandu „Standardy muzyki rozrywkowej” (Hades, godz. 18).
• Piątek (28 września) – zakończenie festiwalu: występ autorski Waldemara Malickiego (Aula Kard. S. Wyszyńskiego KUL, godz. 19).
(Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny)

Pozostałe informacje

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty