Oglądanie wnętrza ludzkiego serca, spotkanie z elektrycznymi roślinami, leczenie zapachami, zwiedzanie stacji meteorologicznej.
Na festiwal zapisało się już ponad 16 tys. osób. Impreza zacznie się już w sobotę, ale ciągle można się na nią zgłaszać. W imprezie weźmie udział 16 instytucji z całej Lubelszczyzny: uczelni, instytutów naukowo-badawczych i muzeów. - Które na co dzień tworzą hermetyczny, zamknięty świat - mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przewodniczący komitetu organizacyjnego festiwalu. - Celem tego przedsięwzięcia jest otworzenie się środowisk naukowych Lubelszczyzny na społeczeństwo.
- Wiele naszych jednostek naukowych ma się czym pochwalić - dodaje. - Chcemy zainteresować tym dzieci i młodzież. Dla potrzeb festiwalu można nawet zacytować wymyślone kiedyś hasło "Od przedszkola do Nobla”. Ta impreza jest szansą na zachęcenie ich do większej aktywności i pracy. Może niektórzy zostaną wielkimi naukowcami?
Ale pokazy i wykłady będą skierowane nie tylko do najmłodszych. - Zachęcamy autorów prezentacji, żeby przedstawiali wszystko językiem zrozumiałem dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych, którzy nie mają kontaktu z nauką - wyjaśnia ks. prof. Kalinowski. - Ten festiwal może być dla nich okazją do zobaczenia i poznania wielu nowych niezwykłych rzeczy.
A będzie co oglądać. W ramach tegorocznego festiwalu autorzy przygotowali ponad 340 projektów. To o sto więcej niż w roku ubiegłym i dwa razy więcej niż dwa lata temu. Najwięcej przygotowały oba lubelskie uniwersytety.
- Na prezentacje KUL i UMCS zgłosiło się do tej pory także najwięcej chętnych, odpowiednio: 7 i 6 tys. osób. A na wszystkie festiwalowe pokazy i wykłady już zapisało się 16,5 tys. chętnych - wylicza prof. Piotr Francuz z komitetu organizacyjnego LFN. Największym powodzeniem cieszą się doświadczenia z fizyki, treningi koncentracji i pamięci, oglądanie telewizji od kuchni, pokazy z anatomii człowieka oraz sposoby wyrażania uczuć.
Ciągle do wzięcia jest jeszcze połowa wejściówek, m.in. na oglądanie wnętrza ludzkiego serca, spotkanie z elektrycznymi roślinami, zwiedzanie stacji meteorologicznej, pokaz ultradźwiękowego mycia czy hiphopowe wariacje na temat greckiej tragedii antycznej. Wszyscy chętni powinni wejść na stronę internetową festiwalu: www.festiwal.lublin.pl i wybrać tam interesujące pokazy czy wykłady.
- Jest też duża grupa pokazów, na które nie trzeba się zapisywać - dodaje Beata Górka, rzecznik KUL. Np. pokazy Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i FireShow z elementami "Makbeta” Szekspira na KUL. Pokazów humanistycznych będzie w tym roku wyjątkowo dużo, bo festiwal odbędzie się pod hasłem: "Humanista XXI wieku”. Z tym wiążą także wszystkie kulturalne imprezy towarzyszące, o których piszemy w ramce obok.
A cały festiwal na dobre zainauguruje piknik naukowy - w niedzielę na lubelskim Starym Mieście, z przykładowymi prezentacjami uczestników festiwalu. Także tego dnia (w godz. 9-11.15) na placu Zamkowym będzie można zobaczyć samochody zabytkowe i terenowe, które potem przejadą ulicami Lublina. A po południu, ok. godz. 17.30, nad centrum miasta przelecą myśliwce z Dęblina. Swoje umiejętności zaprezentują piloci zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry.
Wstęp na wszystkie imprezy w ramach festiwalu jest bezpłatny.
Kulturalne imprezy towarzyszące festiwalowi
• Wtorek (25 września) – musical „Józef”, teatr ITP (Aula Kard. S. Wyszyńskiego KUL, godz. 19), FireShow tematyczne z elementami dramatu Szekspira „Makbeta” (dziedziniec KUL, godz. 20.45).
• Środa (26 września) – wieczór poezji śpiewanej, prezentacja Yacht Clubu PL z koncertem szantowym (Spichlerz Politechniki Lubelskiej, godz. 19).
• Czwartek (27 września) – proces o czary w Lublinie (Wydział Prawa i Administracji UMCS, godz. 17), koncert grupy Bracia (Chatka Żaka, godz. 18), koncert big-bandu „Standardy muzyki rozrywkowej” (Hades, godz. 18).
• Piątek (28 września) – zakończenie festiwalu: występ autorski Waldemara Malickiego (Aula Kard. S. Wyszyńskiego KUL, godz. 19).
(Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny)