Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 maja 2016 r.
17:41

Niższa kara dla firmy Ursus. Miasto musi oddać 900 tys. zł

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 23 A A

900 tys. zł musi oddać miasto producentowi kursujących po mieście trolejbusów marki Ursus. To zdecydowana większość kary naliczonej za opóźnienia w dostawie pojazdów. Sąd uznał, że kara była zbyt surowa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sądowy wyrok kończy historię, która zaczęła się jeszcze jesienią 2013 r. Chodzi o trolejbusy, które miasto zamówiło u konsorcjum zawiązanego przez polską spółkę Ursus i ukraińską firmę Bogdan. W lubelskiej fabryce Ursus montował pojazdy w oparciu o nadwozia zza Buga.

Pod koniec 2013 r. Zarząd Transportu Miejskiego naliczył konsorcjum 1,2 mln zł kary. Za co? – Za niedotrzymanie terminu dostaw 5 sztuk trolejbusów – wyjaśnia Justyna Góźdź z ZTM. Konsorcjum uznało jednak, że kara była niesłuszna. – Wykonawca wystąpił do sądu na drodze postępowania cywilnego o częściowe zmniejszenie tych kar. Argumentował, że nieterminowa dostawa trolejbusów była wynikiem, m.in. siły wyższej. W wyniku powodzi w Niemczech, nie mogła zostać zrealizowana dostawa podzespołów niezbędnych do produkcji.

Miasto ten spór przegrało, a sąd przyznał rację dostawcy trolejbusów. – Sąd orzekł zwrot na rzecz wykonawcy części potrąconych kar, tj. kwotę około 883 tys. zł – potwierdza Góźdź.

W projekcie uchwały zmieniającej tegoroczny budżet miasta prezydent zwiększa wydatki na funkcjonowanie ZTM o ponad 270 tys. złotych, właśnie w związku z tym wyrokiem. Z tej kwoty niemal 59 tys. zł przeznaczone jest na koszty postępowania sądowego i niemal 215 tys. zł na odsetki.

Bogdan się wypierał

Co ciekawe, ukraińska strona zaprzeczała nałożeniu kary ogłaszając na swojej witrynie internetowej, że „prostuje informację o mitycznej karze”, a informacje nazywała „próbą zdyskredytowania firmy”.

Tymczasem w rzeczywistości kara została naliczona – o jej wysokość ZTM pomniejszył zapłatę za dostarczone trolejbusy.

Czytaj więcej o:

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ursus / 11 maja 2016 o 22:11
0
Ale tu qrwów na smyczy srolisa. Szok...
Avatar
Владимир / 11 maja 2016 o 07:54
0

Najpierw Ztm powinien zażądać usunięcia wad fabrycznych typu szarpanie gdy w pobliżu jedzie inny Ursus.Jak nie usuną do powinni kazać zabrać to badziewie.A nie usuną bo już próbowali i nic z tego nie wyszło.Pasażerami telepie bo ktoś to olał.

Avatar
Gość / 10 maja 2016 o 20:01
0

>> To dawno nie tankowałeś... w ramach dobrej zmiany ostatni miesiąc to średnio 30gr drożej na ON. oczywiście, że to wina PiS. Prezes zapomniał udać się do meczetu i dlatego za karę arabi przywalii nam taką podwyżkę. Ale są łaskawi, mogli się przecież u nas wysadzić z pasem szahida, więc nie jest źle.


>> To dawno nie tankowałeś... w ramach dobrej zmiany ostatni miesiąc to średnio 30gr drożej na ON. oczywiście, że to wina PiS. Prezes zapomniał udać się do meczetu i dlatego za karę arabi przywalii nam taką podwyżkę. Ale są łaskawi, mogli się przecież u nas wysadzić z pasem szahida, więc nie jest źle.

Wpis autorski to ze 3zł będą ? Bo z podręcznika to słyszałem że stawki spadły po wyborach do 0,50-1zł...

Wpis autorski to ze 3zł będą ? Bo z podręcznika to słyszałem że stawki spadły po wyborach do 0,50-1zł...

rozwiń
Avatar
alleluja i do przodu / 10 maja 2016 o 15:14
0

>> To dawno nie tankowałeś... w ramach dobrej zmiany ostatni miesiąc to średnio 30gr drożej na ON.oczywiście, że to wina PiS. Prezes zapomniał udać się do meczetu i dlatego za karę arabi przywalii nam taką podwyżkę. Ale są łaskawi, mogli się przecież u nas wysadzić z pasem szahida, więc nie jest źle.


