Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 sierpnia 2019 r.
7:32

Lublin: Przebudowa ważnej ulicy po nowemu. Jezdnia ma się zmieścić między drzewami

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
59 54 A A
Prezydent zapewnia, że przebudowywana jezdnia zmieści się między szpalerami drzew<br />
Prezydent zapewnia, że przebudowywana jezdnia zmieści się między szpalerami drzew
(fot. Maciej Kaczanowski)

Zatwierdzony przed tygodniem projekt przebudowy ul. Sowińskiego, zakładający wycinkę 150 drzew, zostanie odłożony na półkę. Deklaruje to w rozmowie z nami prezydent Lublina i wyjaśnia, że zatwierdził projekt, bo musiał. Przekonuje jednak, że nie musi i nie zamierza zaczynać przebudowy, na którą sam zezwolił

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sprawie pisaliśmy obszernie w poniedziałkowym wydaniu. Zaakceptowany przez prezydenta plan odnowy ul. Sowińskiego przewiduje poszerzenie jezdni z trzech do czterech pasów ruchu oraz dobudowę obustronnych dróg rowerowych. Miałoby się to odbyć kosztem przydrożnej zieleni. Dokumentacja zakłada usunięcie 150 drzew, z których część wycięto już wcześniej.

Taki projekt został zatwierdzony 1 sierpnia decyzją prezydenta Lublina, która jednocześnie jest zezwoleniem na realizację inwestycji drogowej. Już następnego dnia po podpisaniu tego dokumentu Urząd Miasta przekonywał, że wcale nie zamierza przeprowadzić przebudowy, o jakiej mówi projekt.

– Tak, dokumentacja będzie odłożona na półkę – potwierdza w rozmowie z nami prezydent Krzysztof Żuk. Dlaczego więc wydał zezwolenie na inwestycję, której, jak twierdzi, nie chce rozpoczynać? Żuk tłumaczy, że do podpisania takiej decyzji zmusiła go umowa pomiędzy miastem a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, która przyznała Lublinowi unijną dotację do pakietu inwestycji, w tym przebudowy ulicy przecinającej miasteczko akademickie. – Musimy się wywiązać z poszczególnych elementów tej umowy, m.in. sporządzenia dokumentacji na Al. Racławickie, ul. Lipową i Sowińskiego – wyjaśnia. – Tam, gdzie wystarczy dokumentacja, jak w przypadku ul. Sowińskiego, tam wymóg został spełniony.

Żuk deklaruje, że ul. Sowińskiego będzie odnawiana, ale bez jej poszerzania. – Nastąpi weryfikacja tego projektu. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej ma to do siebie, że zachowuje aktualność, natomiast będziemy musieli ją zmienić, żeby ochronić drzewostan w dwóch szpalerach wzdłuż ulicy. Zatem nie zmieszczą się tam cztery pasy ruchu, tylko trzy – mówi prezydent. – Na pewno w ul. Sowińskiego potrzebna jest ścieżka rowerowa i modernizacja chodników, nie mówiąc już o jezdni, ale nie kosztem drzew. Uzgodniliśmy już z agencją, że przebudowę ul. Sowińskiego będziemy realizować w odrębnym trybie, z własnych środków.

Urząd Miasta na razie nie podaje żadnego konkretnego terminu rozpoczęcia przebudowy.

e-Wydanie

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KsztoRysy / 10 sierpnia 2019 o 12:31
+14
Czy dobrze rozumiem, że paru lokalnych krzykaczy zadysponowało paraliż komunikacyjny tej części miasta na kilkadziesiąt najbliższych lat?
Poglądy najwyraźniej zasłoniły ci ogląd rzeczy, bo jeżeli ma, czy będzie mieć tam miejsce jakikolwiek paraliż, to nie z winy krzykaczy, a twoich politycznych idoli, którzy najpierw za ponad 2,4 miliona złotych sfinansowali projekt kompleksowej przebudowy, a później wraz z kosztami przygotowania wrzucili do szuflady albo niszczarki. Gdyby nie lokalni "krzykacze", to milczki nie miałby czym oddychać, a przecież nie wszyscy z nich są bootami zaprogramowanymi przez "ratusz".
Poglądy najwyraźniej zasłoniły ci ogląd rzeczy, bo jeżeli ma, czy będzie mieć tam miejsce jakikolwiek paraliż, to nie z winy krzykaczy, a twoich politycznych idoli, którzy najpierw za ponad 2,4 miliona złotych sfinansowali projekt kompleksowej przebudowy, a później wraz z kosztami przygotowania wrzucili do szuflady albo niszczarki. Gdyby nie lokalni "krzykacze", to milczki nie miałby czym oddychać, a przecież nie wszyscy z nich są bootami zaprogramowanymi przez "ratusz". rozwiń
Avatar
A. / 10 sierpnia 2019 o 10:13
+14
Doctore amatore
Avatar
Stefan / 10 sierpnia 2019 o 09:25
+13
Tam poszerzenie niw jest potrzebne, przeciwnie trzeba tam zrobic bus pasy i dojazd do uczelni, a główny ruch puścić tunelem, tak jak było planowane, czy to jest takie trudne? W innych miastach nie ma z tym problemu, Kraków, Gdańsk maja tunele to i LBN mógłby mieć
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2019 o 07:54
+12
Sowinskiego, Racławickie nie trzeba poszerzać. wystarczy zrobić nowy asfalt i ludzie będą zadowoleni - to samo Zana, Wallenroda czy dobudowanie Onyksowej co bylo obiecane. powstanie szkoła na Berylowej i jak kawalka nie dobuduja to zakorkuja tamta część.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2019 o 15:36
+11
Przy Sowińskiego z tego co się orientuję nie buduje żaden deweloper, czyli żaden remont podczas tej kadencji nie będzie mieć miejsca. Poleci tylko trochę kasy do kieszeni projektantów.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2019 o 13:42
+11
Panie Prezydencie, skoro w kasie miejskiej nieciekawie, było w takim razie wydoooojjjjiiiiććć z TBV (i tym podobnym cwaniako-developerom) ile wlezie za umożliwienie zabudowy w miejscach o których zwykły mieszkaniec w życiu by nie pomyślał. A tak w kasie piszczy, TBV i inne cwaniako-developery zarobią grube miliony (ktoś mi powie czy TBV za zyski z Górek Czechowskich zapłaci podatki w Warszawie czy Lublinie????) a Lublin wspaniałomyślnie dostanie dziesiątki hektarów parko-trawnika który momentalnie zarośnie bo na utrzymanie nie ma kasy!!!! Błąd Panie Prezydencie. CWANIAKO-DEVELOPERKA jeśli chce budować tam gdzie (teoretycznie) nie można, powinna BULIĆ jak za zboże!!! Jeśli miasto wyprzedaje swoje perełki to przynajmniej niech nabywca, CWANIAKO_DEVELOPER ciężko buli do kasy miasta !!!!!
Panie Prezydencie, skoro w kasie miejskiej nieciekawie, było w takim razie wydoooojjjjiiiiććć z TBV (i tym podobnym cwaniako-developerom) ile wlezie za umożliwienie zabudowy w miejscach o których zwykły mieszkaniec w życiu by nie pomyślał. A tak w kasie piszczy, TBV i inne cwaniako-developery zarobią grube miliony (ktoś mi powie czy TBV za zyski z Górek Czechowskich zapłaci podatki w Warszawie czy Lublinie????) a Lublin wspaniałomyślnie dostanie dziesiątki hektarów parko-trawnika który momentalnie zarośnie bo na utrzymanie nie ma kasy!!!! Bł... rozwiń
Avatar
Obs / 10 sierpnia 2019 o 09:39
+11
I bardzo dobrze że jest taka decyzja. Można zmienić dokumentację by oszczędzić drzewa. Najwyższy czas by wszyscy zrozumieli jak ważna jest zieleń. Bez niej też następuje ocieplenie klimatu. Co do ścieżki rowerowej to jest potrzebna ale z powodzeniem wystarczy po jednej stronie.  To też będzie oszczędność a chyba nikomu nie sprawi to trudności by przejechać kilka metrów dalej. 
Avatar
Trnupka / 10 sierpnia 2019 o 09:14
+11
Rozsądnym i co ważne zarazem prounijnym, byłoby rozważenie koncepcji dwóch buspasów, a środkiem wahadłowo jeden pas dla samochodów.
Avatar
Lub / 10 sierpnia 2019 o 08:28
+11
W tym kraju ciężko jest rządzić. Chcieli przebudować to podniosły się krzyki że wycinka drzew. Teraz odchodzą od planowanej przebudowy i wycinki drzew i już płaczecie że drzewa ważniejsze od ludzi. Mam wrażenie że oba te skrajne komentarze piszą te same osoby.
Avatar
Gość / 10 sierpnia 2019 o 21:34
+10
Ktoś zlecił projekt by zarobić mógł ktoś. Co na to prokuratura
Avatar
xx / 5 dni temu o 14:53
0
jakiś ważny (czerwony?) beret blokuje wszystkie rewolucyjne plany przebudowy i Racławickich i Sowińskiego.... że też jeszcze ma znajomości i chody
Avatar
fn / 13 sierpnia 2019 o 09:47
+5
Tytułem przypomnienia, w 2007 roku w planach była estakada prowadząca od ul. Filaretów nad ulica Głęboką, połączona z tunelem pod ulicą Sowińskiego z wylotem na ul. Poniatowskiego. Koszt inwestycji szacowano na kwotę 120 mln złotych. Koszt budowy Aqua Lublin wraz z infrastrukturą - 105 mln złotych. Koszt budowy ul. Mazowieckiego wraz z "rondem" 100-lecia KUL - 172 mln złotych. Koszt budowy Areny Lublin - 140 mln złotych. Problem ulicy Sowińskiego jest taki, że jest to ulica, która powinna być wąska, mieć charakter lokalny, jako część Miasteczka Akademickiego, a tymczasem przyjmuje ona cały ruch z Czechowa na Czuby i LSM oraz ze Śródmieścia na Czuby i LSM. Jedynie powrót do projektu budowy tunelu, daje jakiekolwiek szanse na ucywilizowanie ruchu w tej części Lublina. Jakiekolwiek poszerzanie Sowińskiego nie dość, że nie zmniejszy natężenia ruchu, to spowoduje, że mieszkańcy, będą mieć smog i ciągły ruch pojazdów, tym razem pod samymi oknami.
Proszę cię. Bo teraz ruchu nie ma? Przepraszam, teraz samochody zamiast jechać, stoją i kopcą. Stoją na Poniatowskiego, stoją na Racławickich, stoją na Sowińskiego. Dlatego dziwi mnie opór okolicznych mieszkańców i generalnie zgadzam się z Tobą - gdyby powstał tunel i powiększono by jedynie skrzyżowanie w rejonie Racławickich (plus estakada nad Głęboką i likwidacja przejść w rejonie niedawno wyremontowanej za 2 mln zł kładki) ruch byłby dużo bardziej płynny. Jednak co do "lokalności" ulicy Sowińskiego - na to nie ma szans. Nie ma możliwości skierowania nigdzie indziej ruchu z wiaduktu Poniatowskiego - chyba, że do tunelu zaczynającego się zaraz za wiaduktem a kończącego się tuż przez Głęboką. A wspomniany przez Ciebie koszt 120 mln zł to koszt sprzed 12 lat, teraz zapewne byłby 3 razy wyższy. Mimo wszystko jednak władze miasta powinny zastanowić się jak zorganizować taką przebudowę w tym rejonie. Inne pomysły to takie tylko "tymczasowe łatanie".
Proszę cię. Bo teraz ruchu nie ma? Przepraszam, teraz samochody zamiast jechać, stoją i kopcą. Stoją na Poniatowskiego, stoją na Racławickich, stoją na Sowińskiego. Dlatego dziwi mnie opór okolicznych mieszkańców i generalnie zgadzam się z Tobą - gdyby powstał tunel i powiększono by jedynie skrzyżowanie w rejonie Racławickich (plus estakada nad Głęboką i likwidacja przejść w rejonie niedawno wyremontowanej za 2 mln zł kładki) ruch byłby dużo bardziej płynny. Jednak co do "lokalności" ulicy Sowińskiego - na to nie ma ... rozwiń
Avatar
beniamin / 13 sierpnia 2019 o 07:50
+1
drzewka. Drzewka są kurła najważniejsze w tym mieście!! Co za banda.... ehhh, szkoda gadać. Pakuj sie łysy bo następnej kadencji to ty nie dostaniesz
Avatar
Cześć / 13 sierpnia 2019 o 07:19
+3
Projekt zamowiony, zapłacony, do smietnika wyrzucony....super gospodarowanie publicznym pieniądzem. A teraz zabawa zacznie sie od nowa: znowu zamówienie kolejnego projektu, pare lat debatowania i tak w koło macieju....no żyła złota dla urzędników i projektantów
Avatar
Bajzelll / 13 sierpnia 2019 o 01:19
+1
Po pierwsze to jeden LSM! Po drugie won studenci z jezdni bo łażą jak cielęta po pastwisku a mają odnowiony wiadukt. Po trzecie płynny przejazd pod Racławickimi. I wystarczy. Po czwarte miejska komunikacja jest koszmarna i żadne buspasy nie pomogą na duszenie się w trolejbusach, które wyłączają klimę jak składają szelki bo kończą się kable np. na Narutowicza. Zakorkowane Narutowicza bo nie ma już przejazdu do 3maja przy poczcie głównej. Co że miasto stoi! Ale fontanny są. Ktoś myśli w tym całym ratuszu?! Nie. Bo po co.
Avatar
Japolan / 12 sierpnia 2019 o 14:42
+4
Tytułem przypomnienia, w 2007 roku w planach była estakada prowadząca od ul. Filaretów nad ulica Głęboką, połączona z tunelem pod ulicą Sowińskiego z wylotem na ul. Poniatowskiego. Koszt inwestycji szacowano na kwotę 120 mln złotych. Koszt budowy Aqua Lublin wraz z infrastrukturą - 105 mln złotych. Koszt budowy ul. Mazowieckiego wraz z "rondem" 100-lecia KUL - 172 mln złotych. Koszt budowy Areny Lublin - 140 mln złotych. Problem ulicy Sowińskiego jest taki, że jest to ulica, która powinna być wąska, mieć charakter lokalny, jako część Miasteczka Akademickiego, a tymczasem przyjmuje ona cały ruch z Czechowa na Czuby i LSM oraz ze Śródmieścia na Czuby i LSM. Jedynie powrót do projektu budowy tunelu, daje jakiekolwiek szanse na ucywilizowanie ruchu w tej części Lublina. Jakiekolwiek poszerzanie Sowińskiego nie dość, że nie zmniejszy natężenia ruchu, to spowoduje, że mieszkańcy, będą mieć smog i ciągły ruch pojazdów, tym razem pod samymi oknami.
Sam wiadukt (nawet bez tunelu) sporo by dał. Niestety, struktury miejskie są niezdolne korzystać nawet z już istniejącej infrastruktury (nie tylko drogowej) - w celu ograniczenia ruchu kołowego. Kiedyś kursowała faktycznie okrężna linia autobusowa nr 56; jej znaczenie było ograniczone, bo brakowało przystanku przy ul. Sowińskiego, więc linię zlikwidowano. Od dość dawna jest przystanek (do jazdy w kierunku LSM'ów), ale wciąż brak linii, pozwalającej z Miasteczka Akademickiego pojechać Głęboką na Wschód (w kierunku Muzycznej). Aż się prosi o reaktywację linjj nr 150 (z jedną pętlą, przy Dworcu PKP), nawet wstępnie tylko jednokierunkowo: Rejon Dworca PKP i Areny Lublin, Piłsudskiego, Lipowa, Racławickie, Sowińskiego, Głębok, Muzyczna (gdzie bardzo potrzebny jest przystanek niedaleko Głębokiej) ... . Linia nr 88 powinna zostać przedłużona: ..., Zana (ZUS), Filaretów, Głęboka, Sowińskiego, Poniatowskiego (co byłoby dawno obiecywanym połączeniem w tym rejonie), Smorawińskiego, Kompozytorów Polskich, Elsnera, Związkowa, Węglarza (być może także dalej: do Rudnika).
Sam wiadukt (nawet bez tunelu) sporo by dał. Niestety, struktury miejskie są niezdolne korzystać nawet z już istniejącej infrastruktury (nie tylko drogowej) - w celu ograniczenia ruchu kołowego. Kiedyś kursowała faktycznie okrężna linia autobusowa nr 56; jej znaczenie było ograniczone, bo brakowało przystanku przy ul. Sowińskiego, więc linię zlikwidowano. Od dość dawna jest przystanek (do jazdy w kierunku LSM'ów), ale wciąż brak linii, pozwalającej z Miasteczka Akademickiego pojechać Głęboką na Wschód (w kierunku Muzycznej). A... rozwiń
Avatar
Proletariusz / 12 sierpnia 2019 o 13:29
+3
Tytułem przypomnienia, w 2007 roku w planach była estakada prowadząca od ul. Filaretów nad ulica Głęboką, połączona z tunelem pod ulicą Sowińskiego z wylotem na ul. Poniatowskiego. Koszt inwestycji szacowano na kwotę 120 mln złotych. Koszt budowy Aqua Lublin wraz z infrastrukturą - 105 mln złotych. Koszt budowy ul. Mazowieckiego wraz z "rondem" 100-lecia KUL - 172 mln złotych. Koszt budowy Areny Lublin - 140 mln złotych. Problem ulicy Sowińskiego jest taki, że jest to ulica, która powinna być wąska, mieć charakter lokalny, jako część Miasteczka Akademickiego, a tymczasem przyjmuje ona cały ruch z Czechowa na Czuby i LSM oraz ze Śródmieścia na Czuby i LSM. Jedynie powrót do projektu budowy tunelu, daje jakiekolwiek szanse na ucywilizowanie ruchu w tej części Lublina. Jakiekolwiek poszerzanie Sowińskiego nie dość, że nie zmniejszy natężenia ruchu, to spowoduje, że mieszkańcy, będą mieć smog i ciągły ruch pojazdów, tym razem pod samymi oknami.
Tytułem przypomnienia, w 2007 roku w planach była estakada prowadząca od ul. Filaretów nad ulica Głęboką, połączona z tunelem pod ulicą Sowińskiego z wylotem na ul. Poniatowskiego. Koszt inwestycji szacowano na kwotę 120 mln złotych. Koszt budowy Aqua Lublin wraz z infrastrukturą - 105 mln złotych. Koszt budowy ul. Mazowieckiego wraz z "rondem" 100-lecia KUL - 172 mln złotych. Koszt budowy Areny Lublin - 140 mln złotych. Problem ulicy Sowińskiego jest taki, że jest to ulica, która powinna być wąska, mieć charak... rozwiń
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2019 o 08:44
+3
Ciekawe kto z ratusza tam mieszka, jaki znajomy królika, że wszędzie rżną, a tej kluczowej ulicy od trzech kadencji ŻUK BOI SIĘ JAK DIABEŁ ŚWIĘCONEJ WODY....
Avatar