Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 listopada 2009 r.
19:08
Edytuj ten wpis

Nie ma gdzie parkować, bo szpecące lawety reklamują

0 8 A A

Nowa moda na parkingach. Miejsca zajmują lawety z banerami reklamowymi. Kierowcy się denerwują, a Straż Miejska rozkłada ręce: Jeśli przyczepa nie tamuje ruchu, nic nie możemy zrobić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Reklamowe lawety można spotkać we wszystkich częściach miasta. Co najmniej jedną i to codziennie np. na rogu Al. Racławickich i ul. Sowińskiego, tuż przed oknami Karczmy Słupskiej. – Nie przeszkadza mi to – mówi Ryszard Sierpiński, właściciel Karczmy. – Choć powiem szczerze: nie przekonuje mnie taki sposób na reklamę.

Przeszkadza za to mieszkańcom bloku, obok którego stoi reklamowa przyczepa. – Czasem są nawet dwie albo trzy – żali się jedna z mieszkanek. – Z normalnego parkingu dla ludzi robią nam centrum handlowe. A gdzie my mamy zostawiać samochody?

Podobny problem jest na miasteczku akademickim, gdzie reklamowe lawety są zaparkowane m.in. wzdłuż ulicy Radziszewskiego, np. przed rektoratem UMCS.

– Nie dość, że te reklamy psują wizerunek uczelni, to jeszcze blokują miejsca parkingowe, których i tak jest mało – mówi dr Marcin Lipowski, kierownik Zespołu ds. Informacji i Promocji UMCS. – Cały czas dzwonimy do Straży Miejskiej. Część tych przyczep jest usuwana. Ale nie wszystkie.

Strażnicy przyznają, że w większości przypadków mają... związane ręce. – Jeżeli pojazd jest zaparkowany na ogólnodostępnym parkingu, nie jest wrakiem i nie łamie przepisów ruchu drogowego, np. nie utrudnia przejazdu innym pojazdom lub ich nie zastawia, wówczas nie ma podstaw do interwencji – wyjaśnia Robert Gogola z lubelskiej Straży Miejskiej. – Prawo zezwala na parkowanie przyczep samochodowych tak samo, jak samochodów.

Co innego, jeśli taka reklama łamie przepisy ruchu drogowego. – W czwartek interweniowaliśmy na ul. Radziszewskiego, gdzie jedna z takich przyczep była nieprawidłowo zaparkowana. Nakazaliśmy jej usunięcie – dodaje Gogola. – Druga, na tej samej ulicy, była zaparkowana prawidłowo, więc nie było podstaw, żeby ją usunąć.

– Jeśli prawo o ruchu drogowym nie zakazuje parkowania lawet na ogólnodostępnych miejscach, to dlaczego ja mam tam nie parkować. Nie widzę nic przeciwko – mówi Grzegorz Bartnik, właściciel lubelskiej korporacji taksówkarskiej, która promuje się właśnie na przyczepach. – Rynek jest, jaki jest. Zwłaszcza w Lublinie jest bardzo ciężki. Każdy szuka różnych możliwości, żeby się zareklamować.

– To sposób na taniość. Bo nie płaci się za jakość, za odpowiednią ekspozycję – podkreśla dr Lipowski. – Największe firmy, które dbają o swój wizerunek, nigdy nie zdecydują się na taką reklamę.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jacek / 17 listopada 2009 o 08:05
0
Na Andersa przy cmentarzu parkuje laweta przypięta łańcuchem do latarni. Niestety blikuje prawie cały chodnik dla peiszych i muszą oni wchodzić na ścieżkę tylko dla rowerów. Trzeba ją usunąć!
Avatar
miron / 16 listopada 2009 o 12:01
0
Piszecie takie dyrdymały i ekscytujecie się jakby było czym. Tu chodzi tylko i wyłącznie o kasę. Jeśli na pasie zieleni wzdłuż Al.Solidarności stoją wielkich rozmiarów banery reklamowe słupowe, to jest ok., one nie odwracają uwagi kierowców??????!!!!!! To jest zgodne z przepisami?????!!!!
Niech S. Miejska zajmie się lepiej źle parkującymi,niezgodnie z przepisami, i uniemożliwiającymi wyjazd z posesji autami. Przykład: wyjazd z parkingu bloku przy Lubartowskiej 64!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Piszecie takie dyrdymały i ekscytujecie się jakby było czym. Tu chodzi tylko i wyłącznie o kasę. Jeśli na pasie zieleni wzdłuż Al.Solidarności stoją wielkich rozmiarów banery reklamowe słupowe, to jest ok., one nie odwracają uwagi kierowców??????!!!!!! To jest zgodne z przepisami?????!!!!
Niech S. Miejska zajmie się lepiej źle parkującymi,niezgodnie z przepisami, i uniemożliwiającymi wyjazd z posesji autami. Przykład: wyjazd z parkingu bloku przy Lubartowskiej 64!!!!!!!... rozwiń
Avatar
nie_chce_reklam / 16 listopada 2009 o 10:07
0
A i jeszcze 3ci sposób walki z przyczepami reklamowymi mi się nasunął.
Do znaków "P" oznaczających parking dołożyć tabliczkę "tylko dla pojazdów samochodowych i motorowerów".
Policja i SM będą miały wtedy też co robić
Avatar
nie_chce_reklam / 16 listopada 2009 o 09:52
0
I jeszcze coś ciekawego dodam. Wystarczyło zainteresowanie tematem i wyszukiwarka google:

[url="http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090609/TORUN01/561700903"]http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/artic...RUN01/561700903[/url]

Podobnie jak w Toruniu, poradzili sobie w Poznaniu. Ale to trzeba chcieć coś zrobić.
Straż i Policja ma do dyspozycji przynajmniej dwa artykuły 63a i 99 Kodeksu wykroczeń.
Natomiast zarządcy drogi sposób opisany w powyższym artykule.

Pozdrawiam zarządców dróg
i Straż miejską też.
Do roboty Panowie i Panie a lawety z reklamami znikną.
I jeszcze coś ciekawego dodam. Wystarczyło zainteresowanie tematem i wyszukiwarka google:

[url="http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090609/TORUN01/561700903"]http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/artic...RUN01/561700903[/url]

Podobnie jak w Toruniu, poradzili sobie w Poznaniu. Ale to trzeba chcieć coś zrobić.
Straż i Policja ma do dyspozycji przynajmniej dwa artykuły 63a i 99 Kodeksu wykroczeń.
Natomiast zarządcy drogi sposób opisany w powyższym artykule.

Pozdrawiam zarządców ... rozwiń
Avatar
zbyslew / 16 listopada 2009 o 09:32
0
no cóż,jeśli w Straży Miejskiej nie znają przepisów mówiących o tym,że ustawianie reklam w pasie drogowym bez stosownego zezwolenie jest nielegalne /i niebezpieczne gdyż odwraca uwagę kierujących/- to należy się dokształcać.Że jest to pas drogowy i jest to reklama nikt nie zaprzeczy.Z nieznajomością przepisów drogowych u Panów ze Straży Miejskiej spotkałem się wiele razy.Bardzo chętnie zakładają blokady na koła w sytuacjach pewnych-jak choćby znak zakazu zatrzymania czy postoju.Jednakże gdy sprawa wymaga znajomości prawa w szczegółach /parkowanie w obrębie przystanków,przejść czy skrzyżowań/ to już nie są tacy chętni do reagowania na wykroczenia. WSTYD- i do nauki !!!
no cóż,jeśli w Straży Miejskiej nie znają przepisów mówiących o tym,że ustawianie reklam w pasie drogowym bez stosownego zezwolenie jest nielegalne /i niebezpieczne gdyż odwraca uwagę kierujących/- to należy się dokształcać.Że jest to pas drogowy i jest to reklama nikt nie zaprzeczy.Z nieznajomością przepisów drogowych u Panów ze Straży Miejskiej spotkałem się wiele razy.Bardzo chętnie zakładają blokady na koła w sytuacjach pewnych-jak choćby znak zakazu zatrzymania czy postoju.Jednakże gdy sprawa wymaga znajomości prawa w szczegółach /parko... rozwiń
Avatar
zbyslew / 16 listopada 2009 o 09:24
0
no cóż,jeśli w Straży Miejskiej nie znają przepisów mówiących o tym,że ustawianie reklam w pasie drogowym bez stosownego zezwolenie jest nielegalne /i niebezpieczne gdyż odwraca uwagę kierujących/- to należy się dokształcać.Że jest to pas drogowy i jest to reklama nikt nie zaprzeczy.
Avatar
nie_chce_reklam / 16 listopada 2009 o 09:23
0
A dlaczego Straż Miejska nie korzysta z dyspozycji art. 63a Kodeksu wykroczeń?

Art. 63a. § 1. Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem,
podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

To, że jest to przyczepa reklamowa, to ok, ale na jej "pokładzie" umieszczona jest reklama tak? A reklama jest swoistym rodzajem ogłoszenia, zachęcającego do czegoś, informującego o czymś. Do tego jest ta przyczepa z reklamą wystawiona na widok publiczny i bez zgody zarządcy drogi!


Komentarz zaczerpnięty z LEXa:

1. Przedmiotem ochrony jest prawo do dysponowania miejscem publicznym, przysługujące podmiotowi zarządzającemu tym miejscem, w zakresie decydowania o umieszczaniu w nim ogłoszeń, plakatów, afiszów, ulotek, napisów lub rysunków. Przepis chroni także miejsca publiczne przed oszpecaniem ich plakatami, afiszami, ogłoszeniami .
2. Ogłoszeniem jest zawiadomienie o czymś, anons, reklama czegoś, umieszczone w miejscu publicznym; plakatem jest ogłoszenie, informacja, czy też reklama, które posiadają artystyczną szatę drukarską, malarską czy graficzną; afiszem jest zazwyczaj drukowane ogłoszenie umieszczone w miejscu publicznym, zawierające najczęściej informację o jakimś wydarzeniu artystycznym, imprezie, przedstawieniu teatralnym itp.; apel oznacza wezwanie, odezwę; ulotka to druk z krótkim tekstem, najczęściej o charakterze propagandowym, reklamowym lub politycznym.
3. Czynność sprawcza polega na umieszczeniu ogłoszenia, plakatu, afiszu, apelu, ulotki, napisu lub rysunku w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym, albo też na wystawieniu ich na widok publiczny w innym miejscu - bez zgody zarządzającego tym miejscem.
4. Miejscem publicznym jest miejsce, do którego dostęp może mieć z góry nieoznaczony krąg bliżej nieokreślonych osób .
5. Ogłoszenia, afisze, plakaty itp. mogą być umieszczane w miejscach publicznych tylko w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, takich jak: słupy ogłoszeniowe, specjalne tablice ogłoszeń, gabloty itp.
6. Podmiotem zarządzającym miejscem jest ten, komu przysługuje tytuł prawny, z którego wynika prawo dysponowania tym miejscem w zakresie wyrażania zgody na umieszczanie w nim ogłoszeń, plakatów itp.
7. Analizowane wykroczenie ma charakter powszechny, jeśli chodzi o podmiot.
8. Wykroczenie z art. 63a można popełnić zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie.
9. Paragraf 2 art. 63a stanowi podstawę orzeczenia środków karnych w postaci przepadku przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia, nawiązki do 1500 zł lub obowiązku przywrócenia do stanu poprzedniego. Możliwe jest orzeczenie wskazanych środków kumulatywnie lub każdego z nich niezależnie od siebie (Kasicki, Wiśniewki, s. 222).
A dlaczego Straż Miejska nie korzysta z dyspozycji art. 63a Kodeksu wykroczeń?

Art. 63a. § 1. Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem,
podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

To, że jest to przyczepa reklamowa, to ok, ale na jej "pokładzie" umieszczona jest reklama tak? A reklama jest swoistym rodzajem ogłoszenia, zachęcają... rozwiń
Avatar
czepiacz / 16 listopada 2009 o 07:45
0
Nie ma jak zareklamować kolegów z klubu MC
Ciekawe ile darmowych drinków dostaną dziennikarze dziennikawschodniego
Klubowe dziewczyny też będą miłe dla panów dziennikarzy
Avatar
Jacek / 17 listopada 2009 o 08:05
0
Na Andersa przy cmentarzu parkuje laweta przypięta łańcuchem do latarni. Niestety blikuje prawie cały chodnik dla peiszych i muszą oni wchodzić na ścieżkę tylko dla rowerów. Trzeba ją usunąć!
Avatar
miron / 16 listopada 2009 o 12:01
0
Piszecie takie dyrdymały i ekscytujecie się jakby było czym. Tu chodzi tylko i wyłącznie o kasę. Jeśli na pasie zieleni wzdłuż Al.Solidarności stoją wielkich rozmiarów banery reklamowe słupowe, to jest ok., one nie odwracają uwagi kierowców??????!!!!!! To jest zgodne z przepisami?????!!!!
Niech S. Miejska zajmie się lepiej źle parkującymi,niezgodnie z przepisami, i uniemożliwiającymi wyjazd z posesji autami. Przykład: wyjazd z parkingu bloku przy Lubartowskiej 64!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Piszecie takie dyrdymały i ekscytujecie się jakby było czym. Tu chodzi tylko i wyłącznie o kasę. Jeśli na pasie zieleni wzdłuż Al.Solidarności stoją wielkich rozmiarów banery reklamowe słupowe, to jest ok., one nie odwracają uwagi kierowców??????!!!!!! To jest zgodne z przepisami?????!!!!
Niech S. Miejska zajmie się lepiej źle parkującymi,niezgodnie z przepisami, i uniemożliwiającymi wyjazd z posesji autami. Przykład: wyjazd z parkingu bloku przy Lubartowskiej 64!!!!!!!... rozwiń
Avatar
nie_chce_reklam / 16 listopada 2009 o 10:07
0
A i jeszcze 3ci sposób walki z przyczepami reklamowymi mi się nasunął.
Do znaków "P" oznaczających parking dołożyć tabliczkę "tylko dla pojazdów samochodowych i motorowerów".
Policja i SM będą miały wtedy też co robić
Avatar
nie_chce_reklam / 16 listopada 2009 o 09:52
0
I jeszcze coś ciekawego dodam. Wystarczyło zainteresowanie tematem i wyszukiwarka google:

[url="http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090609/TORUN01/561700903"]http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/artic...RUN01/561700903[/url]

Podobnie jak w Toruniu, poradzili sobie w Poznaniu. Ale to trzeba chcieć coś zrobić.
Straż i Policja ma do dyspozycji przynajmniej dwa artykuły 63a i 99 Kodeksu wykroczeń.
Natomiast zarządcy drogi sposób opisany w powyższym artykule.

Pozdrawiam zarządców dróg
i Straż miejską też.
Do roboty Panowie i Panie a lawety z reklamami znikną.
I jeszcze coś ciekawego dodam. Wystarczyło zainteresowanie tematem i wyszukiwarka google:

[url="http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090609/TORUN01/561700903"]http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/artic...RUN01/561700903[/url]

Podobnie jak w Toruniu, poradzili sobie w Poznaniu. Ale to trzeba chcieć coś zrobić.
Straż i Policja ma do dyspozycji przynajmniej dwa artykuły 63a i 99 Kodeksu wykroczeń.
Natomiast zarządcy drogi sposób opisany w powyższym artykule.

Pozdrawiam zarządców ... rozwiń
Avatar
zbyslew / 16 listopada 2009 o 09:32
0
no cóż,jeśli w Straży Miejskiej nie znają przepisów mówiących o tym,że ustawianie reklam w pasie drogowym bez stosownego zezwolenie jest nielegalne /i niebezpieczne gdyż odwraca uwagę kierujących/- to należy się dokształcać.Że jest to pas drogowy i jest to reklama nikt nie zaprzeczy.Z nieznajomością przepisów drogowych u Panów ze Straży Miejskiej spotkałem się wiele razy.Bardzo chętnie zakładają blokady na koła w sytuacjach pewnych-jak choćby znak zakazu zatrzymania czy postoju.Jednakże gdy sprawa wymaga znajomości prawa w szczegółach /parkowanie w obrębie przystanków,przejść czy skrzyżowań/ to już nie są tacy chętni do reagowania na wykroczenia. WSTYD- i do nauki !!!
no cóż,jeśli w Straży Miejskiej nie znają przepisów mówiących o tym,że ustawianie reklam w pasie drogowym bez stosownego zezwolenie jest nielegalne /i niebezpieczne gdyż odwraca uwagę kierujących/- to należy się dokształcać.Że jest to pas drogowy i jest to reklama nikt nie zaprzeczy.Z nieznajomością przepisów drogowych u Panów ze Straży Miejskiej spotkałem się wiele razy.Bardzo chętnie zakładają blokady na koła w sytuacjach pewnych-jak choćby znak zakazu zatrzymania czy postoju.Jednakże gdy sprawa wymaga znajomości prawa w szczegółach /parko... rozwiń
Avatar
zbyslew / 16 listopada 2009 o 09:24
0
no cóż,jeśli w Straży Miejskiej nie znają przepisów mówiących o tym,że ustawianie reklam w pasie drogowym bez stosownego zezwolenie jest nielegalne /i niebezpieczne gdyż odwraca uwagę kierujących/- to należy się dokształcać.Że jest to pas drogowy i jest to reklama nikt nie zaprzeczy.
Avatar
nie_chce_reklam / 16 listopada 2009 o 09:23
0
A dlaczego Straż Miejska nie korzysta z dyspozycji art. 63a Kodeksu wykroczeń?

Art. 63a. § 1. Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem,
podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

To, że jest to przyczepa reklamowa, to ok, ale na jej "pokładzie" umieszczona jest reklama tak? A reklama jest swoistym rodzajem ogłoszenia, zachęcającego do czegoś, informującego o czymś. Do tego jest ta przyczepa z reklamą wystawiona na widok publiczny i bez zgody zarządcy drogi!


Komentarz zaczerpnięty z LEXa:

1. Przedmiotem ochrony jest prawo do dysponowania miejscem publicznym, przysługujące podmiotowi zarządzającemu tym miejscem, w zakresie decydowania o umieszczaniu w nim ogłoszeń, plakatów, afiszów, ulotek, napisów lub rysunków. Przepis chroni także miejsca publiczne przed oszpecaniem ich plakatami, afiszami, ogłoszeniami .
2. Ogłoszeniem jest zawiadomienie o czymś, anons, reklama czegoś, umieszczone w miejscu publicznym; plakatem jest ogłoszenie, informacja, czy też reklama, które posiadają artystyczną szatę drukarską, malarską czy graficzną; afiszem jest zazwyczaj drukowane ogłoszenie umieszczone w miejscu publicznym, zawierające najczęściej informację o jakimś wydarzeniu artystycznym, imprezie, przedstawieniu teatralnym itp.; apel oznacza wezwanie, odezwę; ulotka to druk z krótkim tekstem, najczęściej o charakterze propagandowym, reklamowym lub politycznym.
3. Czynność sprawcza polega na umieszczeniu ogłoszenia, plakatu, afiszu, apelu, ulotki, napisu lub rysunku w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym, albo też na wystawieniu ich na widok publiczny w innym miejscu - bez zgody zarządzającego tym miejscem.
4. Miejscem publicznym jest miejsce, do którego dostęp może mieć z góry nieoznaczony krąg bliżej nieokreślonych osób .
5. Ogłoszenia, afisze, plakaty itp. mogą być umieszczane w miejscach publicznych tylko w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych, takich jak: słupy ogłoszeniowe, specjalne tablice ogłoszeń, gabloty itp.
6. Podmiotem zarządzającym miejscem jest ten, komu przysługuje tytuł prawny, z którego wynika prawo dysponowania tym miejscem w zakresie wyrażania zgody na umieszczanie w nim ogłoszeń, plakatów itp.
7. Analizowane wykroczenie ma charakter powszechny, jeśli chodzi o podmiot.
8. Wykroczenie z art. 63a można popełnić zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie.
9. Paragraf 2 art. 63a stanowi podstawę orzeczenia środków karnych w postaci przepadku przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia, nawiązki do 1500 zł lub obowiązku przywrócenia do stanu poprzedniego. Możliwe jest orzeczenie wskazanych środków kumulatywnie lub każdego z nich niezależnie od siebie (Kasicki, Wiśniewki, s. 222).
A dlaczego Straż Miejska nie korzysta z dyspozycji art. 63a Kodeksu wykroczeń?

Art. 63a. § 1. Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem,
podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

To, że jest to przyczepa reklamowa, to ok, ale na jej "pokładzie" umieszczona jest reklama tak? A reklama jest swoistym rodzajem ogłoszenia, zachęcają... rozwiń
Avatar
czepiacz / 16 listopada 2009 o 07:45
0