Ale nie przyjechali, bo zobaczyli, ze Polska pod wpływem patalogicznej zmiany jest juz w takiej dupie, że tu już nie ma sensu niczego wysadzac.
Avatar
Gość / 10 maja 2016 o 14:35
0
>> To dawno nie tankowałeś... w ramach dobrej zmiany ostatni miesiąc to średnio 30gr drożej na ON. oczywiście, że to wina PiS. Prezes zapomniał udać się do meczetu i dlatego za karę arabi przywalii nam taką podwyżkę. Ale są łaskawi, mogli się przecież u nas wysadzić z pasem szahida, więc nie jest źle.
Avatar
Gość / 10 maja 2016 o 11:40
0
Jak zlikwidować korki w mieście ? Na okres remontów ulic wprowadzić bezpłatny transport miejski !!!!!
Avatar
Gość / 10 maja 2016 o 10:56
0
Ursus powinien skupić się na produkcji ciągników i maszyn, a biznes autobusowy sprzedać.
Avatar
Gość / 10 maja 2016 o 07:39
0
Ale to ulepy... ukraińskie nadwozie, podzespoły niemieckie, składane w polsce... a badziewie jak z chin.
Avatar
Gość / 10 maja 2016 o 07:11
0

Teraz wiadomo z jakiego powodu była niedawna podwyżka cen biletów... Do tej pory ni jak tego nie mogłem zrozumieć - paliwo tanieje, a bilety w górę!

To dawno nie tankowałeś... w ramach dobrej zmiany ostatni miesiąc to średnio 30gr drożej na ON.

Avatar
Gość / 10 maja 2016 o 07:11
0
To było do przewidzenia, a kto ma wątpliwości, to polecam sprawdzenie jaki wpływ miała ta kwota na bilans ZTM i miasta jako JST. Czy te dane mogą kłamać...
Avatar
Ursus / 11 maja 2016 o 22:11
0
Ale tu qrwów na smyczy srolisa. Szok...
Avatar
Владимир / 11 maja 2016 o 07:54
0

Najpierw Ztm powinien zażądać usunięcia wad fabrycznych typu szarpanie gdy w pobliżu jedzie inny Ursus.Jak nie usuną do powinni kazać zabrać to badziewie.A nie usuną bo już próbowali i nic z tego nie wyszło.Pasażerami telepie bo ktoś to olał.

Avatar
Gość / 10 maja 2016 o 20:01
0

>> To dawno nie tankowałeś... w ramach dobrej zmiany ostatni miesiąc to średnio 30gr drożej na ON. oczywiście, że to wina PiS. Prezes zapomniał udać się do meczetu i dlatego za karę arabi przywalii nam taką podwyżkę. Ale są łaskawi, mogli się przecież u nas wysadzić z pasem szahida, więc nie jest źle.


>> To dawno nie tankowałeś... w ramach dobrej zmiany ostatni miesiąc to średnio 30gr drożej na ON. oczywiście, że to wina PiS. Prezes zapomniał udać się do meczetu i dlatego za karę arabi przywalii nam taką podwyżkę. Ale są łaskawi, mogli się przecież u nas wysadzić z pasem szahida, więc nie jest źle.

Wpis autorski to ze 3zł będą ? Bo z podręcznika to słyszałem że stawki spadły po wyborach do 0,50-1zł...

Wpis autorski to ze 3zł będą ? Bo z podręcznika to słyszałem że stawki spadły po wyborach do 0,50-1zł...

rozwiń
Avatar
alleluja i do przodu / 10 maja 2016 o 15:14
0

>> To dawno nie tankowałeś... w ramach dobrej zmiany ostatni miesiąc to średnio 30gr drożej na ON.oczywiście, że to wina PiS. Prezes zapomniał udać się do meczetu i dlatego za karę arabi przywalii nam taką podwyżkę. Ale są łaskawi, mogli się przecież u nas wysadzić z pasem szahida, więc nie jest źle.


Ale nie przyjechali, bo zobaczyli, ze Polska pod wpływem patalogicznej zmiany jest juz w takiej dupie, że tu już nie ma sensu niczego wysadzac.
Avatar
Gość / 10 maja 2016 o 14:35
0
>> To dawno nie tankowałeś... w ramach dobrej zmiany ostatni miesiąc to średnio 30gr drożej na ON. oczywiście, że to wina PiS. Prezes zapomniał udać się do meczetu i dlatego za karę arabi przywalii nam taką podwyżkę. Ale są łaskawi, mogli się przecież u nas wysadzić z pasem szahida, więc nie jest źle.
Avatar
Gość / 10 maja 2016 o 11:40
0
Jak zlikwidować korki w mieście ? Na okres remontów ulic wprowadzić bezpłatny transport miejski !!!!!
Avatar
Gość / 10 maja 2016 o 10:56
0
Ursus powinien skupić się na produkcji ciągników i maszyn, a biznes autobusowy sprzedać.
Avatar
Gość / 10 maja 2016 o 07:39
0
Ale to ulepy... ukraińskie nadwozie, podzespoły niemieckie, składane w polsce... a badziewie jak z chin.
Avatar
Gość / 10 maja 2016 o 07:11
0

Teraz wiadomo z jakiego powodu była niedawna podwyżka cen biletów... Do tej pory ni jak tego nie mogłem zrozumieć - paliwo tanieje, a bilety w górę!

To dawno nie tankowałeś... w ramach dobrej zmiany ostatni miesiąc to średnio 30gr drożej na ON.

Avatar
Gość / 10 maja 2016 o 07:11
0
To było do przewidzenia, a kto ma wątpliwości, to polecam sprawdzenie jaki wpływ miała ta kwota na bilans ZTM i miasta jako JST. Czy te dane mogą kłamać...
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 83 17

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 25 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 3

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!