Wszystkie samorządy powiatowe i ponad 95 proc. samorządów gminnych przesłało już do zaopiniowania uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Nie oznacza to jednak, że zakończyły się protesty przeciwko zmianom.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Zgodnie z przepisami samorządy mają tylko do końca marca czas na podjęcie uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju. Wcześniej muszą jednak wysłać je do kuratorium oświaty.
– Lubelski kurator oświaty wydał już 150 opinii – podsumowują urzędnicy. – W tym znajduje się 91 opinii pozytywnych i 59 pozytywnych warunkowych. Jak dotąd nie wydano żadnej opinii negatywnej.
Zmiany odbywają się jednak w cieniu protestów. Na 31 marca Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział jednodniowy strajk.
– 178 placówek na Lubelszczyźnie zdecydowało, że wezmą udział w strajku – mówi Adam Sosnowski, prezes okręgu lubelskiego ZNP. – To zarówno szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, ale także dwa przedszkola.
W strajk włączyć chcą się m.in. 49 szkół w Lublinie, 34 w Chełmie, 7 w Zamościu, 12 w powiecie puławskim, 15 w powiecie lubartowskim i 12 w powiecie łukowskim.
– Gotowość do strajku zapowiedziało ponad 23 proc. z 770 placówek oświatowych na Lubelszczyźnie, które weszło w spór zbiorowy z dyrektorami – dodaje Sosnowski i podkreśla, że to dosyć dobry wynik. – Być może liczba ta się jeszcze zwiększy, bo nie wszystkie placówki przeprowadziły już głosowania.
Związkowcy zbierają też podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. reformy edukacji.
– Zebrano już ponad 350 tys. podpisów – informuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Mam nadzieję, że osiągniemy rezultat nie tylko zakładanych 500 tys., ale i większy. Rośnie zainteresowanie rodziców sytuacją stworzoną przez minister Annę Zalewską.
Do protestów coraz częściej włączają się też rodzice. 10 dnia każdego miesiąca część z nich nie posyła z tego powodu dzieci do szkół. W ostatni piątek akcję taką podjęła m.in. blisko połowa rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 40 w Lublinie.
Reforma edukacji
W ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane.
Referendum
O tym, czy się ono odbędzie, zdecyduje Sejm. Pytanie, jakie komitet referendalny chce zadać Polakom, brzmi: Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku